vstop v eu

Svetovne sile enotno za konec sovražnosti v Siriji, Asad odgovarja: državo bom zavzel s silo

12. 02. 2016 07.16

Svetovne sile so dosegle dogovor o končanju sovražnosti v Siriji. Načrt je ambiciozen: konec sovražnosti v enem tednu in okrepitev dostopa do humanitarne pomoči – najprej na območja, kjer je najbolj potrebna, nato pa vsem ljudem po Siriji. Obstaja pa težava: med podpisniki dogovora ni skrajnežev IS in Fronte al Nusra. Tudi Asad vztraja pri svojem.

FOTO: NSi bi zaostrila slovensko azilno zakonodajo, evropskega odgovora na migrantsko krizo še ni na obzorju

06. 02. 2016 12.37

Enotnega evropskega odgovora na migrantsko krizo še ni pričakovati, kaže sestanek zunanjih ministrov, kjer naj bi bila razprava precej burna. Medtem se je proti zaprti turški meji napotilo na tisoče Sircev.

'Schengensko območje je zaradi migrantske krize tik pred propadom'

25. 01. 2016 06.48

Notranji ministri EU so pozvali Evropsko komisijo, naj pripravi pravno in praktično podlago za možnost uporabe skrajne možnosti nadzora na notranjih mejah v schengenskem območju. Na grško-makedonski meji je v spopadih med migranti ena oseba umrla. Na Švedskem pa je mladi prosilec za azil zabodel in ubil uslužbenko begunskega centra.

VIDEO: Med domačini Calaisa in pro-migrantskimi protestniki zavrelo

24. 01. 2016 09.56

Nemčija na meji zavrne desetino migrantov. Avstrija bi lahko v večjem obsegu na slovenski meji zavračala migrante in begunce, je dejal Kurz. O begunski krizi sta se na nenapovedanem srečanju pogovarjala Pahor in Grabar-Kitarović. V Calaisu pa je zavrelo med domačini in pro-migrantskimi protestniki.

Avstrija Grčiji zagrozila z izključitvijo iz schengna

23. 01. 2016 10.33

Grčija je znova pod pritiskom zaradi begunske krize. Avstrija ji je zagrozila z izključitvijo iz schengenskega območja. Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmmeier se je odzval kritično, češ da gre za "psevdorešitev".

Šefic: Okrepil se je nadzor na zeleni meji in mejnih prehodih

22. 01. 2016 06.36

Slovenija vstop v državo dovoli le tistim beguncem in migrantom, ki želijo azil v Avstriji ali Nemčiji. Šefic je dejal, da je okrepljeno varovanje zelene meje. Tudi Avstrijci v Špilju nadaljuejo s poostrenim sistemom preverjanja beguncev.

Slovenija omejuje tok migrantov. Vstop dovoljen le tistim, ki želijo azil v Avstriji ali Nemčiji

21. 01. 2016 06.49

Na spremenjene razmere pri pogojih sprejemanja migrantov se odziva tudi Slovenija, ki bo odslej dovoljevala vstop v državo zgolj tistim migrantom, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito in tistim, za katere je vnaprej potrjeno, da jih bodo države, kamor so namenjeni, sprejele. Notranja ministrica opozarja, da ni razlogov za zaskrbljenost.

Avstrija omejila število prosilcev za azil, Slovenija bo sprejela podobne ukrepe

20. 01. 2016 07.08

Avstrijske oblasti so določile zgornjo mejo za število prosilcev za azil, ki jih Avstrija še lahko sprejme, letos naj bi jih sprejeli 37.500. Ekonomskih migrantov naj ne bi več sprejemali. Avstrijske poteze so sprožile reakcijo v državah na balkanski migrantski poti.

Slovenija, Avstrija in Nemčija v strog nadzor nad migranti na slovensko-hrvaški meji

14. 01. 2016 06.40

Slovenija naj bi skupaj z Avstrijo in Nemčijo pripravila projekt za omejevanje prihodov migrantov. Do tega zaostrovanja prihaja po odločitvi Nemčije, da zavrne vstop tistim migrantom, ki želijo nadaljevati pot preko Nemčije. Zato je tudi Avstrija začela podrobneje pregledovati migrante, ki prihajajo iz Slovenije.

'Avstrija sprejema vse migrante. Bojazen, da bi ostale države v Slovenijo vračale migrante, je odveč'

13. 01. 2016 10.55

Bojazen, da bi ostale države v Slovenijo vračale migrante, je odveč, je poudaril državni sekretar Boštjan Šefic. Dodal je, da Avstrija sprejema vse migrante, a postavlja zahtevo, da so vsi identificirani in da so znane države njihovega izvora. Če pa bodo na severu sprejeli drastične ukrepe, bomo tudi v Sloveniji ustrezno ukrepali, je dodal.

