vreme napoved

Zaradi okužb med osebjem v ZDA odpovedani številni leti
02. 01. 2022 08.44
ZDA se še naprej soočajo z motnjami v letalskem prometu, ki so deloma posledica pandemije covida-19 deloma pa tudi slabega vremena, ki je zajelo dele države. V soboto so odpovedali več kot 2700 poletov, kar je več kot polovica od skupno skoraj 4700, kolikor so jih odpovedali po vsem svetu, izhaja iz podatkov na spletni strani FlightAware.

Hribi bodo v novo leto vstopili z rekordnimi temperaturami
31. 12. 2021 07.00
Če boste novo leto pričakali na prostem, vas ne bo zeblo. Ravno nasprotno, marsikje v hribih bo letošnje silvestrovo celo rekordno toplo. Na nadmorski višini 700 metrov, kjer se bo zadrževal najtoplejši zrak, se bo živo srebro lokalno približalo celo 20 stopinjam Celzija. Po nižinah bodo temperature zaradi inverzije občutno nižje, a še vedno precej nad povprečjem za ta del leta.

Bomo v novo leto vstopili z rekordnimi temperaturami?
27. 12. 2021 07.00
Božič se je v večjem delu Slovenije uvrstil med deset najtoplejših v zgodovini meritev, ob vstopu v novo leto pa bomo marsikje izmerili še višje temperature. Nad večji del Evrope se bo namreč v drugi polovici tedna razširila zelo topla zračna masa, ki se bo ob spuščanju na južno stran Alp še dodatno ogrela. Možni so celo novi temperaturni rekordi.

Kakšno vreme nam bodo prinesli prazniki?
23. 12. 2021 07.00
Za nami je nekaj dni mraza, pred nami pa izrazita odjuga, ki bo talila sneg tudi v sredogorju. Spremembo vremena naznanja jugozahodni veter, ki se bo v prihodnjih dneh še nekoliko krepil, kar nam bo poleg višjih temperatur prineslo tudi dež. Božični prazniki bodo tako oblačni in mokri. Meja sneženja bo visoko, večinoma nad 1700 metri nadmorske višine, nekoliko nižje se bo občasno spustila le na območju Julijskih Alp in zahodnih Karavank.

Slabe novice za ljubitelje snega: kaže, da bo po nižinah zelen božič
18. 12. 2021 07.00
Če ste med tistimi, ki si želite belega božiča, imamo za vas slabe novice. Zadnje napovedi namreč kažejo, da nas bo ravno med božičnimi prazniki dosegla otoplitev z jugozahodnikom, ki bo mejo sneženja dvignil visoko, zelo verjetno nad 1000 metrov nadmorske višine. Če se v prihodnjih dneh ne bo še kaj občutneje spremenilo, bomo praznike po nižinah začeli brez snežne odeje, kar pa pravzaprav ni nič nenavadnega, saj smo zadnji bel božič v večjem delu Slovenije imeli leta 2007.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04
Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

ANIMACIJA: Slovenijo zajelo sneženje, ki se bo še okrepilo
08. 12. 2021 10.30
Večji del Slovenije je zajelo močno sneženje. Ker so se temperature spustile pod ničlo, se centimetri hitro nabirajo. V Ljubljanski kotlini, na Logaškem in Idrijskem je tako že zapadlo okoli 15 centimetrov snega, kot kažejo zadnji izračuni meteoroloških modelov, pa ga lahko na teh območjih do jutra zapade še vsaj enkrat toliko. Če se bo napoved uresničila, bo Ljubljano zjutraj prekrivala najdebelejša snežna odeja po februarju 2013. V Piranu so zaradi visokega plimovanja in vetra sprožili sireno.

Šerkezi: Zasnežene gore zahtevajo kompleksno osebnost
03. 12. 2021 12.58
Marsikdo konec tedna išče sprostitev v naravi. Ker bo v soboto v hribih suho, delno jasno vreme, bodo gore vabile. A poznavalci opozarjajo ljubitelje gora, ki že neučakano čakajo zimske aktivnosti: "Plaz se lahko sproži že ob manjši dodatni obremenitvi, predvsem na strmih pobočjih."

Še nekaj dni turobne novembrske sivine, nato bo zadišalo po zimi
15. 11. 2021 07.15
Turobno novembrsko vreme, ki smo mu priča v zadnjih dneh, se bo nadaljevalo do vključno četrtka. Ponekod bo rahlo deževalo, a le v simboličnih količinah. Petek in sobota nam bosta prinesla več sonca, nato pa se bo vreme spremenilo, saj se bo iznad polarnih predelov proti našim krajem spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki bo na začetku prihodnjega tedna lahko prinesla snežinke tudi v nekatere nižine.

