vrtce

Začelo se je preventivno testiranje učiteljev otrok s posebnimi potrebami

04. 01. 2021 08.15

V šole se v torek, po skoraj treh mesecih učenja na daljavo, vračajo učenci s posebnimi potrebami. Pred vrnitvijo na delovna mesta zato danes poteka preventivno testiranje njihovih učiteljev in zaposlenih, za kar so kljub drugačni okrožnici morali poskrbeti sami. Odziv je sicer povsod dober, že prvi dan pa v šolah pričakujejo večino otrok. Ob ugodni epidemiološki sliki bi vrtce in OŠ za učence prve triade lahko odprli že 11. januarja, pred vrnitvijo v razrede pa naj bi testirali tudi preostale učitelje in vzgojitelje.

V šole se kot prvi vračajo otroci s posebnimi potrebami, učitelji pred tem na testiranje

03. 01. 2021 19.16

V zdravstvene domove bodo v ponedeljek na testiranja zakorakali tudi učitelji šol za učence s posebnimi potrebami. Ti najbolj potrebujejo strokovno pomoč, zato se v torek kot prvi vračajo v šolske klopi. S hitrimi testi bo vrnitev te majhne, a ranljive skupine otrok, varnejša, opozarja stroka. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je potrdila tudi, da bodo pred vrnitvijo v razrede testirali tudi ostale učitelje in vzgojitelje. Če bodo epidemiološke razmere to dopuščale, bi lahko namreč že 11. januarja ponovno odprli tudi vrtce in OŠ za učence prve triade.

Smučanje s 1. januarjem dovoljeno, a ob predložitvi negativnega testa

31. 12. 2020 17.08

Vlada je na današnji dopisni seji sprejela več odlokov z ukrepi za zajezitev epidemije. Prvi teden januarja se odpirajo šole in zavodi za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Vožnja z žičniškimi napravami oziroma smučanje je s 1. januarjem dovoljeno osebam, ki predložijo negativni test. Vlada je določila tudi nove izjeme za prehod meje brez testa in karantene.

'Tudi sama sem jezna nase, dva meseca brez normalne šole je odločno preveč'

31. 12. 2020 07.19

5. januarja se bodo v šole vrnili otroci s posebnimi potrebami, je povedala ministrica za izobraževanje. Prva triada se v šole prvi teden v januarju tako ne bo vrnila. Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je ocenil, da je bila takšna odločitev glede na epidemiološko sliko sicer pričakovana, je pa to za učence brez dvoma slabo. Ministrica je napovedala, da bi ''prvi korak za učence prve triade osnovne šole in vrtce lahko naredili že 11. januarja.''

Ravnatelji vrtcev v protestnem pismu pozivajo k sprejemanju konkretnih odločitev

30. 12. 2020 20.03

"Takoj nam pošljite informacije, kako in ali sploh bomo četrtega januarja lahko odprli vrtce," so zapisali ravnatelji slovenskih vrtcev v ogorčenem protestnem pismu šolski ministrici Simoni Kustec. 82 tisoč otrok in njihovih staršev še danes ne ve, ali bodo v ponedeljek lahko odprte vrtčevske igralnice ali ne. Podobno negotovi so tudi študenti in srednješolci. Vlada niti z besedo ne omeni, kdaj bi se lahko vrnili v šole, čeprav naj bi za zaključne letnike vrnitev snovala za 3. teden v januarju.

Neuradno: prva triada v šole 6. januarja, teden dni pozneje otroci do 5. razreda

29. 12. 2020 15.10

Po tem, ko je šolska ministrica Kustečeva za 4. januar napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje, naj bi še v istem tednu v šolske klopi sedli tudi učenci prve triade osnovnih šol. Neuradno bi sledili otroci do 5. razreda, ki bi se v šole vrnili 13. januarja, teden dni kasneje pa še ostali osnovnošolci. Seveda pa si vlada še vedno lahko premisli.

Učitelji: Način, kako nas je vladni govorec nagnal na testiranje, je nedopusten

28. 12. 2020 12.47

V sindikatu SVIZ so ogorčeni nad načinom komuniciranja vladnega govorca Jelka Kacina, ki je nedavno sporočil, da se bodo morali učitelji in vzgojitelji pred vrnitvijo na delovna mesta, kar naj bi se zgodilo predvidoma 4. januarja, obvezno testirati. Prav tako opozarjajo, da se z njimi o tem, kako naj bi bila vrnitev v šole in vrtce sploh videti, ni pogovarjal še nihče. Šolsko ministrstvo pa je najavilo tudi, da je pred vrnitvijo v šolske klopi predvideno testiranje 4800 otrok s posebnimi potrebami. Državna sekretarka Marija Magajne zdaj sicer pravi, da se o testiranju otrok oziroma učencev - kot pogoju za vrnitev v šolo - nikoli ni razmišljalo.

