who's

WHO bo preimenovala virus opičjih koz

15. 06. 2022 13.21

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da bo zaradi pomislekov in opozoril mednarodnih strokovnjakov glede diskriminatornosti imena preimenovala virus opičjih koz.

EU bo kupila 110.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam

14. 06. 2022 13.34

Evropska unija bo kupila skoraj 110.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam, je sporočila evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides. Prve dobave državam članicam se bodo po njenih besedah začele konec meseca. Kot je še povedala komisarka, bodo ministri EU za zdravje razpravljali tudi o cepivih proti covidu-19.

'Darovanje krvi je dejanje solidarnosti'

14. 06. 2022 06.00

Prostovoljno krvodajalstvo ima pomembno vlogo pri reševanju življenj ter krepitvi solidarnosti, ob svetovnem dnevu krvodajalcev sporoča Zbornica – Zveza. Letošnja kampanja, ki poudarja potrebo po predanem celoletnem krvodajalstvu, da bi ohranili ustrezne zaloge krvi ter dosegli univerzalen in pravočasen dostop do varne transfuzije krvi, poteka pod sloganom Darovanje krvi je dejanje solidarnosti. Na sistem preskrbe s krvjo vpliva tudi vojna v Ukrajini, dodajajo. Ste že darovali kri?

Doslej potrdili več kot 1000 primerov opičjih koz v 29 državah

08. 06. 2022 21.34

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je doslej potrdila več kot 1000 primerov opičjih koz v 29 državah, ki niso endemične za to bolezen. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je opozoril, da je nevarnost uveljavitve bolezni v teh državah čisto mogoča.

Ameriški pediater in klinični imunolog na TikToku razbija mite o opičjih kozah

08. 06. 2022 12.10

Število primerov opičjih koz po svetu narašča, prav tako pa narašča tudi število lažnih in napačnih informacij o tem virusu. Po spletu pa se širijo tudi neutemeljene trditve o opičjih kozah, povezane z izvorom virusa, in informacije o tem, kdo vse se lahko z virusom okuži. V svetu družbenih omrežij se je zato eden od zdravnikov odločil poseči po modernih metodah informiranja javnosti. Na svojem profilu na TikToku razbija mite o opičjih kozah.

Septembra bo izšla izgubljena pesem Queenov s Freddiejem Mercuryjem

08. 06. 2022 08.56

Brian May in Roger Taylor iz skupine Queen sta napovedala, da bo septembra izšla izgubljena pesem s preminulim pevcem zasedbe Freddiejem Mercuryjem. Taylor je v pogovoru na londonskem Radiu 2 povedal, da so "našli majhen dragulj, na katerega so nekako pozabili".

V Sloveniji potrdili šest okužb z virusom opičjih koz

06. 06. 2022 11.17

Nacionalni inštitut za javno zdravje je do zdaj prejel šest prijav potrjenih okužb z virusom opičjih koz z blažjim potekom bolezni. Tveganje za okužbo za splošno prebivalstvo je sicer nizko.

WHO meni, da se epidemiološka situacija v Severni Koreji poslabšuje

02. 06. 2022 09.50

Svetovna zdravstvena organizacija je podvomila v trditve Severne Koreje o napredku v boju proti izbruhu bolezni covid-19. Zaradi pomanjkanja verodostojnih podatkov meni, da se situacija v resnici slabša.

250 primerov opičjih koz v 16 državah, najhuje prizadeta Španija

24. 05. 2022 13.53

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je do danes zabeležila 250 primerov opičjih koz v 16 državah, kjer ta bolezen ni endemična. V Evropi je zaenkrat najbolj prizadeta država Španija. Vir večjega skupka okužb v Evropi naj bi bila sicer množična zabava na Kanarskih v prvi polovici maja.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

