vremena

Kamera ujela osupljiv vodni tornado na Floridi

19. 08. 2022 09.12

Splet je preplavil posnetek osupljivega vodnega tornada, ki se je pojavil na obali Floride. Na posnetku vidimo eno od številnih vodnih tromb, ki so se dvignile nad obalne vode na severozahodu države. Florida je ena izmed držav, ki so najbolj izpostavljene tornadom. Čeprav so ti vremenski pojavi tu pogosti, navadno ne dosegajo takšne moči. Vodni tornadi nastajajo predvsem v poletnih dneh ob menjavi vremena.

V neurju na avstrijskem Koroškem umrla otroka, strela ubila tri pohodnike

18. 08. 2022 19.46

Ob jezeru v Šentandražu na avstrijskem Koroškem sta v hudem neurju umrli deklici, stari tri in osem let, poškodovanih je bilo trinajst ljudi, med njimi pet otrok. Po nevihti, ki je podirala drevesa in odkrivala strehe, so bili na teren napoteni gasilci in reševalci, v jezeru pa še vedno poteka iskalna akcija za pogrešano osebo. O treh žrtvah poročajo tudi iz Spodnje Avstrije.

V Ljubljani in Kranju skupaj odkrilo več kot 70 streh, neurja tudi ponoči

18. 08. 2022 15.11

Čeprav se je popoldansko neurje z močnim vetrom po približno uri besnenja umirilo, nam bosta noč in petek prinesla še več nevihtnega dogajanja. Predvsem od jutra do popoldneva se bodo ob nevihtah pojavljali močni vetrovni sunki, ki lahko povzročajo vetrolome, možni bodo močnejši nalivi. Arso je zato izdal oranžno opozorilo. Četrtkovo neurje je podrlo ogromno dreves, v prestolnici in v Kranju pa je veter dvignil več kot 70 streh. V Tivoliju so izpod podrtega drevesa mimoidoči rešili žensko, na Bleiweisovi cesti je v motorista priletel oglasni pano.

Peklenskemu poletju bo sledila vroča jesen

18. 08. 2022 12.15

Letošnje poletje je v znamenju rekordne vročine, dolgotrajne suše in uničujočih gozdnih požarov. Pred prihajajočo jesenjo so meteorologi portala Accuweather pripravili dolgoročno napoved, v kateri napovedujejo, da se bo toplo in suho vreme nadaljevalo vsaj še v prvi polovici jeseni.

Po zelo vročem četrtku prihaja dobrodošla osvežitev, a tudi možnost neurij

18. 08. 2022 09.01

Četrtkovo popoldne je večjemu delu Slovenije prineslo najvišje temperature v tem tednu, hkrati pa nas je dosegla hladna fronta. Nad državo se tako pomika pas neviht z močnimi sunki vetra. Še več nevihtnega dogajanja nam bosta prinesla noč na petek in petkovo dopoldne, ko bodo ponovno možna neurja z močnimi sunki vetra in nalivi, na manjših območjih pa bosta možni tudi sodra in drobna toča.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove

15. 08. 2022 19.25

Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

V prihodnjih dneh se v naše kraje vrača vročina

13. 08. 2022 10.31

Po spremenljivi in sveži soboti bo v prihodnjih dneh vreme pri nas krojil jugozahodni veter, ki nam bo prinašal toplejši zrak. V večjem delu Slovenije bodo temperature od ponedeljka naprej spet presegale 30 stopinj, sredi tedna se bo živo srebro v najbolj vročih krajih na vzhodu države lahko dvignilo tudi nad 35 stopinj Celzija. Izrazitejša sprememba vremena, ki bi nam lahko po dolgem času prinesla večjo količino dežja, se nakazuje za drugo polovico tedna, a je ta napoved še zelo nezanesljiva.

Motorist v neosvetljenem predoru na Mangartskem sedlu trčil v steno

12. 08. 2022 10.37

V četrtek sta se na severnem Primorskem zgodili dve prometni nesreči. Na Mangartskem sedlu se je v neosvetljenem predoru huje poškodoval 24-letni belgijski motorist, na glavni cesti izven naselja Doblar v občini Kanal ob Soči pa je v nepreglednem levem blagem ovinku motorist zaradi neprilagojene hitrosti s prednjim desnim delom motornega kolesa trčil v zadnji levi del osebnega avtomobila.

'Območje so večkrat preleteli s helikopterji, ki so nas stali milijone'

12. 08. 2022 09.46

V Panami so pristojne službe rešile šest potnikov helikopterja, ki je strmoglavil na goratem območju na zahodu države. Zaradi težko dostopnega terena in slabega vremena je reševanje trajalo več ur, kar je razjezilo panamskega politika, sicer enega od potnikov.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?

11. 08. 2022 09.45

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

V Kopru nov vročinski rekord, kaj nam prinašajo prihodnji dnevi?