Bo dele ZDA in Evrope razsvetlila posebna predstava na nebu?
30. 10. 2021 16.04
Čudovit pojav, znan kot polarni sij, je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom. Tak močan izbruh se je po podatkih Nacionalne uprave za oceane in ozračje zgodil v četrtek, danes ali jutri pa bi lahko zato v nekaterih delih celinske ZDA in Evrope uživali v barvni predstavi na nebu.

Napoved Accuweather za zimo 2021/22: povprečne temperature, padavine in sneg v Alpah
21. 10. 2021 08.53
Accuweather je objavil dolgoročno vremensko napoved za letošnjo zimo. Za naše kraje so meteorologi napovedali več padavin, večjih temperaturnih nihanj pa ne predvidevajo. Tudi letos napovedujejo večji vpliv El Niñe, a vdori arktičnega zraka lahko vremenske napovedi obrnejo na glavo. Kot še napovedujejo, snega v Alpah letos ne bo manjkalo.

Prihaja slana, zaščitite pridelke
13. 10. 2021 08.39
Če imate na svojih vrtičkih še vedno kaj zelenjave, jo poberite ali ustrezno zaščitite, saj vremenoslovci za četrtek napovedujejo slano in temperature pod lediščem. V notranjosti države bo slana zjutraj možna tudi še v petek in soboto.

Snežna odeja prekrila Vršič, na Primorskem možni hujši sunki vetra
06. 10. 2021 08.28
Agencija RS za okolje (Arso) je izdala oranžno opozorilo za primorsko regijo, in sicer za četrtek in petek. Kot so zapisali, so pričakovani močnejši sunki vetra, njegova maksimalna hitrost bi lahko bila od 100 do 120 kilometrov na uro. Kot pojasnjuje Arso, oranžno opozorilo pomeni, da "veter lomi veje in lahko podira posamezna drevesa, odkriva strehe. Možne so prekinitve v oskrbi z električno energijo. Oviran je cestni, lahko tudi pomorski promet. Gibanje na prostem je zelo oteženo in nevarno. Morje je zmerno vzvalovano do vzvalovano". Snežna odeja pa je medtem prekrila Vršič, ki leži na dobrih 1600 metrih nadmorske višine.

ANIMACIJA: Prihaja prvo obilnejše deževje v letošnji jeseni
05. 10. 2021 07.45
Po dveh tednih nadpovprečno toplega vremena bo v prihodnjih dneh na vreme pri nas vplivala izrazita hladna fronta, ki bo večjemu delu Slovenije prinesla prvo obilnejše deževje v letošnji jeseni. Pričakujemo lahko precej pestro dogajanje, saj bodo pred fronto in ob njej nastajale tudi nevihte s krajevnimi nalivi in močnejšimi sunki vetra, višje lege nad okoli 1400 metri nadmorske višine pa bo pobelil sneg. Še nekoliko izrazitejša ohladitev nas bo, kot vse kaže, dosegla sredi prihodnjega tedna.

V nov teden vstopamo z manjšo vremensko spremembo
27. 09. 2021 07.15
Po nekaj sončnih in zelo toplih dneh bosta na vreme pri nas v tem tednu vplivali dve vremenski fronti, ki pa nam ne bosta prinesli obilnejšega dežja. Večinoma suho, a nekoliko hladnejše vreme bomo imeli tudi v prvih dneh oktobra.

Kljub začetku koledarske jeseni bodo temperature ob koncu tedna spet bolj poletne
21. 09. 2021 07.00
Še nekaj dni bomo pod vplivom severnih vetrov, zato bo razmeroma sveže. Najhladnejše bo četrtkovo jutro, ko bodo temperature marsikje le nekaj stopinj nad ničlo. Nato pa bo zapihal občutno toplejši jugozahodni veter, ki bo živo srebro potisnil v višave. V soboto in nedeljo, ko bomo uradno že v koledarski jeseni, bodo temperature marsikje spet povsem poletne, saj se bo ogrelo tudi nad 25 stopinj Celzija. Zelo topla bo, kot vse kaže, tudi prva polovica prihodnjega tedna.

Dež z nevihtami bo zajel večji del države
19. 09. 2021 19.40
V prvem delu noči se bo dež razširil nad vso Slovenijo, ponekdo se lahko zgodijo tudi nevihte. Zjutraj bodo padavine od zahoda slabele. Jutranje temperature bodo od 9 do 15 stopinj Celzija, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.

ANIMACIJA: Arso izdal oranžno opozorilo, možni močni nalivi
16. 09. 2021 11.04
Uprava za zaščito in reševanje je izdala izredni bilten, po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje bodo namreč v noči na petek in v petek zjutraj predvsem v južni polovici Slovenije možni krajevno močni nalivi.

