vroč zrak

Daikin klime tudi za ogrevanje

04. 10. 2021 12.56

S ponedeljkovim prehodom hladne fronte se bomo poslovili od vročega poletja

22. 08. 2021 07.09

Pred nami je, kot vse kaže, še zadnje zares vroče popoldne v letošnjem poletju. V ponedeljek zjutraj nas bo namreč dosegla hladna fronta in od temperatur nad 30 stopinj Celzija se bomo v večjem delu Slovenije za letos poslovili. Kljub izraziti menjavi zračne mase neurij tokrat ne pričakujemo, saj se bodo najprej ohladili nižji, šele nato pa tudi višji sloji ozračja, kar bo preprečevalo večjo nevihtno aktivnost. Po prehodu fronte bo k nam še vsaj en teden dotekal občutno hladnejši zrak iznad severa Evrope. V mraziščih bo ob jasnih nočeh brez vetra v drugi polovici tedna možna celo slana, dnevne temperature pa bodo v večjem delu Slovenije malo nad 20 stopinj Celzija.

Prihajajo najbolj vroči dnevi tega poletja, naslednji teden pa izrazita hladna fronta

12. 08. 2021 10.04

Temperatura ozračja se bo do konca tedna dvigovala, napovedujejo vremenoslovci. Na Goriškem naj bi izmerili 36 stopinj Celzija, za vikend pa morda "še kakšno stopinjo ali dve višje". Posebej vroče bo tudi v Beli krajini in Posavju. Arso je izdal opozorilo zaradi "velikih toplotnih obremenitev". V začetku naslednjega tedna pa bo sledil prehod izrazite hladne fronte z nevihtami in veliko možnostjo nastanka krajevnih neurij.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča

11. 08. 2021 10.21

Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Pred nami nov vročinski val in najverjetneje tudi vrhunec letošnjega poletja

10. 08. 2021 07.30

Po desetih dneh zmernih temperatur se bomo v prihodnjih dneh počasi vzpenjali po temperaturni lestvici. Proti severu se namreč pomika vroč afriški zrak, ki bo, kot vse kaže, ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna večjemu delu Slovenije prinesel najvišje temperature v letošnjem poletju.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?

02. 08. 2021 07.30

V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Pri Radovljici udar strele, v Kamniku veter podrl reklamni pano

26. 07. 2021 13.26

Ponedeljek je minil večinoma v sončnem vremenu. Kljub prvotnim napovedim glede krajevnih neurij z vetrom in možnostjo toče, pa se je nad Slovenijo na srečo 'razbesnelo' le nekaj manjših poletnih neviht. Ena od teh je zajela Gorenjsko, pri Radovljici je v drevo ob stanovanjskem objektu udarila strela, iz Kamnika pa poročajo o vetrolomu. Tudi v torek se bodo lahko zlasti na zahodu in v osrednji Sloveniji pojavljale plohe in nevihte.

Začetek pasjih dni nam prinaša stopnjevanje vročine

22. 07. 2021 07.30

Po nekaj dneh zmernih temperatur se v prihodnjih dneh v naše kraje vrača vročina. Vrhunec vročinskega vala bo v nedeljo in ponedeljek, ko se bodo temperature po nižinah vzhodne Slovenije približale 35 stopinjam Celzija. Ker bo k nam dotekal vroč in suh zrak iznad severne Afrike, bo ob koncu tedna možnost za nastanek popoldanskih neviht tudi v hribih razmeroma majhna. Kljub temu pa razgled ne bo segal prav daleč, saj nas bo, tako kot je to v letošnjem poletju že stalnica, skupaj z višjimi temperaturami dosegla večja količina puščavskega peska.

ANIMACIJA: Konec tedna v znamenju neviht, za vzhod Slovenije oranžno opozorilo

16. 07. 2021 08.00

V noči na soboto bodo predvsem vzhodno polovico Slovenije zajele obilne padavine, ki se bodo s krajšimi prekinitvami nadaljevale do ponedeljkovega jutra. Ob nevihtah z močnejšimi nalivi bo lahko lokalno v le 48 urah padlo tudi več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je toliko, kot ga običajno pade v celem mesecu. Arso je za vzhodno in jugovzhodno Slovenijo razglasil oranžno opozorilo, opozarjajo tudi na morebitna razlivanja hudourniških vodotokov.

