vročina

Čeprav ga ni že štiri leta, psička še vedno vsak dan pride do hiše pokojnega prijatelja

30. 04. 2021 20.54

Iz Hrvaške prihaja ganljiva zgodba o pasji ljubezni do pokojnega prijatelja. Čeprav ga ni že štiri leta, psička Lady še vedno, prav vsak dan, pride do sosedove hiše, tam sedi in ga čaka. Naj bo dež, sneg ali neznosna vročina, pasja seniorčica se počasi, korak za korakom, odpravi proti vratom, za katerimi je nekoč živel njen dragi Salko.

V Braziliji umirajo vse mlajši, visoko tudi število otroških smrtnih žrtev

18. 04. 2021 19.19

Brazilski zdravstveni sistem je zaradi vse hujše epidemije na robu kolapsa. Intenzivne enote medtem polnijo vse mlajši bolniki, večinoma mlajši od 40 let. Zaradi pomanjkanja zdravil, ki se jih uporablja ob intubaciji, pa morajo zdravniki v Riu bolnike celo privezovati na postelje. Zaskrbljujoče pa je tudi visoko število smrtnih žrtev dojenčkov in otrok, ki se je že povzpelo nad tisoč.

Sanjski moški povsem očaral kandidatke, med njimi je že bilo nekaj hude krvi

17. 04. 2021 17.00

Gregor Čeglaj je v prvi oddaji spoznal že skoraj vsa dekleta. Prva srečanja so bila polna komplimentov, pa tudi metuljčkov v trebuhu. Sanjski moški je ostal brez besed ob Mary Ševo, toda Kranjčanka ni bila edina, ki je pritegnila njegovo pozornost.

'Če zima z rilcem ne rije, pa z repom opleta'

07. 04. 2021 06.31

"Če zima z rilcem ne rije, pa z repom opleta," je snežne razmere, ki so nas presenetile po nekaj zelo toplih dneh, komentiral ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan. Pojasnil je, da če zime ni ob koncu jeseni oziroma v začetku decembra, potem pride okoli velike noči. Napovedal je tudi, da aprilsko vreme ne bo takšno, kot bi si želeli, a da bo maj lep, junij in julij pa bosta šibka.

Navalni kljub vročini in kašlju nadaljuje gladovno stavko

06. 04. 2021 08.50

Zaprti kritik Kremlja Aleksej Navalni je sporočil, da po novem trpi še za kašljem in vročino, a je obenem zatrdil, da bo nadaljeval gladovno stavko, ki jo je nedavno začel v zahtevi po ustrezni zdravstveni oskrbi.

'Ko posije prvi spomladanski žarek, smo motoristi z eno nogo že v kombinezonu'

05. 04. 2021 07.00

Toplejšega vremena se veselijo motoristi, ki pa se morajo zavedati, da so ceste še vedno mrzle in polne peska ter da njihova "bajkerska" kondicija še ni takšna, kot bi morala biti. "V spomladanskem času na urgenci pričakujemo večje število ponesrečencev," je potrdil Uroš Tominc, vodja urgentnega kirurškega bloka. Do konca marca sta v 82 prometnih nesrečah, v katere so bila vključena enosledna motorna vozila, umrla že dva motorista. O tem, kako se pripraviti na novo motoristično sezono, kako hude so lahko posledice nesreč, in tem, kako ukrepati, če ste priča prometni nesreči, so spregovorili motoristi, ki so več kot le to. Zdravnica, motorist reševalec in policista na motorju.

Pri starejših povečini še vedno cepijo skupino nad 75 let, uspešnejši v Mariboru

22. 03. 2021 15.23

Po Sloveniji se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. Po večjih zdravstvenih domovih (ZD) med starejšimi še vedno cepijo skupino nad 75 let, sicer pa tudi šolnike in kronične bolnike. V Zdravstvenem domu Maribor so doslej uspeli s cepivom AstraZenece precepiti vse kronične bolnike, stare do 65 let, osebe stare med 60 in 65 let in zaposlene v izobraževanju. Začelo se je tudi cepljenje drugih poklicnih skupin prebivalstva, pomembnih za delovanje države. Janša je sporočil, da bodo tudi novinarji, zaradi narave dela, vključeni v eno od prednostnih skupin.

