zadeve EU

Slovenija za globalni boj proti aidsu

23. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je včeraj sodeloval na posebnem zasedanju Generalne skupščine ZN na visoki ravni, posvečenem boju proti aidsu. V govoru je povedal, da ta bolezen predstavlja eno največjih nevarnosti današnjega sveta, s katero pa se Slovenija uspešno spopada.

Celoten Piranski zaliv slovenski?

22. 09. 2003 00.00

Zagreb je ob začetku tridnevnega pripravljalnega sestanka za novembrsko konferenco o ribištvu v Sredozemlju natančneje predstavil svoje namere o širitvi jurisdikcije na Jadranu. Odlok skupnosti obalnih občin Koper iz leta 1987 pa za slovensko ribolovno območje določa celotni Piranski zaliv.

Scheffer novi generalni sekretar Nata

22. 09. 2003 00.00

Zveza Nato je objavila, da bo njen novi generalni sekretar nizozemski zunanji minister Jaap de Hoop Scheffer. Nizozemec bo predvidoma januarja prihodnje leto na položaju nasledil Britanca Georgea Robertsona.

Premier Rop na Finskem

19. 09. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop in njegov finski kolega Matti Vanhanen sta v Helsinkih poudarila odlične dvostranske odnose med državama, med katerima ni odprtih vprašanj in izrazila interes za poglobitev sodelovanja na vseh področjih. Osrednja tema pogovorov so bila predvsem vprašanja, povezana s širitvijo in prihodnjim delovanjem Evropske unije.

Rupel: Hrvaška politika je ofenzivna

17. 09. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko ponovno kritiziral hrvaško zunanjo politiko. Prepričan je, da Hrvaška Slovenije nima za enakopravno naslednico nekdanje skupne države, marginalizira pa tudi ostale države nekdanje SFRJ.

O ekonomskem pasu končno tudi uradno

16. 09. 2003 00.00

V Šmarjeških toplicah sta se sestali pravni delegaciji slovenskega in hrvaškega zunanjega ministrstva, ki nista sprejeli posebnih sklepov, temveč sta se le medsebojno informirali o stališčih. Zato se Hrvaška zavzema za nadaljevanje pogajanj na višji politični ravni.

Rop ne izključuje arbitraže

15. 09. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop meni, da pobuda Zagreba, da bi odprta vprašanja v zvezi z določanjem meje med Slovenijo in Hrvaško prepustili arbitraži, za Slovenijo ni nesprejemljiva.

Odzivi na švedski 'NE' evru

15. 09. 2003 00.00

Potem ko so Švedi na referendumu zavrnili uvedbo evra, se po Evropi vrstijo odzivi na njihovo odločitev. Predstavniki institucij EU so nad izidom sicer razočarani, vendar prepričani, da ne bo vplival na položaj evra, medtem ko analitiki ocenjujejo, da gre za hud udarec evru.

Diplomacija ključna za delovanje v EU

15. 09. 2003 00.00

Ob začetku delovnega posveta slovenskih veleposlanikov v državah članicah EU so uvodničarji poudarili, da Slovenijo z vstopom v EU čaka vrsta novih izzivov. Po njihovem se zlasti spreminjajo vloga, naloge in specifičnosti diplomatsko-konzularne mreže, še posebej način njenega delovanja v EU.

Hrvaški sabor oktobra o pasu

08. 09. 2003 00.00

Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Kmalu manj nadzora na mejah?

07. 09. 2003 00.00

Italija bo drugim državam EU predlagala, da bi maja 2004 na mejnih prehodih z novimi članicami uvedli enoten nadzor. Na slovensko-italijanski meji bi tako dokumente potnikov pregledovali samo slovenski ali italijanski mejni policisti.

Rupel o sporu s Hrvaško

05. 09. 2003 00.00

V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Rupel in Janša: Prevzeti pobudo v odnosih s Hrvaško

01. 09. 2003 00.00

O novi zaostritvi odnosov med Slovenijo in Hrvaško smo se v studiu 24ur pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in predsednikom opozicijske socialdemokratske stranke Janezom Janšo.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Solbes tik pred odstopom?

30. 08. 2003 00.00

Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes naj bi po navedbah nemškega tednika Focus kmalu odstopil. Razlog za ta korak naj bi bila afera v evropskem statističnem uradu Eurostat, kjer naj bi najvišji uslužbenci urada poneverili najmanj osem milijonov evrov.

Vlada o razglasitvi gospodarskega pasu

28. 08. 2003 00.00

Slovenska vlada se je na zaprti seji seznanila z informacijo o nameri Hrvaške, da razglasi izključno ekonomsko cono na Jadranu, ter v zvezi s tem sprejela nekatere sklepe. Vlada je zadolžila zunanje ministrstvo in službo vlade za evropske zadeve, da nadaljujeta vse potrebne aktivnosti z namenom zaščititi interese Slovenije, še posebej v Evropski uniji.

Italija podpira namero Hrvaške

26. 08. 2003 00.00

Italija podpira namero Hrvaške, da polovico Jadranskega morja razglasi za izključni gospodarski pas, je izjavil predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić po srečanju z italijanskim veleposlanikom v Zagrebu Alessandrom Grafinijem. Slovensko in zagrebško zunanje ministrstvo pa sta 16. september določili kot datum prvih uradnih pogovorov.