Močne nevihte z nalivi posledica stika dveh temperaturno različnih zračnih mas

16. 07. 2021 06.00

Katastrofalne poplave na zahodu Nemčije in v Belgiji so zahtevale več deset žrtev, mnoge prebivalce še vedno pogrešajo. Vreme se še ne bo povsem umirilo, meteorologi pa za petek ponovno napovedujejo obilnejše padavine. Za tako močne nevihte z nalivi, ki so jim v zadnjih dneh in tednih priča nad srednjo Evropo, je sicer značilno, da nastajajo v močno nestabilnem ozračju, ki ga povzroči stik dveh temperaturno zelo različnih zračnih mas, zelo pomemben dejavnik pa je tudi veter, ki z višino spreminja smer in hitrost.

Čez Slovenijo hladna fronta z nevihtami in močnimi padavinami

13. 07. 2021 07.53

Po nekajdnevnem premoru se je k nam spet razširil vroč afriški zrak, hkrati pa nas bo od zahoda prešla hladna fronta, kar nam obeta zelo pestro vremensko dogajanje. Ob meji z Italijo se je vzpostavila nevihtna linija z močnimi nalivi in sunki vetra, možna je toča. Čez noč se predvsem na Primorskem, Notranjskem in Gorenjskem pričakuje močnejši porast manjših rek in hudournikov, zelo verjetna so tudi razlivanja. Prav tako se lahko pojavi vetrolom.

Pred nami vremensko pester teden: začeli ga bomo z vročino, nadaljevali z nevihtami

12. 07. 2021 07.30

Po le dveh dneh nekoliko nižjih temperatur se v naše kraje vrača vročina. V torek popoldne, ko se bo nad nami zadrževal najtoplejši zrak, bodo temperature na vzhodu Slovenije lokalno presegle 35 stopinj Celzija. A hkrati se nam bo od zahoda bližalo višinsko jedro hladnega zraka, zato bo vreme v nadaljevanju tedna spet bolj spremenljivo. Vročina bo popustila, prav tako lahko pričakujemo plohe in nevihte, ki bodo zaradi velike nestabilnosti ozračja in okrepljenega južnega vetra v višinah v noči na sredo lahko prerasle v krajevna neurja.

Za nami ena najtoplejših noči v zgodovini meritev

09. 07. 2021 07.30

Noč, ki je za nami, je bila marsikje ena najtoplejših v zgodovini meteoroloških meritev. Ponekod so se temperature le za krajši čas spustile pod 25 stopinj Celzija, zato lahko govorimo o t. i. tropski noči. Po podatkih Arsa so termometri ob šesti uri zjutraj največ, kar 24 stopinj Celzija, pokazali v Kopru, Slovenskih Konjicah in Jeruzalemu pri Ormožu. Le stopinjo manj so izmerili v Ljubljani, kjer je bila to že četrta tropska noč v letošnjem poletju. K tako visokim temperaturam sta najbolj pripomogla veter in oblačnost, ki se je ponoči pomikala čez Slovenijo.

Vrhunec vročinskega vala: V Krškem namerili 36 stopinj Celzija

08. 07. 2021 08.00

Četrtek nam prinaša vrhunec že drugega letošnjega vročinskega vala s temperaturami tudi do 36 stopinj Celzija. Takšna vročina za naše kraje sicer ni rekordna, je pa kljub temu zelo obremenjujoča, saj nas ob temperaturah nad 35 stopinj Celzija tudi veter ne hladi več, ampak nas le še bolj greje, podobno kot fen. Vročina bo ob koncu tedna nekoliko popustila, a bo že na začetku prihodnjega tedna najverjetneje spet bolj pritisnila. To bi lahko že pomenilo, da bo prva polovica letošnjega meteorološkega poletja marsikje najtoplejša do zdaj.

