za ženske

Alzheimerjeva bolezen se širi z vznemirljivo hitrostjo

11. 06. 1998 08.52

Predstavniki ameriškega Združenja za Alzheimerjevo bolezen trdijo, da se ta grozljiva bolezen možgan, ki so jo nekoč imenovali starostna demenca, prizadene pa človekove kognitivne sposobnosti, širi z vznemirljivo hitrostjo in sicer še zlasti med ženskami. Pojav je še zlasti očiten med t.i. baby boom generacijo, ki prav v tem desetletju prihaja v kritična leta. Za to kronično motnjo številnih starostnikov danes trpi približno štiri milijone Američanov.

Srečanje vojaških predstavnic Severnoatlantske zveze

02. 06. 1998 11.50

Na redni letni konferenci so se danes v Bruslju sestale vojaške predstavnice zveze NATO, združene v odboru za ženska vprašanja.

Poziv ženskam proti diskriminaciji na delovnem mestu

01. 06. 1998 13.58

Vladni Urad za žensko politiko je odprl brezplačno telefonsko linijo 080 12 13, na katerem lahko ženske vsak delavnik med 8. in 15. uro predstavijo probleme pri iskanju zaposlitve, ob sprejemu v službo in na delovnem mestu, ki so večinoma (ne)posredno povezani z nosečnostjo in majhnimi otroci, je na novinarski konferenci poudarila direktorica urada Vera Kozmik.

Cybill Shepherd ne želi biti dama

31. 05. 1998 09.25

Cybill Shepherd nikar ne recite, da je dama. "To je zame žaljiv izraz", je za junijsko izdajo revije Living Fit izjavila nekdanja manekenka, ki se je kasneje poizkusila še v igralstvu. 48- letnica pa seveda nima nič proti, če jo pokličete "sexy". Vsemu svetu želi sporočiti, da so ženske njenih let "lepše, bolj seksi in močnejše kot kdajkoli prej". "Nič ni narobe s staranjem, le-to ima tudi dobre strani", pravi Shepherdova. Njen zdravstveni režim med drugim vključuje tudi meditacijo, kolesarjenje in vaje v bazenu. "Menopavza je razburljiva in grozljiva hkrati - moja čustva so bolj intenzivna. Toda, kot sama pravim svojim otrokom, tudi strah zahteva pogum. Le tako se lahko strahovom uspešno postavimo po robu."

Šikijev memorial v atletiki 31. maja

21. 05. 1998 13.01

Jubilejni, 20. mednarodni atletski miting za Šikijev memorial bo v nedeljo, 31. maja, je sporočil direktor mitinga in predsednik atletskega kluba ŽAK Ljubljana Edo Šega. Na mitingu bodo nastopili atleti in atletinje iz Madžarske, Avstrije, Irske, Anglije, Škotske, ZDA, Rusije, Češke, Romunije, Italije, Hrvaške in ZR Jugoslavije ter Slovenije, najavljeni pa so tudi posamezni atleti iz drugih držav.

Kajenje nekatere ženske varuje pred rakom na dojki

21. 05. 1998 08.15

Ženske, ki imajo veliko možnosti, da bodo zbolele za rakom na dojki, naj bi kajenje zaščitilo pred to boleznijo, so pokazali izsledki študije, ki so jo objavili v najnovejši izdaji revije ameriškega državnega inštituta za raziskavo raka.

Nemčija: Mlade ženske si najprej ogledajo moško zadnjico

20. 05. 1998 07.51

Mlajša ko je ženska, hitreje se njen pogled usmeri v moško zadnjico, kažejo izsledki nemške javnomnenjske raziskave. V raziskavi so 1053 žensk in 1007 moških v Nemčiji vprašali, kam najprej zaide njihov pogled, ko se soočijo s pripadniki nasprotnega spola. Za dame, stare od 14 do 29 let, je zadnjica moškega celo pomembnejša od obraza; zadnjico moškega si namreč najprej ogleda 30 odstotkov, obraz pa 27 odstotkov žensk. Pri ženskah, starejših od 50 let, pa je zadnjica moškega mnogo manj pomembna, saj ji le vsaka osma (12 odstotkov) najprej posveti pozornost. Gledano na splošno pa je obraz tisti del telesa, ki si zasluži največjo pozornost žensk. 37 odstotkov žensk je namreč priznalo, da njihov prvi pogled velja obrazu. Oblačila, roke, lasje in noge so s tremi odstotki očitno bolj postranskega pomena.

