vzdržala

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Zaključen prvi dan konvencije
01. 08. 2000 13.28
Prvi dan nacionalne konvencije ameriške Republikanske stranke v Philadelphiji so delegacije 50 ameriških zveznih držav in šestih prekomorskih območij začele s tradicionalnim glasovanjem za kandidata stranke na novembrskih predsedniških volitvah, ki ga bodo uradno imenovali zadnji dan konvencije, v četrtek. Vodstva delegacij 15 zveznih držav in dveh prekomorskih območij so včeraj slavnostno objavila ime kandidata stranke za predsednika države. V skladu z uveljavljenim protokolom in po abecednem redu je večina delegacij izrazila podporo Georgu W. Bushu mlajšemu, samo pet elektorskih glasov pa je dobil senator John McCain, ki je do nedavnega veljal za Bushevega največjega tekmeca, a je dan pred začetkom konvencije javno izrazil podporo Bushu.

Obletnica konca napadov na ZRJ
10. 06. 2000 14.41
Administrator Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Bernardo Kouchner je sinoči ob obletnici konca napadov zveze NATO na ZRJ članom Varnostnega sveta ZN predstavil dosedanje delo in prihodnje izzive. Ocenil je, da je UNMIK v 12 mesecih dosegel znaten napredek, vendar pa mednarodna skupnost potrebuje več časa, potrpežljivosti in odločenosti za oblikovanje mirne koeksistence.

Amatova vlada dobila zaupnico
04. 05. 2000 08.56
Nova, 58. povojna italijanska vlada pod vodstvom Giuliana Amata je včeraj po pričakovanju dobila zaupnico še v zgornjem domu senata. Podprlo jo je 179 senatorjev, 112 jih je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.

Od zmage do poraza
27. 04. 2000 20.52
V prijateljski tekmi je Francija v Parizu zasluženo premagala Slovenijo s 3:2 (2:2).

Znova o večinskem volilnem sistemu
25. 04. 2000 13.09
Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

Topič padel
22. 12. 1999 16.51
Nadzorni svet Slovenske razvojne družbe predlaga razrešitev sedanjega predsednika uprave Bogdana Topiča. Za razrešitev je glasovalo pet članov, dva pa sta se vzdržala. Za Topičevega naslednika so predlagali Marjana Rekarja, nekdanjega direktorja Slovenskih železnic. Predlog mora zdaj potrditi še vlada.

Izguba NEK letos dosegla milijardo tolarjev
06. 12. 1999 20.12
Nuklerna elektrarna Krško (NEK) bo letos proizvedla približno 4,5 teravatne ure (TWh) električne energije, kar je v skladu z načrtovanim in približno toliko kot leta 1998.

Slovenski nogometaši na EP
18. 11. 1999 09.14
Slovenski nogometni reprezentanci je uspel veliki met. V povratni tekmi kvalifikacij je namreč v Kijevu z Ukrajino igrala neodločeno 1:1 (0:0) in si s skupnim izidom 3:2 priborila vozovnico za pot na Nizozemsko in Belgijo.

ZDA in Južna Koreja o raketnem oboroževanju
29. 07. 1999 12.54
Južnokorejski obrambni minister Cho Seong Tae je pogovore z ameriškim kolegom Williamom Cohenom o omejevanju raketnega oboroževanja označil kot ''odkrite''. Glavna tema pogovorov je bila, kako reagirati, če bi Severna Koreja izvedla še eno poskusno izstrelitev balistične rakete, kot je to storila avgusta lani.

Tonga kmalu 187. članica Združenih narodov
28. 07. 1999 20.49
Varnostni svet ZN je danes soglasno odobril sprejem kraljevine Tonga v Združene narode. Sprejem mora potrditi še Generalna skupščina ZN.

Podprli kandidaturo Zgage
27. 07. 1999 16.24
Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo in šport je podprl kandidaturo Pavla Zgage za ministra za šolstvo in šport. Zanj je glasovalo 11 poslank in poslancev, proti je bil poslanec SDS in predsednik odbora Janez Mežan, dva poslanca SDS pa sta se pri glasovanju vzdržala.

Varnostni svet sprejel osnutek resolucije G-8
10. 06. 1999 22.53
Varnostni svet ZN je sprejel resolucijo o Kosovu na temelju osnutka, ki so ga v Kölnu izdelali zunanji ministri držav G-8, pri čemer so bili zavrnjeni vsi amandmaji Kitajske razen enega, ki pa ni spremenil bistva resolucije. Za resolucijo je glasovalo 14 članic Varnostnega sveta, Kitajska pa se je vzdržala.

