vstop v ZDA

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Vrhunsko srečanje tisočletja
06. 09. 2000 00.00
V New Yorku se je začelo vrhunsko srečanje tisočletja, na katerem sodeluje 160 voditeljev držav, med njimi je tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Srečanje bo trajalo tri dni, na njem pa se je zbralo največ šefov držav doslej.

Vojska vdrla na sedež opozicije
02. 09. 2000 00.00
Vojska v Mjanmaru (nekdanji Burmi) je danes vdrla v prostore opozicijske Nacionalne lige za demokracije, ki jo vodi Nobelova

Znana republikanska kandidata
03. 08. 2000 14.52
Ameriška republikanska stranka se bo z Georgem W. Bushom in Richardom Cheneyem na volitvah 7. novembra borila za vstop v Belo hišo. Na tridnevni republikanski konvenciji v Philadephiji v zvezni državi Pensilvanija so delegati po pričakovanju sinoči potrdili teksaškega guvernerja Busha za predsedniškega kandidata stranke, nekdanjega obrambnega ministra Cheneya pa za podpredsedniškega. Bush bo imel svoj nastopni govor nocoj po krajevnem času, že na včerajšnjem glasovanju pa je za svojo nominacijo prejel 1042 glasov, kar je več od potrebnih 1034.

Zaključek Forme vive v Kostanjevici
29. 07. 2000 10.05
Letošnja Forma viva se je sinoči zaključila v Kostanjevici na Krki, mestece sredi Krke pa je dobilo šest novih skulptur. Na 18. mednarodnem simpoziju so jih v hrastov les izdolbli kiparji iz ZDA, Avstrije in Slovenije. Plastike velikih dimenzij od danes zaznamujejo tudi vstop v mesto in kostanjeviški grad, najznačilnejša pa obvladuje glavni mestni trg.

Hrvaška bo pristopila v WTO
16. 07. 2000 12.20
Po sedmih letih pogajanj bo Hrvaška jutri, 17. julija, podpisala protokol o pristopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Septembra lani je Hrvaška uspešno končala pogajanja o vstopu WTO, razen za področje avdio-vizualnih storitev. Zaradi dveh različnih pogledov, EU in ZDA, so pogajanja o tem področju vstop Hrvaške v WTO podaljšala za skoraj deset mesecev. Po več krogih pogajanj so v začetku junija letos dosegli dogovor, da bo Hrvaška v WTO sprejeta na osnovi t.i. Baltskega modela.

Hermes SoftLab kupil Zaslon
27. 06. 2000 11.29
Hermes SoftLab je pretekli teden sklenil pogodbo o odkupu kontrolnega deleža v podjetju Zaslon in tako uspešno končal nakup, ki ga je s pismom o nameri odkupa napovedal že sredi marca. Podjetji menita, da je združevanje nujen in samoumeven korak, saj prepletanje tehnologij in intelektualnega kapitala obeh podjetij predstavlja najbolj učinkovit način soočanja s konkurenco na globalnem finančnem trgu, ki za svetovne ponudnike informacijskih tehnologij predstavlja enega najhitreje rastočih trgov.

Konferenca o elektronskem poslovanju
20. 06. 2000 13.40
Danes se je začela 13. mednarodna konferenca o elektronskem poslovanju. Dvodnevne konference, ki jo prireja kranjska fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru in poteka z naslovom Elektronsko poslovanje - konec začetka, se udeležuje več kot 300 znanstvenikov iz 31 držav, osrednji tematski sklopi letošnje konference pa so strateške perspektive razvoja elektronskega poslovanja, elektronsko poslovanje v vladnih službah in izzivi razvoja elektronskega poslovanja.

Upokojitev Claudie Kennedy
05. 06. 2000 08.31
Ameriška častnica s činom generala Claudia Kennedy, ki je bila najvišje rangirana ženska v ameriški kopenski vojski, se je pred dnevi po 32 letih služenja upokojila. Kennedyjeva je na slovesnosti ob upokojitvi dejala, da je prišlo pri napredovanju žensk v ameriški vojski do napredka. ''Naša vojska je porušila zidove, ki so pred tem več kot polovici prebivalstva ZDA odrekali možnost za vstop v vojsko,'' je pudarila. Zavzela se je za pravice žensk, ki v ameriški vojski predstavljajo 15 odstotkov osebja, in podprla boj ženskih predstavnic vojske za izboljšnje delovnih razmer. Pred upokojitvijo je Kennedyjeva opravljala dolžnosti pomočnice poveljnika vojaške obveščevalne službe. Kennedyjeva je sicer konec marca obtožila generala Larryja Smitha, da jo je leta 1996 spolno nadlegoval. Smith je bil marca imenovan na položaj generalnega inšpektorja. Tako bi dobil pristojnosti preiskovanja vojaške discipline, kamor spadajo tudi primeri spolnega nadlegovanja. Vojska, ki se na te obtožbe

Kacin sprejel ameriško delegacijo
14. 04. 2000 07.40
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel delegacijo ameriškega ministrstva za trgovino pod vodstvom pomočnika državnega sekretarja Patricka A. Mulloya. Kot so sporočili iz DZ, je gost izrazil željo, da bi Slovenija in ZDA naredili bistveno več za izboljšanje ekonomskega sodelovanja, Kacin pa je poudaril, da je za Slovenijo ena izmed prioritet polnopravno članstvo v EU, ker ne vidi alternative za proces širitve.

