zaščiteni

Lendavski župan sedi na dveh stolčkih, opozorilo KPK preslišal
11. 05. 2021 10.36
KPK je lendavskega župana novembra lani opozorila glede nezdružljivosti funkcij, ki ju opravlja kot poklicni župan in član sveta Madžarske samoupravne narodnostne skupnosti, mu izdala opozorilo ter mu naložila, naj se eni izmed funkcij odpove. A do danes tega še ni storil.

'Glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva glede na starost ni'
08. 05. 2021 07.00
Po vseh zapletih in nezaupanju v nekatera cepiva smo na prelomni točki, saj vemo, da nas le cepljenje lahko reši iz primeža pandemije. Veliko je govora o tem, katero cepivo bo kdo prejel, a kot pojasnjuje Beovićeva, glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva po starostni skupini ni. Vodja koordinacije cepilnega centra ZD Ljubljana je medtem dejala, da imajo za zdaj dovolj zmogljivosti in čakajo prijave. Če odštejejo tiste, ki čakajo na drugi odmerek, bi lahko vse osebe, ki jih imajo trenutno v bazi, cepili v devetih dneh.

Poklukar se je cepil z AstraZeneco in pozval k cepljenju
07. 05. 2021 07.22
Proti bolezni covid-19 se je s cepivom AstraZeneca cepil minister za zdravje Janez Poklukar. "Vesel sem, da sem se lahko cepil. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji," je dejal in dodal, da bo od precepljenosti odvisno, kakšno poletje bomo imeli. Poklukar je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije in jih seznanil, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, hkrati je starejše še posebej pozval k cepljenju.

V Romuniji ustrelili enega največjih rjavih medvedov v Evropi
05. 05. 2021 08.54
Emanuel Liechtensteinski, lastnik znamenitega gradu Riegersburg na vzhodnem Štajerskem, naj bi zaradi trofeje v Romuniji ubil enega največjih rjavih medvedov v Evropi. Tamkajšnje ministrstvo zdaj preiskuje dogodek.

Testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju
03. 05. 2021 00.15
Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.

Evropa po večini sprošča protikoronske omejitve
30. 04. 2021 15.51
V Italiji so prvič cepili več kot 500.000 oseb v enem dnevu. Madžarski premier Orban je napovedal nova sproščanja protikoronskih ukrepov, omejitve sproščajo tudi Bolgarija, Portugalska in Irska. Slabša je epidemiološka slika na drugem koncu sveta – poleg Indije zelo slabo kaže Braziliji, kjer število okuženih in umrlih zaradi covida-19 še naprej eksponentno raste.

Dobave cepiva AstraZenece v maju negotove, drugi odmerek bi lahko zamaknili
29. 04. 2021 15.14
V prihajajočem mesecu bo glede na zadnje potrjene količine v Slovenijo dobavljenih 455.660 odmerkov cepiv proti covidu-19, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Največja bo pošiljka cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, medtem ko predvidene dobavljene količine cepiva proizvajalca AstraZeneca za zdaj še niso potrjene. Vodja svetovalne skupine za cepljenje proti covidu-19 Bojana Beović pravi, da se drugi odmerek AstraZenece lahko zamakne za nekaj tednov.

Za maturante predvidena izjemna prekinitev karantene s PCR-testom
21. 04. 2021 12.21
"Matura v tem šolskem letu seveda bo," je dejala ministrica Kustec in dodala, da koledarja obeh matur ostajata nespremenjena. Predvidene so tudi nekatere druge prilagoditve, med drugim bodo lahko dijaki ob odreditvi karantene, ki je posledica stika z okuženo osebo, največ 24 ur pred maturitetno obveznostjo izvedli PCR-test in se mature vseeno udeležili. Maturanti, ki bodo v času opravljanja mature v spomladanskem roku imeli potrjeno okužbo z novim koronavirusom, pa bodo z ustreznimi dokazili imeli možnost opravljanja mature v jesenskem roku s priznavanjem za nazaj.