Debele ženske so bile ideal kamene dobe

10. 05. 1998 09.39

Ljudem v kameni dobi so bile očitno všeč ženske z obilno postavo. To tezo so postavili znanstveniki na podlagi številnih ženskih kipcev izpred 25.000 let, ki upodabljajo žensko telo z zelo poudarjenimi oblinami in veliko zadnjico.

Trkanje iz groba prineslo preplah v romunsko mesto

09. 05. 1998 09.40

Na pokopališču v mestu Moinesti na vzhodu Romunije je prišlo do množične histerije, so v petkovih izdajah poročali romunski časniki. Le s posredovanjem policije so uspeli preprečiti izgrede med množico okoli 3.000 ljudi, potem ko so otroci iz groba 55-letne pokojne slišali trkanje. Govorice so se bliskovito razširile po mestu. Zatem so na grob namestili nekakšen stetoskop in ljudje so dan in noč nastavljali ušesa in poslušali. Zatem so oblasti in družino pokojnice zasuli z ogorčenimi klici in proti volji sorodnikov izsilili odprtje groba. V prisotnosti državnega tožilca, izvedenca sodne medicine in zbrane množice so pri ekshumaciji ponovno potrdili smrt ženske, ki je pred dvema tednoma umrla za posledicami ciroze jeter. Na koncu pa so ponovili še mašo zadušnico.

Umrla je Dominique Aury, avtorica Zgodbe o O

02. 05. 1998 09.40

Francoski dnevniki so v današnjih izdajah objavili novico, da je v noči na 27. april umrla Dominique Aury, prevajalka in vplivna francoska urednica ter desetletja "skrivnostna" avtorica erotične uspešnice Zgodba o O. Dominique Aury je umrla v 90. letu starosti v pariškem predmestju. Erotični roman Zgodbo o O je objavila leta 1954 pod psevdonimom Pauline Reage, svoje avtorstvo pa je priznala šele leta 1994 v pogovoru za ameriško revijo New Yorker. Zgodba o O je bila v Franciji in drugod v času objave prepovedana, prevedli pa so jo v 20 državah in prodali v milijonih izvodov. V zgodbi Auryjeva opisuje sadomazohistični odnos mlade ženske, ki se ljubimcu pusti ukleniti, bičati in njemu na ljubo pristane na spolne odnose z drugimi moškimi. Dominique Aury je za New Yorker povedala, da je zgodbo napisala kot "ljubezensko pismo" Jeanu Paulhanu, pisatelju in poznavalcu markiza de Sada, v katerega je bila zaljubljena in se je bala, da ga ne bi izgubila.

Začetek akcije Šport proti zasvojenosti

22. 04. 1998 18.36

Na Kodeljevem se je včeraj s krosom na 3-kilometrski progi za ženske in kilometer daljši progi za moške začela akcija Šport proti zasvojenosti, ki poteka z geslom <I>Izkoristi življenje-čas teče</I>. Projekt in spremljajoča zloženka naj bi mlade opozorila, da o svojem življenju odločajo sami ter jih seznanila z različnimi vrstami zasvojenosti, ki so razširjene med mladimi, so sporočili iz študentske organizacije ljubljanske univerze, ki je akcijo pripravila skupaj s fakulteto za šport.

Sem ter tja se moški radi zlažejo

22. 04. 1998 16.37

V pogovorih o svojih spolnih sposobnostih nemški moški niso prav preveč resnicoljubni. "V postelji se lahko izkažem tolikokrat, kolikor hočem," se je že širokoustilo 72 odstotkov moških. Tako kažejo rezultati javnomnenjske raziskave, opravljene po naročilu revije Elle.

Meeryl Streep prejela nagrado Bette Davis

19. 04. 1998 11.15

Ameriška igralka Meryl Streep je prejela še eno nagrado v svoji igralski karieri, tokrat nagrado Bette Davis za življenjsko delo. Streepova je ob podelitvi povedala, da je presrečna, da se njeno ime omenja ob imenu znane ameriške igralke Bette Davis. "Mislim, da so ženske seksualna, duhovna, umetniška, uboga, ambiciozna, religiozna, glasbena, pridna in čarobna bitja. Vendar se od njih v filmih največkrat pričakuje, da so seksualne in moderne." Nagrado Bette Davis podeljujejo igralkam, katerih kariera se lahko primerja "z visokimi profesionalnimi standardi te velike ameriške igralke". Meryl Streep je dobila oskarja za vlogo v filmu Kramer proti Kramerju in Sofijina odločitev.

