vztrajanje

Gospodarska rast v Sloveniji hitrejša kot pred epidemijo, poganja jo zasebna potrošnja
15. 12. 2021 14.33
V Sloveniji je gospodarska aktivnost v letošnjem tretjem četrtletju presegla raven pred epidemijo. V zadnjem četrtletju se bo rast verjetno upočasnila, vendar pa bo v celotnem letu 2021 predvidoma hitrejša od dosedanjih napovedi, pričakuje Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Poganja jo zlasti zasebna potrošnja.

'To je bila sabotaža Evropskega javnega tožilstva'
12. 12. 2021 07.00
Laura Codruta Kövesi je bila pred leti zvezda romunskega boja proti korupciji, strah in trepet romunske gospodarske in politične elite, junakinja romunskih protivladnih protestov, danes je evropska glavna tožilka. Za 24UR Fokus smo se z njo pogovarjali o tem, kako gleda na sago z imenovanjem delegiranih tožilcev iz Slovenije, kakšne bodo naloge in pristojnosti Evropskega javnega tožilstva, kaj bosta preiskovala evropska delegirana tožilca iz Slovenije. Pa tudi, kako pomembna je zanjo podpora ljudi, kakšne izkušnje na novo delovno mesto prinaša iz Romunije in kako ji pri tem pomaga košarka.

Medved: Priče so se zapletale, politika nadaljuje s podrejanjem policije stranki SDS
05. 11. 2021 14.11
Na seji preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov, so opravili zaslišanje Igorja Lambergerja, Petre Grah-Lazar, Antona Travnerja in Andreja Juriča.

Ali je utrujeni Biden med podnebno konferenco zadremal?
02. 11. 2021 09.00
Kamere so ujele utrujenega predsednika ZDA, ki je med poslušanjem podnebne konference zaprl oči. Na družbenih omrežjih se zdaj sprašujejo, ali je predsednik zadremal ali si je zgolj odpočil utrujene veke.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala
01. 11. 2021 14.35
Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov
25. 09. 2021 16.47
Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Zaradi epidemije načrtovana za 170 milijonov evrov višja proračunska poraba
22. 09. 2021 06.12
Da bo mogoče še naprej nemoteno financiranje ukrepov za spopadanje z epidemijo, bodo odhodki državnega proračuna letos za 170 milijonov evrov višji od tistih, ki jih je aprila določil DZ. Primanjkljaj se bo kljub temu znižal. Predlog spremenjenega odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2020 do 2022, ki ga je sprejela vlada, za leto 2021 določa dovoljeno zgornjo mejo izdatkov za državni proračun pri 14,99 milijarde evrov. Zdaj je postavljena pri 14,32 milijarde evrov.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00
Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

'Potreba po večji, močnejši evropski obrambi je danes bolj očitna kot kdaj koli prej'
02. 09. 2021 11.58
Evropska unija potrebuje močnejšo obrambo, da se bo lahko bolje odzivala na krizne razmere, je bilo slišati pred začetkom razprave obrambnih ministrov EU na Brdu pri Kranju. Evropska unija mora okrepiti strateško avtonomijo, pa je na razpravi dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Slovenski obrambni minister Matej Tonin je povedal, da EU ima sredstva, s katerimi bi lahko naslovila to vprašanje, vendar pa je potrebna politična volja. Sam vidi napredek pri tem. Razprava je bila osredotočena tudi na Afganistan.

Mariborski raper Damzz95 in njegova nova aktivacija v Monclerju
29. 08. 2021 11.00
Neapeljčani The Kolors so oživili oglas za Fiatov model Ritmo.

Dolgo slovo olimpijskih amaterjev
07. 08. 2021 12.07
Desetletja je bil denar umazana beseda olimpijskega športa, atleti, ki so živeli od svojih veščin, pa izgnani z zleta najboljših športnikov sveta. Olimpijada se je že pred leti otresla tega slovesa, amaterizma pa se še vedno krčevito oklepajo v ameriškem univerzitetnem športu, a je tudi tam v zadnjih izdihljajih.