'Dublin ali schengen - oboje ni več združljivo.' Avstrija: Konec kulture dobrodošlice

12. 01. 2016 16.41

Urad vlade za kominiciranje je sporočil, da jih avstrijska stran ni obvestila o tem, da bi sprejemali le še begunce, ne pa tudi ekonomskih migrantov. Opažajo pa, da države zaostrujejo vstop migrantov.

Vlada za ustanovitev posebnega projektnega podjetja za izvedbo drugega tira Divača-Koper

07. 01. 2016 15.29

Vlada je sklenila, da se ustanovi posebno projektno podjetje za izgradnjo in upravljanje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom. Prek dokapitalizacije bi nato lastniški vstop v podjetje ponudili zasebnim vlagateljem in zalednim državam. GZS meni, da je potrebna zunanja revizija vrednosti projekta, da ga davkoplačevalci ne bi preplačali.

Erjavec meni, da NSi z interpelacijo išče pozornost: Interpelacija je pamflet očitkov, vsi so neosnovani

07. 01. 2016 11.45

Poslanci SDS in NSi predlagajo razrešitev ministra Erjavca, ker mu očitajo vodenje zgrešene zunanje politike. Koalicijska poslanca Han in Vilfan ne dvomita o tem, da Erjavec interpelacije ne bi prestal, nepovezani poslanec Dobovšek pa meni, da Erjavec ni najšibkejši člen.

Cerar poudaril nujnost dobrega sodelovanja s Hrvaško pri begunski krizi

01. 01. 2016 18.22

Premier Miro Cerar je obiskal sprejemni center v Dobovi in nastanitveni center v Šentilju. Kot je dejal, se lahko begunski val kmalu zelo okrepi in poudaril, da je za obvladovanje tega nujno dobro sodelovanje s Hrvaško. Žičnata ograja zato za zdaj ostaja, saj se mora Slovenija pripraviti tudi na bolj zahtevne scenarije.

Slovenija predlagala sestanek, Hrvaška odgovarja, da ima na mejah boljši nadzor od vseh

30. 12. 2015 06.54

Na besede državnega sekretarja Boštjana Šefica, da vlada Hrvaški predlaga sestanek na temo boljšega nadzora na mejah, hrvaška ministrica Pusićeva odgovarja, da ima Hrvaška najboljši nadzor in organizacijo med vsemi državami, vključno z Nemčijo.

ČASOVNICA: Leto 2015 je najbolj romantično prestolnico spremenilo v mesto groze

30. 12. 2015 06.30

Leto 2015 je minilo v znamenju terorizma, begunske krize, naravnih nesreč, okoljskega dogovora in gospodarskega škandala, ki so ga zakuhali v Volkswagnu. Pred vami je kratek pregled letošnjega zelo pestrega svetovnega dogajanja, na časovnico pa smo uvrstili nekaj odmevnejših dogodkov.

Avstrija zaradi indicev o terorističnem napadu zavrača migrante, za katere ne morejo ugotoviti identitete

29. 12. 2015 06.53

Ker so Avstrijci prejeli opozorila o možnostih terorističnih napadov, so poostrili varnostne nadzore. Tako na meji zavračajo vstop migrantom, za katere ne morejo ugotoviti njihove identitete in države izvora. Do zdaj so tako zavrnili 431 tujcev, a so jih po naknadnem preverjanju že sprejeli več kot 200.

FOTO: Postavljenih 137 kilometrov žične ograje, istrski župani in Belokranjci zahtevajo odstranitev

16. 12. 2015 13.04

Župani slovenskega in hrvaškega dela Istre zahtevajo odstranitev žične ograje, saj "ne bo rešila problemov, lahko pa povzroči negativne učinke za gospodarstvo in turizem". Postavitev ograj pa je po mnenju Boštjana Šefica upravičena, ker pa se lahko migracijski tokovi spremenijo, je treba ukrepe sprejemati za celotno državno mejo.

FOTO: Pse, ki so ostali za migranti, so pred usmrtitvijo rešili Animal Angels

16. 12. 2015 06.30

Begunci in migranti, ki so s seboj na dolgo pot od doma vzeli živali, jih brez potrebnih dokumentov niso mogli pripeljati v države EU. Pri nas je tako za njimi ostalo šest psov, ki so zaradi tveganja prenašanja stekline zdaj v karanteni. Strošek za vsakega psa znaša okoli tisoč evrov, pred usmrtitvijo pa jih je rešila neprofitna organizacija Animal Angels.

Grčija, Hrvaška, Italija, Malta in Madžarska prejele opozorilo iz Bruslja

10. 12. 2015 07.11

Bruselj je opozoril Grčijo, Hrvaško, Italijo, Malto in Madžarsko zaradi nespoštovanja pravil o odvzemu prstnih odtisov in azilne zakonodaje. Bilo je tudi kar nekaj ugibanj, ali bo na tem seznamu Slovenija. Prebivalci doline Kolpe so ogorčeni nad postavitvijo žice z rezili na meji.

Bomo kmalu kupovali cenejše letalske karte?