Cepljenje šolnikov se nadaljuje, na eni izmed gimnazij pouk preventivno na daljavo

15. 03. 2021 09.11

Potem, ko so morali na eni izmed velenjskih osnovnih šol zaradi velika števila bolniško odstotnih učiteljev po cepljenju odpovedati pouk, so se na eni izmed mariborskih gimnazij na takšen možen scenarij pripravili. Pouk tako preventivno poteka na daljavo. Mateja Logar je na vladni novinarski konferenci ocenila, da je nenavadno, da se je znotraj ene šole pojavilo toliko stranskih učinkov. Kot poudarja, so stranski učinki, kot so vročina, bolečine v mišicah in splošno slabo počutje, pričakovani in v blagi obliki celo zaželeni.

Cepljenje šolnikov se nadaljuje, na velenjski šoli v ponedeljek spet pouk

14. 03. 2021 19.20

Konec tedna se je nadaljevalo cepljenje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki bo potekalo tudi prihodnji teden. V ponedeljek pa bo znova v polnem obsegu stekel pouk na velenjski OŠ Mihe Pintarja Toleda, potem ko je v petek odpadel, ker je bilo več učiteljev odsotnih zaradi močne reakcije po cepljenju proti covidu-19.

Ravnatelj velenjske šole: Cepljenje bomo nadaljevali

12. 03. 2021 08.59

Na osnovni šoli Mihe Pintarja Toleda v Velenju je danes odpadel pouk, saj je zaradi reakcije na cepivo bolniško odsotnih 26 učiteljev. "Pri enem so simptomi že izzveneli, ostali pa se še slabo počutijo, poročajo o visoki vročini, vrtoglavici, glavobolu," nam je povedal tamkajšnji ravnatelj Sebastjan Kukovec. Kot pravi, bodo s cepljenjem sicer nadaljevali. "Vesel sem, da se je za cepljenje odločila večina zaposlenih," je dejal.

Po cepljenju več bolniških odsotnosti med učitelji: v Velenju odpadel pouk

11. 03. 2021 21.18

Na velenjski osnovni šoli Miha Pintar Toledo, kjer so cepili 2/3 učiteljev, jih je zaradi reakcije na cepivo bolniško odsotnih 26. Ker za takšno število odsotnih niso uspeli zagotoviti menjav, bo pedagoški proces jutri v celoti odpadel. Neuradno smo izvedeli, da se še na več šolah soočajo z večimi bolniških odsotnostmi. Kot poudarjajo strokovnjaki, so takšne reakcije po cepljenju s cepivom AstraZeneca povsem običajne.

Motnje voha pogosto prvi znak covida-19 in pogostejše pri ženskah

08. 03. 2021 08.27

Tudi po enem letu poznavanja covida-19 so najpogostejši zgodnji simptomi te bolezni znaki prehlada. Ob tem pa so nekateri simptomi, kot je izguba okusa in voha, izrazitejši pri covidu-19 kot pri prehladih. Po nekaterih raziskavah so motnje voha pri več kot desetini obolelih na splošno prvi simptom covida-19 in so pogostejše pri ženskah.

Privoščite si razvajanje ob dnevu žena

06. 03. 2021 00.15

Bliža se dan v letu, ko lahko tudi ženske odložimo svoje skrbi in zoprne obveznosti ter se prepustimo razvajanju. Bliža se mednarodni praznik, dan Žena. Na ta dan ženske praznujemo ekonomsko, politično ter socialno enakopravnost. Praznujemo ga v približno 100 državah, vsako leto, 8. marca. Naklonjenost ženskam se večinoma izraža s šopkom rož ali nageljnom, ki je simbol spoštovanja in prijateljstva. Prepričani smo, da boste tudi letos prejele lepe pozornosti in imele čudovit dan. Osmi marec pa si lahko popestrite tudi same, s kraljevskim razvajanjem kar od doma. Pripravili smo vam nekaj nasvetov za popolno sprostitev.

ESČP: Madžarska kršila pravice migrantske družine v tranzitnem območju

02. 03. 2021 14.44

Madžarska je v primeru neke družine, ki je zaprosila za azil na Madžarskem in je bila zaprta v tranzitnem območju na meji s Srbijo, kršila prepoved nečloveškega in ponižujočega ravnanja ter pravico migrantov do svobode in varnosti, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Družini mora zato plačati odškodnino.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

Anamarija Lampič (predčasno) do malega kristalnega globusa!

23. 02. 2021 23.14

Slovenska sprinterka Anamarija Lampič je dobitnica malega kristalnega globusa v sprintu. Mednarodna smučarska zveza je namreč odločila, da v tej sezoni ne bo več sprinterskih preizkušenj za svetovni pokal, kar pomeni, da je Slovenka (predčasno) osvojila mali kristalni globus najboljše sprinterke te sezone.

