za ogrevanje

Alonso sezono sklenil s 14. letošnjo zmago, v moto2 slavil Canet
17. 11. 2024 12.56
Sezona je za dirkače razreda moto3 in moto2 že končana. V najšibkejšem razredu je letošnji svetovni prvak David Alonso sezono sklenil zmagoslavno in prišel do neverjetne 14. letošnje zmage. Drugo mesto je osvojil Daniel Holgado, na najnižjo stopničko pa je stopil Angel Piqueras. V srednjem razredu je slavil Aron Canet in za sabo uspel zadržati Manuela Gonzaleza, tretje mesto pa je po napadu na Aija Oguro v zadnjem krogu osvojil Diogo Moreira.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00
V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Stiske upokojencev: Kako se ogrevati? Kako kupiti hrano?
13. 11. 2024 19.12
Zaprti radiatorji, ugasnjene električni grelniki, pred vrati pa mrzla zima. Čedalje več je med revnimi upokojencev, še posebej tistih, ki živijo sami, ki ne zmorejo več stroškov položnic za ogrevanje. Strah jih je mesecev, ki prihajajo. Po pomoč se zatekajo k humanitarnim organizacijam. V Zvezi društev upokojencev Slovenije pa zdaj zgroženo berejo še vladne zamisli o financiranju dolgotrajne oskrbe, saj predvideva, da bi upokojenci za ta namen prispevali en odstotek neto zneska pokojnine. Če bodo njihovi pozivi po umiku spornega člena iz zakona naleteli na gluha ušesa, napovedujejo ustavni spor.

Do petka imate čas, da 'preobujete' svoje avtomobile
13. 11. 2024 06.00
S petkom se na cestah uradno začenja zimska sezona, ko morajo biti vozila temu primerno opremljena. Še posebej je pomembno, da imate dobre pnevmatike, saj slabše razmere na cestah podaljšajo zavorno pot vozila, neustrezne pnevmatike pa lahko pripomorejo k izgubi nadzora nad vozilom in celo k prometni nesreči. Ali je profil zimskih pnevmatik dovolj globok (najmanj tri milimetre), lahko preverite s kovancem za en ali dva evra. Tlak v njih preverjajte vsaj enkrat mesečno. Preverite tudi zavore, svetlobne naprave in drugo opremo.

Poletna sezona bi se lahko v petih letih izenačila z zimsko
12. 11. 2024 18.10
Zima je sicer še vedno glavna sezona, bi se pa lahko v petih letih izenačila s poletno, pravi predsednik Združenja žičničarjev Slovenije Boštjan Paradiž. Gorski centri so lani izvedli obsežne investicije, ta vlaganja pa so bila po njegovih besedah pomemben korak k nadaljnjemu razvoju celoletnega gorskega turizma po slabi lanski zimi, ki je bila predvsem zaradi visokih temperatur najslabša v zadnjih 20 letih.

Zakaj uporaba toplotnih črpalk in klimatskih naprav obstoječim imetnikom ne bo vplivala na višji obračun omrežnine?
12. 11. 2024 08.52
Z začetkom oktobra 2024 je v Sloveniji začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine za uporabo električne energije, ki uvaja pomembne spremembe za uporabnike. Njegov prvotni cilj je, da spodbudi uporabnike k optimizaciji porabe električne energije, kar bi privedlo do razbremenitve omrežja v tistih časovnih intervalih, ko je to trenutno najbolj obremenjeno.

Minister Novak napovedal odpravo prepovedi vgradnje električnih bojlerjev
06. 11. 2024 16.29
Kot so sporočili z Ministrstva za naravne vire in prostor, je minister Jože Novak napovedal odpravo neživljenjske rešitve glede prepovedi vgradnje električnih bojlerjev. Kot so pojasnili na ministrstvu, je pravilnik, ki razburja, sprejela prejšnja vlada Janeza Janše spomladi leta 2022.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53
Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše
05. 11. 2024 10.43
"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

Jesen je najboljši čas za izbiro pravega dobavitelja zemeljskega plina
05. 11. 2024 00.15
Pred nami so vse hladnejši dnevi, ki pa ne bodo ohladili le ozračja, ampak bodo močno vplivali tudi na to, kako se sami počutimo v svojem domu. Obstaja nešteto profesionalnih, hobi in tako imenovanih naredi-si-sam načinov, kako v takšnih dneh ohraniti temperaturo v stanovanju, povišamo pa jo še vedno lahko na en način – z ogrevanjem.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji
04. 11. 2024 19.53
Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

'Veva, kaj imava, kdo sva in kam greva'
31. 10. 2024 17.30
Kako zvenita albuma Vse gre v eno in G.O.A.T. dua Romachild, v katerem delujeta Martin Štibernik in Roman Ratej, smo lahko slišali na velikem koncertnem spektaklu v Kinu Šiška, kjer so njune mogočne rockerske himne ozaljšali še gostje, med njimi Tomi M, Kontradikshn, Lado Bizovičar ter Boris Kokalj.

