z.

V četrtek vlada o dodelitvi koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije

18. 11. 1997 00.00

Vsebino javnega razpisa za dodelitev koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM bo na četrtkovi seji obravnavala vlada. Razpis bo predvidoma objavljen v Uradnem listu v petek, 22. Novembra. Zavrnil je očitke, ki jih je v zvezi z neenakopravnim položajem interesentov za koncesijo na račun države in nosilcev javnih pooblastil včeraj izreklo vodstvo Digitela, enega od interesentov za koncesijo za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM, in poudaril, da je ministrstvo za promet in zveze ravnalo popolnoma korektno in v skladu z veljavno zakonodajo.

Sabonis sinoči več kot uspešen

18. 11. 1997 00.00

Litvanec <b>Arvidas Sabonis</b> nadaljuje z odličnimi predstavami v letošnji sezoni v NBA ligi. Steber nekdanje sovjetske reprezentance je na edinem sinočnjem srečanju dosegel 24 točk za Portland, ki je potolkel Dallas s 120:75. Sabonisova statistika na tej tekmi je zavidanja vredna. Igral je 24 minut, v prvem polčasu je iz igre metal 10:10, dosegel še 12 skokov, ob vsem tem pa je iz igre le enkrat zgrešil nasprotnikov koš. Sabonisovo predstavo je dopolnil Isaiah Rider z 19 koši in sedmimi podajami in tako je Portland dosegel že 10. zaporedno zmago proti Dallasu.

Irak ne more izbirati, kdo bo v komisiji ZN

18. 11. 1997 00.00

Ameriški obrambni minister William Cohen je na novinarski konferenci izjavil, da Iraku ne bodo ponudili nobenega korenčka, dokler v Bagdadu strokovnjakom ZN ne bodo ponovno dovolili pregleda vojaških naprav.

Al-Džihad grozi z novimi napadi na turiste

18. 11. 1997 00.00

Egiptovska teroristična organizacija al-Džihad je danes, dan po streljanju na turiste v Luksorju, v katerem je življenje izgubilo 67 ljudi, zagrozila z novimi napadi na turiste. Odgovornost za včerajšnji napad je prevzela teroristična organizacija Džamaja Islamija. Egiptovske oblasti so z vojaškimi letali začele prevažati v Kairo trupla turistov, ki so bili v ponedeljek ubiti v terorističnem napadu. Švica je sporočila, da je med ubitimi okoli 20 njenih državljanov, Velika Britanija je potrdila smrt petih Britancev, Bonn štirih Nemcev, med ubitimi pa bi naj bilo tudi devet japonskih turistov. Trupla umrlih bodo prepeljali na vojaško letališče blizu Kaira, kjer jih bodo prevzela veleposlaništva matičnih držav. Avstralska vlada je ostro obsodila napad na turiste ter pozvala svoje državljane, naj ne potujejo v južni del Egipta. Japonski premier Rjutaro Hašimoto je prav tako odločno obsodil včerajšnjo nasilno akcijo, v kateri je po podatkih japonskega zunanjega ministrstva umrlo najmanj devet japonskih državljanov. Največja japonska potovalna agencija je sporočila, da je odpovedala vse predvidene obiske Luksorja in namerava odpovedati tudi druga organizirana potovanja v Egipt. V lanskem letu je to afriško državo obiskalo 60.200 Japoncev. Tudi ena od švedskih zasebnih turističnih agencij je včeraj sporočila, da bo odpovedala načrtovana potovanja v Egipt ter iz te države umaknila približno 600 turistov.

Nezadovoljstvo Območnega policijskega sindikata v Mariboru

18. 11. 1997 00.00

Območni policijski sindikat Maribor izraža ogorčenje zaradi vladnih varčevalnih ukrepov, ki znižujejo socialni položaj zaposlenih v ministrstvu za notranje zadeve.

Predvsem za Francozinje uspešen začetek turnirja v New Yorku

18. 11. 1997 00.00

Francozinja Nathalie Tauziat je v prvem krogu ženskega masters turnirja z nagradnim skladom 2 milijona ameriških dolarjev v New Yorku premagala 4. nosilko Južnoafričanko Amando Coetzer s 6:3 in 6:3.