V Avstriji prvi sum na opičje koze, Belgija odredila obvezno karanteno

22. 05. 2022 12.43

V Avstriji na Dunaju je bil ponoči zaradi suma na bolezen opičjih koz hospitaliziran 35-letnik. Dokončna diagnoza naj bi bila po napovedih znana najkasneje v ponedeljek zjutraj, a moški kaže tipične simptome, kot so vročina in gnojni mehurčki po obrazu. Belgija pa je kot prva država na svetu uvedla obvezno 21-dnevno karanteno v primeru potrjene okužbe z opičjimi kozami. V državi so sicer doslej potrdili štiri primere te bolezni. Primeri opičjih koz so bili do zdaj potrjeni v 14 državah, v katerih ta bolezen ni endemična. O sumu na bolezen po novem poročajo tudi s Kanarskih otokov in iz Grčije, prve okužbe pa so medtem potrdili tudi v Švici in Izraelu.

Primere opičjih koz do zdaj potrdili v devetih evropskih državah

21. 05. 2022 15.53

Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je bilo doslej v vsaj 12 državah potrjenih več kot 80 primerov opičjih koz, trenutno pa preiskuje še 50 domnevnih primerov okužb. Okužbe so bile potrjene v devetih evropskih državah ter v ZDA, Kanadi in Avstraliji.

V Severni Koreji že več kot dva milijona primerov 'vročine'

20. 05. 2022 20.24

Severnokorejske oblasti so zabeležile več kot 2,24 milijona primerov "vročine", kar potrjuje nadaljnje širjenje okužb. Domnevno gre sicer za okužbe z novim koronavirusom, a ker ni možnosti množičnega testiranja, v državi ni mogoče potrditi diagnoze. Ker v državi primanjkuje zdravil, oblasti prebivalcem svetujejo pitje zeliščnih čajev in grgranje slane vode.

Prvi primer okužbe z opičjimi kozami tudi v Italiji

19. 05. 2022 11.48

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zaradi česar se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu. Prvi primer opičjih koz so potrdili tudi v Italiji. Bolezen so odkrili pri moškemu, ki se je vrnil s Kanarskih otokov.

WHO opozarja na večje oglaševanje alkohola mladim na spletu

10. 05. 2022 12.02

Proizvajalci alkohola s spletnim oglaševanjem vse bolj ciljajo na mlade in nezmerne pivce, so v Ženevi sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. Takšne oglaševalske kampanje se ne ustavijo na državnih mejah, WHO pa je vlade pozvala, naj si skupaj prizadevajo za omejitev oglaševanja alkohola na spletu.

WHO: Zaradi koronavirusa posredno ali neposredno umrlo 15 milijonov ljudi

05. 05. 2022 17.22

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ocenila, da je po vsem svetu zaradi okužbe z novim koronavirusom in njegovih posledic na zdravstvene storitve umrlo okoli 15 milijonov ljudi. Da so ti podatki pokazatelj, kako pomembno je, da države vlagajo v bolj odporne zdravstvene sisteme, ki lahko tudi med krizami vzdržujejo osnovne zdravstvene storitve, je ob tem dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan

03. 05. 2022 10.05

Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

Epidemija debelosti v Evropi: predebela četrtina prebivalstva, v Sloveniji petina

03. 05. 2022 14.55

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja na porast debelosti v Evropi. Že skoraj četrtina prebivalcev evropske regije WHO je debelih, medtem ko jih ima prekomerno telesno težo skoraj 60 odstotkov. Glede na poročilo WHO je predebela petina Slovencev, 56 odstotkov pa jih ima povečano telesno težo, od tega več moških kot žensk.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?

30. 04. 2022 11.19

Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

WHO: Skrivnostni hepatitis potrdili pri 169 otrocih v 12 državah

24. 04. 2022 15.31

Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da so hepatitis neznanega izvora doslej potrdili pri najmanj 169 otrocih v 12 zahodnih državah. Dodali so, da je 17 od teh otrok potrebovalo presaditev jeter, najmanj eden je umrl.

