vročina

3 koraki do nežnih rok

26. 01. 2021 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Gozdovi bi se lahko do leta 2050 spremenili v vir ogljika

24. 01. 2021 08.44

Gozdovi in drugi naravni ekosistemi vsrkajo 30 odstotkov ogljikovega dioksida, ki ga proizvede človek, a bi lahko globalno segrevanje ozračja spremenilo tudi to. Do leta 2050 bi se lahko gozdovi namreč spremenili iz porabnika ogljika v njegovega proizvajalca, je pokazala raziskava, objavljena v znanstveni publikaciji Science Advances.

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19

17. 01. 2021 07.11

Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Motnje v delovanju Signala zaradi navala novih uporabnikov

15. 01. 2021 19.30

Aplikacija za komunikacijo Signal deluje z večjimi motnjami zaradi navala novih uporabnikov. Ustanovitelj aplikacije Moxie Marlinspike se je pošalil, da namerava podjetje z energijo, ki jo proizvede vročina njihovih strežnikov, oskrbovati celo zahodno poloblo.

3 koraki do nežnih in mehkih rok

10. 01. 2021 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Direktor ZD Ljubljana zatrdil, da ni bil nihče testiran z neustrezno paličico

08. 01. 2021 09.45

Množično testiranje, ki so ga v ZD Ljubljana ustavili zaradi spornih paličic za jemanje brisov – kompleti hitrih testov, ki jih je ministrstvo za zdravje kupilo od podjetja Majbert Pharm, so vsebovali paličice neznanega proizvajalca in brez predpisanih oznak – se danes nadaljuje. Prejeli so namreč pošiljko dodatnih (novih) paličic, ki jih je Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke označila za ustrezne.

Tako EMA kot Evropska komisija odobrili Modernino cepivo proti covidu-19

06. 01. 2021 13.21

Evropska agencija za zdravila je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva proti covidu-19 za osebe, starejše od 18 let, ki ga je razvilo ameriško podjetje Moderna. Kmalu zatem je zeleno luč cepivu prižgala tudi Evropska komisija. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je ob tem poudarila, da zagotavljajo varna in učinkovita cepiva za Evropejce. EU je z Moderno sklenila dogovor o nakupu do 160 milijonov odmerkov cepiva.

Ljubljančani izbrali vroče točke: želijo si manj asfalta in več dreves

20. 12. 2020 18.26

Avgusta so prebivalci Ljubljane v anketi Vroče točke, ki jo je zasnoval urbanistični studio prostoRož, oddali 700 glasov in označili območja, kjer je po njihovem mnenju poleti prevroče. Rezultati raziskave kažejo, da Ljubljančani zaradi vročine spreminjajo svoje poti, se izogibajo nekaterim ulicam in si želijo več dreves. Na MO Ljubljana že izvajajo ukrepe za blažitev podnebnih sprememb – na Celovški, eni od lokacij z največ glasovi, bodo letos zasadili drevored 50 lip.

Za varne praznike: kako oblikovati svoj mehurček?

14. 12. 2020 18.51

Najvišje tveganje predstavljajo stiki z veliko ljudmi iz različnih gospodinjstev v zaprtih slabo prezračenih prostorih brez sledenja priporočilom: pogostitve, zabave, koncerti in tudi malice, skupni obroki. Ta situacija je idealna za superširjenje koronavirusa, zato s takimi vrstami druženj še nekaj časa raje počakajmo. Ekipa Sledilnika covid-19 je pripravila koristne nasvete za varnejše preživljanje praznikov.

Sydney zabeležil najbolj vroč novembrski večer

29. 11. 2020 07.46

V avstralskem mestu so se v minuli noči temperature dvignile do 30 stopinj Celzija. Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko temperature v nedeljo dosegle tudi 40 stopinj in svarijo pred požarno ogroženostjo. V teh pasjih dneh so množice Avstralcev ohladitev poiskale ob obalah, medtem pa strokovnjaki opozarjajo tudi na spoštovanje ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma

27. 11. 2020 10.21

Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom

26. 11. 2020 07.06

Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.

Švedi ogorčeni zaradi "alpske drame" v Leviju

22. 11. 2020 19.12

Pandemija covida-19 je zajela tudi beli cirkus. V Leviju na Finskem, kjer sta bila konec tedna dva slaloma za svetovni pokal alpskih smučark, niso nastopile članice švedske reprezentance, potem ko je bil na testiranju pozitiven trener Christian Thoma. Finske oblasti so za Švedinje odredile osamitev v hotelu, a so se nato vseeno lahko vrnile domov.