Pred nami še vsaj deset dni sončnega in ob popoldnevih tudi poletno toplega vremena
04. 09. 2021 07.28
Ob tako krasnem vremenu, kot smo ga imeli v preteklih dneh, je bilo kar težko ostati med štirimi stenami in tudi v nadaljevanju meseca najverjetneje ne bo veliko drugače. Vse bolj verjetno namreč postaja, da nas bo sončno in ob popoldnevih tudi zelo toplo vreme spremljalo dalj časa, kar za september, ki se v večjem delu države uvršča med tri najbolj mokre mesece v letu, ni ravno običajno. Ker v prihodnjih dneh tudi izrazitejšega vetra ne bo, bo vreme zelo primerno tako za obisk gora kot tudi za skok v morje, ki ima v Kopru še vedno 24 stopinj Celzija.

Rossi: Po navadi smo tam zelo uspešni in upam, da bo tako tudi letos
25. 08. 2021 12.38
Valentino Rossi se je na zadnji dirki za VN Avstrije šele drugič v svoji zadnji sezoni motoGP pred upokojitvijo uvrstil med deset najhitrejših dirkačev. Pred VN Britanije v Silverstonu je legendarni Italijan zelo samozavesten. Dirko boste lahko spremljali na Kanalu A in VOYO.

Poletje v slovo maha z dežnikom, predvsem na Primorskem tudi nevihte
23. 08. 2021 10.32
Po nizu sončnih in vročih dni je sledil prehod hladne fronte, ki je vso Slovenijo prekrila z oblaki in prinesla obilno deževje. Del popoldneva bo v vzhodni Sloveniji še deževalo, drugod se bo oblačnost od severozahoda trgala, nastane lahko še kakšna ploha. Na Primorskem bo pihala zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23, na Primorskem do 25 stopinj Celzija.

Vročinski val pokazal zobe, klestila tudi toča
15. 08. 2021 07.00
V nedeljo popoldan in zvečer so se na severovzhodu in vzhodu države pojavljala neurja z močnim vetrom in nalivi. Veter je podiral drevesa in razkrival strehe objektov, meteorna voda pa je zalivala kleti in pritlične prostore objektov, ponekod je bila poškodovana tudi infrastruktura. Ozračje se je ponoči umirilo.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki
13. 08. 2021 11.12
Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Srednji Evropi, tudi Sloveniji, jeseni grozijo obilnejše padavine, celo poplave
13. 08. 2021 09.54
Vremenoslovci pri AccuWeather so objavili vremensko napoved za Evropo za letošnjo jesen. V naših krajih (predvsem v zahodni Sloveniji) naj bi padle večje količine dežja, izključene niso niti poplave. Predvsem v prvi polovici jeseni pa naj bi na Balkanu vztrajale visoke temperature, možni so novi vročinski valovi.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča
11. 08. 2021 10.21
Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Najpogostejši razlogi za nesreče: padci in zdrsi med plezanjem, nenadna slabost in utrujenost
06. 08. 2021 11.11
Ta konec tedna bo vreme primerno tudi za obisk gora, le dovolj zgodaj se odpravite na pohod, da vas ne bo presenetila kakšna popoldanska nevihta. Vremensko bo manj ugodna nedelja, zato ta dan ne načrtujte zahtevnih podvigov. Policija opozarja, da se na turo dobro pripravite in se prilagajajte gori ter svojim zmožnostim.

Reševali tri planince, ki so se izgubili zaradi slabega vremena
02. 08. 2021 11.00
Gorski reševalci so na območju Stola na klasičen način rešili tri planince, ki so v zelo slabih vremenskih razmerah zašli na območju Stola. Tuja planinka pa je med Planiko in Doličem v Julijskih Alpah zdrsnila in se pri tem huje poškodovala. Podobno se je zgodilo turistki na območju Velikih korit na reki Soči. Na mokrem in spolzkem terenu je zdrsnila, padla ter dva metra pod potjo obvisela nad kanjonom. Na srečo se ni poškodovala. Policija ponovno svetuje, da se v nevihtnem in deževnem vremenu ne odpravljate v gore, saj je pohod lahko usoden.

Voda zalivala kleti, veter ruval drevesa, klestila tudi debela toča
31. 07. 2021 09.40
Močno neurje s točo je nastalo v Posočju in se nato čez Gorenjsko in severni del Ljubljanske kotline pomikalo proti vzhodu. Toča je povzročila veliko škode predvsem na kmetijskih površinah. Gasilci so imeli polne roke dela, saj je meteorna voda zalivala kleti, veter pa je podiral drevesa in odkrival strehe. Neurja so nepripravljena ujela tudi planince.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev
26. 07. 2021 11.41
Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val
25. 07. 2021 07.00
Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.