vzdevek

Otvoritev salona Internautica 2000

09. 05. 2000 18.44

Od danes popoldne do nedelje so v portoroški Marini na ogled plovila in druga navtična oprema več kot 200 razstavljalcev, ki sodelujejo na 5. mednarodnem salonu navtike <a href=http://www.internautica.net/ target=_new>Internautica 2000</a>. Direktor Marine Enes Lojo je napovedal množičen obisk, ki naj bi presegel lanskih 20.000 obiskovalcev. Pritrdil mu je tudi slavnostni govornik, v.d. ministra za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek, ki je opozoril, da se je Internautice oprijel vzdevek mala Genova, saj se je kot navtični salon dobro uveljavila v srednji Evropi.

Umrla pevka bluesa Mary Smith McClain

06. 04. 2000 15.06

Ameriška pevka bluesa Mary Smith McClain, bolj znana pod vzdevkom Diamond Teeth Mary, je umrla v torek v starosti 97 let. Pevsko kariero je začela pred 80 leti, ko je preoblečena v dečka skočila na vlak v rodnem mestecu v Zahodni Virginiji in se odločila, da bo živela kot potujoča pevka bluesa. Začela je z nastopi na različnih prireditvah, vendar se je njena pevska pot strmo vzpenjala. Med drugim je pela skupaj z B.B.Kingom, Dukeom Ellingtonom in Louisom Armstrongom. Vzdevek Diamond Teeth Mary je dobila, ko si je zobe okrasila z diamanti. Bila je najstarejša pevka bluesa, saj je še pred dvema tednoma nastopala po lokalnih klubih. Njene posmrtne ostanke bodo raztresli po tirnicah točno tam, kjer je pred več kot 80 leti skočila na vlak.

Scroeder mora biti pri oblačenju zmeren

20. 02. 2000 09.09

Italijanski modni oblikovalec Giorgio Armani je nemškemu kanclerju Gerhardu Schroederju svetoval, naj bo bolj zmeren pri izbiri oblačil, piše nemška izdaja revije Playboy.

Kradljivi britanski narkomani

03. 02. 2000 09.36

Britanski narkomani ukradejo na leto predmete v vrednosti 2,5 milijarde angleških funtov, z denarjem od njihove prodaje pa nakupijo mamila. Najbolj problematičen je Glasgow na Škotskem, kjer samo narkomani, ki so odvisni od heroina, na leto ukradejo predmete za 194 milijonov funtov.

Za ''posiljevalca iz Piramid'' 514 let zapora

14. 01. 2000 15.12

Španca Arlinda Luisa, znanega tudi pod imenom ''posiljevalec iz Piramid'', ki je priznal 27 napadov na ženske in 26 spolnih deliktov, je najvišje špansko sodišče obsodilo na 514 let zapora, so danes sporočili sodniški viri v Madridu.

Prvine grške tragedije v novem filmu producentske hiše Disney

02. 11. 1999 08.15

Producentska hiša Disney pripravlja snemanje 70 milijonov dolarjev vrednega filma o resnični usodi samotarskega matematika Teda Kaszynskega, ki so ga zaradi niza napadov leta 1998 obsodili na dosmrtno ječo. Nekdaj bleščeči matematik se je namreč 1978 podal v sveti boj proti tehnologiji in napredku in začel v neki hribovski koči v ameriški zvezni državi Montana izdelovati bombe, ki jih je potem pošiljal po pošti. Najpogostejši prejemniki njegovih pošiljk so bili univerzitetni delavci in študentje, s čimer si je Kaszynski prislužil vzdevek ''Unabomber''. Največ pozornosti v Disneyjevem filmu pa kljub temu ne bo prejel Ted, temveč njegov brat David, ki je poblaznelega matematika tudi razkril. Po besedah nekega Disneyevega predstavnika je namreč David pravi ameriški heroj, ki se razdvojen med ljubeznijo do brata in dolžnostjo, odloči za slednje. Pripoved tako vsebuje vse prvine grške tragedije, pojasnjujejo pri Disneyju.

Teleskop Hubble fotografiral umirajočo zvezdo

22. 10. 1999 08.11

Vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo umirajoče zvezde v obdobju, ko se iz navadne rdeče orjakinje spreminja v meglico. Spreminjanje poteka tako hitro, da ga je ne glede na to, da večino zvezd podobnih našemu Soncu prej ali slej čaka tudi ta stopnja razvoja, zelo težko opaziti. Opazovana zvezda se imenuje OH231.8+4.2.