10. 08. 2022 08.48

Če v zadnjih dneh v večjem delu Slovenije beležimo nekoliko znosnejše temperature, pa vročina še vedno vztraja na Primorskem. V Kopru je že 28. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz leta 2003, ko je v Črnomlju najdaljši vročinski val trajal 22 dni. Sončno in vroče vreme se bo na Primorskem še nadaljevalo in tudi drugod lahko po nekoliko bolj spremenljivem petku in soboti pričakujemo postopen dvig temperatur. Na praznični ponedeljek se bo živo srebro v najbolj vročih krajih približalo 35 stopinjam Celzija.

Rešili Belgijki, ki ju je začel odnašati tok Soče

09. 08. 2022 12.50

22-letna državljanka Belgije je zaplavala ob bregu Soče, rečni tok pa jo je začel odnašati, zato je za njo v reko skočila še 22-letna sodržavljanka in jo poskušala izvleči iz vode. Rečni tok je nato začel obe odnašati po reki navzdol. Uspelo se jima je ujeti za večjo skalo, rešili so ju prisotni še pred prihodom gasilcev.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah

08. 08. 2022 13.17

V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov

05. 08. 2022 16.09

V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Na tisoče dirkalnih golobov izginilo med nevihto v Franciji

03. 08. 2022 20.44

Belgijski rejci golobov pravijo, da ptice, potem ko je šlo tekmovanje v Narbonnu po zlu, "niso imele možnosti". Belgijska zveza golobov je obtožila organizatorje, da so dovolili, da so ptice poletele kljub napovedi slabega vremena.

Ob začetku tedna na cestah gost promet, gneča tudi na meji

01. 08. 2022 09.42

Ob začetku tedna je promet na slovenskih cestah znova bolj gost, zasedena so tudi počivališča, na mejnih prehodih pa so daljše čakalne dobe. Gostejši promet je na cestah od Avstrije proti Hrvaški, na ljubljanski obvoznici, primorski avtocesti in mejnih prehodih s Hrvaško. Močno povečan promet je tudi pred Karavankami v obeh smereh. Zaradi lokalnih neviht naj bodo vozniki še posebej pozorni: ohranjajo naj primerno varnostno razdaljo, prilagodijo hitrost ter prižgejo luči, opozarjajo na Prometno-informacijskem centru.

Brezskrbno spite z najučinkovitejšo zaščito pred komarji

26. 07. 2022 06.00

Poletje je naš najljubši letni čas, ki pa nam poleg sončnega vremena, kratkih rokavov in uživanja na plaži prinaša tudi nadležne komarje, zaradi katerih se ne moremo pošteno naspati.

Kozarec z vnetljivo snovjo, neznanec na vespi ... Policija: Nič od tega ni res

22. 07. 2022 15.37

Policija v zvezi s požari na Krasu prejema različne informacije in vsako tudi preveri. Veliko je namreč ugibanj o tem, da je na delu požigalec – med drugim so prejeli namige o neznancu na vespi, o najdenem kozarcu z netilnim sredstvom in vozniku z novomeškimi registrskimi oznakami, ki je odpeljal s kraja. "Za zdaj so se vse informacije izkazale za neresnične," pravijo. So pa na enem od začetnih pogorišč našli odvrženo staro steklovino, ki bi v kombinaciji z vremenom lahko bila kriva za to, da je zagorelo. Policija zagotavlja tudi, da varuje evakuirane vasi, da ne bi prihajalo do premoženjske kriminalitete.

Evropa se duši: na Iberskem polotoku več kot tisoč mrtvih

19. 07. 2022 09.00

Zahodna in severna Evropa se soočata z novim vročinskim valom. Na Iberskem polotoku se je živo srebro v ponedeljek povzpelo do 43 stopinj Celzija, zaradi česar je v zadnjih dneh v Španiji in na Portugalskem umrlo več kot tisoč ljudi. Na Otoku je padel temperaturni rekord, izmerili so 40,2 stopinje Celzija, prav tako so najvišjo temperaturo izmerili v Franciji, vročina ne prizanaša niti Nizozemcem. Poleg vročine se mnoge države borijo tudi z obsežnimi požari.

Polnoletne osebe lahko prejmejo drugi poživitveni odmerek proti covidu-19

19. 07. 2022 14.22

Posvetovalna skupina za covid-19 je pripravila posodobljena priporočila za cepljenje proti koronavirusu, med katerimi je tudi cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva, ki je omogočen vsem polnoletnim osebam. Slednji je priporočljiv predvsem za osebe s povečanim tveganjem za težji potek bolezni, oskrbovance domov starejših občanov in vse osebe, stare 80 let ali več. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom je ob tem priporočljivo tudi za osebe, stare 60 let in več.

Anglija ta hip bolj vroča kot 98,8 odstotka planeta

19. 07. 2022 14.47

Vročinski val v Združenem kraljestvu dosega vrhunec. Na Heathrowu so izmerili najvišjo temperaturo v zgodovini meritev v tej državi – kar 40,2 stopinje Celzija. To je prvič, da so termometri na Otoku pokazali več kot 40 stopinj Celzija. Medtem ko za večino Anglije prvič velja rdeči alarm zaradi vročine, pa so vremenoslovci za sredo izdali tudi oranžno opozorilo zaradi možnih neviht in hudih nalivov.

