vročina

39 stopinj Celzija bo v senci

13. 06. 2019 18.54

Konec tedna na Hrvaškem pričakujejo vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala. Najvišje naj bi se živo srebro povzpelo v Dalmaciji in Slavoniji. V Litvi medtem beležijo temperaturni rekord, saj so se pri 36 stopinjah potili v najtoplejšem junijskem dnevu v zgodovini meritev. V severni Indiji, kjer termometri kažejo več kot 50 stopinj Celzija, pa je smrtonosna vročina vzela že 36 življenj.

Nekatera zrna toče so še ure po nevihti v premer merila do 11 centimetrov

12. 06. 2019 07.01

Največ škode je toča, ki je včeraj popoldne in zvečer pustošila predvsem po južnem delu države, povzročila v občinah Kočevje in Črnomelj, nekaj težav so imeli tudi v občinah Ribnica in Sodražica. Zrna toče, ki so padala na jugovzhodu Slovenije v Poljanski dolini ob Kolpi, so še tri ure po nevihti v premeru merile tudi do 11 cm.

Prihaja prvi letošnji vročinski val. Kje poiskati osvežitev?

09. 06. 2019 06.30

V prihodnjih dneh nas bo zajel vroč afriški zrak, ki bo poskrbel za prvi letošnji vročinski val. Ta bo v primerjavi s preteklimi leti precej zgoden. Osvežitev bo zato marsikdo poiskal v morju, ki se je v zadnjih dneh prav tako močno ogrelo in v Kopru dosega že 24 stopinj Celzija. Precej hladnejše so naše celinske vode, še posebej tiste, ki se napajajo s snežnico z vrhov.

Kaj danes počne Alma Rekić?

08. 06. 2019 07.00

Vrhunska slaščičarka in chefinja Alma Rekić, ki je nekoč krojila usodo tekmovalcev kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija, še vedno spretno vihti svojo kuhalnico. Obiskali smo jo v njeni novi kuhinji, ki se lahko pohvali s čudovitim razgledom.

Vročina se bo stopnjevala do sredine prihodnjega tedna

07. 06. 2019 06.15

Prihodnji dnevi bodo minili v znamenju sončne pripeke. Predvidoma bosta najbolj vroča dneva torek in sreda, ko se bodo najvišje temperature ponekod približale 35 stopinjam Celzija. Za zdaj ne kaže, da bi lahko vročina vztrajala dlje časa, saj se za drugo polovico prihodnjega tedna nakazuje osvežitev s plohami in nevihtami.

Ponovno bo oživela mariborska mestna plaža

07. 06. 2019 08.05

V Mariboru bo ta konec tedna ponovno oživela mestna plaža. Gre za predel ob reki Dravi pred kompleksom Maribox, ki je po mnenju številnih doslej še premalo izkoriščen potencial mesta. Kako bi lahko ta del mesta živel, dokazuje dogodek Citybeach, ki se po dveh uspešnih izvedbah ponovno vrača sem.

Zaradi obilnih padavin poplavilo ceste v Dravski dolini

05. 06. 2019 10.50

Sončno dopoldne je zamenjalo spremenljivo popoldne s krajevnimi plohami in nevihtami, ki so bile ponekod tudi močnejše. Poplavljene so bile ceste v Dravski dolini, ponekod pa so se tudi sprožili zemeljski plazovi. Vreme bo v nadaljevanju tedna bolj stabilno, v prihodnjem tednu nas bo zajel celo prvi letošnji vročinski val.

Vse bolj vroče bo, v prihodnjem tednu morda celo 35 stopinj Celzija

04. 06. 2019 07.10

Prihodnji dnevi nas bodo razveseljevali s soncem in visokimi temperaturami, ki bodo v soboto marsikje prvič letos presegle 30 stopinj Celzija. Možnost za popoldanske plohe in nevihte bo po četrtku zelo majhna, tako da bo vreme zelo primerno tudi za sušenje prve letošnje košnje. Po nekaterih napovedih bi nas lahko še bolj vroč afriški zrak dosegel v prihodnjem tednu, ko bi lahko ponekod izmerili celo 35 stopinj Celzija.

Častni oskarji za Lyncha, Studija in Davisovo

04. 06. 2019 14.07

Ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti bo letos častne oskarje podelila ameriškemu režiserju Davidu Lynchu, ameriškemu igralcu Wesu Studiju in italijanski režiserki Lini Wertmüller, ameriški igralki Geeni Davis pa humanitarno nagrado Jean Hersholt za njene človekoljubne dejavnosti. Prejeli jih bodo na gala prireditvi 27. oktobra.

