vrh nata

Slovenija izrazila podporo

22. 09. 2001 00.00

Slovenija se je pridružila zaključkom in načrtovanim aktivnostim EU po terorističnih napadih na ZDA. Kot je za 24 ur povedal zunanji minister Rupel, bo Slovenija ZDA v kratkem predlagala nekatere posebne praktične oblike sodelovanja.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Širitev Nata prihodnje leto

13. 06. 2001 00.00

Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Srečanje Rupla in Ivanova

31. 05. 2001 00.00

Ljubljana bo storila vse, da bo bližnji ameriško-ruski vrh potekal v najboljših razmerah, je svojemu ruskemu kolegu Igorju Ivanovu zagotovil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Neformalno srečanje ministrov je potekalo ob robu zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta v Budimpešti, kjer sta se ministra med drugim dogovorila, da bosta vse do vrha v stalni zvezi.

Zeman v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Slovenija v Natu do leta 2004

01. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Rupel je ob koncu obiska v Združenih državah Amerike izrazil pričakovanje, da bo Slovenija do leta 2004 članica tako Evropske Unije kot Nata. Možnosti za članstvo so bile poleg aktualnega dogajanja na Balkanu tudi osrednja tema ministrovih pogovorov z vrhom ameriške oblasti.

Ivanov odpotoval v Bonn na srečanje skupine G-8; Vedrine še vedno optimističen

07. 06. 1999 10.46

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes odpotoval v Bonn na srečanje zunanjih ministrov sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije. Ministri naj bi na pogovorih v Petersbergu pri Bonnu uskladili resolucijo o Kosovu, ki jo bodo predložili varnostnemu svetu Združenih narodov.