Weinstein ni okužen s koronavirusom, a se še vedno slabo počuti

19. 11. 2020 19.36

Po tem, ko je Harvey Weinstein znova zbolel, je opravil testiranje na covid-19. Zdaj je dobil negativen rezultat, a je še vedno pod nadzorom medicinskega osebja.

Harvey Weinstein spet zbolel, čaka rezultat testiranja na covid-19

18. 11. 2020 13.25

Zloglasni filmski mogul, ki je obsojen na 23 let zapora zaradi spolnih napadov in posilstev več žensk, je spet zbolel. Harvey Weinstein je bil enkrat že pozitiven na novi koronavirus, zdaj pa čaka na izvide zadnjega testa.

Nina Ivanič zbolela za covidom: Ta virus te prisili, da obležiš

17. 11. 2020 15.24

Slovenska igralka Nina Ivanič, ki jo trenutno spremljamo v vlogi medicinske sestre Dragice v priljubljeni seriji Najini mostovi, je zbolela za covidom-19. Za naš portal je spregovorila o svoji izkušnji z omenjeno boleznijo.

Osebna izpoved 36-letnega bolnika z oddelka za covid-19: 'Mislil sem, da mi ne bo uspelo'

06. 11. 2020 20.00

Pričakovali bi, da bo mlad človek, rekreativni športnik, brez pridruženih bolezni, ki ne kadi in pije alkohola, covid-19 prebolel kot prehlad ali lažjo virozo. 36-letni Andrej Šprajc pa ni imel te sreče. Bil je med tistimi – k sreči redkimi – bolniki, ki jih je bolezen kljub mladosti pošteno zdelala. Za Vizito je spregovoril še iz bolniške postelje ljubljanskega UKC v opomin vsem, da nikoli ne moremo vedeti, kakšen bo potek bolezni pri nas, predvsem pa v zahvalo ekipi Infekcijske klinike, ki z vso srčnostjo opravlja svoje delo.

NIJZ objavil navodila za osebe s potrjeno okužbo in vse, ki so ji bili izpostavljeni

29. 10. 2020 11.42

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil navodila za tiste, ki so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, oz. tiste, ki so jim okužbo potrdili. Ti naj ostanejo doma v izolaciji, ki se predvidoma zaključi po desetih dneh. Pogoj pa je, da so bili zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni. Odprli pa bodo tudi nov portal, na katerem bodo vsi potrjeno okuženi lahko aktivirali kodo za aplikacijo #Ostanizdrav.

Osebne zgodbe ljudi, ki so preboleli covid-19

24. 10. 2020 13.52

Osebne zgodbe iz epidemije. Ljudje, ki so preboleli covid-19, pripovedujejo, kako so se okužili, kako se je začelo, kakšen je bil potek bolezni, kakšne so njihove izkušnje ... In kaj sporočajo sodržavljankam in sodržavljanom?

Brez skrbi, letošnjim upravičencem bo brezplačno cepljenje na voljo tudi prihodnje leto

14. 10. 2020 11.58

Od lanskega leta je dvema generacijama omogočeno brezplačno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Ker je novi koronavirus že spomladi zaprl cepilne ambulante, se številni sprašujejo, kaj bo z omenjeno ugodnostjo, če bo spet razglašena epidemija in se jim ne bo uspelo pravočasno cepiti. Na NIJZ pravijo, da so skrbi odveč. Upravičenci se bodo namreč lahko brezplačno cepili tudi prihodnje leto.

Ali ste vedeli, da covid-19 povzroča strdke v krvi?

13. 10. 2020 12.49

V obdobju, ki prihaja, ko smo že vajeni raznih viroz, gripe in drugih respiratornih virusov. Kako torej sploh prepoznati, ali smo zboleli za virozo, gripo ali novim koronavirusom?

Junak podeželja po neuspešnem zmenku s svojo favoritko: Bojim se je malo

04. 10. 2020 21.03

Damjan Šalamun je bil po zmenku z Janjo, ki mu je bila sprva najbolj všeč, rahlo razočaran. Ugotavljal je, da ni iskrena in nima resnih namenov. Bolj uspešna pa je bila romantična večerja, na kateri sta uživala Metka Šeškar in snubec Josip.

Požari v Kaliforniji ne pojenjajo, prihaja še vročinski val

26. 09. 2020 14.34

V ameriški zvezni državi Kalifornija se še naprej borijo s požari, vremenska napoved o novem vročinskem valu, ki bi lahko še dodatno poslabšal razmere, pa ne vliva dodatnega optimizma. Utrujene gasilske posadke se tako po tednih bojev z ognjenimi zublji pripravljajo na novo preizkušnjo.

