vzpostavitev

Slovenski superračunalnik: Golob verjame v uspeh na razpisu
18. 11. 2024 13.46
Premier Robert Golob verjame, da bo Slovenija uspešna na evropskem razpisu za vzpostavitev novega superračunalnika. Ob tem je spomnil na načrtovano gradnjo velikega podatkovnega centra v Mariboru, v katerem bi superračunalnik lahko deloval. Gradbeno dovoljenje za center bi lahko pridobili januarja.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma
15. 11. 2024 15.59
V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Oba starša zaposlena, a po plačilu položnic ostane le še 250 evrov
14. 11. 2024 18.56
Približno 250 evrov na mesec po plačilu položnic v povprečju ostane štiričlanski družini, kjer sta oba starša na minimalni plači. Za hrano, obleko, obšolske dejavnosti otrok. Humanitarne organizacije opozarjajo, da se nanje zaradi nizkih plač in visokih stroškov najemnin, hrane in ogrevanja obrača vedno več revnih zaposlenih. V Sloveniji sicer pod pragom revščine živi več kot 260 tisoč ljudi, zato v poslanski skupini Nova Slovenija vlado pozivajo k takojšnjemu ukrepanju.

Nižanje hitrosti ob zastojih in sekcijsko merjenje na kar štirih odsekih
14. 11. 2024 17.34
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je sestala z vodstvom Darsa, ki ji je predstavilo razvojne projekte s področja upravljanja prometa. Prepričana je, da bodo z njimi povečali pretočnost avtocest in izboljšali uporabniško izkušnjo. Na Darsu so predstavili aktualne projekte, med katerimi so izpostavili zaznavanje prometa z optiko, umetno inteligenco in vzpostavitev sekcijskega merjenja hitrost na slovenskih avtocestah, s katerim si želijo prispevati k zagotavljanju večje prometne varnosti na slovenskih cestah.

Projekt Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi za duševno zdravje otrok
12. 11. 2024 08.41
V Kranjski Gori je v petek potekalo prvo dvodnevno usposabljanje v okviru projekta Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi, ki povezuje pedagoške delavce po vsej Sloveniji. Na dogodku se je zbralo 44 učiteljev in šolskih svetovalnih delavcev iz desetih osnovnih šol, ki bodo v prihodnjem letu širili znanje s področja duševnega zdravja otrok.

Ta delodajalec nudi enoletni oddih od dela
12. 11. 2024 00.15
Mnogi razmišljamo tem, kako lepo bi bilo imeti nekaj časa le zase, brez službe in hitrega tempa življenja, da bi se posvetili stvarem, za katere v vsakdanu pogosto zmanjka časa. To se sliši res sanjsko in težko verjetno, pa vendar je v nekaterih podjetjih to mogoče. Pri Hoferju je na primer prav vsem, ki so pri podjetju vsaj 5 let, na voljo t.i. 'sabbatical' oziroma daljši oddih od dela. To je le ena izmed številnih Hofer ugodnosti, ki omogoča sodelavkam in sodelavcem na vseh področjih - v prodaji, logistiki in na upravi - odsotnost z dela do enega leta, delovno mesto pa jih ob vrnitvi vedno počaka.

Bitcoin nad 81.000 evrov: za ene 'politična nuja', za druge vir hudih izgub
11. 11. 2024 20.55
Bitcoin je dosegel novo najvišjo vrednost, pri čemer so se cene povzpele nad 86.000 ameriških dolarjev oziroma nekaj več kot 81.000 evrov. Po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA so se na trgu okrepile pričakovanja o ugodnejših regulativnih politikah za kriptovalute. Po poročanju podjetja NYDIG, ki se ukvarja s finančnimi storitvami v svetu digitalnih valut, postaja Bitcoin vse bolj politično pomemben.

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23
Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Stroški za referendum, ki ga ne bo, nanesli okoli 310.000 evrov
07. 11. 2024 12.00
Državna volilna komisija je določila višino nadomestil, ki pripada volilnim komisijam za obdobje trajanja referendumskih opravil za izvedbo posvetovalnega referenduma o JEK 2. Člani volilnih komisij bodo prejeli 25 odstotkov nadomestila oziroma od 100 do 300 evrov. Skupni stroški za referendumska opravila, ki so bila izvedena pred preklicem posvetovalnega referenduma, znašajo približno 310.000 evrov.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata
07. 11. 2024 10.42
Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

V Nemčiji ponovno služenje vojaškega roka?
07. 11. 2024 07.46
Nemška vlada je prižgala zeleno luč osnutku zakona obrambnega ministra Borisa Pistoriusa, ki uvaja novo obliko služenja vojaškega roka. Predlog ponovno uvaja vojaški register, v katerega se vpišejo moški, ko dopolnijo 18 let. Če bosta predlog potrdila še oba domova parlamenta, bi lahko zakon stopil v veljavo maja prihodnje leto.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši
05. 11. 2024 22.30
Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32
V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Finančni komentar: kralj umetne inteligence
05. 11. 2024 07.00
Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Slovenska delegacija v Bruslju predstavila načrte s superračunalnikom
04. 11. 2024 15.18
Delegacija ministrstva za digitalno preobrazbo se je v Bruslju srečala s predstavniki generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo. Generalni direktor Roberto Viola je pozdravil odločitev Slovenije, da se za sredstva za projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence poteguje v dveh prijavah.

