vzgojo

Mladi sprejeli akcijo preizkušanja alkoholiziranosti
09. 12. 1999 16.38
Akcija, ki poteka v okviru širše akcije Natakar, taksi prosim, v kateri lahko mladi v nekaterih nočnih lokalih in diskotekah po Sloveniji z alkotesti preizkusijo svojo morebitno alkoholiziranost, poteka zelo uspešno, so sporočili iz Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Policija povečala kontrolo na cestah
18. 11. 1999 13.21
Na Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP) ugotavljajo, da je alkoholiziranost udeležencev v prometu izjemno pomemben vzrok oziroma spremljevalec prometnih nesreč. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve alkoholizirani udeleženci prometa povzročijo 32 odstotkov prometnih nesreč s smrtnim izidom in 24 odstotkov nesreč s telesnimi poškodbami, zato so akcije za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola pri delu policije pogoste.

Mladi vozniki o prometni varnosti
11. 11. 1999 18.22
Ob zaključku letošnje akcije Mladi voznik, ki jo je v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve in AMZS pripravil svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP), so danes pripravili še okroglo mizo o prometni varnosti med mladimi vozniki. Na okrogli mizi so poleg strokovnjakov s področja prometa s svojimi predlogi sodelovali tudi nekateri izmed 5239 anketiranih mladih voznikov in voznic, ki so v okviru omenjene akcije s svojimi odgovori želeli opozoriti na probleme prometne varnosti.

Starši vzrok za ločitev
30. 09. 1999 11.58
Italijansko kasacijsko sodišče je dalo prav neki nezadovoljni sicilijanski soprogi, ki se je skupaj s svojima otrokoma izselila iz skupnega stanovanja, ker ni več prenašala življenja z moževimi starši. Prvostopenjsko in prizivno sodišče sta 26-letno Giuseppo sicer ''zaradi kršenja zakonskih dolžnosti'' obsodili na dva meseca zapora in denarno kazen. Kasacijsko sodišče pa je odločilo, da je bil njen pobeg upravičen ''zaradi osebnih razlogov, ki niso več dovoljevali skupnega življenja''. Po mnenju sodišča lahko življenje z neznosnimi partnerjevimi starši ''postane nevzdržno in lahko slabo vpliva na vzgojo otrok''.

Odprli mednarodni sejem Zaščita - Protection
29. 09. 1999 14.56
Na kranjskem sejmišču so odprli že 27. mednarodni sejem Zaščita - Protection, strokovno specializirano prireditev s področja reševanja, zaščite in varovanja.

Madonnina hči bo hodila v francosko šolo v Londonu
09. 09. 1999 07.35
Pop zvezda Madonna želi svojo dveletno hčer Lourdes vpisati v posebno francosko šolo Charles de Gaulle v Londonu, poroča britanski tabloid The Sun. Šola je namenjena predvsem francoskim družinam, ki živijo in delajo v Londonu, šolnina pa je tisoč funtov na semester. Lourdes bo začela obiskovati šolo pri štirih letih, ker jo želi mati usmeriti v mednarodno izobraževanje. Madonna poleg anglešščine govori tekoče italijansko, zelo dobro pa tudi francosko in špansko. Odločena je, da bo svoji hčerki omogočila vzgojo in šolanje v drugačni kulturi.

Manj prvošolčkov v Ljubljani
02. 09. 1999 19.18
Število vpisanih prvošolčkov se v Ljubljani zmanjšuje. Tako se je letos v prvi razred osnovnih šol na območju mestne občine Ljubljana vpisalo 392 otrok manj v primerjavi z lani. Sicer se je letos v prvi razred osnovnih šol na območju ljubljanske mestne občine vpisalo skupno 2830 otrok, od tega 145 šestletnikov v prvi razred poskusne devetletke. Kot je pojasnila načelnica oddelka za predšolsko vzgojo, izobraževanje in šport Francka Trobec, omenjeni generacijski primanjkljaj še ne pomeni zmanjševanja števila oddelkov na šolah.

Daljše civilno služenje?
10. 08. 1999 20.18
Civilno služenje vojaškega roka, predvsem njegova dolžina, bo kot vse kaže tema, o kateri bo pri nas jeseni še veliko govora. Slovenija naj bi imela premalo nabornikov, trend upadanja njihovega števila pa naj bi bil takšen, da Sloveniji preti, da bo ostala brez vojske. Zato se je že pojavil predlog, naj se civilno služenje podaljša in tako mlade odvrne od uveljavljanja ugovora vesti.

Sidi Mohamed oklican za novega maroškega kralja
24. 07. 1999 10.59
Maroškega prestolonaslednika Sidija Mohameda so po smrti očeta, kralja Hasana II., sinoči oklicali za novega kralja. Visoki predstavniki države in člani kraljeve družine so podpisali dokument, v katerem potrjujejo lojalnost bodočemu kralju Mohamedu VI.