Kitajska kmalu v WTO?
12. 04. 2000 10.16
Kitajski minister za zunanjo trgovino Shi Guangsheng je danes sporočil, da bo vlada v Pekingu nadaljevala pogovore z Evropsko unijo, pričakuje pa tudi, da bo Kitajska kmalu sprejeta v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Ameriška veleposlanica o tujih naložbah v Sloveniji
03. 02. 2000 18.36
Raven neposrednih tujih naložb ameriških podjetij v Sloveniji ostaja nizka, Slovenci pa po mnenju tujcev veljajo za ambivalentne in nenaklonjene za pritok tujega kapitala, je ob prvem letošnjem srečanju Ameriške trgovinske zbornice v Sloveniji poudarila ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Ely-Raphael in dodala, da ob izredno uspešnem razvoju slovenskega gospodarstva in dobrem geopolitičnem položaju Slovenije ni razloga, da je to tako. Slovenija je po mnenju ameriške veleposlanice vodilna gospodarska sila v regiji, vendar pa se bo za nadaljni razvoj morala odpreti tujemu kapitalu.

Prodi sklical izredno sejo
01. 02. 2000 20.19
Morebitni vstop avstrijske skrajno desničarske stranke Joerga Haiderja v vlado je dodobra razburil Evropo. Tako je dopoldne predsednik Evropske komisije Romano Prodi sklical izredno sejo. Na njej so razpravljali o razmerah v Avstriji, sodelovanju z oblastmi na Dunaju in morebitnih ukrepih.

Slovaška pripravljena za vstop v NATO
11. 01. 2000 21.48
Načelnik združenega poveljstva ameriške vojske, general Henry H. Shelton, je pozdravil napredek, ki ga je Slovaška naredila v pripravah na članstvo v zvezi NATO. Obenem je zagotovil, da bodo ZDA in druge članice Severnoatlantskega zavezništva še naprej podpirale slovaško članstvo v zvezi NATO. General Shelton pri tem ni želel navesti datuma slovaškega vstopa v povezavo ali komentirati, kako bi predsedniške in kongresne volitve v ZDA lahko vplivale na proces širitve zveze NATO. General Shelton bo jutri prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo.

ZDA opozarjajo na teroristične napade
13. 12. 1999 21.21
Ameriško zunanje ministrstvo je pred začetkom božično-novoletnih počitnic svoje državljane po vsem svetu in tiste, ki se odpravljajo na potovanja, opozorilo na posebno previdnost. V tem času naj bi namreč Američanom v tujini grozila povečana nevarnost, kar naj bi dokazovale grožnje teroristov.

Renault po 15 letih znova v Mehiki
10. 12. 1999 17.50
Francoski proizvajalec avtomobilov Renault bo leta 2001 po 15 letih znova začel proizvajati avtomobile v Mehiki. Renault in njegov partner, japonski proizvajalec avtomobilov Nissan, nameravata do leta 2006 v Mehiko vložiti 400 milijonov dolarjev.

Hillary Clinton v politiko zaradi maščevanja
10. 12. 1999 10.16
Po navedbah nove biografije Hillary Clinton, ki je pred dnevi izšla v ZDA, se je žena ameriškega predsednika za vstop v politiko odločila zaradi maščevanja. Pisateljica Gail Sheehy, ki je o prvi dami ZDA pogosto pisala v reviji Vanity Fair, v knjigi Hillaryjina izbira (Hillary's Choice) navaja, da se je Clintonova za osebno kariero odločila potem, ko je za moža žrtvovala odvetniški poklic in ko je morala trpeti ponižanje zaradi moževe afere z Monico Levinsky. Odločitev za vstop v politiko Hillary po mnenju Sheehyjeve pomeni iskanje lastne potrditve, pa tudi maščevanje. Avtorica knjige še navaja, da se želi Bill Clinton s podporo ženine kandidature za senatorko države New York opravičiti za svojo nezvestobo.

Ministrska konferenca WTO v znamenju protestov
29. 11. 1999 11.04
Ministrsko konferenco WTO že pred jutrišnjim uradnim začetkom pretresajo protesti številnih nezadovoljnežev, ki v organizaciji vidijo utelešenje vsega zla, ki ga prinaša globalizacija. Organizatorji 3. ministrske konference pričakujejo, da bo udeležence konference ''motilo'' okrog 50.000 protestnikov, med katerimi bo največ predstavnikov sindikalnih organizacij in okoljevarstvenikov. V Seattle na severozahodni obali ZDA ob Pacifiku so že v nedeljo začeli prihajati člani delegacij iz 135 držav članic WTO in 39 držav kandidatk za vstop v organizacijo, poznavalci pa napovedujejo, da bo največ pozornosti namenjeno iskanju minimalne skupne podlage za naslednji krog pogajanj, ki jih nekateri imenujejo kar ''krog pogajanj tisočletja'' o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine.

