vsakdanje

'Staro pravilo pravi, da je treba za božič jesti 'nekaj od prašiča''
24. 12. 2022 11.03
"Bistvo božiča je druženje, najprej na božični večer, ki je najbolj magični dogodek, naslednji dan pa je na vrsti sproščeno druženje in pa božično kosilo," je dejal etnolog Janez Bogataj. In za marsikoga je najboljše druženje tisto ob dobri hrani. Bogataj je med drugim pojasnil, da po starem pravilu velja, da je treba za božič jesti "nekaj od prašiča" in dodal, da čeprav živimo v družbi pretiravanja, pregovor pravi – več je manj.

Bolečina v vratu – 5 trikov za hitro lajšanje!
23. 12. 2022 08.43
Statistika kaže, da je v Evropi kar 40 % poklicnih obolenj povezanih z mišično-skeletnimi okvarami, med katerimi prvo mesto zaseda bolečina v hrbtu.

Božički so se tudi letos spustili s strehe Pediatrične klinike
19. 12. 2022 16.30
Že deveto leto zapored so se s strehe Pediatrične klinike spustili Božički. Pri tem so jim tudi letos priskočili na pomoč jamarji Jamarske reševalne službe Slovenije, ki so oblečeni v Božičke trkali na okna bolnišničnih sob. Letos so se jamarjem pridružili tudi gasilci Gasilske brigade Ljubljana, ki so poskrbeli za prav poseben Božičkov spust.

Hackathon Demenca - naš skupni izziv
19. 12. 2022 00.15
Demenca ni le zdravstvena težava, temveč tudi zelo širok družbeni izziv.

V nesreči ubil tudi štiriletnega sina, zdaj obsojen: 'Škoda je že storjena'
13. 12. 2022 22.00
Italijan Alfredo Ciociola je leta 2018 med vožnjo minibusa na cesti v Morayu na Škotskem zapeljal na nasprotno smerno vozišče in ob tem ubil pet ljudi, med njimi tudi svojega štiriletnega sina. Sedaj so ga spoznali za krivega povzročitve smrti zaradi neprevidne vožnje in ga na višjem sodišču v Livingstonu obsodili na tri leta zapora.

Kitajska ukinja nacionalno aplikacijo za sledenje virusu in gibanju ljudi
12. 12. 2022 17.18
Kitajske oblasti so v luči rahljanja ukrepov proti strogim covidnim omejitvam odločile, da bodo ukinile nacionalno mobilno aplikacijo za sledenje virusu in gibanju ljudi. Z aplikacijo so oblasti želele omejiti širjenje virusa.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine
01. 12. 2022 18.51
Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Bešič Loredan zdravnikom: Naš zdravstveni sistem je globoko zabredel
01. 12. 2022 16.45
"Postkovidna realnost je razgalila in dodatno poglobila vse razpoke v zdravstvenem sistemu," je priznal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. "Tako kot vi se tudi jaz zavedam, kako globoko je naš zdravstveni sistem zabredel in da se mu brez celostne prevetritve ne piše nič dobrega," je priznal v pismu zdravnikom in zobozdravnikom, ki ga je pospremil tudi z vladnim predlogom dviga plač. Medtem ko zdravniški sindikat Fides zahteva več, minister vztraja, da vladni predlog ponuja, kar je v dani makroekonomski situaciji trenutno možno. Fides zdaj svojim članom pošilja anketo o nadaljnjih aktivnostih, Bešič Loredan pa prosi za seznanitev z vladnim predlogom dviga plač. Vlada sicer pričakuje, da ji bo največji zdravniški sindikat stal ob strani pri reševanju težav v zdravstvu.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06
Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

V Iranu zapori polni, protestnike zapirajo v hiše in kleti: 'Podvrženi so mučenju'
23. 10. 2022 10.04
Protesti, ki so v Iranu izbruhnili ob smrti 22-letne Mahse Amini, se nadaljujejo. V intervjuju je svojo zgodbo povedala Iranka Mina, ki so jo pred nekaj dnevi izpustili iz pridržanja. Iranske sile so jo zaradi sodelovanja v protestih, ki so zajeli državo, aretirale že dvakrat. Opisuje, kako so pridržali že toliko ljudi, da so zapori polni, zato so jo ob pridržanju zaprli v prostor v hiši in ne običajno celico, dva njena prijatelja pa pripovedujeta, da so ju zaprli v klet, polno protestnikov.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Elizabeta II.: Kraljica, ki se ji sprva položaj ni obetal
08. 09. 2022 19.41
V 97. letu starosti je na gradu Balmoral na Škotskem umrla kraljica Elizabeta II. V zgodovino se je zapisala kot najdlje vladajoča britanska monarhinja, ki je v začetku februarja 2022 s sabljo pogumno zarezala v torto ob praznovanju platinastega jubileja. A britanski prestol je nasledila po spletu okoliščin, ko se mu je zaradi prepovedane ljubezni moral odpovedati njen stric. Med svojo vladavino pa se je izkazala za simbol stabilnosti v hitro se spreminjajočem svetu. V ospredje je vedno postavljala službo domovini in pri tem kljub težavam z zdravjem vztrajala do konca svoje več kot 70-letne vladavine.

