vstop v ZDA

Srečanje srednjeevropskih predsednikov
22. 05. 2003 00.00
Srednjeevropski predsedniki so na srečanju v Salzburgu, ki se ga udeležuje tudi slovenski predsednik Drnovšek, poudarili, da je bližnji vstop desetih držav v Evropsko unijo velik korak, a ne zadnji. Zavzeli so se za okrepljeno vlogo Evrope v mednarodnih zadevah, pa tudi za tesno sodelovanje med Evropo in ZDA.

Pahor na sestanku vilenske skupine
21. 05. 2003 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor se je v litovski prestolnici Vilnius udeležil sestanka predsednikov parlamentov držav članic vilenske skupine. Predsednike parlamentov iz Albanije, Bolgarije, Estonije, Hrvaške, Latvije, Makedonije, Slovenije, Romunije in Slovaške je gostil predsednik litovskega parlamenta Arturas Paulaskas.

V Bagdadu veliki protesti proti okupaciji
19. 05. 2003 00.00
Na največjih protestih po koncu vojaških operacij koalicijskih sil v Iraku se je v Bagdadu zbralo približno 10.000 šiitov, ki so zahtevali takojšen umik ameriške vojske in imenovanje začasne vlade, v kateri bodo zastopani vsi segmenti iraške družbe.

Pred 56. filmskim festivalom v Cannesu
13. 05. 2003 00.00
Letošnja otvoritvena slovesnost 56. filmskega festivala v Cannesu bo v znamenju nove izvedbe filma <em>Fanfan la Tulipe</em> režiserja Gerarda Krawczyka, Carolyn Carlson in Marie-Claude Pietragalla pa bosta plesno koreografijo posvetili letošnji žiriji, ki ji predseduje cineast Patrice Chereau.

Ameriški senat o širitvi Nata
07. 05. 2003 00.00
Ameriški senat je začel razpravo o ratifikaciji protokolov o vstopu sedmih držav, med njimi tudi Slovenije, v zvezo Nato. Za ratifikacijo je nujna dvotretjinska večina 100-članskega senata, po pričakovanjih pa večjih težav ne bo.

Rupel: Problemi drugih so zdaj tudi naši
05. 05. 2003 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je pred sredinim odhodom v ZDA, kjer se bo udeležil slovesnosti ob zaključku ratifikacije pristopnih protokolov za bodoče članice Nata v ameriškem senatu, izpostavil pomen ratifikacije pristopnih protokolov v ZDA. Poudaril je, da Slovenija ceni vlogo, ki so jo ZDA odigrale pri zagotavljanju stabilnosti in varnostni v Evropi.

Sprejem za nove članice Nata
03. 05. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo v četrtek, 8. maja, v Rose Gardenu v Beli hiši vodil slovesnost za zunanje ministre držav, ki so novembra lani v Pragi prejele povabilo za vstop v zvezo Nato, med njimi tudi Slovenije. Ameriški senat pa naj bi ratifikacijo pristopnih pogodb obravnaval že dan prej.

Kljub napadu predstavili načrt
30. 04. 2003 00.00
V palestinskem samomorilskem napadu pred nekim lokalom v Tel Avivu so umrle štiri osebe, okoli 50 je ranjenih. Ameriški veleposlanik v Izraelu Daniel Kurtzer pa je objavil časovni načrt za Bližnji vzhod, ki so ga pozdravile ZDA, Velika Britanija, Evropska unija in Rusija, medtem ko skrajno islamsko gibanje Hamas nad načrtom ni preveč navdušeno.

Powell za ratifikacijo širitve Nata
29. 04. 2003 00.00
V ameriškem senatu se je z nastopom zunanjega ministra Colina Powella pred odborom za mednarodno politiko končala najbrž zadnja ameriška razprava o sprejetju novih članic v zvezo Nato. Odbor bo ratifikaciji predvidoma glasoval jutri.

Prosijo podjetja, da bi šla na borzo
24. 04. 2003 00.00
Ljubljanska borza bo kljub nejasni prihodnosti evropskih borz preživela, je prepričan direktor borze Draško Veselinovič, čeprav se bo število borznih članov v naslednjih letih še zmanjšalo.

