vročina

V vroči Barceloni bi strehe pobarvali na belo. 'To ne bo dovolj'
05. 11. 2022 06.00
Na Barcelono, ki leži na severozahodni obali Sredozemskega morja, sonce sije približno 300 dni na leto. A zaradi svoje lege je prestolnica Katalonije posebej dovzetna za podnebne spremembe, sploh za vse pogostejše vročinske valove, prebivalci pa od sonca nimajo koristi. Zaradi goste poseljenosti 1,6 milijona ljudi vročino namreč občuti še bolj intenzivno. Da bi se pred njo nekoliko ubranili, znanstveniki Barcelončane pozivajo, naj strehe svojih domov prebarvajo v belo barvo.

S toplim vremenom ostaja tudi mrčes
02. 11. 2022 18.36
Žal ne moremo imeti vsega. Zaradi pretoplega vremena za ta čas še vedno vztrajajo številne žuželke. K toplemu vremenu in kopanju v morju prvega novembra letos tako sodi tudi brenčanje nadležnih komarjev. Potem so tukaj še muhe, harlekinske polonice in hrošči smrdljivci, še vedno pa se morate zaščititi tudi pred klopi.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08
Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Rekordna izguba volumna švicarskih ledenikov, manjši praktično izginili
02. 10. 2022 14.46
Švicarski ledeniki se zaradi podnebnih sprememb še naprej talijo, letos pa so izgubili največ volumna doslej, kar šest odstotkov, opozarjajo znanstveniki. Po njihovih dognanjih je bilo na račun zime s skromnimi pošiljkami snega ter poletja z vztrajnimi vročinskimi valovi izgubljenih okoli tri kubične kilometre ledu.

Osem dni po uničujočih poplavah našli truplo pogrešanega dečka
23. 09. 2022 19.15
Po uničujočih poplavah, ki so pred osmim dnevi prizadele italijansko deželo Marke, so danes našli truplo pogrešanega osemletnega dečka, ki ga je deroča voda iztrgala iz rok matere. Skupno število žrtev ujme je tako naraslo na 12, eno osebo pa še vedno pogrešajo.

Si želite mehke in nežne roke?
22. 09. 2022 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Nepripravljeni
21. 09. 2022 06.00
Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Skrivnostni diamanti naj bi na Zemljo prišli po trku pritlikavega planeta
18. 09. 2022 18.07
Znanstveniki že nekaj časa raziskujejo posebno vrsto diamantov, ki so jih našli v Avstraliji in Afriki. Zdaj pa so dokazali, da so ti najverjetneje nastali po tem, ko je pred približno 4,5 milijarde leti velik asteroid trčil v pritlikavi planet iz našega Osončja. Ostanki tega pritlikavega planeta so nato pristali na Zemlji.

Neurja v Italiji: iščejo še 56-letnico in osemletnega dečka
17. 09. 2022 13.43
Iskanje še dveh pogrešanih po hudih neurjih v italijanski deželi Marke se nadaljuje, so pa gasilci danes našli truplo tretjega pogrešanega, 47-letnika iz kraja Arcevia. Tako zdaj iščejo še osemletnega dečka in 56-letno žensko. Razmere na območju se umirjajo, ljudje pa se vračajo na svoje domove.

Neznanci kmetom kradejo pridelke z njiv in dreves, iz gozdov pa tudi les
14. 09. 2022 06.00
Kam gre ta svet, se te dni sprašujejo nemški kmetje. Ni se jim namreč še zgodilo, da bi jim ljudje brezsramno kradli pridelke. "Najprej sta nas poleti udarili vročina in suša, sedaj pa so na delu tatovi sadja in zelenjave, ki so prepričani, da lahko vstopijo v gozd in vzamejo les ali pa si preprosto naberejo naše poljščine," so ogorčeni kmetje.

Nov slovenski rekord: 80 dni nad 30 stopinj Celzija
01. 09. 2022 08.44
Meteorološko poletje je za nami. Minilo je v znamenju suše in hude vročine, padali so tudi rekordi. Vročinskega so "iz rok" Podnanosa po 19 letih prevzele Bilje, kjer so zabeležili kar 80 dni s temperaturo nad 30 stopinj Celzija. Za primerjavo: v Kopru jih je bilo 56, v Ljubljani pa 49. Medtem ko se je zahod "cvrl", pa je bilo na vzhodu poletje veliko bolj znosno, kažejo podatki.