Za pravičnejšo in učinkovitejšo pokojninsko reformo
18. 07. 1999 20.20
Predlagana ureditev pokojninskega sistema ne odpravlja ali pa še povečuje nesorazmerno večjo obremenitev staršev v primerjavi z zavarovanci brez otrok, pred drugo obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v državnem zboru opozarjajo v Družinski pobudi - društvu za družini naklonjeno družbo. V sedanjem in v predlogu pokojninske reforme, predvidenem v pokojninskem sistemu, nosijo starši bistveno večje breme celotnega sistema kot zavarovanci brez otrok, saj oboji plačujejo enake prispevke, starši pa poleg tega porabijo še velik del svojih sredstev, časa in energije za vzgojo in izobraževanje otrok. S tem dolgoročno v pokojninsko blagajno prispevajo bistveno več kot zavarovanci brez otrok, so še prepričani v omenjenem društvu. Predlagajo starševske olajšave pri prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, vštevanje vzgojno varstvenih let v pokojninsko dobo, uvedbo olajšav delodajalcem pri prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pri njih zaposlenih mater ter pri zaposlovanju delavca ali delavke, ki nadomešča delavko ali delavca na starševskem dopustu. Predlagajo tudi, da bi višino odmerne stopnje določili glede na število otrok.

Na obali julijski tabor za mlade glasbenike
05. 07. 1999 10.24
V organizaciji Centra za glasbeno vzgojo Koper in pod umetniškim vodstvom Tomaža Lorenza bo v Kopru in Izoli od danes do 16. julija potekal četrti Glasbeni julij na obali - tabor za obetavne mlade slovenske glasbenike. Šestdeset na avdiciji izbranih glasbenikov se bo pri uglednih, doma in na tujem priznanih koncertantih in pedagogih izpopolnjevalo na tečajih petja, kitare, violončela in komorne igre. Mladim bodo svoje znanje posredovali sopranistka Irena Baar s klavirsko sodelavko Alenko-Šček Lorenz, kitarista Jerko Novak in Istvan Roemer, violončelist Andrej Petrač in violinist Tomaž Lorenz.

Julijski tabor za mlade glasbenike
29. 06. 1999 10.50
V organizaciji Centra za glasbeno vzgojo Koper in pod umetniškim vodstvom Tomaža Lorenza bo v Kopru in Izoli med 5. in 16. julijem četrti Glasbeni julij na obali - tabor za obetavne mlade slovenske glasbenike. Šestdeset na avdiciji izbranih glasbenikov se bo pri uglednih, doma in na tujem priznanih koncertantih in pedagogih izpopolnjevalo na tečajih petja, kitare, violončela in komorne igre. Mladim bodo svoje znanje posredovali sopranistka Irena Baar s klavirsko sodelavko Alenko-Šček Lorenz, kitarista Jerko Novak in Istvan Roemer, violončelist Andrej Petrač in violinist Tomaž Lorenz.

Premajhne žepnine japonskih moških
12. 06. 1999 09.04
Poročeni možje na Japonskem dobijo v povprečju 770 mark žepnine mesečno, je poročal časopis Mainichi Shimbun. V tipični japonski družini je namreč žena tista, ki skrbi za vzgojo otrok in odloča o višini žepnine soproga. Sedanja višina žepnine je najnižja po letu 1990, ko je znašala 1190 mark mesečno. Japonski moški so tako primorani, da zmanjšajo izdatke za kosila, obleke in druge priboljške.

Poslanica Družinske pobude ob mednarodnem dnevu družine
14. 05. 1999 08.45
Društvo za družini naklonjeno družbo - Družinska pobuda ob mednarodnem dnevu družine - 15. maju izraža čestitke vsem družinam, ki s svojo odprtostjo za življenje, s prizadevanji za skrbno in ljubečo vzgojo ter iskrenimi, prijateljskimi in zaupnimi medsebojnimi odnosi dajejo najboljše zagotovilo za lepo prihodnost tako vsakega posameznika kot tudi celotne slovenske države in naroda.

Sejem Vse za otroka in družino danes odprl vrata
11. 05. 1999 15.56
V Celju je danes odprl vrata 23. sejem Vse za otroka in družino. Petdnevna prireditev je namenjena otrokom, staršem, poslovnežem ter strokovnjakom s področja izobraževanja in vsem drugim, ki jih zanima kaj v zvezi s kakovostnim bivanjem, igro, razvojem in rastjo otrok. V okviru sejma se predstavlja 113 razstavljalcev in 52 zastopnikov. Sejma se udeležuje tudi 47 vrtcev, 15 osnovnih šol in tri srednje šole.