Neposredni dialog s Sirijo?
17. 04. 2003 00.00
Sirski zunanji minister Faruk Al Šara je kot neutemeljene zanikal obtožbe, da so predstavniki iraških oblasti v Sirijo prenesli orožje za množično uničenje. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa tehta možnost, da bi z neposrednimi pogovori odstranil napetosti v odnosih med ZDA in Sirijo.

Prijeli Abu Abasa
16. 04. 2003 00.00
Ameriške sile so v Iraku prijele Abuja Abasa, voditelja Palestinske osvobodilne fronte (PLO), ki je organiziral napad na italijansko potniško ladjo Achille Lauro leta 1985, v katerem je bil ubit ameriški državljan.

Pristopne pogodbe podpisane
16. 04. 2003 00.00
V Atenah se je končalo slovesno podpisovanje pristopne pogodbe med Evropsko unijo in desetimi prihodnjimi članicami, ki bodo v povezavo vstopile 1. maja prihodnje leto. Slovesni govornik v imenu Slovenije je bil predsednik Drnovšek, pogodbo pa je poleg njega podpisal tudi premier Rop. Pred slovesnostjo je prišlo do spopadov med policisti in protestniki, ki nasprotujejo vojni v Iraku.

V Izraelu največja stopnja pripravljenosti
16. 04. 2003 00.00
Izraelska vojska je iz strahu pred morebitnimi napadi ob judovskem prazniku paša uvedla popolno zaporo palestinskih ozemelj. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je pozval Izraelce in Palestince, da skupaj sodelujejo pri uresničevanju mirovnega načrta.

Iraški le še Sadamov Tikrit?
11. 04. 2003 00.00
V Mosulu, največjem mestu na severu Iraka, je zavladal kaos in vsesplošno ropanje, potem ko so nadzor nad mestom prevzele kurdske enote. Mesto so zavzeli brez večjega odpora, saj se je v bližini mesta predal celoten 5. korpus iraške vojske. Ameriške enote naj bi se po padcu Mosula in Kirkuka osredotočile na Tikrit, rojstno mesto Sadama Huseina.

V senatu podpirajo širitev Nata
09. 04. 2003 00.00
Državni podsekretar Grossman, nekdanji vrhovni poveljnik Nata general Clark in urednik revije Weekly Standard so v odboru za mednarodne odnose ameriškega senata podprli širitev Nata, Grossman pa je opisal sodelovanje kandidatk v vojni proti terorizmu, tudi Slovenije.

Janša: Vlada ne upošteva izidov referendumov
06. 04. 2003 00.00
Predsednik SDS Janša se je znova odzval na nekatere izjave premiera Ropa o slovenski zunanji politiki kot tudi na njegovo neudeležbo na sestanku predsednikov vlad držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato. SDS opozarja, da so se državljani na referendumih odločili za vstop Slovenije v EU in zvezo Nato in torej ne za nevtralnost. Urad premiera se je že odzval na izjave SDS.

Drnovšek v Makedoniji
02. 04. 2003 00.00
Predsednik republike Janez Drnovšek je na dvodnevnem uradnem obisku v Makedoniji. V središču pogovorov je dvostransko sodelovanje, predvsem krepitev gospodarskega sodelovanja in prizadevanja obeh držav pri vključevanju v EU in zvezo Nato.

Študentje proti podpori ZDA
02. 04. 2003 00.00
Študentje Fakultete za družbene vede in Filozofske fakultete so na FDV pripravili javno tribuno, na kateri so izrazili nasprotovanje vojni v Iraku, reševanju svetovnih problemov z uporabo sile in hlapčevstvu slovenske politike. Več kot 600 protestnikov je nato izpred fakultete krenilo na protestni pohod po Ljubljani.

Bakhtyar Aljaf: Krvava bitka za Bagdad
26. 03. 2003 00.00
Bakhtyar Aljaf je iraški Kurd , rojen 1961 v Kirkuku . Leta 1980 je prišel v tedanjo Jugoslavijo, kjer se je vpisal na študij novinarstva. Bil je tudi dopisnik Okaz newspaper-ja iz Savsdske Arabije, sodelavec časopisov Slovenec in Republika, glavni urednik Sarajevskega magazina v arabskem jeziku ter glavni urednik bosanskega Povratka. Je tudi eden od ustanoviteljev in direktor mednarodnega Inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije IFIMES v Ljubljani.

