za azil

Protest v zvezi s položajem beguncev s Kosova

01. 04. 1999 20.38

Amnesty International (AI) Slovenije je danes skupaj z nevladnimi organizacijami Mirovni inštitut, Zavod za odprto družbo - Slovenija, Most in Pravno informacijski center na predsednika vlade Janeza Drnovška naslovila protestno pismo glede položaja beguncev s Kosova v Sloveniji. V pismu protestirajo proti brezbrižnosti in neopredeljenosti vlade do položaja, v katerem so se znašli begunci s Kosova.

UNHCR pozval Grčijo, naj izboljša ravnanje z begunci

02. 12. 1998 09.24

Visoki komisariat OZN za begunce (UNHCR) je pozval grško vlado, naj pospeši obravnavo primerov iskalcev političnega azila v državi in popravi pomanjkljivosti pri ravnanju z begunci. UNHCR v zadnjem času sprejema vse več zaskrbljujočih poročil o deportacijah, počasnih postopkov pri urejanju begunskega statusa in slabega odnosa do iskalcev političnega azila.

Demirel za ohranitev turške celovitosti

20. 11. 1998 11.52

Turški predsednik Sulejman Demirel je danes pozval Evropo, naj ne podpre militantnega kurdskega separatizma.Poudaril je, da se Turčija ne bo pogajala za svoje ozemlje, saj je kot država nedeljiva tudi v primeru vojne. Če pa bi prišlo do kakršnih koli spopadov, pa ti ne bi trajali dolgo. ''Če bo Evropa podprla separatizem, bo tako ogrožala stabilnost Turčije in jo tako spremenila v Jugoslavijo,'' je še povedal Demirel.

Nurejev posmrtno rehabilitiran

22. 09. 1998 10.49

Rusko državno tožilstvo je posmrtno rehabilitiralo slavnega baletnika Rudolfa Nurejeva, ki je bil v nekdanji Sovjetski zvezi obsojen na sedem let zapora, ker je leta 1961 v Franciji zaprosil za politični azil.

Nekdanja diktatorjeva soproga natakarica

03. 07. 1998 07.55

Soproga nekdanjega ugandskega diktatorja Idija Amina dela kot natakarica v eni od londonskih četrti, je odkril britanski časnik Times. Peta žena nekdanjega diktatorja 43-letna Sarah Amin po pisanju Timesa streže v restavraciji Krišna v četrti West Hem v vzhodnem Londonu, daleč od bajnega življenja, ki ga je bila vajena med Aminovo vladavino. Zdaj s hčerkama živi v hišici v severnem Londonu; hči Hasafa je Aminov 43. otrok.

Norveška uvedla vizume za hrvaške državljane

11. 06. 1998 16.32

Norveška vlada se je danes odločila, da bo uvedla vizume za hrvaške državljane. Tako poskuša vlada v Oslu omejiti val beguncev s Hrvaške, med katerimi prevladujejo Srbi iz vzhodne Slavonije, je sporočilo norveško zunanje ministrstvo.

V banki podatkov Eurodac tudi o ilegalnih priseljencih

29. 05. 1998 16.48

V bodoči banki podatkov za prstne odtise prosilcev za azil (Eurodac) naj bi hranili tudi podatke o ilegalnih priseljencih. Z nemškim predlogom so se danes v Bruslju strinjali notranji ministri Evropske unije. Sedaj je treba izdelati natančno pravno definicijo, kdo vse so ilegalni priseljenci. Pravno konvencijo z dodatnim protokolom, ki naj bi določal, pod katerimi pogoji se sme odvzeti prstne odtise, naj bi sprejeli še pred koncem tega leta.

Avstrija je v letu 1997 odobrila politični azil 460 osebam

09. 01. 1998 16.42

Po podatkih iz biltena, ki ga je danes objavilo avstrijsko notranje ministrstvo, je Avstrija lani podelila politični azil 460 od skupaj 6.719 prosilcev zanj.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.