Lampičeva in Urevčeva z lepo popotnico na SP

22. 02. 2021 21.14

Smučarski tekačici Eva Urevc in Anamarija Lampič sta 7. februarja zmagali na ekipni sprinterski tekmi za svetovni pokal v Ulricehamnu na Švedskem za največji uspeh doslej. To je obenem lepa popotnica za svetovno prvenstvo v Oberstdorfu, kjer bosta sprint in ekipni sprint že v drugi polovici tega tedna, vse pa ta čas skrbijo visoke temperature.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Kraljevsko razvajanje kar od doma

12. 02. 2021 00.15

V Sloveniji je že več mesecev razglašena epidemija. Od samega začetka so zaprti tudi kozmetični saloni in različni wellnessi, ki jih predvsem ženske že zelo pogrešajo. Delo od doma in šolanje otrok na daljavo sta lahko zelo naporni opravili in verjamemo, da tudi vi potrebujete razvajanje in sprostitev. Privoščite si wellness razvajanje ob koncu tedna kar v domačem okolju. To je eden od načinov, da izboljšate svoje razpoloženje in se počutite bolje.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil

09. 02. 2021 13.39

Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

Po okužbi v komi že od sredine decembra. Družina: Hvala zdravnikom

08. 02. 2021 15.05

Za družino 72-letnega Zdravka iz okolice Ptuja se je kalvarija začela, ko se je okužil z novim koronavirusom. Čeprav je bil pred okužbo popolnoma zdrav, je zbolel za hudo obliko covida-19. Medtem ko se še vedno bori za življenje, njegova družina pravi, da se želijo zdravnikom – ne glede na razplet – zahvaliti za vse, kar so v tem času že storili zanj.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

3 koraki do nežnih rok

26. 01. 2021 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Gozdovi bi se lahko do leta 2050 spremenili v vir ogljika

24. 01. 2021 08.44

Gozdovi in drugi naravni ekosistemi vsrkajo 30 odstotkov ogljikovega dioksida, ki ga proizvede človek, a bi lahko globalno segrevanje ozračja spremenilo tudi to. Do leta 2050 bi se lahko gozdovi namreč spremenili iz porabnika ogljika v njegovega proizvajalca, je pokazala raziskava, objavljena v znanstveni publikaciji Science Advances.

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19

17. 01. 2021 07.11

Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Motnje v delovanju Signala zaradi navala novih uporabnikov

15. 01. 2021 19.30

Aplikacija za komunikacijo Signal deluje z večjimi motnjami zaradi navala novih uporabnikov. Ustanovitelj aplikacije Moxie Marlinspike se je pošalil, da namerava podjetje z energijo, ki jo proizvede vročina njihovih strežnikov, oskrbovati celo zahodno poloblo.

3 koraki do nežnih in mehkih rok

10. 01. 2021 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Direktor ZD Ljubljana zatrdil, da ni bil nihče testiran z neustrezno paličico

08. 01. 2021 09.45

Množično testiranje, ki so ga v ZD Ljubljana ustavili zaradi spornih paličic za jemanje brisov – kompleti hitrih testov, ki jih je ministrstvo za zdravje kupilo od podjetja Majbert Pharm, so vsebovali paličice neznanega proizvajalca in brez predpisanih oznak – se danes nadaljuje. Prejeli so namreč pošiljko dodatnih (novih) paličic, ki jih je Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke označila za ustrezne.

Tako EMA kot Evropska komisija odobrili Modernino cepivo proti covidu-19

06. 01. 2021 13.21

Evropska agencija za zdravila je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva proti covidu-19 za osebe, starejše od 18 let, ki ga je razvilo ameriško podjetje Moderna. Kmalu zatem je zeleno luč cepivu prižgala tudi Evropska komisija. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je ob tem poudarila, da zagotavljajo varna in učinkovita cepiva za Evropejce. EU je z Moderno sklenila dogovor o nakupu do 160 milijonov odmerkov cepiva.

Ljubljančani izbrali vroče točke: želijo si manj asfalta in več dreves

20. 12. 2020 18.26

Avgusta so prebivalci Ljubljane v anketi Vroče točke, ki jo je zasnoval urbanistični studio prostoRož, oddali 700 glasov in označili območja, kjer je po njihovem mnenju poleti prevroče. Rezultati raziskave kažejo, da Ljubljančani zaradi vročine spreminjajo svoje poti, se izogibajo nekaterim ulicam in si želijo več dreves. Na MO Ljubljana že izvajajo ukrepe za blažitev podnebnih sprememb – na Celovški, eni od lokacij z največ glasovi, bodo letos zasadili drevored 50 lip.