07. 12. 2015 17.43

Se nam v prihodnje obetajo cenejše letalske karte? Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je razgrnila novo strategijo za konkurenčno, dinamično in povezano evropsko letalstvo. Glavni cilj pa so varne in cenovno ugodne storitve za potnike.

Slovaška nad begunske kvote s tožbo, operacija, ki preganja tihotapce, rešila 5273 ljudi in uničila 46 ladij

02. 12. 2015 09.17

Okoli 1500 migrantov, ki jim makedonska policija na grško-makedonski meji preprečuje vstop v Makedonijo, naj bi prepeljali v Atene. Po mnenju za migracije pristojnega grškega ministra Ioanisa Muzalasa se meja z Makedonijo za te migrante ne bo več odprla.

Letos v Evropo prišlo skoraj 900.000 beguncev in migrantov

01. 12. 2015 11.55

Novembra je v Evropo prispelo 140.000 beguncev in migrantov, kar je precej manj kot oktobra, ko je prišlo 220.000 ljudi, vsak tretji pa je bil otrok. V Slovenijo je novembra vstopilo okoli 164.000 beguncev in migrantov. Merklova priznala, da nova azilna zakonodaja še ne bo zaživela z novim letom.

EU in Turčija dosegli dogovor. Cerar: Slovenija Makedoniji pripravljena pomagati s policisti

29. 11. 2015 14.46

Vrh EU in Turčije je v Bruslju dosegel dogovor o skupnem načrtu za obvladovanje migracijskega toka. Ta predvideva tri milijarde evrov pomoči EU za begunce v Turčiji, oživitev pristopnih pogajanj in pospešitev vizumske liberalizacije. Turčija pa naj bi okrepila prizadevanja za zajezitev migracijskega toka in boj proti tihotapcem z migranti.

Vlada za zvišanje meje za vstop v tretji dohodninski razred, ohranitev četrtega

28. 11. 2015 18.59

Vlada je sprejela predlog novele zakona za uravnoteženje javnih financ, po katerem bi za dve leti zvišali mejo med drugim in tretjim davčnim razredom, ohranili pa bi nespremenjen dodatni, četrti davčni razred. Razbremenjeni bi bili vsi zavezanci z aktivnimi dohodki nad 1,5-kratnikom povprečne plače.

FOTO: Hrvaška znova zavrnila slovensko zahtevo za vrnitev ekonomskih migrantov

24. 11. 2015 07.21

Slovenija je imela zaradi soočanja z begunsko krizo v obdobju do 15. novembra za približno 8,7 milijona evrov stroškov, je sporočil minister Mramor. Švedska bo zaostrila pogoje za pridobitev azila. "Zdaj bo več ljudi mednarodno zaščito moralo iskati in prejeti v drugih evropskih državah," je dejal švedski premier.

FOTO: Šefic: Ob registraciji migrantov nismo ugotovili primerov, za katere bi veljale varnostne omejitve

23. 11. 2015 08.15

V drugem migrantskem valu je v Slovenijo vstopilo okoli 257.500 migrantov. Med njimi je še vedno največ Sircev, sledijo Afganistanci in Iračani. Kot je povedal Šefic, ob njihovi registraciji niso ugotovili primerov, za katere bi veljale varnostne omejitve, zato so vse osebe lahko nadaljevale pot. 85 oseb pa je pri nas zaprosilo za mednarodno zaščito.

FOTO in VIDEO: Čez slovensko mejo že več kot 252.000 migrantov, razmere na grško–makedonski meji vse slabše

22. 11. 2015 07.10

Razmere na grško-makedonski meji se zaostrujejo. Vse več ljudi je tam ujetih, nekateri se iz obupa zatekajo k skrajnim odločitvam. V javnost pa je prišel tudi posnetek, ki naj bi dokazoval, kako grška obalna straža namerno uničuje čolne in ljudi pušča, da utonejo.

FOTO in VIDEO: Grško-makedonsko mejo lahko prečkajo le še Sirci, Afganistanci in Iračani, Slovenija še sprejema migrante

20. 11. 2015 07.07

Boštjan Šefic pričakuje, da bo migracijski tok trajal še nadaljnjih pet let. Zaskrbljen je nad napovedjo o prihodu 20 milijonov ljudi, tudi iz severne in centralne Afrike. Slovenija sicer še vedno sprejema tudi ekonomske migrante. Odločitev Srbije in Makedonije o zavračanju vstopa migrantom se pri nas se še ne odraža.

V Slovenijo doslej vstopilo skoraj 240.000 beguncev in migrantov

19. 11. 2015 07.00

Slovenija je Hrvaški formalno najavila vračanje skupine ekonomskih migrantov, a je Hrvaška zahtevo zavrnila. Tudi Srbija in Makedonija sta začeli omejevati vstop migrantom, sprejemajo le begunce iz Sirije, Afganistana in Iraka. Stekli bodo nujni pogovori, Šefic poudarja, da bo ločevanje migrantov nujno.