Savšek našim športnikom: 'Želim jim, da ujamejo svoje sanje'
31. 07. 2021 07.00
Medtem ko se enim uresničujejo olimpijske sanje, morajo drugi priznati premoč svojim tekmecem. Med njimi je tudi judoistka Ana Velenšek, ki je po treh nizih izpadla v drugem krogu. Realno in umirjeno pa je svoj četrti olimpijski nastop, ki se je po nekoliko ponesrečeni polfinalni vožnji končal na dvanajstem mestu, ocenil najboljši slovenski kajakaš na divjih vodah vseh časov Peter Kauzer, ki je olimpijske igre 2016 v Riu zapustil s srebrom.

'Namen razpisa je zmanjševanje števila čakajočih pacientov na dopustno čakalno dobo'
23. 07. 2021 10.48
Na straneh ministrstva za zdravje bodo objavili nacionalni razpis za zmanjševanje čakalnih dob, na katerega se bodo lahko v skladu z zakonom o nujnih ukrepih v zdravstvu prijavili vsi izvajalci z ustreznimi pogoji. Glavni namen in cilj razpisa je zmanjševanje števila čakajočih pacientov na dopustno čakalno dobo. "Javno zdravstvo je naš temelj, na tem gradimo in s tem razpisom ga dopolnjujemo," je dejal zdravstveni minister.

Od Bohinja do Kobarida: Ko nastopi kriza, je dobro, da nisi sam
18. 07. 2021 17.50
Dogodivščina, ki jo je bolje doživeti, kot pa o njej brati (ali pisati). Ni besed, ki bi res lahko ponazorile lepote in doživetja, ki ti jih ponuja takšen večdnevni pohod po manj obljudenih delih naše domovine. Je tekma samega s seboj, z lastno vzdržljivostjo. Je čas odkrivanja in spoznavanja. Preizkušnja, ki ti ogromno da. Vse to je Highlander, ki je bil tokrat prvič tudi v Sloveniji. Moj prvi in ponosna sem, da sem tudi sama postala highlanderka.

Dodik o genocidu v Srebrenici: Ne pokopavajo žrtev, le prazne krste
10. 07. 2021 21.28
Predsedujoči predsedstvu Bosne in Hercegovine Milorad Dodik je le dan pred slovesnostjo ob 26. obletnici genocida v Srebrenici razburil z novo kontroverzno izjavo o zanikanju genocida.

Beovićeva: Smiselno bi bilo razmisliti o obveznosti cepljenja
08. 07. 2021 06.00
Ali se lanski scenarij ponavlja? Smo na pragu četrtega vala epidemije? Število okuženih – tudi z nevarnejšo različico delta – skokovito narašča. Pri nas je danes 73 novookuženih, počitnice so tu, maturantje prihajajo z maturantskih izletov, predvsem iz Španije. Več kot 50 je okuženih. Kam drvimo? Prvi val se je začel z vnosom iz tujine, jesenski val se je začel s prihodi iz Hrvaške, zdaj pa sta pred velikim izzivom tudi Španija in Grčija. Tja pa potujejo številni Slovenci. Bomo sploh lahko izkoristili počitnice? Kaj bomo storili?

Razstava v Evropskem parlamentu vendarle bo, a pod pogoji Simonitija
27. 05. 2021 11.07
Razstava sodobne slovenske likovne umetnosti v stavbi Evropskega parlamenta v Bruslju med slovenskim predsedovanjem EU je potrjena. Bo pa postavljena pod pogoji, ki jih je določil kulturni minister Simoniti. Kot so sporočili z ministrstva, bodo v Sloveniji izbrana dela in pa tista iz stalne zbirke parlamenta razstavljena v dveh sklopih.

Simon Vadnjal: Včasih je treba tvegati, četudi srečen konec ni zagotovljen
26. 05. 2021 19.26
Glasbenik in novinar POP IN-a Simon Vadnjal predstavlja že svoj peti samostojni singel z naslovom Odpri srce, za katerega je navdih tokrat našel pri boemskih Francozih: ''S frazo 'c'est la vie' so me navdihnili zaradi pozitivnega pogleda na življenjske situacije – če se ne izide, si vsaj na stara leta ne bomo očitali, da nismo poskusili (nasmeh).''