Toplotno obremenitev bo stopnjevala sopara, pred nami vsaj dve tropski noči

06. 07. 2021 10.29

Dosegel nas je vroč afriški zrak. Vročina se stopnjuje in pred nami je nekaj toplotno zelo obremenjenih dni. Ob koncu tedna bo vročina resda popustila, ampak že v prihodnjem tednu morda spet bolj pritisnila. Pazite nase in na bolj ranljive skupine prebivalstva, umaknite se pred soncem, ne pozabite na zadostno količino tekočine in UV-zaščito.

Po deževni noči se proti Sloveniji že širi vroč afriški zrak

05. 07. 2021 07.15

Po vremensko pestri noči, ki so jo zaznamovale nevihte in močnejši nalivi, se v prihodnjih dneh v naše kraje vrača vročina. Vrhunec vročinskega vala bo sredi tedna, ko bodo temperature marsikje presegle 35 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lahko lokalno ogrelo celo do 38 stopinj Celzija. Z novim stopnjevanjem vročine bomo v večjem delu Slovenije že pred koncem tedna našteli več vročih dni, kot jih običajno beležimo v vsem poletju skupaj.

Padavine zajele večji del Slovenije

04. 07. 2021 07.46

Po tem, ko smo v preteklih dneh končno nekoliko lažje zadihali, nas znova čakajo visoke temperature. Zajel nas bo namreč že drugi letošnji vročinski val, kar pomeni, da bomo marsikje že pred 10. julijem našteli več vročih dni, kot jih običajno beležimo v celotnem poletju skupaj. A še pred tem je vreme postreglo z novo dežno pošiljko, ki je zajela skoraj celotno Slovenijo. Nalivi pa so napovedani tudi na hrvaški Istri in Kvarnerju.

Rekordno sončnemu in suhemu juniju bo sledila osvežitev s plohami in nevihtami

30. 06. 2021 07.30

Zadnji dan junija je hkrati tudi zadnji dan prvega letošnjega vročinskega vala, ki je v osrednji Sloveniji trajal rekordnih 14 dni. Najbolj vroč zrak se zdaj počasi umika iznad Slovenije, postopno ga bo nadomestil precej hladnejši zrak, ki se nad Evropo širi iznad severnega Atlantika. To pomeni, da bo zvečer, ponoči in tudi v prihodnjih dneh ozračje pri nas zelo nestabilno. Nastajale bodo krajevne plohe in nevihte, predvsem na severu in zahodu Slovenije se bo lahko razvilo tudi kakšno neurje.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo

28. 06. 2021 11.47

Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Pred nami novo stopnjevanje vročine, temperatura morja se bliža 30 stopinjam Celzija

28. 06. 2021 07.15

Po tem, ko smo ob koncu tedna nekoliko lažje zadihali, nam bo v prihodnjih dneh spet bolj vroče. Proti našim krajem se namreč že drugič v tem mesecu širi vroč afriški zrak, kar pomeni, da se bomo od junija poslovili s hudo vročino, možni so celo novi junijski vročinski rekordi. Prave osvežitve nam v prihodnjih dneh ne bo nudilo niti morje. Po podatkih Arsa se namreč njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija, vse toplejše postajajo tudi celinske vode.

V nesreči z balonom na vroč zrak v ZDA pet mrtvih

27. 06. 2021 10.56

V nesreči z balonom, ki se je zgodila v mestu Albuquerque, je umrlo pet ljudi. Nesreča se je zgodila, ko je balon trčil v daljnovod, kasneje pa ga je zajel ogenj. V košari balona je bilo v času nesreče pet ljudi.

Po kratkotrajnem premoru bo v prihodnjem tednu vročina spet bolj pritisnila

25. 06. 2021 07.00

Po enem tednu zelo vročega vremena s temperaturami krepko nad 30 stopinj Celzija se bo proti večeru najbolj vroč zrak umaknil iznad naših krajev. Ob tem bo v severni polovici Slovenije nastalo nekaj neviht, lahko se bo razvilo tudi kakšno krajevno neurje, predvsem pa bomo nekoliko lažje zadihali. A šlo bo le za kratkotrajno osvežitev, saj se bo že v nedeljo proti severu spet začel širiti vroč afriški zrak in v prvi polovici prihodnjega tedna bomo marsikje izmerili še višje temperature, kot smo jih v tem tednu.

