who's

Nizozemska bo zaprtje države zaradi angleškega seva podaljšala do 2. marca
02. 02. 2021 10.35
Kitajska policija je razbila tolpo, ki je izdelovala lažno cepivo proti covidu-19. Nepridipravi so viale polnili s fiziološko raztopino in jo prodajali kot cepivo. V Južni Afriki so medtem sprostili nekatere omejitve. Odpravili so prepoved prodaje alkohola. V ZDA je covid-19 v mesecu januarju zahteval največ žrtev doslej, Nizozemska pa se je odločila za podaljšanje ukrepov do 2. marca.

Lancet: Rusko cepivo proti covidu-19 91,6-odstotno učinkovito
02. 02. 2021 15.20
Rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V je 91,6-odstotno učinkovito, so pokazali rezultati zadnje faze kliničnega testiranja cepiva, ki so jih objavili v znanstveni reviji Lancet. Cepivo se je izkazalo za varno in učinkovito pri vseh starostnih skupinah, vključno s starejšimi od 60 let. Prošnjo za registracijo cepiva v EU so ruske oblasti vložile 20. januarja.

Fifa in WHO v akcijo za pravično razdelitev cepiva
01. 02. 2021 22.16
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhano Ghebreyesus in predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Gianni Infantino sta se dogovorila za sodelovanje pri promociji za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19.

Med nominiranci Greta, Navalni, Trump in Pedro Opeka
31. 01. 2021 22.07
Nobelov inštitut v Oslu je do konca januarja sprejemal nominacije za Nobelovo nagrado za mir. Kandidate lahko predlagajo parlamentarci in ministri iz vseh držav, nekdanji nagrajenci in profesorji določenih univerz. Med letošnjimi nominiranci so med drugim gibanje Črna življenja štejejo, Svetovna zdravstvena organizacija, Greta Thunberg, Donald Trump in številni drugi. Premier Janša pa je nominiral misionarja Pedro Opeko.

Kitajci strokovnjakom WHO le dovolili pregled zloglasne tržnice
31. 01. 2021 08.38
Skupina strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki na Kitajskem preiskuje izvor novega koronavirusa, je pregledala tržnico v Vuhanu, kjer so pred dobrim letom potrdili eno prvih okužb in velja za verjetno prvo žarišče novega virusa.

WHO kritična do EU: Nadzor nad izvozom cepiv skrb zbujajoč
30. 01. 2021 13.45
V Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so zaskrbljeni zaradi mehanizma Evropske unije za preglednost pri izvozu cepiv, ki omogoča tudi prepoved izvoza. Poudarili so, da ta ukrep trenutno ne pomaga pri soočanju s pandemijo covida-19.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Virus, zelo podoben SARS-CoV-2, odkrili v vzorcih netopirjev iz Kambodže
28. 01. 2021 17.10
V času, ko je skupina 13 strokovnjakov po pooblastilu Svetovne zdravstvene organizacije v Vuhanu končala 14-dnevno karanteno in začenja preiskavo izvora novega koronavirusa, so znanstveniki v laboratoriju v Kambodži pri več kot desetletje starih vzorcih, odvzetih netopirjem, odkrili patogen, "skoraj povsem enak" virusu, ki povzroča bolezen covid-19.

V Vuhanu začenjajo iskati izvor novega koronavirusa
28. 01. 2021 09.44
Skupina strokovnjakov s pooblastilom WHO je v Vuhanu končala 14-dnevno karanteno in začenja preiskavo izvora novega koronavirusa. Tega so namreč prvič odkrili pred več kot letom dni prav v Vuhanu, od takrat pa je po vsem svetu zahteval že skoraj 2,2 milijona življenj.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
28. 01. 2021 10.53
Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19
28. 01. 2021 06.00
"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Poskusi kitajskih oblasti, da bi utišale sorodnike preminulih zaradi covida-19
27. 01. 2021 16.26
Kitajske oblasti naj bi si že več časa neumorno prizadevale, da zasejejo dvom o tem, od kod izvira novi koronavirus. Kot opozarjajo nekateri sorodniki smrtnih žrtev covida-19, ki so se o svojih dvomih glede epidemije pogovarjali prek spleta, so njihovi pogovori brez pojasnila izginili ravno v času, ko so v Vuhan prispeli preiskovalci Svetovne zdravstvene organizacije. Oblasti naj bi pogovore izbrisale, da utišajo pogovore o njihovem neučinkovitem odzivu ob izbruhu koronavirusa.