Slovenski gospodarstveniki na Poljskem

18. 11. 1997 00.00

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je skupaj z Veleposlaništvom RS v Varšavi in s Poljsko gospodarsko zbornico organizirala obisk manjše gospodarske delegacije na Poljsko. Delegacija slovenskih gospodarstvenikov se bo danes udeležila poslovne konference s poljskimi podjetji iz območne gospodarske zbornice v Katovicah, jutri pa poslovne konference na Poljski gospodarski zbornici v Varšavi. Cilj obiska je pospešitev poslovnih stikov med državama.

Obeti

18. 11. 1997 00.00

V četrtek in petek bo pretežno jasno z jutranjo meglo po nižinah. Postopno se bo otoplilo.

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Sadam Husein si ne želi spopada z ZDA

17. 11. 1997 00.00

Iraški predsednik Sadam Husein si v sporu okrog nadzora oborožitve z Združenimi narodi ne želi oboroženega spopada z Združenimi državami. Državna iraška tiskovna agencija INA je namreč poročala, da naj bi takšno stališče Sadam Husein v nedeljo zvečer zastopal na seji vlade. Visoki ameriški predstavnik, ki spremlja ameriško državno sekretarko Madeleine Albright na turneji po arabskih državah, pa je v Riadu sinoči izjavil, da ni sprejemljivo, da bi Irak sam določal, katere države ali koliko Američanov je lahko med inšpektorji posebne komisije Združenih narodov za iraško razorožitev (UNSCOM). To je prav želja Sadama Huseina, vendar mora omenjena komisija sama izbirati inšpektorje.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje

17. 11. 1997 00.00

Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.

Oktober ugoden za proizvajalce avtomobilskih plaščev

17. 11. 1997 00.00

- Ledeni oktober je dohodek od prodaje zimskih gum prinesel prej, kot je bilo pričakovati. Predstavnik proizvajalca pnevmatik Pirelli je konec tedna v Brandenburgu povedal, da se je prodaja zimskih gum letos začela prej kot ponavadi. Zaradi hude lanske zime so skladišča večine prodajaln povsem prazna.

Pete Sampras daleč najboljši

17. 11. 1997 00.00

Američan Pete Sampras je z veliko prednostjo zaključil letošnjo poklicno teniško sezono na prvem mestu lestvice ATP. Sampras je zbral skupaj 4.547 točk. Avstralec Patrick Rafter, na drugem mestu, je zbral 3.210 točk, Američan Michael Chang, na tretjem, pa 3.189. Rus Jevgenij Kafelnikov se je po nastopu v finalu mastersa ATP v Hannovru prebil na 5. mesto (2.690), takoj za Švedom Jonasom Bjoerkmanom (2.949).

Hrvatje z osebno izkaznico preko italijanske meje

14. 11. 1997 00.00

Po dogovoru med slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Borisom Frlecom in Matetom Granićem, je slovenski minister za notranje zadeve Mirko Bandelj vsem policijskim obmejnim postajam poslal obvezno navodilo, da državljani Republike Hrvaške lahko prestopajo slovensko-hrvaško in italijansko-slovensko mejo oziroma slovensko-italijansko mejo z osebnimi izkaznicami, piše današnji reški Novi list. Tiskovni predstavnik slovenskega notranjega ministrstva je za Novi list izjavil, da to ugodnost za hrvaške državljane že izvajajo na vseh mejnih prehodih, čeprav sporazum oziroma dopolnitev sporazuma o ukinitvi vizumov med Slovenijo in Hrvaško še ni ratificiran.

Philadelphia 76 - Mavericks 99:98

14. 11. 1997 00.00

Ekipa Philadelphia 76-ers, v kateri igra edini slovenski profesionalec Marko Milič, je v ameriški profesionalni ligi drugič zapored zmagala. V Dallasu je po dramatični končnici premagala domače Mavericks z 99:98. Milič tudi v sedmi letošnji tekmi svojega moštva ni igral.

Albrightova na turneji po Evropi in Aziji

14. 11. 1997 00.00

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je odpotovala na enotedensko turnejo po Evropi in Aziji, na kateri bodo v središču pozornosti pogovori o krizi na Bližnjem vzhodu in problemi v osrednji in južni Aziji. Albrightova naj bi se danes v Edinbourghu sestala z britanskim zunanjim ministrom Robinom Cookom. Kasneje naj bi se pogovarjala še z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, zatem pa naj bi odpotovala v Bern, kjer se bo srečala z voditeljem palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom.