Fajonova in Tajani pohvalila odnose med Slovenijo in Italijo
29. 10. 2024 14.25
Slovenija in Italija krepita dobre odnose in sodelovanje na več področjih, sta po zasedanju koordinacijskega odbora ministrov obeh držav na Brdu pri Kranju poudarila zunanja ministra Tanja Fajon in Antonio Tajani. Med drugim je bilo govora o migracijah, narodnih manjšinah ter energetskem in gospodarskem sodelovanju, tudi o jedrski energiji.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'
28. 10. 2024 06.20
Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'
27. 10. 2024 09.29
So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

'Duša Francije' za pet evrov? Katoliška cerkev ostro proti
26. 10. 2024 16.57
Katoliška cerkev ostro nasprotuje zamisli o zaračunavanju vstopnine v katedrali Notre-Dame, ki se bo po petih letih ponovno odprla decembra. Ta naj bi znašala pet evrov za ogled gotske mojstrovine iz 12. stoletja, predlagalo pa jo je francosko ministrstvo za kulturo.

Za hekerskim napadom naj bi stali Rusi, za zdaj niso podali nobenih zahtev
25. 10. 2024 09.42
Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer, še vedno onesposobljen. Preiskava poteka. Po naših informacijah za obsežnim napadom stojijo Rusi z izsiljevalskim virusom, imenovanim babuk ransomware. Na univerzi do tega trenutka niso prejeli nobene zahteve napadalca po plačilu dekripcijskega ključa. Tudi škode še ni mogoče oceniti.

Prvi mož Kompasa zanikal težave, a potrdil odpuščanja
24. 10. 2024 16.39
Več kot 24-urno čakanje na letališču na grškem otoku Karpatos za let domov, pa omejevanje, prestavljanje in celo odpovedi čarterskih poletov na več destinacij v Grčijo. Poleti, na vrhuncu turistične sezone, so se težave Kompasa, največje turistične agencije v Sloveniji, kar vrstile. Vse to pa naj bi bilo po neuradnih informacijah posledica finančnih težav, v katerih se je agencija s 70-letno zgodovino znašla. Tako naj bi jih v zadnjih mesecih zapustilo več vodstvenih delavcev, brez službe pa bi v kratkem lahko ostalo več deset zaposlenih, o čemer so že avgusta obvestili Zavod RS za zaposlovanje. Kaj se torej dogaja v Kompasu?

Vlada o pripravah na razpis za pridobitev superračunalnika
24. 10. 2024 17.31
Vlada se je seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju
24. 10. 2024 06.36
DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Nagrado Saharov prejela voditelja venezuelske opozicije
24. 10. 2024 14.47
Prejemnika letošnje nagrade Saharov za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament, sta voditelja venezuelske opozicije Maria Corina Machado in Edmundo Gonzalez Urrutia, so sporočili v Bruslju. Priznanje sta prejela za svoja prizadevanja za ponovno vzpostavitev svobode in demokracije v domovini.

Golob pri Bidnu o humanitarnem koridorju med Gazo in Jordanijo
22. 10. 2024 18.30
Kot smo neuradno izvedeli, naj bi v ozadju srečanja med Robertom Golobom in Joejem Bidnom potekali dogovori o precej konkretnejših korakih, kot je to navedeno v uradnih zaznamkih premierjevega obiska v ZDA. Srečanje predsednikov bi lahko namreč prineslo rešitev, ki bi (vsaj delno) izboljšala humanitarne razmere v Gazi. Slovenija naj bi skupaj z ZDA pomagala Jordaniji pri vzpostavljanju humanitarnega koridorja iz Gaze. Ta naj bi tekel do Jordanije in naj bi deloval pod zaščito Združenih držav Amerike. ZDA naj bi tako prepričale Izrael, da zagotovijo varnost humanitarnih konvojev.

Fajonova: UNRWA je rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev
22. 10. 2024 19.12
Če bi vsaka članica ZN spoštovala ustanovno listino, bi bil svet popoln, je na panelu na 2. slovenskem humanitarnem forumu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da je Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev. "Slovenija bo še naprej podpirala njeno delovanje in se zavzemala za njeno predvidljivo financiranje," je zagotovila. O konfliktih in drugih globalnih izzivih sta v ljubljanskem centru Rog govorila tudi vidna predstavnika agencij ZN za palestinske begunce in prehrano.

35. Liffe: skoraj sto filmov, tudi vrhunci leta
22. 10. 2024 19.38
Ljubljanski mednarodni filmski festival Liffe se bo v 35. izdaji odvijal med 13. in 24. novembrom, ko bodo na šestih prizoriščih in še nekaj počez, prikazali 91 celovečercev, tri sklope kratkih filmov, retrospektivo pa bodo letos namenili Costi-Gavrasu.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic
22. 10. 2024 11.39
Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.