Sklenjen dogovor med ZDA in Kitajsko
15. 11. 1999 12.31
Kitajska in ZDA sta po poročanju neke kitajske tiskovne agencije sklenili dogovor o vstopu Pekinga v Svetovno trgovinsko organizacijo. Minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng in ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky pa sta dogovor tudi uradno že podpisala.

Kitajska na poti v WTO
15. 11. 1999 08.42
Pogajanja med ZDA in Kitajsko o sprejemu slednje v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) napredujejo. Potem ko je ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky v soboto v Pekingu svoje pogovore s premierom Zhu Rongjijem označila kot produktivne, so pogajalci obeh držav v nedeljo pospešeno nadaljevali pogajanja. Kitajska si že 13 let prizadeva za vstop v WTO in upa, da ji bo to uspelo še pred vrhom WTO, ki bo od 30. novembra do 3. decembra potekal v Seattlu.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni
10. 11. 1999 16.21
Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

Napeto na Kavkazu
09. 11. 1999 19.21
Rusija se je odločila, da začasno prekine zračne povezave z več severnokavkaškimi mesti in približno desetimi muslimanskimi državami, da bi mednarodnim islamskim teroristom preprečila vstop v Rusijo, je danes, sklicujoč se rusko vlado, poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

V Segedinu srečanje Dobbins-Djindjić
25. 10. 1999 13.18
Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjić se bo danes v madžarskem mestu Segedin ločeno sestal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Jamesom Dobbinsom.

Mednarodno srečanje o raziskavi elit
27. 09. 1999 13.32
V organizaciji Fakultete za družbene vede ljubljanske univerze in Zavoda za odprto družbo v slovenski prestolnici od sobote do srede poteka mednarodno srečanje z naslovom Primerjalna raziskava nacionalne in mednarodne integracije elit v državah srednje, vzhodne in zahodne Evrope. Na srečanju nameravajo udeleženci razpravljati o načrtovani primerjalni raziskavi elit ter oblikovati skupni teoretski in metodološki instrumentarij za prihodnjo mednarodno raziskavo.

Zanimanje za slovensko privatizacijo
26. 06. 1999 19.43
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in direktor urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije Matej Kovač, ki sta se skupaj z uglednimi svetovnimi politiki in ekonomskimi ter drugimi strokovnjaki udeležila 10. foruma v švicarski Crans Montani, sta popoldne na enem od vzporedno potekajočih zasedanj, ki je nosilo naslov Slovenija na poti k članstvu v EU, predstavila trenutne politične in gospodarske razmere v Sloveniji. Po Kovačevih besedah so se udeleženci zasedanja največ zanimali za potek privatizacije v Sloveniji, ki so jo primerjali s podobnimi procesi v drugi državah v tranziciji. Kako uspešna je privatizacija pa se bo po Kovačevih besedah izkazalo potem, ko bomo ''vsi zreli'' za vstop v EU.

Ameriška podpora Črni gori
15. 05. 1999 08.10
ZDA so se odločile, da bodo ladje, ki jih uporablja črnogorska vlada, izvzele iz prepovedi, ki jugoslovanskim ladjam onemogoča vstop v ameriške vode, je sporočila Bela hiša.

Slovenski premier na srečanju s članicami zveze NATO in sosedami ZRJ
25. 04. 1999 19.07
Slovenski premier Janez Drnovšek se je po današnjem srečanju s predstavniki sosed ZRJ in 19 članicami zveze NATO v Washingtonu, na katerem so razpravljali o možnih rešitvah za kosovsko krizo in med drugim sprejeli pakt stabilnosti za Balkan, ki ga je predlagala Nemčija, srečal s kanadskim premierom Jeanom Chretienom. Slednji je znova izrazil podporo slovenskim prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO. Premier bo imel drevi še govor na plenarnem zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta, s katerim se bo tridnevni vrh zavezništva ob 50. obletnici organizacije tudi končal.

Nadaljevanje pogajanj o vstopu Kitajske v WTO
22. 04. 1999 16.18
Kitajska in ZDA sta danes znova začeli s pogajanji o sprejemu Ljudske republike Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Pogovori, ki med obiskom ministrskega predsednika Zhu Rongjia v ZDA kljub novim popuščanjem Kitajske niso obrodili sadov, naj bi tokrat ob obisku namestnika vodje ameriške pogajalske skupine Roberta Cassidya v Pekingu po poročanju agencije Xinhua trajali več dni.

ZDA bodo sprejele begunce s Kosova
21. 04. 1999 22.51
Ameriške oblasti so se odločile, da bodo beguncem s Kosova dovolile vstop v ZDA. Prvotno so jih nameravale namestiti v ameriškem vojaškem oporišču v Guatanamu na Kubi.

Gaspari: EU edina možnost za Slovenijo
14. 04. 1999 19.52
Minister za finance Mitja Gaspari je na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru govoril o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Po njegovih besedah Slovenija druge izbire, kot da si prizadeva za vstop v EU nima, saj so vse druge možnosti nesprejemljive.