Nadal z nekaj težavami napredoval v drugi krog
31. 08. 2022 08.00
V drugi krog odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku je napredoval tudi drugopostavljeni španski teniški zvezdnik Rafael Nadal. Težave je imel predvsem v uvodu, nato pa gladko dobil dvoboj z Avstralcem Rinkyjem Hijikato s 4:6, 6:2, 6:3 in 6:3.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26
Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Izpadi elektrike, požari in milijoni pod žgočim soncem, ki čakajo na teste
25. 08. 2022 19.11
V jugozahodnem kitajskem mestu Čongčing sta udarila rekordni vročinski val in odločitev lokalnih oblasti, da izvedejo množično testiranje na koronavirus v 30-milijonskem mestu, potem ko so odkrili zadnjih 40 novih okužb. Milijoni tako čakajo v hudi vročini, številne tovarne pa medtem pestijo izpadi električne energije. Da bodo razmere še hujše, v provinci divjajo tudi veliki požari na prostem.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida
25. 08. 2022 14.13
Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Pred nami toplejši, a tudi soparni in nevihtno pestri dnevi
25. 08. 2022 07.48
Kljub nekoliko nižjim temperaturam, ki jih beležimo v zadnjih dveh tednih, poletje še ni reklo zadnje besede. V prihodnjih dneh se bo namreč k nam širil toplejši zrak, ki nam bo spet prinesel temperature blizu 30 stopinj Celzija. Ker pa bo ozračje precej soparno, nas ne smejo presenetiti plohe in nevihte, ki se bodo lahko pojavljale tudi v nočnih urah. Nevihte bodo spremljali lokalno močnejši nalivi, predvsem v petek popoldne pa se bo lahko razvilo tudi kakšno krajevno neurje s točo.

Vodni viri na Gorenjskem ponekod povsem usahnili
24. 08. 2022 20.09
Letošnje poletje se bo zapisalo v zgodovino meritev. V zahodni in osrednji Sloveniji tako vročih poletnih mesecev še niso imeli - tudi padavin je bilo na teh območjih kar za polovico manj od povprečja. Vročina je najbolj pritiskala na Goriškem, našteli so rekordnih 17 dni s temperaturo nad 35 stopinjami. Težave zaradi suše so še vedno tudi na gorenjskem koncu, v kar šestih občinah je prepovedano zalivanje zelenic, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov s pitno vodo.

Ljubljanski gasilci do jutranjih ur zabeležili 276 intervencij
19. 08. 2022 06.13
Po neurju z močnim vetrom, ki je v četrtek zajelo Slovenijo, Agencija RS za okolje sporoča, da so tudi danes še možne močnejše nevihte s krajevnimi neurji. Gasilci ljubljanske gasilske brigade so dejali, da so za morebitno ponovitev četrtkovega scenarija, v pripravljenosti tudi prostovoljna društva. Do jutranjih ur so sicer zabeležili 276 intervencij, trenutno sta še vedno aktivni dve, na katerih posreduje šest gasilcev. A tudi to se lahko spremeni, saj tudi danes še vedno prejemajo klice za pomoč. Medtem pa so na spletu zakrožile fotografije tornada, ki naj bi se v četrtek pojavil nad Ljubljano. A kot je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan, bi se moral vrtinec, da bi lahko govorili o tornadu, dotakniti tal.

V Ljubljani in Kranju skupaj odkrilo več kot 70 streh, neurja tudi ponoči
18. 08. 2022 15.11
Čeprav se je popoldansko neurje z močnim vetrom po približno uri besnenja umirilo, nam bosta noč in petek prinesla še več nevihtnega dogajanja. Predvsem od jutra do popoldneva se bodo ob nevihtah pojavljali močni vetrovni sunki, ki lahko povzročajo vetrolome, možni bodo močnejši nalivi. Arso je zato izdal oranžno opozorilo. Četrtkovo neurje je podrlo ogromno dreves, v prestolnici in v Kranju pa je veter dvignil več kot 70 streh. V Tivoliju so izpod podrtega drevesa mimoidoči rešili žensko, na Bleiweisovi cesti je v motorista priletel oglasni pano.

Peklenskemu poletju bo sledila vroča jesen
18. 08. 2022 12.15
Letošnje poletje je v znamenju rekordne vročine, dolgotrajne suše in uničujočih gozdnih požarov. Pred prihajajočo jesenjo so meteorologi portala Accuweather pripravili dolgoročno napoved, v kateri napovedujejo, da se bo toplo in suho vreme nadaljevalo vsaj še v prvi polovici jeseni.

Po zelo vročem četrtku prihaja dobrodošla osvežitev, a tudi možnost neurij
18. 08. 2022 09.01
Četrtkovo popoldne je večjemu delu Slovenije prineslo najvišje temperature v tem tednu, hkrati pa nas je dosegla hladna fronta. Nad državo se tako pomika pas neviht z močnimi sunki vetra. Še več nevihtnega dogajanja nam bosta prinesla noč na petek in petkovo dopoldne, ko bodo ponovno možna neurja z močnimi sunki vetra in nalivi, na manjših območjih pa bosta možni tudi sodra in drobna toča.