Akcija Mladi voznik
19. 04. 1999 16.21
Tajnik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Republike Slovenije Bojan Žlender je predstavil novo preventivno akcijo Mladi voznik, ki jo pripravljajo skupaj z ministrstvom za notranje zadeve in slovensko policijo in drugimi organizacijami in donatorji. Pri snovanju akcije so zlasti upoštevali, da mladi v starosti od 18 do 25 let povzročijo največ prometnih nesreč. Največkrat so vzrok tem nesrečam voznikova neizkušenost, prehitra vožnja, vožnja pod vplivom alkohola in ostalih drog.

Podpisali spremembe kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje
12. 03. 1999 17.30
Minister za šolstvo in šport Slavko Gaber in predstavnika reprezentativnih sindikatov s področja vzgoje in izobraževanja so na ministrstvu podpisali spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja, dogovor o zagotavljanju kakovosti vzgoje in izobraževanja, o reševanju presežkov delovne sile, o izvajanju stalnega strokovnega izpopolnjevanja ter spremembe pravilnika o napredovanju zaposlenih v vrtcih in šolah v plačilne razrede.

Razstava likovnih del učencev nižje stopnje OŠ
09. 03. 1999 17.44
Na zavodu za šolstvo so danes odprli razstavo likovnih del učencev nižje stopnje nekaterih slovenskih osnovnih šol. Razstava sodi v sklop prizadevanja omenjenega zavoda, da bi ugotovili, kakšno je stanje na področju likovne vzgoje na razredni stopnji.

Nagrade Narodne galerije za najprizadevnejše obiskovalce
23. 02. 1999 13.12
Ljubljanska Narodna galerija bo v ponedeljek, 1. marca, ob 10. uri v novem krilu galerije podelila letošnja priznanja in nagrade tistim izobraževalnim ustanovam, ki so v preteklem obdobju pripravile največ obiskov Narodne galerije.

Zaradi zavlačevanja vlade SVIZ februarja o morebitni stavki v šolstvu
20. 01. 1999 14.49
Predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) so na današnji novinarski konferenci pojasnili svoje zahteve glede sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja ter opozorili, da vlada po treh mesecih še vedno ni odgovorila na njihove zahteve po povišanju dodatkov v vzgoji in izobraževanju.

Po dobrih tridesetih letih lani ceste terjale najmanjši krvni davek
07. 01. 1999 13.19
Na slovenskih cestah je lani ugasnilo 308 življenj, kar je po 36 letih drugo najmanjše število žrtev, ki so jih terjale ceste. Še manj usodne so bile ceste le leta 1963, ko je zaradi posledic prometnih nesreč umrlo 246 oseb, po tistem pa se je število mrtvih na cestah vrtoglavo vzpenjalo vse do leta 1995, ko je na cestah ugasnilo 415 življenj, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Ivan Winkler. Na področju varnosti v prometu je tako dosežen pozitiveni premik, saj se je v drugi polovici lanskega leta v primerjavi z enakim obdobjem v letu poprej število žrtev zmanjšalo za 69, je dejal Winkler in dodal, da kljub tem spodbudnim podatkom s stanjem prometne varnosti v Sloveniji ne moremo biti zadovoljni, saj se Slovenija s 155 mrtvimi na milijon prebivalcev šele približuje srednjevarnim državam Evropske unije. Za zdaj ji je uspelo prehiteti le Portugalsko in Grčijo, v katerih je v zadnjih letih opazen rahel porast števila mrtvih na cestah.

V Kranju so odprli sejem Zaščita '98
30. 09. 1998 16.30
Tradicionalni strokovno specializirani sejem Zaščita '98-Protection'98 v Kranju je odprl minister za okolje in prostor Pavel Gantar, so sporočili z Gorenjskega sejma. Na sejmu se bo do 3. oktobra predstavljalo 150 razstavljalcev, med njimi 48 iz tujine.

Namesto denarne kazni preizkus zaletavčka
25. 08. 1998 15.48
Na hitri cesti od Podkorena do Obrežja bo v nedeljo, 30. avgusta, popoldne poostren nadzor prometa s poudarkom na kontroli nepravilnega prehitevanja, vožnje na ustrezni varnostni razdalji, hitrosti ter vseh drugih hujših kršitev cestno prometnih predpisov, so sporočili iz novomeške uprave za notranje zadeve.

V Kanadi proti prezgodnji spolnosti
02. 07. 1998 08.38
Konzervativna vlada v kanadski pokrajini Ontari zahteva, naj spolna vzgoja v šolah vključuje tudi napotke mladim o izogibanju prezgodnji spolnosti. Po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Davea Johnsona so nova pravila del smernic ministrstva glede spolne vzgoje v šolah. Cilj programa je zmanjšati število najstniških nosečnosti v Ontariu. Kot je poudaril Johnson, bi bilo spolno abstinenco treba izpostaviti "kot pozitivno izbiro za dijake in študente v okviru metod za preprečevanje nosečnosti". Po ministrovih napovedih bodo smernice uvedli ob začetku novega šolskega leta, septembra letos. Ob nedavnem povečanju števila najstniških nosečnosti so v minulih mesecih v Kanadi več najstnic izključili iz šole. Poleg preprečevanja zgodnje spolnosti je ministrstvo sprožilo tudi program za spodbujanje mladih mamic, naj se vrnejo v šolo.