Nepozabni vsakdanji videzi princese Diane
31. 08. 2022 14.11
Letos mineva 25 let od smrti princese ljudskih src, princese Diane. Ljudska princesa, strastna aktivistka, ljubeča mati in ena največjih modnih ikon prejšnjega stoletja je v svojih 36. letih svetu prinesla kar nekaj čudovitih modnih stilov, ki so še danes inspiracija nekaterim modnim zapovedim.

Ali TikTok povzroča nevrološke motnje?
20. 08. 2022 14.42
Ali priljubljeno družbeno omrežje TikTok, ki ga uporabljajo predvsem najstniki, povzroča nevrološke motnje? Zdravniki opozarjajo, da bi bili določeni tiki, nekontrolirani gibi, zvoki in besedni izbruhi pri najstnikih lahko povezani z uporabo TikToka. Gre za simptome Tourettovega sindroma, ki pa je genetska nevrološka motnja, ki v večji meri prizadene fante prej kot dekleta. Zanimivo pa zdaj nevrologi po svetu vidijo vse več najstnic s takšnimi tiki.

Bobnar: Niti žica niti ograja ne moreta preprečiti migracij
19. 08. 2022 12.42
V zadnjem času poslanci opozicije pogosto opozarjajo, da se je drastično povečalo število migrantov, ki nezakonito vstopajo v našo državo, in da imajo prebivalci na južni meji polna dvorišča migrantov. Vladi očitajo, da s podiranjem ograje državljane izpostavlja nevarnosti, pa še celo Evropo zraven, ker da nas ogrožajo ilegalni migranti. Gre za navadno politično manipulacijo, pa odgovarja notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Formalnost in demokracija
13. 08. 2022 11.49
20. stoletje je bilo kljub vzponom in padcem izjemno z vidika napredka individualnih pravic in svoboščin. To je predvsem posledica liberalizma, ki se je še posebej razširil v 2. polovici 20. stoletja in ki je z izjemnim prodajnim pitchem prepričal številne, zagrizene nasprotnike, ki so svoje argumente za nasprotovanje, tako kot zagovorniki, črpali iz preteklosti, a iz drugih zornih kotov. Prodaja liberalizma v paketu je prinesla pravico do svobodnega oblačenja, obedovanja in diskurza. Prinesla je pravico do vsakdanje izbire vsega oz. z drugimi besedami – uspešna prodaja liberalizma je povečala moč udobja (konformizem).

Kraj, kjer pitna voda priteče le dvakrat na dan
05. 08. 2022 12.09
Evropa se sooča z enim izmed najbolj sušnih obdobij. Ekstremni vročinski valovi, gozdni požari in presušene reke. To so skupni imenovalci poletja, ki je s seboj prineslo rekordno sušo, ki terja ukrepe. Prebivalci španske Bonastre se soočajo s scenarijem, ko to, kar je bilo nekoč samoumevno, postane luksuz. Pipe, iz katerih je doslej tekla pitna voda, so del dneva neuporabne.

Več kot 350 let po brodolomu španske galeje morje 'vrača' izgubljeni zaklad
03. 08. 2022 16.10
Zgodbe o izgubljenih draguljih že vrsto let privlačijo množice, a legenda je za skupino raziskovalcev postala resničnost. Več kot 350 let stara razbitina španske galeje je namreč v sebi skrivala davno izgubljeni zaklad. Globoko pod gladino morja so raziskovalci tako odkrili izgubljeno bogastvo, ki je nekoč pripadalo španskim pomorskim vitezom. Predmeti, ki so se v dolgih letih razkropili in poskrili po morskem dnu, se zdaj z natančnim prečesavanjem tega morskega skrivališča počasi vračajo v roke ljudi.

Stroka objavila nova priporočila za obvladovanje širjenja okužb
22. 07. 2022 11.26
Posvetovalna skupina predlaga obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, vsem pa jih priporoča v zaprtih javnih prostorih. Sploh prvič so tudi opredelili, katere maske so primerne. Ranljivim in starejšim od 60 let priporočajo delo na domu, hkrati pa znova pozivajo k cepljenju. Nova priporočila ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje posameznikov, z njihovim izvajanjem pa lahko vsak zaščiti svoje zdravje in zdravje bližnjih, izpostavljajo na NIJZ.