Obsodbe napada v Jeruzalemu

20. 08. 2003 00.00

Mednarodna skupnost je najostreje obsodila palestinski samomorilski napad na avtobus v Jeruzalemu, v katerim je umrlo 20 ljudi. Napad je obsodil tudi palestinski premier Mahmoud Abbas, Izrael pa je zaprl palestinska ozemlja in napovedal vojaške operacije proti palestinskim skrajnim organizacijam.

Imamo dostop do odprtega morja?

19. 08. 2003 00.00

Hrvaški strokovnjak za morsko pravo, akademik Vladimir Ibler, je v pogovoru za hrvaški dnevnik <a href= http://www.vjesnik.com/html/2003/08/19/Clanak.asp?r=tem&c=1 target=_blank><em>Vjesnik</em></a> zavrnil slovensko trditev, da bo, če bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono na Jadranu, to storila tudi Slovenija sama, ker da ima neposreden teritorialen stik z odprtim morjem. Z MZZ pa so sporočili, da so prejeli odgovor hrvaškega ministrstva na slovensko noto z 11. avgusta.

SNS bi Hrvaški onemogočila vstop v EU

13. 08. 2003 00.00

V zvezi z zadnjimi hrvaškimi "agresivnimi političnimi potezami" glede razglasitve izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranskem morju SNS poziva vlado in od nje tudi pričakuje, da ne bo ratificirala pristopne listine za vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Istrska Liberalna stranka pa je obsodila zahteve slovenske diplomacije za vključitev v pogovore, kot grobo vmešavanje v hrvaške notranje zadeve.

Tudi po maju 2004 čez mejo z dokumenti

13. 08. 2003 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve opozarja, da se s 1. majem naslednje leto, ko bo Slovenija postala članica EU, na državnih mejah ne bodo zgodile velike spremembe. Na mejah z Avstrijo, Italijo in Madžarsko se bo tako še vedno izvajala mejna kontrola.

Pergam zahteva odstop ministra Bohinca

31. 07. 2003 00.00

Sindikat Pergam je bil kljub odločbi o reprezentativnosti izključen iz pogajanj o dogovoru o plačah v javnem sektorju. Predsednik sindikata Dušan Rebolj poudarja, da je bila izključitev Pergama načrtna in nezakonita, zato javno postavljajo zahtevo po odstopu ministra za notranje zadeve Rada Bohinca. Skupaj z utemeljitvijo jo bodo poslali v državni zbor.

Bush opozarja Izrael

29. 07. 2003 00.00

Izraelski premier Šaron se je v ZDA sestal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem. Bush je po srečanju povedal, da so ga nedavne pobude izraelske strani, kot je napoved o izpustitvi kakih 500 palestinskih zapornikov, opogumile, vendar pa je Izrael posvaril pred posledicami njegovih dejanj za bližnjevzhodni mirovni proces.

Bohinc na obisku v Makedoniji

29. 07. 2003 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je v Skopju srečal z makedonskim kolegom Harijem Kostovom in premierom Brankom Crvenkovskim. Makedonija si prizadeva izboljšati varnostne razmere v državi, Slovenija pa je Makedoniji pripravljena prenesti svoje znanje in izkušnje, pridobljene v procesu vključevanja v EU.

Zlorabe pri razdeljevanju dovolilnic

25. 07. 2003 00.00

Uslužbenca Gospodarske zbornice Viktor Trstenjak in Robert Sever, ki sta osumljena zlorabe položaja, sta na prostosti. Na zbornici pa so ogorčeni nad ravnanjem kriminalistov. V slovenskih avtoprevozniških podjetjih odločno zanikajo kakršno koli prekupčevanje z dovolilnicami. Kriminalisti, ki so preiskali štiri znana podjetja, pa sumijo, da naj bi trgovali predvsem z italijanskimi dovolilnicami.

Zaostren položaj v javnih financah

25. 07. 2003 00.00

Minister za evropske zadeve Janez Potočnik je povedal, da bo vstop Slovenije v EU vplival na javnofinančno politiko države, čeprav razlogov za zaostren položaj v javnih financah ne gre iskati zgolj v vstopanju v EU.

Ameriška letala preko Slovenije

24. 07. 2003 00.00

Vlada je izdala uredbo o ratifikaciji sporazuma med vladama Slovenije in ZDA o omogočanju preletov in tranzita ameriške vojske preko slovenskega ozemlja za podporo varnosti in stabilizacije Iraka.

Prenova na Mladiki

16. 07. 2003 00.00

Ministrstvo za zunanje zadeve bo jeseni zaradi vstopa Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato temeljito prenovilo svojo strukturo in diplomatsko-konzularno mrežo. Odslej bo Mladika razdeljena na tri direktorate, najbolj okrepljen bo evropski, ki bo koordiniral nastope in stališča države v kar 40 delovnih skupinah Unije.

Opozicija kritična do vladnega programa

14. 07. 2003 00.00

Opozicija se je odzvala na nedeljski veliki sestanek koalicije, ki ga je ocenila predvsem kot medijski dogodek. Program za učinkovit vstop v Evropsko Unijo pa je po njihovi oceni prišel prepozno. Poleg tega nima določenih časovnih okvirov za uresničitev, niti sankcij, če ga koalicijske stranke ne bodo izvedle.