Vroč afriški zrak bo nad nami vztrajal do vključno petka

22. 06. 2021 07.15

Verjetno ste opazili, da je ozračje v zadnjih dneh precej motno in da je posledično vidljivost kljub sončnemu vremenu slaba. K nam se je namreč skupaj z afriško zračno maso, ki nam je prinesla prvi letošnji vročinski val, razširila tudi večja količina saharskega peska. V prihodnjih dneh bo nad naše kraje dotekal še bolj vroč zrak in temperature bodo marsikje presegle 35 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev je iz dneva v dan večja tudi zaradi vse toplejših noči. T. i. tropsko noč, ko se temperatura do jutra ne spusti pod 20 stopinj Celzija, ste nocoj imeli v središčih večjih mest, gričevnatem svetu in na Primorskem.

Iz dneva v dan bo bolj vroče, ob koncu tedna tudi do 35 stopinj Celzija

14. 06. 2021 07.15

Le še en teden nas loči do najdaljšega dneva v letu in do začetka koledarskega poletja, temu primerno vse bolj poletno postaja tudi vreme. Že v nedeljo so temperature prvič letos nad 30 stopinj Celzija segle na Primorskem, v tem tednu pa bomo prve letošnje tridesetice beležili tudi po nižinah preostalega dela države. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal ob koncu tedna, ko se bo lokalno lahko ogrelo celo do 35 stopinj Celzija.

Še dva nevihtna dneva, nato več sonca in temperature tudi nad 30 stopinj

10. 06. 2021 07.15

V preteklih dneh so prevladovali severni vetrovi, s katerimi je k nam v višinah dotekal razmeroma hladen in vlažen zrak, ki je ob kombinaciji z močnim junijskim soncem povzročal nastanek krajevnih ploh in neviht. Podobno bo ostalo še do konca tedna, v prihodnjem tednu pa z obratom vetra v jugozahodno smer pričakujemo stopnjevanje vročine. Sredi tedna bodo temperature v večjem delu države prvič letos presegle 30 stopinj Celzija.

Nevihtno vreme še do petka, prihodnji teden temperature nad 30 stopinj

09. 06. 2021 15.28

Podobno kot v preteklih dneh so tudi danes po Sloveniji nastajale krajevne plohe in nevihte, ki so jih na manjših območjih spremljali nalivi s sodro. Gasilci so posredovali v Velenju, Šentilju in na Dobrni. Nevihtno vreme nas bo spremljalo do vključno petka, prihodnji teden pa bomo morda lahko govorili o prvem letošnjem vročinskem valu.

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?

07. 05. 2021 07.00

Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

S snegom 'najbogatejša' april 1907 in maj 1985, zapadlo ga je tudi 40 centimetrov

06. 04. 2021 09.50

Glede na meteorološke podatke bi lahko rekli, da snežinke v aprilu in maju zadnja leta morda le niso tako redke, čeprav navadno z neba tako pozno zaplešejo le posamične. Sneg je aprila nazadnje obilneje padal leta 2017, ko je bila snežna odeja marsikje debela tudi 20 centimetrov. Iz poletja smo nazaj v zimo hitro skočili tudi leta 2012, pred tem pa se dobri dve desetletji tako pozno zima na območju Slovenije ni 'zadržala'.

Pozeba je tu, kaj storiti?

06. 04. 2021 11.21

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, predvsem v sadjarstvu. Večji del Slovenije bo tudi tokrat – že petič v zadnjih šestih letih – prizadela pozeba, saj bodo jutra v naslednjih dneh mrzla s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija. Kako se je mogoče zaščititi pred pozebo?

V Grčiji januarja vročinski val

11. 01. 2021 10.17

V Grčiji imajo redek januarski vročinski val s temperaturami, višjimi od 20 stopinj Celzija. V Atenah je živo srebro doseglo 23 stopinj Celzija. Številni Grki so se tako v nedeljo odpravili na plaže in v javne parke. Policija je sicer nadzorovala spoštovanje protikoronskih ukrepov.