Kdaj bodo Italijani priznali združitev Nemčije?

13. 11. 1997 00.00

Pri izdelavi novega italijanskega kovanca za 1.000 lir je prišlo do hude napake, saj je na njem natisnjen zemljevid Evrope, na katerem Nemčiji manjka vzhodni del. Kot piše časnik Corriere della Sera, je na kovancu nemška vzhodna meja podobna tisti iz leta 1990, pred združitvijo obeh Nemčij. Kovanec je v obtoku od torka. Podoben je kovancu za 500 lir, le da je malo večji in obrobljen z zlato barvo. Kovnice so izdelale že sto milijonov kovancev z napako, do božiča pa naj bi jih v obtok dali še 180 milijonov. Na pripombe glede kovanca so odgovorni odgovorili, da gre za stilno razlago meja, vendar so obljubili, da bodo preverili, če je morda le prišlo do napake.

Ameriško javno mnenje podpira bombardiranje Iraka

13. 11. 1997 00.00

Večina Američanov meni, da bi morale Združene države Amerike bombardirati Irak, če bo ta še naprej oviral delo ameriških državljanov v okviru komisije Združenih narodov. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila televizijska mreža NBC, je 54 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se ZDA po zalivski vojni leta 1991 gibljejo v smeri novega vojaškega spopada z Irakom. Kar 84 odstotkov vprašanih pa jih je menilo, da bi moral Washington bombardirati Irak, če bi ta poskušal napasti ameriška vohunska letala na tem območju.

Žalosten povratek alpinistov v domovino

13. 11. 1997 00.00

Sinoči se je iz Himalaje vrnila v domovino Kamniška odprava; njeni člani Tomaž Humar, Janez Jeglič in Carlos Carsolio so preplezali novo smer v Vzhodni Lobuče (6119 m). 31. oktobra sta po petih dneh plezanja po zahodni steni Nuptseja v Nepalu Janez Jeglič in Tomaž Humar dosegla dejanski vrh gore (7742 m), žal pa se je na vrhu Janez Jeglič smrtno ponesrečil. Tomaž Humar je nato sestopil in dva dni kasneje močno poškodovan priplezal do vznožja stene. <i>Vrh sva morala doseči v enem poskusu. Vstala sva ob 1. uri zjutraj, plezati začela ob štirih, v bazo pa sva poklicala ob osmih. Zaradi mraza nisva čutila svojih nog. Po mešanem snegu sva do višine 7.500 metrov plezala še skupaj, vendar je bil Janez očitno hitrejši, zato sva se dogovorila, da bova plezala do 14. ure. Hotela sva namreč uiti prihajajočemu poslabšanju vremena in hudim posledicam za zdravje,</i> piše Humar in nadaljuje: <i>Jeglič je skrajni vrh dosegel ob 13. uri in počakal name, vendar je tik pred srečanjem odšel naprej, proti še nedoseženemu zahodnemu vrhu Nuptseja. Zaslišal sem le še krik Tomaž!... , potem pa je tulil orkanski veter,</i> se v poročilu zadnjega srečanja z Jegličem spominja Humar.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade

13. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Hilary Clinton na azijski turneji

13. 11. 1997 00.00

Ameriška prva dama Hillary Clinton se je med azijsko turnejo davi v Taškentu sestala z uzbekistanskim predsednikom Islamom Karimovim. Karimov si od obiska obeta poglobitev odnosov z ZDA. Hillary Clinton se namerava danes v uzbekistanskem glavnem mestu udeležiti odprtja zdravstvenega doma za ženske, nato pa bo obiskala še slikovito mesto Buchara. Clintonova je že obiskala Kazahstan in Kirgizistan, odpravila pa se bo še v Ukrajino in Rusijo.