Začelo se je meteorološko poletje, vse bolj poletne bodo tudi temperature

01. 06. 2019 07.20

Začetek junija pomeni tudi začetek meteorološkega poletja, ki obsega najtoplejše mesece v letu. Kakšno poletje je pred nami, je za Evropo zelo negotovo napovedati, zagotovo pa lahko trdimo, da so pred nami toplejši dnevi, ko bodo najvišje dnevne temperature marsikje presegle 25 stopinj Celzija. Povsem mogoče je, da bomo v prihodnjem tednu izmerili tudi prve letošnje tridesetice, kar bi se zgodilo celo nekoliko prej kot običajno.

V prihodnjem tednu bo zadišalo po poletju

30. 05. 2019 06.45

Po zelo hladnih in mokrih dneh prihaja občutna otoplitev. Temperature bodo že ob koncu tega tedna predvsem na Primorskem presegale 25 stopinj Celzija, v prihodnjem tednu pa bo podobno toplo tudi marsikje drugod po državi. Ker pa se bo v višinah še zadrževal dokaj hladen zrak, bo ozračje ob popoldnevih nestabilno s plohami in nevihtami.

Celulit, ga je možno odstraniti tik pred poletjem?

30. 05. 2019 00.01

Do poletja nas loči samo še nekaj tednov in bliža se čas, ko bomo skočile v kopalke in kratka oblačila. Veliko žensk se v teh dneh obremenjuje z lastnim videzom in išče rešitve, kako bi se čim hitreje znebile pomarančne kože na zadnjici in stegnih. Je to v tako kratkem času sploh možno?

Na globalni ravni bo letošnji maj med najtoplejšimi doslej

23. 05. 2019 19.30

Po daljšem obdobju hladnega in deževnega vremena smo končno dočakali več sonca in višje temperature. Žal vreme še naprej ostaja spremenljivo s plohami in nevihtami. Kljub neobičajno hladnemu in mokremu vremenu pri nas je večji del sveta v zadnjih tednih beležil nadpovprečne temperature, kar pomeni, da se bo maj na globalni ravni tudi letos uvrstil med najtoplejše doslej.

AccuWeather izdal dolgoročno napoved za poletje: vroče in nevihtno

21. 05. 2019 16.46

Večino stare celine čakajo vročinski valovi in nevihtno vreme. Opozarjajo tudi na možnost pogostega pojavljanja neurij. Slovenija bo tako ujeta med sušnim in vročim območjem severno od Alp in nevihtnim območjem na Balkanu. 

Porast mišje mrzlice v Sloveniji: letos že 79 primerov

20. 05. 2019 12.59

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, in sicer so do sedaj obravnavali že 79 primerov. Na novinarski konferenci so opozorili, kako se izogniti tovrstnim okužbam s preprostimi ukrepi ter na kaj moramo biti pozorni, da bolezen pravočasno zaznamo.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir

18. 05. 2019 07.00

Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

'Marec mora biti suh, april mora biti moker, maj pa hladen'

14. 05. 2019 06.20

Ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan ob nenavadnem vremenu, mrazu, močnem vetru in ponekod celo ob snežnih razmerah pravi, da so "ledeni možje držali besedo. Dežuje tako, kot se spodobi, in tudi Zofka nam prinaša dovolj padavin, da nam lahko napove prijazno vreme.

Po hudi nesreči je zaživel znova, zdaj pomaga drugim

12. 05. 2019 07.00

Denis Dronjić je pred enajstimi leti doživel hudo prometno nesrečo, po kateri so mu zdravniki rekli, da ne bo nikoli več hodil. Po enajstih operacijah in devetih mesecih na vozičku je s pomočjo bikram joge znova zaživel. Vsako leto v maju, ob obletnici svojega ponovnega rojstva, kot mu pravi, zbira denar za dober namen. Tokrat ga bo podaril Zavodu Vozim.

30 let iskal cepivo proti bolezni, ki vsaki dve minuti vzame otroško življenje: 'Za ta trenutek smo delali'

12. 05. 2019 07.00

Malarija je ena najbolj smrtonosnih bolezni na planetu. Po podatkih WHO zaradi te bolezni vsaki dve minuti ugasne eno otroško življenje. Večinoma v Afriki, kjer bolezen letno terja več kot 250.000 življenj. Največ smrtonosnih zapletov, povezanih z malarijo, se namreč pojavi pri malčkih, mlajših od pet let. Na svetovni ravni je statistika še bolj črna – za boleznijo letno zboli okoli 200 milijonov ljudi, okoli 430.000 jih umre, več kot polovico žrtev predstavljajo otroci.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'

30. 04. 2019 10.26

Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

'Virus ošpic bo vselej našel necepljene otroke'

24. 04. 2019 08.05

Ljubljansko urgenco sta obiskala bolnika z ošpicami in bolezni izpostavila več sto čakajočih. Potencialno ogroženim bodo poslali pisna navodila, kako ravnati. Na NIJZ poudarjajo, da je cepljenje izjemno pomembno in da se tisti, ki so bili proti ošpicam cepljeni dvakrat, nimajo česa bati. Če so se okužili in niso zaščiteni, bodo zboleli v 10 do 14 dneh, v tem času pa lahko bolezen preprečijo s cepljenjem.