Varnostni svet ZN začel s posvetovanjem o resoluciji o Kosovu
10. 06. 1999 19.49
Varnostni svet Združenih narodov je popoldne ob 17.30 začel s posvetovanjem o osnutku resolucije o Kosovu, ki bo omogočal namestitev mirovnih sil na Kosovu.

OVK zatrjuje, da ne bo izzivala srbskih sil med umikom
09. 06. 1999 18.42
Osvobodilna vojska Kosova (OVK) se bo vzdržala vsakršnega izzivanja srbskih sil med umikom s Kosova, je zagotovil predstavnik OVK v Nemčiji Sabri Kicmari.

Bela hiša zadovoljna z zmago Ehuda Baraka na izraelskih volitvah
18. 05. 1999 10.58
Ameriški predsednik Bill Clinton je zmagovalcu izraelskih volitev za predsednika vlade Ehudu Baraku izrazil prisrčne čestitke in potrdil svojo pripravljenost, da nadaljuje s sodelovanjem pri dokončanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Bela hiša se je na tokratnih volitvah vzdržala izražanja podpore, čeprav je potihem upala in celo prispevala k Barakovi zmagi. Njegovo politično kampanjo je namreč vodila ista ekipa svetovalcev, ki je leta 1992 v Belo hišo pripeljala Billa Clintona.

Varnostni svet ZN ni izglasoval podaljšanja mandata
26. 02. 1999 09.17
Varnostni svet ZN včeraj ni izglasoval podaljšanja mandata Preventivnim silam ZN v Makedoniji (UNPREDEP), ker je proti temu glasovala Kitajska. Za podaljšanje mandata do 31. avgusta v skladu s priporočili generalnega sekretarja Kofija Annana je glasovalo 13 članic VS, Kitajska je bila proti, Rusija pa se je vzdržala. Pri izdelavi osnutka neuspešne resolucije je sodelovala tudi Slovenija. Kitajski veleposlanik pri ZN Qin Huasun je kot razlog za vložitev veta navedel, da se je položaj v Makedoniji stabiliziral in zato ni več potrebe po trošenju denarja ZN za vzdrževanje tamkajšnje misije. Kitajska poteza je sprožila val obžalovanj in kritik drugih članic VS, med njimi tudi Slovenije, kanadski veleposlanik Robert Fowler pa je Kitajsko kar naravnost obtožil neupravičene vložitve veta zaradi dvostranskih problemov. Kitajska to sicer zanika, vendar večina meni, da je vložila veto, ker je Makedonija priznala Tajvan.

Demšar brez podpore odbora za obrambo
02. 02. 1999 17.45
Odbor državnega zbora za obrambo ni podprl kandidature Francija Demšarja za obrambnega ministra. Odbor za obrambo je po neodločenem izidu glasovanja (5:5) menil, da Demšarjeva predstavitev ni bila ustrezna. Dva poslanca iz vrst koalicije Jelko Kacin (LDS) in Franc Žnidaršič sta se pri glasovanju vzdržala.

Odmevi na resolucijo ZN o Kosovo
24. 09. 1998 11.09
V mednarodni skupnosti danes odmeva sprejetje resolucije o Kosovu v Varnostnem svetu ZN. Številni državniki so Beograd pozvali, naj reši spor v pokrajini, sicer lahko pride do vojaškega posega.

VS sprejel doslej najostrejšo resolucijo o Kosovu
24. 09. 1998 09.03
Varnostni svet Združenih narodov je dan pred sestankom obrambnih ministrov Nata na Portugalskem sinoči sprejel resolucijo o Kosovu, s katero skuša predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića prisiliti, da preneha z vojaško in policijsko ofenzivo na Kosovu. Od 15 članic VS je zanjo glasovalo 14, Kitajska pa se je vzdržala.

Prepoved letenja Jatovih letal v veljavi
08. 09. 1998 15.56
V Evropski uniji je danes, z objavo odločitve v uradnem listu povezave, stopila v veljavo prepoved poletov jugoslovanskih letalskih prevoznikov med državami petnajsterice in Zvezno republiko Jugoslavijo.

Nova indijska vlada vendarle dobila zaupnico
28. 03. 1998 12.42
Nova indijska vlada, ki jo sestavljajo hindujski nacionalisti, je po dveh dneh burnih razprav dobila zaupnico parlamenta v New Delhiju. Vlada Atala Beharija Vajpayeeja je peta indijska vlada v zadnjih dveh letih. 71-letni Vajpayee, čigar prejšnja vlada je leta 1996 na oblasti vzdržala le trinajst dni, je poslance danes pozval, naj pokopljejo politična razhajanja.