Janša: Pekrski dogodki uvertura vojne za Slovenijo
22. 05. 2021 15.44
Pekrski dogodki so bili po besedah predsednika vlade Janeza Janše uvertura vojne za Slovenijo. "Šlo je za prvo merjenje realne moči med Slovenijo in Beogradom, med slovensko teritorialno obrambo in slovensko policijo na eni ter jugoslovansko armado na drugi strani," je dejal v govoru na slovesnosti ob obletnici pred mariborsko Kadetnico.

17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu Simone Kustec
21. 05. 2021 11.47
Na sedež Sindikata vzgoje in izobraževanja je v le dveh tednih prispelo kar 17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu ministrice Simone Kustec. Da bi morala oditi, jih torej meni več kot tretjina. V sindikatu so prepričani, da ministrica tega ne more prezreti.

Razstava vendarle bo? Peterica evropskih poslancev za pomoč prosi Sassolija
20. 05. 2021 11.15
Pet od osmih evropskih poslancev iz Slovenije se je podpisalo pod pismo, v katerem predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija prosijo za pomoč, da bi odpovedano razstavo del slovenskih umetnikov vendarle pripeljali v Bruselj. Predlagali so dve možnosti: postavitev bi lahko organiziral Evropski parlament sam ali pa bi nalogo prevzeli oni. V pismu manjkajo podpisi Romane Tomc, Milana Zvera in Franca Bogoviča.

Italijanska zveza na pomoč Uefi: Juventus brez licence za Serie A?
10. 05. 2021 14.42
Medtem ko še vedno ni jasno, kakšno kazen za vztrajanje pri projektu evropske Superlige najvztrajnejšim trem klubom (Juventusu, Real Madridu in Barceloni) pripravlja Evropska nogometna zveza, je svoje karte razkrila Italijanska nogometna zveza.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.

Fiskalni svet z opozorili glede proračunskih dokumentov
19. 04. 2021 12.51
Projekcije proračunskih dokumentov za leti 2021 in 2022 nakazujejo ekspanzivno fiskalno politiko, kar je po mnenju fiskalnega sveta razumljivo, vendar so nekateri sprejeti ukrepi strukturni, zato bodo bremenili položaj javnih financ. Projekcije za leti 2023 in 2024 pa v določenem delu izdatkov niso realistične, je opozoril svet.

Proizvajalci Sputnika EU očitajo pristranskost, strokovnjaki Eme na obisk v Rusijo
22. 03. 2021 15.46
Proizvajalci ruskega cepiva Sputnika V EU očitajo pristranskost, potem ko je komisar za notranji trg Thierry Breton izjavil, da Evropska unija tega cepiva sploh ne potrebuje. Strokovnjaki Evropske agencije za zdravila bodo sicer po napovedih aprila obiskali Rusijo, da bi pregledali rezultate kliničnih preizkusov. Madžarska je medtem odobrila še drugo kitajsko cepivo, ki ga Ema za uporabo v EU ni odobrila, Britance pa skrbi, da bi EU blokirala izvoz cepiva na Otok.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Evropska komisija o Janševem napadu na novinarko: Te besede obsojamo
18. 02. 2021 13.35
"Zaščita novinarjev bi morala biti prioriteta vsake države. Sovraštva, groženj in osebnih napadov ne sme biti." Tako so v Evropski komisiji odgovorili na vprašanje dopisnika avstrijskega časnika Die Presse o Janševem napadu na novinarko Politica. Gre sicer za skoraj leto dni staro izjavo podpredsednice Vere Jourove, ki so jo v Bruslju ponovili in potrdili, da za temi besedami trdno stoji tudi predsednica komisije Ursula von der Leyen. Vprašanju, ali Janšev tvit obsojajo, so se najprej izognili, na vztrajanje novinarjev pa prikimali.

Predlogi za reformo Nata vključujejo krepitev skupnega proračuna
17. 02. 2021 22.06
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je obrambnim ministrom članic zavezništva predstavil niz predlogov za reformo Nata do leta 2030, ki vključujejo krepitev skupnega proračuna za jedrne dejavnosti odvračanja in obrambe. To naj bi potrdilo zavezanost k vzajemni obrambi in zagotovilo pravičnejšo delitev bremen.