Podaljšan rok prijav za sodelovanje v kampanji Opusti kajenje - zmagaj!
02. 05. 1998 09.36
Zaradi prvomajskih praznikov je prijavni rok za mednarodno kampanjo Opusti kajenje - zmagaj! podaljšan do 5. maja, so danes sporočili soorganizatorji akcije v Sloveniji, Društvo za promocijo in vzgojo za zdravje Slovenije. Kadilci, ki želijo opustiti kajenje, s prijavo sprejemajo pravila sodelovanja in obljubijo, da se bodo vzdržali kajenja najmanj štiri tedne. Poleg tega, da največ pridobijo sami, saj izberejo zdrav način življenja brez dejavnikov tveganja, sodelujejo tudi v tekmovanju za nacionalne in glavno nagrado kampanje, dobitek 10.000 ameriških dolarjev; glavno nagrado bo dobil posameznik, ki ga bodo izžrebali junija letos v Portoriku. Po državah, udeleženkah kampanje, podelijo še dodatne nagrade, v Sloveniji jih bo podeljenih deset.

Zajčja luknja kot zgodovinski spomenik
25. 04. 1998 12.54
Neka zajčja luknja, ki so jo po vsej verjetnosti zgradili v 13. stoletju grofje iz Leicestra za zagotovitev redne dobave kunčjega mesa in krzna, bo morda uvrščena med zgodovinske spomenike, je poročal britanski tisk. Umetna zajčja luknja, ki se nahaja v Lubestthorpu v Blabyju na britanskem otoku, še zdaleč ni edina. Po Veliki Britaniji je vsaj še 2000 podobnih lukenj.

Bill Clinton za drugo generacijo reform
19. 04. 1998 10.35
Ameriški predsednik Bill Clinton se je ob začetku ameriškega vrha včeraj v Santiagu zavzel za "drugo generacijo reform" na celini. Po ponovni pridobitvi demokracije se je treba zdaj boriti proti revščini in izboljšati vzgojo ter pravne sisteme, je povedal Clinton. Predtem je čilski predsednik Eduardo Frei pozdravil predsednike 34 udeleženih držav in vlad. Clinton je poudaril, da vztraja pri zastavljenem cilju, da bi vzpostavil prostotrgovinsko območje med Aljsko in Ognjeno zemljo. Frei pa se je zavzel za boj proti korupciji in mednarodni trgovini z mamili.

Otrok v ZDA predstavlja visok strošek
24. 03. 1998 16.00
Za vzgojo otroka do 22. leta tipična ameriška družina srednjega razreda, katere letni prihodek se giblje med 35.000 in 60.000 dolarji, nameni tudi do 1,45 milijona dolarjev. Pri nekoliko bolj premožnih družinah, katerih letni dohodki presegajo 60.000 dolarjev, ta strošek doseže tudi do 2,79 milijona dolarjev. Družine, ki letno zaslužijo manj kot 35.000, pa na otroka povprečno porabijo 762.000 dolarjev. Po podatkih vladnih statističnih služb so se stroški za vzgojo otroka do 18. leta po letu 1990 zvišali za petino. Raziskava, ki jo je objavil tednik US News and World Report, še ugotavlja, da imajo pripadniki višjih razredov manj otrok kot tisti iz srednjih slojev, in se za otroke odločajo pozneje. Vedno večji strošek pa postaja visokošolsko izobraževanje, saj so se vpisnine med letoma 1990-97 zvišale za 75 odstotkov. Povprečno družino tako štiri leta študija na univerzi stanejo do 157.831 dolarjev. Po izračunih časnika bi morala družina, da bi zbrala omenjeni znesek, od otrokovega rojstva naprej privarčevati 319 dolarjev mesečno.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Dvojna številka revije za kulturo Emzin
07. 01. 1998 00.00
Revija za kulturo Emzin se v zadnji dvojni številki, izšla je tik pred koncem lanskega leta, posveča predvsem vprašanjem propagande, reklame in oglaševanja. Med drugim prinaša pogovor med Stojanom Pelkom in Janezom Rakuščkom, intervju z direktorico Moderne galerije Zdenko Badovinac, pogovor o oblikovanju in oglaševanju s predstavnikoma firme Medja in Karlson Miranom Klenovškom in Matevžom Medjo ter pogovor z voditeljico oddelka za zdravstveno vzgojo na Inštitutu za varovanje zdravja Evo Stergar.