Čez vikend ljubljansko urgenco obiskala dva bolnika z ošpicami

23. 04. 2019 17.03

Konec tedna so zdravniki Zdravstvenega doma Ljubljana, ki ima od decembra dežurne ambulante ob dela prostih dneh na urgenci UKC Ljubljana, obravnavali dve osebi, ki sta zboleli zaradi ošpic. V tem času se je v čakalnici nahajalo tudi več sto pacientov in njihovih svojcev. Bolnika sta prišla iz tujine, eden izmed njiju pa je v čakalnici oba dni preživel več ur.

Strokovnjaki: obnova katedrale bi lahko trajala desetletja

17. 04. 2019 10.46

Potem ko je francoski predsednik Emmanuel Macron v televizijskem nagovoru dejal, da bodo znamenito katedralo Notre-Dame, ki jo je zajel hud požar, obnovili v petih letih, so se oglasili strokovnjaki, ki pravijo, da bo obnova trajala več desetletij. Francoska vlada je na seji razpravljala o posledicah požara, bogati Francozi pa so obnovi namenili že skoraj milijardo evrov.

Zvezdnik srečal najbolj srečno žival na svetu

16. 03. 2019 06.00

Ste že slišali za kratkorepega grmičarskega kenguruja? Majhna žival živi v južni Avstraliji in mnogi so jo označili za najbolj srečno žival na svetu. Z njo se je zdaj srečal tudi zvezdnik Chris Hemsworth in posnel nekaj simpatičnih fotografij.

Švedinjam štafetno zlato, Slovenke devete

28. 02. 2019 14.55

Švedske smučarske tekačice so na svetovnem prvenstvu v Seefeldu osvojile zlato kolajno v štafeti 4 x 5 kilometrov. Druge so bile Norvežanke, ki so zaostale 3,1 sekunde, tretje pa Rusinje z zaostankom dveh minut in treh sekund. Slovenke so končale na devetem mestu, za Švedinjami so zaostale 4:21 minute.

V UKC Ljubljana za gripo umrlo 29 oseb, med njimi tudi zdrav mlajši moški

12. 02. 2019 13.45

Epidemija gripe je na vrhuncu. Zaenkrat je le malo bolj pogosta kot prejšnja leta, je pa žal več hospitaliziranih bolnikov. Pogosti so namreč zapleti zaradi pljučnice. Žal so ti lahko zelo hudi, tudi usodni, pa ne samo za starejše kronične bolnike.

Avstralija: Na severu poplave, na jugu suša in vročina

02. 02. 2019 12.44

Medtem ko je jug Avstralije še vedno v primežu peklenske vročine, je sever države zajelo obilno monsunsko deževje. Meteorologi so za zvezno državo Queensland napovedali, da bi lahko poplave ogrozile več kot 20.000 domov. "Od spodnjega nadstropja hiše ni ostalo ničesar, vidil sem, kako zmrzovalnik in hladilnik lebdita," je povedal eden izmed tamkajšnjih prebivalcev.

V UKC Ljubljana že 400 primerov gripe. Postelje polne, bolniki tudi na zasilnih ležiščih

29. 01. 2019 10.51

Sezona gripe in drugih respiratornih okužb se bliža vrhuncu. Na Golniku so zabeležili že več smrtnih primerov zaradi gripe. Medtem bolnišnice omejujejo obiske, v ljubljanskem kliničnem centru pa so do preklica celo prepovedali vse obiske. Samo v zadnjem mesecu so namreč potrdili kar 400 primerov gripe pri bolnikih, ki so se zdravili pri njih.

20 avstralskih mest podira vročinske rekorde

25. 01. 2019 19.18

V mestu Adelaide so izmerili do 46 stopinj Celzija. Kar 20 avstralskih mest je podrlo rekorde, vročinski val pa ne pojenja že drugi mesec zapored. Oblasti so več kot 200 tisoč gospodinjstvom začasno vzele elektriko, saj obstaja nevarnost, da se zaradi preobremenjenosti sesuje celoten sistem. Ekstremna vročina neti tudi požare, na Tasmaniji jih sočasno gori več kot 50.

V Avstraliji tako vroče, da netopirji 'padajo z neba'

16. 01. 2019 15.43

V Avstraliji so se temperature marsikje približale 50 stopinjam Celzija. To pa ni nevarno le za ljudi, ampak tudi za živali. Poginilo je več milijonov rib, omagali so kenguruji, posebej hud udarec pa so doživeli netopirji oziroma leteče lisice. Že novembra je zaradi vročine poginil eden od treh, zdaj se zgodba ponavlja, postali pa so tudi nenavadno agresivni.