Med odmerkoma cepiva Moderne je lahko do šest tednov razmaka
26. 01. 2021 14.29
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije so s previdnostjo odobrili, da je lahko med prvim in drugim odmerkom cepiva proti covidu-19 ameriškega podjetja Moderna tudi do šest tednov razmaka. Podobno so potrdili tudi za cepivo ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha.

Igle, ki ob cepljenju ostanejo v telesu? Ne, (le) bolj varne injekcije
26. 01. 2021 10.14
"Koga mislijo, da vlečejo za nos ... Igla ob cepljenju ostane v telesu ... Želijo nam nekaj sumljivega vbrizgati ..." To je le nekaj komentarjev, ki jih lahko preberemo ob posnetkih cepljenja z iglo, ki "ostane v roki". A razlage so seveda precej preproste, čeprav ugibanja dajejo zagon teorijam zarote. Gre za igle, ki jih priporoča tudi WHO, njihov princip delovanja pa je zagotavljanje večje varnosti.

Prvi primer angleškega seva. Janša: Potreben bo vnovičen premislek o sproščanju ukrepov
24. 01. 2021 09.43
V soboto so pristojni v Sloveniji odkrili prvo osebo, ki je uradno pozitivna na angleški sev novega koronavirusa, je na izredni novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Janša. Z angleškim sevom je okužen državljan Kosova z začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki je k nam prišel iz Belgije. "Imel je dva testa, enega pozitivnega in enega negativnega," je pojasnil premier. Ker se stanje epidemije ne umirja več tako kot v zadnjem obdobju oziroma smo glede okužb pričeli 'stagnirati', bo glede sproščanja ukrepov potreben vnovičen razmislek, je še sporočil Janša.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13
Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

'Državi, ki čaka na ukrepanje, sporočam, da je pomoč na poti'
22. 01. 2021 07.14
Novi predsednik ZDA Joe Biden, ki je že temeljito zavihal rokave, je med drugim podpisal deset izvršnih ukazov v okviru odgovora zvezne vlade na pandemijo koronavirusne bolezni. Ob tem je kritiziral "katastrofo", ki jo je za seboj pustila vlada njegovega predhodnika Donalda Trumpa – izpostavil je neobstoječ načrt ukrepanja proti pandemiji in prazna skladišča cepiv.

Biden se je že lotil dela: podpisal prvih 17 izvršnih ukazov in odlokov
21. 01. 2021 07.12
Novi predsednik ZDA Joe Biden je kmalu po prisegi na položaj v skladu z napovedmi začel delo in podpisal 17 izvršnih ukazov, odlokov in razglasov, s katerimi je poleg ukaza za boj s pandemijo covida-19 odpravil nekaj ukrepov predhodnika Donalda Trumpa glede okolja, podnebja, odnosa do priseljencev in tujcev. O pismu, ki mu ga je pustil Trump, je povedal le, da je "zelo velikodušno".

Svet pozdravlja novo ameriško administracijo: 'Srečno, predsednik Biden'
20. 01. 2021 18.38
Iz sveta se vrstijo čestitke novemu ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu. Evropski voditelji pozdravljajo novo administracijo v upanju okrepitve čezatlantskih odnosov. Evropska komisija je tako tvitnila, da se "ZDA vračajo", Evropa pa je pripravljena. Bidnu je čestital tudi slovenski predsednik Pahor.

Zaradi sedmih okužb prebivalcem prepovedali odhod iz Pekinga
20. 01. 2021 10.10
Na Kitajskem zaradi peščice okužb z novim koronavirusom znova uvajajo stroge ukrepe. Tako so delno zaprli prestolnico, v naseljih, kjer so potrdili okužbe, pa stanovalci ne smejo zapuščati svojih domov. Med sedmimi okužbami v Pekingu sta tudi prva dva potrjena primera britanskega seva na Kitajskem. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem sporočila, da je britanski sev prisoten že v najmanj 60 državah.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno
19. 01. 2021 10.57
Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Odbor DZ ni za preiskavo sumov pri javnem naročilu za hitre teste
18. 01. 2021 12.16
Hitri testi za množično testiranje zadoščajo kriterijem nacionalnih smernic glede občutljivosti in specifičnosti, je zagotovila državna sekretarka ministrstva za zdravje. Hkrati je pozvala k čim večjemu odzivu prebivalstva na množično testiranje, saj je to po njenih besedah pomemben ukrep za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Odbor za zdravje pa ni podprl predloga, da bi med drugim preiskali sume pri javnem naročilu za hitre teste.