Bo prisluškovalna afera ostala nepojasnjena?
31. 03. 2003 00.00
Bruseljska prisluškovalna afera, ki so jo razkrili pred nekaj tedni, po pisanju francoskega časnika <em>Le Figaro</em> zaradi napak v preiskavi najverjetneje nikoli ne bo dobila epiloga. Kaže tudi, da niso vohunile ZDA, ampak Izrael.

Omemba Slovenije ni bila napaka
28. 03. 2003 00.00
Omemba Slovenije v dopolnilnem predlogu ameriškega proračuna za napad na Irak ni bila napaka. State Department je sporočil, da je Slovenija članica operacije <em>Trajna svoboda</em>, za katero pa ni povsem jasno, če zajema le vojno proti terorizmu ali tudi operacijo <em>Iraška svoboda</em>.

Na obisku predsednik nemškega parlamenta
26. 03. 2003 00.00
Predsednik nemškega zveznega parlamenta Wolfgang Thierse, ki se na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja mudi na obisku v Sloveniji, je v parlamentu nagovoril poslanke in poslance in pozdravil rezultate referendumov o članstvu v EU in Natu.

Nato o turških načrtih v Iraku
24. 03. 2003 00.00
Veleposlaniki zveze Nato so se v Bruslju sestali na izrednem zasedanju, na katerem razpravljajo o zavezniški zaščiti Turčije, potem ko sta Nemčija in Belgija konec minulega tedna zagrozili, da bosta umaknili svoje pripadnike iz zavezniških sil v državi, če bo ta vdrla v severni Irak.

Referenduma spremljali tudi tuji novinarji
23. 03. 2003 00.00
Referenduma o vstopu v EU in Nato je spremljalo 57 tujih novinarjev, med drugim sta v Sloveniji tudi dva novinarja Al Džazire. Večinoma so članstvu v EU napovedovali visoko podporo, zvezi Nato pa nižjo.

Blair: Vojne ne bo konec čez noč
21. 03. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair je ob robu vrhunskega zasedanja Evropske unije v Bruslju dejal, da vojaško posredovanje v Iraku poteka dobro, vendar pa vojne ne bo konec čez noč. Sicer so se voditelji EU zavzeli za ohranitev začrtanega urnika za širitev, ki predvideva vstop novink 1. maja 2004.

Bushev ultimat se izteka
19. 03. 2003 00.00
Ameriški in britanski vojaki so se že premaknili v demilitarizirano cono na iraško-kuvajtski meji. V četrtek ponoči malo po 2. uri se bo iztekel ultimat, ki ga je ameriški predsednik postavil Sadamu Huseinu, da zapusti državo. Ta je ultimat že predhodno zavrnil, sicer pa je Bela hiša sporočila, da bi ameriška vojska v vsakem primeru napadla Irak. Savdska Arabija in Bahrajn pa sta iraškemu predsedniku ponudila azil.

Soglasje za vstop Slovenije
19. 03. 2003 00.00
Odbor za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu je dal soglasje k vstopu Slovenije v Evropsko unijo. Proti je glasoval le grški poslanec, ki ni bil zadovoljen s slovenskim stališčem do iraške krize.

Irak zavrnil Bushev ultimat
18. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik je Sadamu Huseinu in njegovima sinovoma postavil ultimat. Dal jim je 48 ur časa, da zapustijo Irak, v nasprotnem primeru bodo ZDA napadle. Ameriške zaveznice so vojno napoved označile kot zadnjo ponudbo za mirno rešitev krize, iraško vodstvo pa je že zavrnilo Bushev ultimat in sporočilo, da je Irak pripravljen na spopad s sovražnikom.

Drnovšek: Pričakujem pozitiven izid referendumov
13. 03. 2003 00.00
O atentatu na Zorana Đinđića, o tem, kaj za Slovenijo pomeni vstop v Evropsko unijo in Nato, pa o odnosih z Združenimi državami ter o tem, kako bi morebiten začetek ameriške intervencije v času obeh referendumov vplival na odločitev volivcev, se je s predsednikom države Janezom Drnovškom pogovarjal Vladimir Vodušek.