Klinična študija: Prostovoljce, ki so že preboleli covid-19, bodo znova okužili
19. 04. 2021 13.20
V Združenem kraljestvu bodo na mlajših prostovoljcih, ki so že preboleli covid-19, preverjali, kako se njihov imunski sistem odzove, ko znova pridejo v stik z virusom. Prostovoljcem, ki so se pripravljeni pod nadzorom znova okužiti, ponujajo več kot 5000 evrov nagrade.

Grčija odpravila karanteno za cepljene potnike iz EU
19. 04. 2021 08.17
Grčija je odpravila karanteno za potnike iz držav članic EU in še petih držav, ki so cepljeni proti covidu-19 ali imajo negativen test na novi koronavirus. Turistično sezono si želi namreč začeti že 14. maja.

Leto dni od razkritja: grožnje, zasledovanje, prisluhi. Kaj počne Ivan Gale?
06. 04. 2021 20.57
Življenje Ivana Galeta, slovenskega žvižgača, je bilo zadnje leto vse prej kot mirno. A ko ga povabijo pred kamero, je miren in sproščen. Govori zbrano. Ne z gestami ne s tonom glasu ne pokaže, kakšno leto je za njim in kaj vse je preživel. Da so mu grozili, verjetno sledili, da je v enem letu postal popolnoma drug človek.

Bomo letos dopust sploh lahko načrtovali vnaprej?
05. 04. 2021 18.37
Zaradi počasnejšega cepljenja in pomanjkanja cepiv je zdravstvena stroka že nakazala, da bi tretji val lahko trajal vse tja do konca junija. Torej do takrat, ko smo že na začetku turistične sezone. Tako se poraja vprašanje, ali bomo sploh lahko potovali. Po trenutnem odloku naj namreč sploh ne bi zapuščali države. Kaj pa lahko storite, če se notranje ministrstvo za tak ukrep odloči tudi sredi turistične sezone, vi pa imate rezerviran dopust? Se bomo morali letos za potovanja odločati v zadnjem trenutku?

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Predlog o covidnem potrdilu bodo obravnavali po nujnem postopku
25. 03. 2021 18.40
Evropski parlament bo predlog Evropske komisije o digitalnem zelenem potrdilu, ki bo olajšalo varno in prosto gibanje med pandemijo covida-19, obravnaval po nujnem postopku in tako omogočil njegovo sprejetje do poletja, so odločili evroposlanci. Trije poslanci iz Slovenije so glasovali proti temu, do česar je bil kritičen premier Janez Janša.

Represija v Mjanmaru: vojska ubila deklico, ko je ta tekla v očetov objem
24. 03. 2021 18.05
Sedemletna Khin Mjo Čit je najmlajša žrtev represije oblasti, ki je izbruhnila po vojaškem udaru v Mandalaju prejšnji mesec. Dekle so ustrelili v torek popoldne, njene zadnje besede pa so bile "oče, preveč boli." Vojska je dejala, da dogodek obžaluje, medtem so še sporočili, da so iz zapora spustili več kot 600 protestnikov. Zaradi nasprotovanja vojaški hunti so jih zaprli več kot 2800.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24
V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Je cepljenje zagotovilo, da lahko odvržemo maske?
12. 03. 2021 06.00
Odločitev o cepljenju bo v veliki meri odvisna od tega, ali bo to pomenilo tudi več svoboščin oziroma sproščanje ukrepov gibanja ter druženja v skupinah za posameznike, kaže zadnja raziskava NIJZ. A neodgovorjenih vprašanj je še veliko: kdaj bo varno odvreči maske? Obiskati sorodnike in prijatelje brez skrbi, da s tem koga ogrožamo? Podatkov o tem, kako cepiva vplivajo na širjenje virusa, še ni dovolj, a raziskovalci se strinjajo, da so ključna za razbremenitev zdravstva in pomenijo najhitrejšo pot do normalizacije.

Učitelji pod pritiskom staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah
10. 03. 2021 20.54
Učitelji ponekod opozarjajo, da so v šolah pod nenehnimi pritiski zaradi nekaterih staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah. Posamezniki so šli celo tako daleč, da so eni od odvetniških pisarn naročili pravno mnenje, s katerim zatrjujejo, da nošenje mask krši ustavno pravico otrok do nedotakljivosti oziroma telesne in duševne celovitosti. "Ukrepe uvaja vlada in ne šole," pravijo ravnatelji. In poudarjajo, da je nošenje mask solidarnosten ukrep, s katerim skušamo doseči dobro za celotno družbo.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti
08. 03. 2021 08.34
V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'
08. 03. 2021 12.25
V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Kacin: Do konca junija bo cepljena polovica prebivalcev
03. 03. 2021 09.59
"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.