Nova pravila za nove avtomobile
06. 07. 2022 17.59
Uporabljati se je začela nova evropska uredba o splošni varnosti vozil, v skladu s katero morajo biti novi tipi vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi. To so med drugim sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, za ohranjanje voznega pasu ter za zmanjšanje mrtvih kotov. Cilj novih pravil je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v EU. Po oceni Bruslja bodo novi varnostni ukrepi do leta 2038 rešili več kot 25.000 življenj in preprečili vsaj 140.000 hudih poškodb.

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25
Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Drugi polčas proti Srbom je dokaz, da je čas za spremembo, čeprav Kek ostaja
13. 06. 2022 17.01
Vprašanje je, kakšno? V slovenski nogometni javnosti so čedalje glasnejša namigovanja, da je vladavina Matjaža Keka na mestu selektorja z vsakim dnem bližje koncu. Kot njegov potencialni naslednik se omenja Zlatko Zahović, ki je namigovanja – vsaj javno – odločno zavrnil. Svojo kandidaturo pa je podal tudi Boštjan Cesar. Predsednik NZS-ja Radenko Mijatović je že sporočil, da se bo Kek vrnil na svoje delovno mesto.

Rodos, otok dobre hrane, prečudovitih plaž in prijaznih ljudi vas pričakuje
13. 06. 2022 00.15
Grčija je ena izmed top počitniških destinacij vseh generacij. V Grčijo lahko ponovno potujemo brez Covid omejitev in potrdil.

Tudi z okvaro vida lahko spremeniš svet na bolje
07. 06. 2022 00.15
#ChangeMakers je svetovna kampanja za večjo ozaveščenost o izgubi vida.

Pred nakupom klimatske naprave morate nujno vedeti ...
31. 05. 2022 00.15
Ocenjujejo, da je na svetu kar 1,6 milijarde klimatskih naprav, a do leta 2050 naj bi se ta številka povečala še za trikrat. Ne le zaradi podnebnih sprememb in posledičnega segrevanja, temveč tudi zaradi vse pogostejšega dela od doma. Dobra novica za naš planet, dobro počutje in za naše denarnice je, da imajo najsodobnejše klimatske naprave tudi do 30 odstotkov manjšo porabo elektrike in celo senzorje gibanja, ki se izogibajo človeku v prostoru.

Niowt 2.0: Brezupno je upati, da bomo nehali upati
31. 05. 2022 18.40
S preprostim »Voilà, we're back« (takole, pa smo nazaj), sta se na sceni spet pojavila Mojca Krevel in Peter Šenk, tokrat kot duo, ki nadaljuje delo kultne domače zasedbe Niowt. Ta je na prelomu tisočletja ponudila dva albuma, nato pa poniknila. Z novim singlom in videospotom Lamenting Venus najavljata EP izdajo, ki jo lahko pričakujemo prihodnje leto. Kaj pa se je dogajalo vmes, kako gledata na sceno, ustvarjanje in kaj načrtujeta za naprej?

Marquez: Cilj operacije je, da poizkusim znova uživati v dirkanju
31. 05. 2022 14.09
Marca Marqueza navijači na dirki v Mugellu ne bi videli, če bi Španec izvedel za novico o operaciji kakšen dan prej. Tako pravi nekdanji svetovi prvak v razredu motoGP, ki je tudi priznal, da sta bili zadnji dve leti zelo težki zanj, saj zaradi bolečin in stalnih težav ni več mogel uživati v dirkanju. Odločitev o operaciji je bila zanj ena lažjih, saj upa, da se bodo stvari uredile in bodo z dobrim počutjem znova prišli tudi vrhunski rezultati.

V eni bo tekel šampanjec, v drugi solze
27. 05. 2022 07.00
Kje se bo pred sobotnim finalom zarisala zmagovalna taktika? Kje bodo padle zadnje motivacijske besede pred odhodom na igrišče? Kje bodo po tekmi tekle solze sreče na eni in žalosti na drugi strani? V drobovju Stade de Francea smo obiskali garderobi obeh ekip. Prenos finala Lige prvakov med Liverpoolom in Real Madridom bo v soboto od 20.00 na POP TV in VOYO.

'Če igraš harmoniko, ne moreš biti žalosten’
22. 05. 2022 07.00
Slovenska narodnozabavna glasba je glasba, ki jo posluša skoraj polovica Slovencev. Njeni najzvestejši poslušalci so sicer starejši s podeželja, a vse bolj jo spet poslušajo tudi mladi. Kako se je razvijala – od pionirjev Avsenikov preko erotičnega spektakla turbofolka do sodobnosti, popa in hibridov z rokerji? Kaj vse zmore osrednji inštrument – harmonika? Zakaj Slovenci obožujemo narodnozabavno glasbo in kaj ta glasba govori o Sloveniji, tukaj in zdaj?

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03
Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.