Presenečeni Richard Holbrooke

31. 08. 1999 07.52

Ameriški veleposlanik pri ZN Richard Holbrooke je bil v soboto zvečer nemalo presenečen, ko je v Prištini obiskal bar ''Tricky Dick'' (Prebrisani Dick). Holbrooke je bil prepričan, da je bar dobil ime po nekdanjem ameriškem predsedniku Richardu Nixonu, ki je imel takšen vzdevek. Prijazni domačini so mu potrdili, da je bar res dobil ime po Richardu, a po Holbrooku. Stene bara, katerega lastnik je skupina novinarjev, so prekriti s stripi o Holbrooku iz lokalnih časopisov. Njegovi obiskovalci pa so diplomati, humanitarni delavci, strokovnjaki ZN, pripadniki mednarodnih mirovnih sil KFOR in Albanci. Holbrooke, ki se trenutno mudi na diplomatski turneji po Balkanu, je v baru popil pijačo in poklepetal z njegovimi lastniki.

Nadaljuje se proces proti Goranu Jelišiću

30. 08. 1999 21.44

Na haaškem mednarodnem sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji se je danes po devetmesečni prekinitvi zaradi sodnikove bolezni nadaljeval proces proti Goranu Jelišiću, ki si je sam nadel vzdevek srbski Adolf iz Bosne.

Umrl iznajditelj smetane v razpršilu

18. 07. 1999 08.34

V 85-letu starosti je pred dnevi v Los Angelesu umrl Aaron Lapin, izumitelj sladke smetane v razpršilu. Lapin je sladko smetano v razpršilu prvič predstavil leta 1948, pod znamko Reddiwip. Že pripravljena stepena smetana je v ZDA v povojnem času postala simbol blaginje. Vzdevek Kralj sladke smetane je Lapin celo življenje nosil v ponosom.

Posmrtne ostanke Grete Garbo bodo prenesli na Švedsko

16. 05. 1999 18.07

Žaro s posmrtnimi ostanki švedske filmske igralke Grete Garbo naj bi devet let po njeni smrti prenesli v Stockholm, od koder so sporočili, da je za 17. junij v neki manjši cerkvi predvidena žalna slovesnost. Greta Garbo je pred drugo svetovno vojno v Hollywoodu postala ena izmed največjih filmskih zvezd vseh časov in dobila vzdevek ''Božanska''. Leta 1941 je prenehala snemati filme in je vse do svoje smrti v 84. letu, 15. aprila 1990, živela v New Yorku dokaj odmaknjeno od javnosti.

Kurdska skupina prevzela odgovornost za napad v Carigradu

14. 03. 1999 12.24

Odgovornost za včerajšnji bombni napad v trgovskem centru v Carigradu, ki je terjal 13 življenj, je prevzela neka neznana kurdska skupina, je danes poročal časnik Hurriyet.

Italijanski zgodovinar: admiral Nelson je bil vojni zločinec

05. 02. 1999 08.43

Slavni britanski pomorski junak, admiral Horatio Nelson, naj bi bil vojni zločinec. Italijanski profesor zgodovine Antonio Gargano je v pogovoru za BBC dejal, da je Nelson leta 1799 odigral odločilno vlogo pri okrutni zadušitvi upora v Neaplju, ko so se tamkajšnji prebivalci uprli proti samodrštvu kralja Ferdinanda. Nelson naj bi Ferdinandu svetoval, naj se ne pogaja z uporniki, pač pa naj jih aretira in usmrti. Temu je sledil strahoten pokol, Nelson pa je dobil vzdevek ''klavec iz Neaplja'', je dejal Gargano.

Mladi Italijani so raje bogati kot neodvisni

06. 11. 1998 07.52

V Italiji je vse več maminih sinčkov, mladih moških, ki toplini in varnosti družinskega doma dajejo prednost pred osamosvojitvijo. Kot so pokazale raziskave nacionalnega sveta za industrijo in delo Cnel, približno 60 odstotkov italijanskih moških, starih od 25 do 29 let, še vedno živi pri starših, kar je kar za četrtino več kot pred desetimi leti. Pri starših prav tako živi 25 odstotkov Italijanov v starosti od 30 do 34 let, kar je 41 odstotkov več kot pred desetletjem.