Zaradi toplega Sredozemskega morja vse redkejša in dražja morska hrana
17. 08. 2022 20.19
Vročinski valovi letos ne hromijo in uničujejo le na poljih in njivah, ampak tudi pod morsko gladino. Letošnje poletje bo tako padel še en neslaven rekord. Znanstveniki so namreč zabeležili najvišje temperature Sredozemskega morja od začetka spremljanja meritev. Kopalcem se morda zdi prijetno zaplavati v toplo morje, a pod gladino vročina ubija morske organizme. Poleg ekoloških bodo tudi gospodarske posledice: ribe in školjke bodo vse dražje in na naših krožnikih vse redkejše.

Leonardo DiCaprio bi skoraj upodobil Jamesa Deana v biografskem filmu
17. 08. 2022 09.11
Režiser Michael Mann se spominja poskusnega snemanja za biografski film o Jamesu Deanu, ki bi ga moral igrati takrat 19-letni Leonardo DiCaprio. "Bil je premlad," je povedal režiser, s čimer se strinja tudi DiCaprio.

Z magneti stopili korak bližje čistemu in skoraj neomejenemu viru energije
16. 08. 2022 09.18
Smo korak bližje čistemu in skoraj popolnoma neomejenemu viru energije. Znanstveniki na Univerzi v Delawareu so namreč odkrili način, kako nadzirati reakcije jedrske fuzije, ki bi v prihodnosti potencialno lahko napajala naš planet. Pri ustvarjanju jedrske fuzije na Zemlji so namreč začeli uporabljati magnete.

Ganljivi prizori bega pred ognjenimi zublji
15. 08. 2022 15.50
Gasilci v Španiji se še naprej bojujejo z več gozdnimi požari. Med drugim so plameni približno 60 kilometrov od mesta Alicante v pokrajini Valencia na jugovzhodu države od sobote uničili okrog 3500 hektarjev gozda. Še en velik požar divja pri mestu Zaragoza na severovzhodu Španije, kjer je moralo svoje domove zapustiti 1500 ljudi.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00
Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

V prihodnjih dneh se v naše kraje vrača vročina
13. 08. 2022 10.31
Po spremenljivi in sveži soboti bo v prihodnjih dneh vreme pri nas krojil jugozahodni veter, ki nam bo prinašal toplejši zrak. V večjem delu Slovenije bodo temperature od ponedeljka naprej spet presegale 30 stopinj, sredi tedna se bo živo srebro v najbolj vročih krajih na vzhodu države lahko dvignilo tudi nad 35 stopinj Celzija. Izrazitejša sprememba vremena, ki bi nam lahko po dolgem času prinesla večjo količino dežja, se nakazuje za drugo polovico tedna, a je ta napoved še zelo nezanesljiva.

V Kopru nov vročinski rekord, kaj nam prinašajo prihodnji dnevi?
10. 08. 2022 08.48
Če v zadnjih dneh v večjem delu Slovenije beležimo nekoliko znosnejše temperature, pa vročina še vedno vztraja na Primorskem. V Kopru je že 28. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz leta 2003, ko je v Črnomlju najdaljši vročinski val trajal 22 dni. Sončno in vroče vreme se bo na Primorskem še nadaljevalo in tudi drugod lahko po nekoliko bolj spremenljivem petku in soboti pričakujemo postopen dvig temperatur. Na praznični ponedeljek se bo živo srebro v najbolj vročih krajih približalo 35 stopinjam Celzija.

V Kopru že 26. dan vročinskega vala, v Dubrovniku temperaturni obrat
08. 08. 2022 18.29
Če je vročina v večjem delu Slovenije popustila, pa še vedno vztraja na Primorskem. Padel je celo nov rekord, v Kopru je namreč že 26. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz najbolj vročega poletja 2003, ko so imeli v Črnomlju 22 vročih dni. Temperaturni rekordi padajo tudi na hrvaški obali. V Dubrovniku so to noč zabeležili zanimiv temperaturni obrat. Tam je namreč temperatura ponoči naraščala in celo presegla dnevne temperature. Če so čez dan zabeležili približno 30 stopinj oziroma kakšno stopinjo manj, so bile nočne temperature kar 34 stopinj Celzija.

Vročinski val vse bolj verjeten, suši ni videti konca
07. 08. 2022 07.18
S prehodom oslabljene hladne fronte smo se od temperatur nad 30 stopinj v večjem delu Slovenije za nekaj časa poslovili. To pa ne velja za Primorsko, kjer se bo vroče poletno vreme nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Ker meteorološki izračuni prav nič ne kažejo, da bi nas v bližnji prihodnosti zajelo kakšno obilnejše deževje, se bo suša še stopnjevala. Zaradi velikega primanjkljaja padavin, ki nas pesti že več mesecev, listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Poleg tega pa nas bo po krajšem obdobju bolj znosnih temperatur sredi meseca najverjetneje zajel nov vročinski val, kar utegne stanje le še dodatno poslabšati.