Koronavirus poslabšal statistiko malarije, WHO upe polaga na cepiva

23. 04. 2022 16.26

Malariji vsako leto podleže več sto tisoč ljudi, med žrtvami pa so večinoma prav otroci v Afriki. V času covida-19 pa se je statistika na področju umrljivosti zaradi te bolezni še poslabšala. WHO ocenjuje, da je leta 2020 zaradi malarije umrlo 627 tisoč ljudi oz. 12 odstotkov več, kot jih je umrlo leto pred tem, okužilo pa naj bi se okoli 14 milijonov ljudi več kot leto prej. Odgovornost za to delno pripisujejo tudi pandemiji covida-19, upe pa polagajo na odobritev še večjega spektra cepiv proti tej zahrbtni bolezni.

Španka v 20 dneh pozitivna tako na delto kot na omikron

21. 04. 2022 08.01

31-letna zdravstvena delavka v Španiji je v 20 dneh kar dvakrat zbolela za covidom-19. To je najkrajši znan primer reinfekcije, trdijo španski raziskovalci.

Širjenje neznanega hepatitisa, ki prizadene otroke

19. 04. 2022 18.29

Primere hepatitisa neznanega izvora so doslej zabeležili v še štirih evropskih državah in ZDA, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pred tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejšnji teden sporočila, da spremlja 84 primerov akutnega hepatitisa, prve so 5. aprila potrdili v Veliki Britaniji. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od 10 let. V posameznih primerih so nekateri potrebovali celo presaditev jeter.

Trije posamezniki doslej štirikrat pozitivni na koronavirus

15. 04. 2022 16.14

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je po vsem svetu skupno zabeležila več kot 500 milijonov potrjenih primerov bolezni covid-19. V Sloveniji smo po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) doslej potrdili 995.515 okužb z novim koronavirusom. Od tega je bilo 89.863 posameznikov pozitivnih dvakrat, 552 jih je bilo pozitivnih trikrat, trije pa so bili pozitivni štirikrat.

Nova različica omikron XE se z Otoka širi v vse več držav

12. 04. 2022 10.10

Potem ko so novo različico novega koronavirusa omikron XE že potrdili na Tajskem, v Indiji in Izraelu, ta različica potuje naprej. O prvem primeru zdaj poročajo z Japonske, potrdili pa so ga pri 30-letnici, ki je konec marca iz ZDA pripotovala na mednarodno letališče Narita. XE so sicer prvič odkrili v Veliki Britaniji.

Večina prebivalcev evropskih mest izpostavljena zdravju škodljivi onesnaženosti zraka

01. 04. 2022 15.20

Kljub izboljšanju kakovosti zraka je večina ljudi v evropskih mestih še vedno izpostavljena zdravju škodljivemu onesnaženju zraka. Tako je bilo leta 2020 prevelikim količinam drobnih delcev PM 2,5 v zraku izpostavljenih 96 odstotkov evropskega mestnega prebivalstva, opozarja Evropska agencija za okolje (EEA).

V Lvovu odjeknile eksplozije, Biden razburil Moskvo z besedami o Putinu

26. 03. 2022 07.27

V zahodnem ukrajinskem mestu Lvov so v soboto odjeknile močne eksplozije. V ruskem zračnem napadu je bilo po navedbah tamkajšnjih oblasti ranjenih pet oseb. Nedaleč stran, na Poljskem, je ameriški predsednik Joe Biden Moskvo razburil z besedami, da Putin ne more ostati na oblasti. Kremelj je v odzivu sporočil, da ruskega predsednika izvolijo Rusi. Kijevski župan Vitalij Kličko je medtem le nekaj ur po napovedi policijske ure svojo odločitev preklical, ne da bi podal dodatna pojasnila. Prvotno je sicer bilo rečeno, da bo od drevi pa do ponedeljka zjutraj v Kijevu ponovno veljala policijska ura.

Evropske države protikoronske ukrepe odpravile 'preveč brutalno'

22. 03. 2022 15.28

Število novo okuženih z virusom sars-cov-2 narašča v 18 od 53 evropskih držav, opozarja direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za Evropo Hans Kluge. Pojasnil je, da sta za to kriva nova, bolj prenosljiva različica virusa BA2 in dejstvo, da so države preveč brutalno odpravile ukrepe.