35 telefonskih priključkov na 100 prebivalcev

13. 11. 1997 00.00

Telekom Slovenije je v prvih devetih mesecih za nove naložbe porabil že 13 milijard tolarjev, kar je 70 odstotkov vseh načrtovanih sredstev v tem letu. V tem času je bilo v promet vključenih približno 44.500 novih telefonskih priključkov. V Sloveniji je tako že prek 700.000 telefonskih priključkov oz. 35 na sto prebivalcev. Število vlog za nove telefone se je v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšalo za dobrih 20.000, tako da trenutno na priključek čaka še nekaj čez 31.000 prosilcev.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo

13. 11. 1997 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Vremenska slika

13. 11. 1997 00.00

Nad Evropo je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Nad osrednjim Sredozemljem in zahodnim Balkanom se zadržuje frontalni val, ki se počasi pomika proti vzhodu. V višinah doteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi še razmeroma topel in vlažen zrak.

Potres v južni Srbiji

13. 11. 1997 00.00

Potres z magnitudo 4,4 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je zgodaj davi (ob 1. uri 49 minut) prizadel jug Srbije, je povzročil manjšo gmotno škodo. Epicenter je bil v okolici Novega Pazarja, občutili so ga tudi v Sjenici in Tutinu. Nekateri prebivalci so v strahu pred morebitnimi novimi potresnimi sunki preostanek noči prebili na prostem. Potres so občutili tudi v Beogradu, predvsem v višjih nadstropjih stavb.

NBA dogajanja

12. 11. 1997 00.00

Košarkarji Atlante nadaljujejo z uspešnimi nastopi v profesionalni ligi NBA. Na tekmi s Seattlom (89:87) so tudi po sedmem letošnjem nastopu še vedno nepremagani. Vse od leta 1969, ko je Atlanta vstopila v ligo NBA, Hawksi še niso imeli tako dobrega začetka. Nikakor pa do prave forme ne uspejo priti prvaki iz Chicaga. Na gostovanju v Clevelandu so Bullsi izgubili z neverjetnimi 21 točkami razlike. S takšno razliko niso bili poraženi že dve leti. Že ob polčasu je bila razlika 52:38, v drugem delu pa je potek igre v svoje roke vzel Shawn Kemp in takorekoč dotolkel nasprotnike. Ponovno je razočaral prvi zvezdnik NBA lige Michael Jordan, ki je dosegel le 15 točk. Še vedno brez poraza so tudi Lakersi iz Los Angelesa. Tokrat so v gosteh premagali Dallas Maverickse s 118:96. V Minnesoti so San Antonio Spursi slavili tesno s 93:92 in zabeležili šesto letošnjo zmago.

Od decembra med Parizom in Brusljem samo uro in pol vožnje z vlakom

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na 14. december, ko bo med Brusljem in Parizom začel voziti nov hitri vlak, ki bo prestolnici zbližal na uro in pol vožnje, belgijske železnice že ves teden izvajajo hitrostne in varnostne poskuse. Med poskusi na progi med mestom Halle in francosko mejo so dosegli rekordno hitrost do sedaj zabeleženo na belgijskih železniških progah - 354 kilometrov na uro. Vendar pa med komercialnimi vožnjami ne bodo skušali doseči novih rekordov. Zgornja meja hitrosti bo 300 kilometrov na uro, tako kot pri ostalih hitrih vlakih.

V Philadelphiji Huberjeva premagala Majolijevo

12. 11. 1997 00.00

V nadaljevanju 1. kroga mednarodnega ženskega teniškega turnirja WTA v Philadelphiji z nagradnim skladom 450.000 dolarjev je Nemka Anke Huber v treh nizih izločila 6. nosilko Hrvatico Ivo Majoli. Romunka Irina Spirlea pa je gladko s 6:3 in 6:2 premagala mlado ameriško zvezdnico Venus Williams.

O lustracijskem zakonu na izredni seji 25. novembra

12. 11. 1997 00.00

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je po posvetovanju na kolegiju odločil, da bo parlament o predlogu resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima odločal na izredni seji 25. Novembra. Osrednja točka dnevnega reda na tej seji bo predlog letošnjega državnega proračuna. Sklic izredne seje naj bi bil pripravljen še danes. Kolegij predsednika DZ je dal svoje soglasje k predlogu finančnega načrta DZ za prihodnje leto. V prihodnjem letu naj bi, po tem predlogu, proračun DZ znašal 4,439 milijarde tolarjev, primerjalno z obsegom sredstev za letos je indeks rasti 114.