Delegacija Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije pri predsedniku državnega zbora

15. 04. 1998 16.29

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik in predsednik odbora DZ za gospodarstvo Jože Zagožen sta danes sprejela delegacijo Sindikata tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije Slovenije. Gostje so ju seznanili z "izjemno kritičnim materialnim in socialnim stanjem v obeh panogah" in opozorili, da brez ukrepov vlade in državnega zbora ne vidijo rešitev za omenjeni panogi, ki zaposlujeta 39.000 delavk in delavcev.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo

12. 04. 1998 10.55

Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

Pivo varuje srce

11. 04. 1998 10.37

Ljudje, ki pijejo pivo v zmernih količinah, imajo za 50 odstotkov manj možnosti, da doživijo srčni infarkt, kot pa osebe, ki uživajo alkohol v velikih količinah ali pa ga sploh ne pijejo, trdi nemški profesor Ulrich Keil. Njegova trditev temelji na osemletnih raziskavah, ki so zajele prek 2000 moških in žensk med 45 in 64 letom. Raziskave so pokazale, da je nevarnost srčnega infarkta najmanjša pri moških, ki dnevno popijejo dva do štiri kozarce piva oziroma od 20 do 39 gramov alkohola, ženske pa bi morale dnevno spiti največ "dve mali pivi".

Svetovni dan zdravja posvečen materinstvu

04. 04. 1998 10.11

Letošnji Svetovni dan zdravja (7. aprila) bo potekal v znamenju varnega materinstva. Svetovna zdravstvena organizacija, Sklad ZN za pomoč otrokom, Sklad ZN za pomoč prebivalstvu in druge organizacije bodo aktivnosti ob dnevu zdravja posvetile letu 1998, ki je razglašeno za Dan varnega materinstva.

Picassova zbirka umetniških del v Muenchnu

18. 03. 1998 12.32

Picassovo zbirko umetniških del drugih umetnikov si bo mogoče prvič ogledati tudi zunaj Francije. V muenchenski Kunsthalle bodo od 30. aprila do 16. avgusta razstavili skupno 170 del, od tega tudi 60 slik Pabla Picassa. Večina slik prihaja iz Picassovega muzeja v Parizu, dopolnjene z izposojenimi deli mednarodnih muzejev in iz zasebne lasti.

ZDA bodo namenile sredstva za preiskave pobojev na Kosovu

13. 03. 1998 19.16

Ameriška sekretarka Madeleine Albright je danes naznanila, da bodo ZDA prispevale milijon dolarjev za podporo preiskavam mednarodnega sodišča za vojne zločine v srbski provinci Kosovo. Omenjeno napoved so objavili po nedavnih pobojih več deset kosovskih Albancev, ki so jih izvedle srbske varnostne sile. Od 28. februarja letos je bilo na Kosovu ubitih več kot 80 ljudi, med njimi ženske, otroci in starci. Približno 400.000 dolarjev sredstev bodo uporabili za preiskave, skoraj enak znesek pa za dodatne prevajalske zmogljivosti. Preostanek sredstev bo porabljen za ponovne preiskave primerov in usposabljanje pravnih strokovnjakov.

Ženski smuk odpovedan

12. 03. 1998 15.31

Prireditelji finala svetovnega pokala v alpskem smučanju v Crans Montani so morali zaradi megle odpovedati ženski smuk. Po večkratnih prestavitvah ženske preizkušnje, ki bi se morala pričeti ob 9.00, so se odločili, da raje poskusijo izvesti smuk za moške. Če bo vreme dovoljevalo, se bo prvi tekmovalec spustil po progi ob 14.30.