Ustavno sodišče: Otroci s posebnimi potrebami v šolo najkasneje 4. januarja

23. 12. 2020 12.56

Ustavno sodišče je zadržalo izvrševanje odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami. Vladi je naložilo, naj najpozneje 4. januarja omogoči začetek izvajanja programov za otroke s posebnimi potrebami. To pa ne pomeni, da morajo delati na enak način kot v normalnih razmerah.

Kateri ukrepi že veljajo in kateri stopijo v veljavo v soboto?

18. 12. 2020 17.44

Zaostritev ukrepov, kasneje sproščanje ukrepov. V zadnjem času smo priča številnim spremembam, ki vplivajo na naša življenja. Kaj moramo delati in česa ne smemo, kam lahko gremo in kam ne smemo? Prepovedi je veliko, a kot kaže, bomo v predprazničnih časih vseeno lahko odšli tudi tja, kamor še pred nekaj dnevi nismo smeli.

Področje otrok s čustvenimi težavami odslej urejeno celostno

17. 12. 2020 10.34

DZ je brez glasu proti sprejel predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki opredeljuje preventivo in določa pomoč od ugotovljene otrokove težave naprej. Po pojasnilih vlade sistemsko ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem strokovni centri za celovito pomoč na posameznem območju. Zavodi takšno rešitev pozdravljajo, saj bo zakon omogočal sistemsko reševanje mnogih težav, ki nastajajo na različnih področjih otrokovega življenja.

Otroci se bodo v šole vrnili takoj po novem letu, morda teden kasneje

15. 12. 2020 09.37

"Edini razlog, zakaj se nismo za to odločili že zdaj, je ta, da bi jih s tem v šolo pošiljali za en teden," je dejal Gantar in zagotovil, da bo med prvimi ukrepi, ki bodo sledili po novem letu, prav ponovno odprtje šol. Čeprav naj bi se te odpirale 4. januarja, je možno, da se bo datum prestavil za teden dni, pravi Gantar. Psihiatrinja Barbara Šegula Škoberne medtem opaža vse več stisk otrok, ki ne zmorejo več in "sploh ne vedo več, kaj se učijo".

Na mizi naj bi bil predlog o popolnem zaprtju države med prazniki

14. 12. 2020 12.56

Po naših neuradnih informacijah vlada pripravlja predlog za popolno zaprtje države po 24. decembru in vse tja do 4. januarja. To bi pomenilo, da bi v tem času delovale samo zdravstvene ustanove, lekarne in trgovine z živili, zaposleni pa bi odšli na kolektivni dopust. Seja vlade bo v četrtek, seveda pa ni nujno, da bodo ta predlog sprejeli oziroma da bo sprejet v tako strogi obliki.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši

02. 12. 2020 06.00

Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Obravnava otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami: nova ureditev delovanja vzgojnih zavodov

01. 12. 2020 18.17

Odbor za izobraževanje je podprl predlog zakona o obravnavi otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami, ki na novo ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem delovali kot strokovni centri. Nov zakon je potreben, saj je trenutna ureditev zastarela, je ob tem dejala ministrica Kustečeva.

Se bodo šolarji v ponedeljek že vrnili v učilnice?

01. 12. 2020 11.56

Šolarji se že četrti teden šolajo od doma, kar je stres predvsem za starše, ki morajo krmiliti med službenim delom in delom učitelja. Nekateri zato po tihem upajo, da se bodo šolarji čim prej vrnili v učilnice, spet drugi pa menijo, da bi bila ta odločitev prehitra. Kako bo odločila vlada, bo znano predvidoma konec tedna, naj bi pa možnosti za vrnitev v ponedeljek bilo, kljub obsežnim navodilom pristojnega ministrstva, bolj malo.

Sledilnik covid-19

29. 11. 2020 07.00

Ena od lepih, navdihujočih zgodb tega sicer izjemno težkega in groznega časa je zgodba o Sledilniku covid-19. Gre za projekt, ki zbira, analizira in objavlja podatke o epidemiji v Sloveniji in ki nastaja s tako imenovanim 'crowdsourcingom', množičnim prostovoljnim sodelovanjem predvsem znanstvenikov in drugih strokovnjakov.

Po svetu več kot 60 milijonov okuženih, na Hrvaškem največ dnevnih okužb doslej

25. 11. 2020 07.20

Število okuženih po svetu je preseglo 60 milijonov. Na Hrvaškem so zabeležili največje dnevno število okužb doslej, zato nameravajo zaostriti epidemiološke ukrepe. Italija medtem razmišlja o uvedbi cepilne knjižice za cepljenje proti covidu-19. Na Poljskem, v Nemčiji in Rusiji pa so zabeležili najvišje dnevno število umrlih od začetka epidemije, podobno v ZDA, kjer je v enem dnevu umrlo več kot 2000 ljudi. V Avstriji se epidemiološke razmere umirjajo.

Kaj bi Damijan na vrhuncu epidemije počel drugače?

24. 11. 2020 06.00

Bi bilo življenje v času epidemije drugačno, če vlade ne bi vodil Janez Janša? Kakšne ukrepe bi na vrhuncu epidemije sprejel kandidat opozicije za mandatarja Jože P. Damijan? Se mu zdi omejitev gibanja med občinami pretirana, bi odprl šole in vrtce? Bo Koalicija ustavnega loka do 15. decembra res vložila konstruktivno nezaupnico premierju Janši?