Poročilo: WHO in Kitajska bi se lahko hitreje odzvala na novi koronavirus
18. 01. 2021 09.51
Poročilo Neodvisnega panela za pandemično pripravljenost in odzivanje ugotavlja, da bi se lahko Svetovna zdravstvena organizacija in Kitajska na prve znake pandemije odzvale veliko prej. Na Hrvaškem so se po več kot mesecu dni zimskih počitnic v šole znova vrnili učenci nižjih razredov osnovne šole in dijaki zadnjih letnikov. Na Bavarskem pa so odslej v trgovinah in na javnem potniškem prometu obvezne zaščitne maske FFP2.

WHO za več sekvenciranja v boju proti mutacijam koronavirusa
15. 01. 2021 19.12
Izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije se je zavzel za obsežnejše sekvenciranje v boju proti mutacijam novega koronavirusa. Države pa je pozval, naj sprejmejo ukrepe, s katerimi bi zagotovili varno potovanje med pandemijo, a priporočil, naj ne zahtevajo dokazil o cepljenju proti covidu-19 za vstop na svoje ozemlje.

Izredni odbor WHO: Novo brazilsko mutacijo še analiziramo
14. 01. 2021 17.42
V Ženevi se je sešel izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki razpravlja o novih mutacijah novega koronavirusa ter o morebitni uporabi dokazil o cepljenju proti in testiranjih na novi koronavirus za potovanja po svetu. "Obe zadevi povezuje eno: solidarnost," je uvodoma dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V Vuhan prispela ekipa WHO, ki bo preiskovala izvor pandemije
14. 01. 2021 07.30
Potem ko so jim prejšnji teden onemogočili vstop v državo (kitajske oblasti sicer trdijo, da je šlo za nesporazum), je ekipa desetih znanstvenikov iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) le prispela v Vuhan. Tam bodo predvidoma pet do šest tednov preiskovali izvor izbruha pandemije bolezni covid-19. "Želimo si, da bi ljudje vedeli, da ne gre za politiko ali iskanje krivca, ampak za iskanje odgovorov na znanstvena vprašanja," je ob tem dejal predstavnik WHO Dale Fischer.

Britanski sev že v 50 državah in ozemljih, na Švedskem novembra največ smrti po 1918
13. 01. 2021 08.38
Na Japonskem so pri štirih potnikih, ki so se vrnili iz Brazilije, odkrili doslej neznan sev koronavirusa. Medtem so klinična preizkušanja v Braziliji pokazala, da je kitajsko cepivo CoronaVac le 50,4-odstotno učinkovito, kar pomeni, da komajda zadosti pogoju za registracijo. Italiji se obeta podaljšanje izrednih razmer, Indonezija pa bo pri cepljenju prednost dala mladim. Statistični podatki medtem kažejo, da je na Švedskem novembra lani umrlo največ ljudi po novembru 1918.

Hrvaški učenci se vračajo v šole
12. 01. 2021 08.35
V Veliki Britaniji nameravajo do pomladi precepiti več deset milijonov ljudi, WHO opozarja, da cepivom navkljub letos čredne imunosti še ne bomo dosegli, Grčija pa Evropski uniji predlaga uvedbo potrdila, ki bi cepljenim omogočalo prosto potovanje. Hrvaška ima največji padec novookuženih v zadnjih dveh tednih, učenci pa se vračajo v šolske klopi. Nizozemska medtem podaljšuje ustavitev javnega življenja še za tri tedne.

V nekaterih delih Londona okužen vsak drugi prebivalec, strogi ukrepi v Nemčiji
11. 01. 2021 08.00
Pred Veliko Britanijo so najzahtevnejši tedni v spopadu z epidemijo koronavirusa. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, prav tako mrtvašnice. V Angliji se je okužil že vsak peti prebivalec, v nekaterih delih Londona pa celo vsak drugi, so izračunali na podlagi novega modela. V ZDA so potrdili novih 1814 smrti ter več kot 200 tisoč okužb, skupaj pa se je po svetu okužilo že več kot 90 milijonov ljudi. Po vsej Nemčiji pa veljajo strožji protikoronski ukrepi, ki med drugim omejujejo druženja ter potovanja.

Leto dni od prve potrjene smrti Vuhan vrvi od življenja
11. 01. 2021 12.23
Pred natanko enim letom je Kitajska potrdila prvo smrtno žrtev covida-19. To je bil 61-letnik, sicer redni obiskovalec tržnice v Vuhanu, kjer naj bi novi koronavirus preskočil z živali na ljudi. 12 mesecev pozneje življenje Vuhan vrvi od življenja, medtem ko ostaja tržnica zapečatena. Na Kitajsko pa so namenjeni strokovnjaki WHO, ki bodo poskušali odkriti pravi izvor virusa.