Vitkejši zvezni orel na berlinski nemški skupščini

03. 09. 1998 16.28

Ko se bo prihodnje leto nemška skupščina iz Bonna preselila v Berlin, bo na njej tanjša in bolj trodimenzionalna različica zveznega orla, ki pa se ne bo veliko razlikovala od sedanjega bonskega ptiča, ki ima vzdevek '' velika debela kokoš ''. Uradni odbor je obliko bodočega simbola Nemčije objavil med današnjim dvobojem v skupščini med zajetnim kanclerjem Helmutom Kohlom in njegovim nasprotnikom na volitvah 27. septembra, vitkim socialdemokratom Gerhardom Schroederjem.

Zmagovalni listek vplačalo 13 sodelavcev

31. 07. 1998 13.02

Loterijski listek, na katerem je bilo šest srečnih številk za 295,7 milijonov ameriških dolarjev, je skupaj kupilo 13 sodelavcev v neki strojni tovarni v zvezni državi Ohio. Loterijska igra z imenom ''powerball'', ki je zaradi rekordnega prvega dobitka izzvala pravo loterijsko vročico v ZDA, se je tako končala in omogočila nekaj tednov oddiha preobremenjenim prodajalcem loterijskih listkov.

Marco Pantani zmagovalec 11. etape kolesarske dirke Po Franciji

22. 07. 1998 18.30

Italijanski specialist za vzpone Marco Pantani je zmagovalec 11., 170 kilometrov dolge etape kolesarske dirke Po Franciji od Luchona do Plateau de Beilla. ''Slonček'', kot je njegov vzdevek, si je zmago zagotovil na način, s katerim je navduševal že na letošnjem ''giru''. Na zadnjem vzponu je silovito pospešil ritem, ujel edinega ubežnika Švicarja Roland Meierja, nato pa si do cilja prikolesaril minuto in 25 prednosti pred Švicarjem. Prva zasledovalna skupina je na cilj prišla z več kot minuto in pol zaostanka, v njej pa sta bila tudi prvouvrščena v skupnem seštevku Nemec Ullrich in Američan Bobby Julich, ki sta tako zadržala vodilna položaja.

Nekdanja diktatorjeva soproga natakarica

03. 07. 1998 07.55

Soproga nekdanjega ugandskega diktatorja Idija Amina dela kot natakarica v eni od londonskih četrti, je odkril britanski časnik Times. Peta žena nekdanjega diktatorja 43-letna Sarah Amin po pisanju Timesa streže v restavraciji Krišna v četrti West Hem v vzhodnem Londonu, daleč od bajnega življenja, ki ga je bila vajena med Aminovo vladavino. Zdaj s hčerkama živi v hišici v severnem Londonu; hči Hasafa je Aminov 43. otrok.

New York počastil spomin na Franka Sinatro

17. 05. 1998 10.02

Mesto, ki ga je v pesmi New York, New York opeval preminuli Frank Sinatra, je v petek Empire State Building osvetlilo z modrimi lučmi in tako počastilo Modre oči. To je bil namreč Sinatrin vzdevek. Svetovno znana zgradba se bo v modrini "kopala" do ponedeljka, so povedali predstavniki mestnih oblasti. Sinatra se je sicer rodil v Hobokenu v New Jerseyu, kariero pa je začel s petjem z velikimi orkestri v New Yorku. Pevca so z modrimi lučmi na vrhu nebotičnika počastili že ob njegovi 80-letnici 12. decembra 1995. Takšen način osvetljave nebotičnika je sicer pogost ob praznovanju praznikov. Tako je Empire State Building na dan Sv. Patricka, 17. marca, obarvan zeleno, na ameriški državni praznik 4. julija, pa je odet v rdečo, belo in modro barvo.

Južnoafriški konceptualist Kendell Geers v Ljubljani

08. 05. 1998 16.29

Takoj po svoji predstavitvi v Muzeju sodobne umetnosti v Bordeauxu bo južnoafriški konceptualni umetnik Kendell Geers prvič gostoval v Ljubljani. S predavanjem in performansom Live in Ljubljana bo nastopil v ponedeljek, 11. maja, v digitalnem medijskem laboratoriju Ljudmila na Prušnikovi 74 v Šentvidu.