Študija: Južnoafriška različica ščiti proti drugim mutacijam virusa
03. 03. 2021 15.36
Ljudje, ki so se okužili s t. i. južnoafriško različico novega koronavirusa, so bolje imunsko zaščiteni pred drugimi mutacijami virusa, je pokazala nova študija južnoafriških znanstvenikov. Njihove ugotovitve vzbujajo upanje, da bi cepiva, prilagojena južnoafriški različici virusa, lahko ljudi ščitila tudi pred drugimi mutacijami novega koronavirusa.

Slovenski zvončki tudi v znamenitem londonskem botaničnem vrtu
27. 02. 2021 19.54
Zvončki, prvi znanilci pomladi, so zimo na Primorskem skušali odsloviti že decembra, zadnje tedne pa cvetijo tudi drugod po Sloveniji. Ljubljanski botanični vrt kljub epidemiji tudi letos prireja Festival zvončkov. A previdno z njimi – ker so zaščiteni, jih je dovoljeno nabrati le toliko, kolikor jih lahko primemo v eno pest. Ker v Sloveniji uspevajo samoniklo, jih je še toliko pomembneje ohraniti, saj je to v Evropi redkost.

Bi se proti covidu želelo cepiti več ljudi, če bi bil videti kot črne koze?
26. 02. 2021 06.00
Da bi nam uspelo popolnoma izkoreniniti covid-19, je po ocenah WHO malo verjetno, a izredno pomembno je, da dosežemo precepljenost, poudarja Andrej Bručan, internist in vodja slovenske odprave, ki je proti črnim kozam cepila ljudi na Kosovu. Vzporednic med epidemijo leta 1972, in to, s katero se soočamo zadnje leto, je kar nekaj, pa tudi razlik: cepiva so danes neprimerljivo varnejša in učinkovitejša, ljudje pa jim manj zaupajo. Bi bilo drugače, če bi bil covid videti kot črne koze?

Mutacije sevov otežujejo boj z epidemijo
19. 02. 2021 19.49
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je potrdil še štiri primere angleškega seva koronavirusa, ki je bolj kužen od običajnega virusa, skupaj z že odkritimi je torej takšnih primerov pri nas devet. Na srečo pa še niso odkrili južnoafriškega seva, pred katerim nas prebolela bolezen oziroma cepiva, ki jih trenutno uporabljamo, skorajda ne zaščitijo. Okužb z novimi sevi je sicer v naši bližini vse več. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja že petino vseh okužb, na Hrvaškem pa so potrdili brazilski sev.

Po odločitvi sodišča o Navalnem na ulicah Rusije nove množične aretacije
03. 02. 2021 07.24
Po odločitvi sodišča v Moskvi, da vodji ruske opozicije Alekseju Navalnemu pogojno kazen spremeni v tri leta in pol zapora, ki pa jo bo zmanjšalo za čas, ki ga je že prestal v hišnem priporu, so se protesti na ulicah Rusije še okrepili. Policija je pridržala več kot 1400 njegovih podpornikov. Države EU po obsodbi ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega razmišljajo o uvedbi novih sankcij proti Rusiji.

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'
03. 02. 2021 10.58
"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Fafangel: 'Cepljenje je edina pot, da gre življenje naprej'
31. 01. 2021 07.00
Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel, predstojnik katedre za farmacevtsko biologijo dr. Tomaž Bratkovič in šefica Infekcijske klinike dr. Tatjana Lejko Zupanc so v rubriki 24ur Fokus pojasnjevali in informirali ter kot strokovnjaki – vsak s svojega področja – ozaveščali o dejstvih glede cepiv in cepljenja proti covidu-19.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'
31. 01. 2021 20.17
Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom
30. 01. 2021 07.00
Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...