Agassi in Courier nadaljujeta pohod

12. 03. 1998 10.36

Na teniškem turnirju v Indian Wellsu, kjer se moški merijo za 2,45 milijona dolarjev nagradnega sklada, ženske pa za polovico manj, tokrat ni bilo večjih presenečenj. Pri moških so sicer izpadali trije nosilci, toda dva od njiju sta takšno usodo lahko tudi pričakovala, saj sta se pomerila z igralcema, ki sta trenutno v vrhunski formi. Andre Agassi, ki nadaljuje vzpon proti vrhu, je v uri in šestih minutah izločil Španca Sergija Bruguero (14. nosilec), Američan Jim Courier, ki ima podobne načrte kot njegov rojak in olimpijski zmagovalec iz Atlante, pa je bil boljši od 5. nosilca Šveda Jonasa Bjorkmana. Posloviti se je moral tudi Slovak Karol Kučera, ki ga je s 7:6 in 6:4 premagal Španec Carlos Moya. V ženski konkurenci sta znana polfinalna para. Prva dama svetovnega tenisa Švicarka Martina Hingis se bo pomerila s "črno gazelo" Venus Williams, olimpijska prvakinja Lindsay Davenport pa se bo srečala z Nemko Steffi Graf.

Danes znova demonstracije na Kosovu

09. 03. 1998 11.52

Na Kosovu danes vlada napeto ozračje miru. V mestu Peć je policija v nedeljo napadla ljudi v neki katoliški cerkvi, med katerimi so bile tudi ženske in otroci, poroča beograjski Radio B92, ki se sklicuje na nekega krajevnega duhovnika. Vse albanske politične stranke, sindikati in študentska zveza so za danes ob 11. uri na Kosovu sicer sklicale polurne mirne demonstracije, ki bodo potekale pod geslom "Za mir, proti vojni in srbskemu nasilju".

Nosilke uspešne

09. 03. 1998 11.24

Na mednarodnem teniškem turnirju v kalifornijskem Indian Wellsu za moške in ženske z nagradnim skladom 1,25 milijona dolarjev so tekmovalke začele z drugim krogom. Nastopila je tudi kopica postavljenih igralk in vse po vrsti so se uvrstile v nadaljnje tekmovanje.

Odpovedani tekmi v smuku in veleslalomu za ženske

05. 03. 1998 16.12

Toplo vreme in močno deževje v noči na četrtek je prisililo organizatorje tekem za svetovni pokal alpskih smučark v francoskem Morzinu, da so odpovedali tekmovanje, ki bi moralo biti konec tega tedna, je sporočila Mednarodna smučarska zveza. Tekmi v smuku in superveleslalomu, ki bi morali biti 7. in 8. marca, ne bodo nadomestili. Smučarke bodo tako nastopile le še na finalu pokala v Crans Montani (od 11. do 15. marca).

Moški iz emancipiranega Singapura si iščejo neveste na Kitajskem

03. 03. 1998 09.06

"Želim si le žensko, ki bo lahko skrbela zame in za mamo, ki bo varčna in ne bo materialistična. Mislim, da ženske iz Singapura niso sposobne izpolniti teh pričakovanj," je 40-letni singapurski inženir Lim Poh Eng odgovoril na vprašanje, zakaj si išče nevesto na Kitajskem. S pomočjo visoko izobraženih in elegantno oblečenih singapurskih žensk, ki ne zaslužijo malo in si tudi same prizadevajo za uspešnost v poklicnem življenju, se je ta bogata država v zadnjih treh desetletjih spremenila v enega najbolj emancipiranih območij v Aziji. Vendar je za singapurske moške, ki si od zakona obetajo tradicionalne vrednote, skupno življenje z rojakinjami ravno zato težko izvedljivo. V zadnjih nekaj letih je vlada ustanovila celo ženitne posredovalnice za vzpostavljanje stikov med visoko izobraženimi ter poklicno aktivnimi ženskami in moškimi. Zdaj pa se je tržišče razširilo in moški del singapurskega prebivalstva si lahko boljšo polovico, ki ji je mar za tradicionalne vrednote, poišče tudi na Kitajskem. "Ženske na Kitajskem so ponavadi manj zahtevne in ne moti jih, če so moški precej starejši od njih. Želijo si le nekoga s trdnim finančnim položajem - moškega, s katerim je moč živeti. Ne delajo težav zaradi videza ali starosti," je povedal predstavnik ene ženitnih posredovalnic. Njihovih uslug se najpogosteje poslužujejo moški med 30. in 40. letom starosti. Da lahko z morebitno bodočo nevesto preživijo nekaj dni na Kitajskem in jo vsaj malce bolje spoznajo, morajo agenciji plačati 1250 ameriških dolarjev.