Kakšna bo usoda Teš 6? Domačini se sprašujejo: Kdo je tu nor?
30. 10. 2024 19.55
Konec je javne obravnave interventnega zakona, ki bi izgubarsko Termoelektrarno Šoštanj preoblikoval v javno službo. Obravnava pa bi se za pripravljavce predloga na ministrstvu za energijo verjetno težko končala slabše; prispele so namreč pripombe s kar 20 različnih naslovov, najglasnejše in najostrejše kritike pa pričakovano odmevajo iz Šaleške doline. "Kdo je tu nor in kdo koga vleče za nos," se sprašujejo domačini, na nogah so rudarji, ki jim grozi, da bodo brez služb ostali še v tem desetletju in ne čez 15 let, kot so sprva upali. Politika pa na eni strani miri, da gre za še neusklajen predlog in na drugi strani grozi: "Lahko začnemo tudi postopke insolventnosti šoštanjske termoelektrarne."

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?
30. 10. 2024 17.52
Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

'Buffon mi je pokazal, da ni vse samo v fokusu in treningu'
28. 10. 2024 16.52
Vratar mlade slovenske reprezentance Martin Turk ima pri 21 letih za seboj zanimivo nogometno pot. Med kaljenjem v mladinskih selekcijah Kopra je leta 2019 na njegova vrata potrkala Parma, pri kateri je dočakal debi v članski konkurenci ravno v času, ko je za klub branil tudi legendarni Gianluigi Buffon. Sledili sta posoji k Reggiani in Sampdorii, letos poleti pa je Parmi pomahal v slovo in se podal na Poljsko. Prepričal ga je ambiciozni projekt enega največjih klubov v državi Rucha iz Chorzowa.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'
28. 10. 2024 07.43
Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Si želite mehke in nežne roke?
26. 10. 2024 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Izjemni Jan Berus je postal prvi prvak organizacije VFN
19. 10. 2024 19.40
Napočil je dan, ko je slovenska organizacija mešanih borilnih veščin Valhalla Fight Night okronala svojega prvega prvaka. Za naslov prvaka velterske kategorije sta se v celjski dvorani Golovec pomerila neporaženi slovenski borec Jan Berus in izkušeni srbski nasprotnik Luka Lakić. Na jubilejnem 10. dogodku slovenske organizacije je prvi prvak postal Slovenec Berus.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24
Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58
Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu
14. 10. 2024 06.00
Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

Toplota je kul
14. 10. 2024 00.15
Kakšna temperatura se vam zdi primerna za dom? Ne glede na to, ali sodite med tiste, ki prisegajo na pulover in debelejše copate ter imajo tudi v notranjosti raje malo bolj hladen zrak, ali pa med zmrzljivce, ki se v hladnejših mesecih doma razvajajo s toploto, se boste v prihajajočih mesecih doma morali ogrevati. Tu so nasveti, zakaj za to izbrati dobro toplotno črpalko.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.00
24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00
Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Izbran izvajalec za prenovo meteorološke postaje na Kredarici
04. 10. 2024 18.21
Agencija RS za okolje (Arso) je za izvajalca prenove podnebnega observatorija na Kredarici izbrala podjetje Eltim, ki naj bi dela izvedlo za 2,37 milijona evrov z DDV. Helikopterske prevoze materiala, opreme in oseb za potrebe prenove najvišje ležeče meteorološke postaje v Sloveniji bo zagotavljala Slovenska vojska.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00
Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Vrh energetike o reševanju TEŠ: kako poskrbeti za ogrevanje v dolini?
02. 10. 2024 19.55
Tudi letošnji vrh energetike o prihodnosti in zelenem prehodu, na katerem najpomembnejši posamezniki v panogi tudi tokrat niso mogli mimo vprašanj preteklosti. Reševanje obubožane Termoelektrarne Šoštanj ostaja ena od vladnih prioritet, a zakon, ki naj bi TEŠ preselil pod okrilje SDH, še ni pripravljen. Ob tem odločevalci mirijo: "Potrošniki tega na noben način ne bodo občutili." V isti sapi pa opozarjajo: če želimo izpolniti zavezo, da bomo potraten TEŠ v manj kot desetletju vendarle ugasnili, moramo čimprej poiskati odgovore na za zdaj še nerešena vprašanja. Kako poskrbeti za ogrevanje v dolini in kako poskrbeti za tiste, ki bi ob zaprtju ostali brez dela?

Spreminjajte svet s samooskrbo s soncem
30. 09. 2024 13.37
Ko gre za energetsko učinkovitost doma, šteje vsak korak. Tudi namestitev energetske rešitve, kot je sončna elektrarna z baterijskim hranilnikom.