'Ljudje, ki potrebujejo pomoč, običajno mahajo. Tu so le strmeli in čakali'

17. 07. 2022 19.33

Po trojnem udaru strele na Malem Triglavu policist Gorske policijske enote Darko Krapež pripoveduje, da reševalci do zadnjega niso vedeli, kako obsežna akcija jih čaka. Zaradi vremena so skupino poškodovanih pohodnikov reševali na klasičen način, kar pomeni, da so se z nosili in drugo opremo po strmi planinski poti odpravili peš. Ko so se skupini približevali, ni mahal nihče, kot je to običajno, saj so planinci le nemo strmeli proti Kredarici.

Udar strele na Triglavu: Bil je srečen dan, kar bi se lahko zgodilo, se ni

16. 07. 2022 09.21

Zgodaj zjutraj se je nadaljevala petkova reševalna akcija na Malem Triglavu, ki je bila prekinjena zaradi neurja. Dva poškodovanca s sumom na težje poškodbe zaradi udara strele sta bila s helikopterjem slovenske Policije in spremstvom gorskih reševalcev v UKC Ljubljana prepeljana že v petek, zdaj pa so rešili še preostalih 16, ki so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. Da je bil srečen dan, je dejal Iztok Arnol, vodja reševalne akcije in dodal, da je skoraj neverjetno, da ni nihče umrl.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit

13. 07. 2022 06.22

Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.

Agencija za energijo razglasila stopnjo zgodnjega opozarjanja

11. 07. 2022 14.07

Agencija za energijo kot pristojni organ za zagotavljanje zanesljive oskrbe z zemeljskim plinom z 12. julijem razglaša stopnjo zgodnjega opozarjanja, gre za prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom. Čeprav je oskrba s plinom trenutno nemotena, bi zaradi morebitnega nižjega pretoka iz Rusije lahko prišlo do motnje pri oskrbi. Agencija zato poziva k racionalni rabi zemeljskega plina. Poraba je bila v Sloveniji lani največja v zadnjem desetletju.

Pred nami novo stopnjevanje vročine: do kam bo seglo živo srebro?

11. 07. 2022 08.31

Nov teden smo začeli s prijetno svežino, a že kmalu se bo v naše kraje spet vrnila vročina. Občutno otoplitev lahko pričakujemo v sredo, najbolj vroč dan pa bo četrtek, ko se bodo temperature približale 35 stopinjam Celzija. Vročina bo nato ob koncu tedna v večjem delu Slovenije, z izjemo Primorske, prehodno nekoliko popustila, spet bolj pritisnila pa bo v prihodnjem tednu. Takrat bi se lahko temperature po nekaterih izračunih lokalno celo približale 40 stopinjam Celzija.

Poletni kino sedaj na voljo tudi na plaži

08. 07. 2022 06.00

Načrtovanega dopusta se zelo veselite, hkrati pa veste, da boste zamudili nekaj nadaljevanj najljubše serije. Tudi otroci bodo na morju sitni, če bodo v času počitnic prikrajšani za ogled priljubljenih risank. Ste prepričani, da potrebujete tak dopust?

'Potop' tudi v Beogradu: namesto ulic jezera in reke, ki so odnašale avtomobile

06. 07. 2022 10.45

Silovito neurje se ni razbesnelo samo nad Ljubljano, še huje je bilo v Beogradu, kjer je močno deževalo kar uro in pol. Velika količina vode je v nekaterih delih mesta povzročila pravo apokalipso – ulice so se spremenile v jezera, nastal je popolni prometni kolaps. Gasilci so morali iz vode izvleči več avtobusov in okoli 50 avtomobilov. Iz najbolj ogroženih območij so evakuirali več kot 30 ljudi. Strele pa so zanetile 20 požarov. Župan Beograda Aleksandar Šapić je glede odzivnosti mestnih služb dejal, da "sedaj ni pomembno, kdo je kriv" in da "na Boga ne moremo vplivati".

Nemočni reševalci na Marmoladi, nestabilna gora jih drži v zraku

05. 07. 2022 10.55

Razmere v italijanskem visokogorju, kjer se je v nedeljo zgodila tragedija, ko je odlomljeni ledenik s sabo odnesel več življenj, so tako nevarne, da se reševalci bojijo, da pogrešanih morda ne bodo nikoli našli. Vodja tamkajšnje reševalne službe je pojasnil, da se je z vrha Marmolade spustila gmota ledenih kosov in kamenja, ki je pokopala vse pod seboj. Obljubljajo sicer, da ne bodo odnehali, vendar nestabilna ledena plošča onemogoča plezanje, zato si pri prečesavanju območja trenutno lahko pomagajo le z brezpilotnimi letalniki in s helikopterjem.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.