Krvava policijska akcija na Kosovem

01. 03. 1998 12.32

V akciji srbskih policistov proti Albancem v bližini mesta Glogovac na Kosovem je po podatkih beograjskih medijev življenje danes izgubilo več kot 15 oseb, med njimi štirje policisti. Največ žrtev današnje "velike akcije" so po podatkih očividcev ženske in otroci, ki simpatizirajo z največjo stranko kosovskih Albancev, Demokratično stranko Kosova. Po medijskih poročilih so srbski policisti iz oklepnih vozil in helikopterjev z avtomatskim orožjem "brez izbiranja" streljali na civiliste. Po uradnih srbskih podatkih pa so policisti zgolj odgovorili na napad "albanskih separatističnih teroristov", pri čemer so bili štirje policisti ubiti, pet pa ranjenih, med njimi tudi član posadke policijskega helikopterja, ki naj bi ga napadli z raketami. Srbske oblasti so za napad obtožile prepovedano Osvobodilno vojsko Kosova, ki je v soboto prevzela odgovornost za tri nove umore in več napadov v zadnjih tednih. Organizacija z oboroženimi akcijami skuša doseči neodvisnost Kosova. Pokrajina Kosovo je zaradi zadnjih dogodkov odrezana od sveta, električne in telefonske povezave pa prekinjene. V pokrajino prihajajo močne policijske enote.

Odslej lahko angleški prestol podedujejo tudi ženske

27. 02. 1998 18.23

Angleška kraljica Elizabeta II. se je odločila, da lahko krona preide na monarhovega najstarejšega otroka, ne glede na spol. Danes so namreč v lordski zbornici (zgornji dom britanskega parlamenta) napovedali konec nasledstva prestola po moški liniji. Sprememba ne bo povzročila nobene bistvene razlike: prvi trije pretendenti za prestol ostajajo moški; kraljičin sin princ Charles ter njegova sinova William in Harry.

V Švici odprli prvi uradni bordel

27. 02. 1998 08.11

V Zuerichu je začel delovati prvi uradni bordel v Švici, imenovan Petite Fleur (Rožica). Moški ali ženske lahko za 200 frankov na dan v njem najamejo sobo, sicer pa prostitutke v njem delajo kot samostojne podjetnice. V Švici so od leta 1992 bordeli dovoljeni z zakonom, zaradi ostrih protestov stanovalcev pa se je odprtje bordela v Zuerichu zakasnilo za eno leto.

Zakonske žene morajo biti doma do polnoči

26. 02. 1998 08.42

Poročene izraelske ženske se morajo do polnoči vrniti domov, je poudarilo rabinsko sodišče v Haifi. Rabini so s tem ugodili tožbi za razvezo zakonske zveze, ki jo je vložil moški, čigar žena je rada obiskovala lokale za samske in tam ostajala vse do ranega jutra. Tožena zakonska žena pa je ugovarjala, da ima njen soprog stike z drugimi ženskami. Vedenja obeh po mnenju sodišča ni mogoče sprejemati, rabini pa so poudarili, da je žena tista, ki mora biti do polnoči doma.

V Modeni želijo zopet odpreti javne hiše

24. 02. 1998 08.30

V mestu Modena na severu Italije bodo morale prostitutke izginiti z ulic. Mestni odbori so se zato v odprtem pismu mestnim očetom zavzeli za ponovno odprtje bordelov, so v ponedeljkovih izdajah poročali italijanski časniki. V Italiji so javne hiše od leta 1958 zakonsko prepovedane. "Parijo se pod našimi okni, na cestah pa puščajo kondome in drugo svinjarijo," je protestiral Enzo Nocetti, učitelj in pobudnik odprtega pisma. Modena v poulični prostituciji velja za posebej nevarno mesto. Prebivalci se pritožujejo, da ženske iz Nigerije, Albanije, Rusije in Madžarske 24 ur na dan ponujajo svoje storitve. Namestnik župana Alberto Caldana se boji, da jim poulične prostitucije ne bo uspelo izkoreniniti, tudi če bodo odprli bordele.