'Nedopustno je, da se bolnika brez testa na koronavirus ne sprejme v obravnavo'

23. 09. 2020 13.24

Minister za zdravje Tomaž Gantar je zatrdil, da nobena navodila ne omenjajo, da se bolnika brez testa na novi koronavirus ne bi sprejelo v obravnavo, o čemer poročajo nekateri bolniki. Minister je ocenil, da je to nedopustno in nesprejemljivo, in omenil tudi pozive vodstvom zdravstvenih domov za lažjo dostopnost do zdravnika.

Stiska upokojencev v karanteni: Nikogar ne zanima, kako sva

13. 09. 2020 15.37

Oglasila se nam je bralka, upokojenka, ki v stanovanju skupaj z možem preživlja 14-dnevno karanteno. Nista si predstavljala, da bo tako hudo. Kriza je nastopila peti dan, pripoveduje. Smeti so se začele kopičiti, zmanjkalo jima je kruha in zdravil. "Živci so na psu. Ne spim, samo kuham, pospravljam, jem, pijem," opisuje. Predvsem pa sta razočarana, da ju nihče od pristojnih ni obiskal in jima ponudil pomoči.

Otrokom iz vrtca in prve triade ob prehladu ne bo treba na testiranje

10. 09. 2020 12.58

Stroka ter ministrstvo za zdravje so dosegli konsenz glede vprašanja, ali testirati vse otroke z znaki okužbe dihal. Po novem tako na testiranje na okužbo s koronavirusom ne bo treba vrtčevskim otrokom ter šolarjem iz prve triade, razen v primeru, ko bi imeli tako znake okužbe dihal kot tudi vročino in drisko, je pojasnil pediater Denis Baš.

V EU raziskave za prilagajanje krompirja na ekstremne pogoje v okolju

07. 09. 2020 14.41

Evropski konzorcij ADAPT, katerega del je Nacionalni inštitut za biologijo, preučuje mehanizme prilagoditve krompirja na izpostavljenost škodljivim dejavnikom okolja, kot so suša, vročina in poplave. Za raziskave je konzorcij prejel pet milijonov evrov nepovratnih sredstev iz programa EU Obzorje 2020.

Letošnje poletje se bo na lestvici najtoplejših uvrstilo okoli desetega mesta

28. 08. 2020 07.00

Počitnice se bližajo h koncu, poslavlja pa se tudi meteorološko poletje. Meteorološki letni časi se namreč nekoliko razlikujejo od koledarskih in se nanašajo na tri cele mesece. Poletje tako obsega mesece junij, julij in avgust, ki pa so bili letos v primerjavi s preteklimi leti precej netipični. Deležni smo bili namreč pogostih prehodov front s padavinami, zato ima marsikdo občutek, da letos pravega poletja sploh nismo imeli. A podatki pravijo drugače.

Tujci Slovencem na reševalnem pasu zapirali pot, policisti morali miriti še njih

23. 08. 2020 16.32

V noči na nedeljo je pred predorom Karavanke nastala 12-kilometrska kolona vozil. Avstrija je namreč na meji s Slovenijo uvedla strog nadzor, o tej spremembi pa ni obvestila slovenske policije. Kot so pojasnili na policiji, so pričakovali zastoje, a ne tako počasnega dela avstrijskih organov. Veliko potnikov je bilo tako brez vode in hrane ujetih na slovenski strani mejnega prehoda, preden pa so evakuirali slovenske državljane, so bili nekateri ujeti od osem do deset ur, tujci pa so ostali prepuščeni samim sebi. O večurni sagi na gorenjski avtocesti je več povedal tudi bralec, ki je deveturno čakanje opisal kot neznosno. Kot poudarjajo na PU Kranj, lahko policiste samo pohvalimo in se jim zahvalimo za velik trud in angažiranost.

Do sobote se bo vročina stopnjevala, nato prihaja osvežitev

20. 08. 2020 07.00

Naši kraji bodo do vključno sobote blizu središča anticiklona, kar nam prinaša sončno in spet bolj vroče vreme, ki bo zelo primerno tudi za obisk gora. V najtoplejših krajih na Goriškem in v Beli krajini bodo najvišje temperature okoli 35 stopinj Celzija in tudi drugod ne bo veliko manj. Vročina pa ne bo trajala prav dolgo, saj se nam bo že v soboto zvečer od severozahoda približala hladna fronta. Nedelja bo tako večinoma oblačna z občasnimi padavinami, pojavljale se bodo predvsem plohe in nevihte.