Ocenjevanje na daljavo: bo ministrica šolam poslala okrožnico?

21. 11. 2020 07.51

Ocenjevanje na daljavo: da ali ne? Bo ministrica poslala okrožnico šolam? Po razkritju, da je ena od učiteljic od učenca zahtevala, da si z masko zakrije oči, je završalo in razprava je odprta.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'

20. 11. 2020 09.00

V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

Strokovni svet za manj ocen in prekinitev ocenjevanja med šolanjem na daljavo

20. 11. 2020 16.52

Strokovni svet RS za splošno izobraževanje je na seji med drugim sprejel sklep, s katerim ministrstvu predlaga, da šole v času izvajanja pouka na daljavo praviloma ne bi ocenjevale znanja. Na ministrstvu pravijo, da je ministrica "dala navodila za pripravo strokovnih predlogov in rešitev za realizacijo" tega in drugih sklepov.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej

20. 11. 2020 06.00

Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

Maska čez oči: inšpektorat uvedel nadzor. Do nadaljnjega brez ocen?

19. 11. 2020 19.47

Šolski inšpektorat se bo po našem razkritju, da po nekaterih šolah učitelji otroke silijo, da morajo med ocenjevanjem na daljavo nositi maske, lotil obravnave primera, saj se jim zdi ravnanje učiteljice nesprejemljivo. Neuradno smo izvedeli tudi, da se je sestal Strokovni svet za splošno izobraževanje, ki naj bi ministrici za šolstvo predlagal, da naj učitelji do nadaljnjega odložijo vsa ocenjevanja znanja, saj pri šolanju na daljavo niso vsi otroci v enakem položaju. Predlagali naj bi ji tudi ukinitev konferenčnih obdobij.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev

19. 11. 2020 09.34

V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

Po dvodnevni prekinitvi lahko varuhi predšolskih otrok nadaljujejo delo

18. 11. 2020 15.19

Ministrstvo za izobraževanje je po ponovnem premisleku spremenilo odlok, ki je začel veljati v ponedeljek. Ta je varuhom predšolskih otrok, ki so vpisani v register pri ministrstvu, začasno prepovedal opravljanje varstva otrok na domu.

V Avstriji se obeta množično testiranje. Kakšni ukrepi veljajo po Evropi?

15. 11. 2020 11.57

Avstrijski kancler Sebastian Kurz je napovedal množično testiranje po zgledu Slovaške. Medtem ko evropske države v upanju, da bi zajezile širjenje novega koronavirusa čez kritično mejo, ko zdravstveni sistemi ne bi več mogli oskrbeti bolnikov, uvajajo nove ukrepe, razmere ostajajo zapletene tudi drugod po svetu. Število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Mehiki je preseglo milijon, država je po številu smrtnih žrtev covida-19 na četrtem mestu na svetu, za ZDA, Brazilijo in Indijo.

V Avstriji omejitev gibanja tudi čez dan, Merklova: prihaja težka zima

14. 11. 2020 10.03

Za vstop na Slovaško iz večine držav članic EU bo od ponedeljka obvezna predložitev negativnega testa na novi koronavirus. Test poleg tega ne bo smel biti starejši od 72 ur. Stanje po svetu zaradi pandemije sicer ostaja zapleteno, spet se zapira Avstrija, Iran pa načrtuje kar časovno neomejeno zapiranje države. V Srbiji so potrdili največje število okužb od začetka epidemije. Ob 14.015 opravljenih testih je bilo pozitivnih 3822 oseb.

Skrito v zadnjem protikoronskem paketu: ukinili podaljšani rok za plačila

13. 11. 2020 07.36

Peti paket protikoronskih ukrepov je ukinil možnost odloga plačil za fizične osebe. Podaljšani plačilni roki namreč ne veljajo več za fizične osebe, kar bodo najbrž še najbolj občutili starši majhnih otrok, ki jih zdaj čakajo dvojne položnice za vrtec: redna in tista za nazaj.

Trump ali Biden: kakšna bo politika ZDA, če zmaga eden ali drugi?

01. 11. 2020 15.14

Trump nima načrtov za ustavitev podnebnih sprememb, saj vanje ne verjame. Biden obljublja ukrepe za njihovo upočasnitev. Trump nasprotuje omejevalnim ukrepom, Biden podpira obvezno nošenje mask in stroge ukrepe za zajezitev pandemije. Trump ruši transatlantske povezave, Biden bi jih obnovil.

Vključevanje necepljenih otrok v javne vrtce od zdaj omejeno

29. 10. 2020 06.29

Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih, katere namen je zvišati precepljenost v državi. Novela med drugim omejuje vključitev necepljenih otrok v javne in javno sofinancirane vrtce, določa optimizacijo postopka za ugotavljanje razlogov za opustitev cepljenja ter nalaga globo pravnim osebam, ki se bodo ravnale v nasprotju z omejitvami.