zadeve EU

EU: Začetek pogajanj o članstvu šestih najbolj pripravljenih, tudi Slovenije
31. 03. 1998 11.07
Dan po začetku celovitega procesa vključevanja enajstih kandidatk za članstvo v Evropsko unijo danes petnajsterica v skladu s sklepi z lanskoletnega vrhunskega srečanja v Luxembourgu s kratkimi medvladnimi konferencami na ravni zunanjih ministrov v Bruslju začenja pogajanja o članstvu šestih za ta korak najbolj pripravljenih kandidatk, med njimi Slovenije.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja
27. 03. 1998 17.06
Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Obisk delegacije Evropske komisije za industrijo
24. 03. 1998 17.48
Na povabilo ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje bo jutri na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo prispela delegacija Evropske komisije, ki jo bo vodil generalni direktor direktorata za industrijo Stefano Micossi. V pogovorih s slovenskimi gostitelji bodo ocenili pripravljenost Slovenije za začetek pogajanj na področju konkurenčnosti industrije in harmonizacije tehničnih predpisov kot pomembnega elementa enotnega notranjega trga. Delegacija Evropske komisije se bo srečala z gostiteljem ministrom Metodom Dragonjo, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, predstavniki Urada za standardizacijo in mreoslovje, Slovenske razvojne družbe ter drugih ustanov. Kot sporoča ministrstvo za gospodarske dejavnosti, naj bi gostje iz Bruslja temeljito pregledali startegijo vključevanja v EU, ekonomsko politiko in konkretne programe, ki jih bo podprla Evropska komisija.

Poos v slovenskem parlamentu
18. 03. 1998 18.10
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU
09. 03. 1998 19.14
Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Minister Bavčar o pripravah na začetek pogajanj z EU
06. 03. 1998 12.37
Slovenija se pospešeno pripravlja na skorajšnji začetek pogajanj z Evropsko unijo. Ta bodo pravzaprav potekala na treh ravneh. Prva in najpomembnejša naloga je razprava v slovenski javnosti in politiki, poleg samih pogajanj z Evropsko komisijo v Bruslju pa bodo ključni pogovori s posameznimi članicami petnajsterice, je v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah
04. 03. 1998 16.07
V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku
20. 02. 1998 13.39
Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Kritično o strategiji za vključitev v EU
17. 02. 1998 17.28
Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU
16. 02. 1998 15.07
Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Sestanek skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU v Bruslju
12. 02. 1998 15.07
V Bruslju se je sestal skupni kooperacijski odbor Slovenije in Evropske unije. Na čelu slovenske vladne delegacije se sestanka udeležuje minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki sejo tudi vodi.

Jutri v Bruslju drugo zasedanje skupnega odbora Slovenija - EU
11. 02. 1998 13.11
V Bruslju bo jutri potekalo drugo zasedanje skupnega odbora - odbora za sodelovanje med Slovenijo in Evropsko unijo. Slovensko vladno delegacijo na seji bo vodil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, v njej pa bodo predstavniki vseh ministrstev, vladnih uradov in služb ter Banke Slovenije, so danes sporočili iz službe vlade za evropske zadeve.

V četrtek drugo zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU
09. 02. 1998 11.07
V Bruslju bo v četrtek, 12. februarja, zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in Evropske unije. Srečanja se bo udeležil tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU
05. 02. 1998 19.13
Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

Visoki predstavnik evropske komisije prihaja v Slovenijo
04. 02. 1998 13.09
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo jutri popoldne prispel generalni direktor generalne direkcije IA Evropske komisije Gunther Burghardt. V četrtek se bo Burghardt sestal s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, v petek pa s premierom Janezom Drnovškom in več drugimi predstavniki vlade in parlamenta.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU
20. 01. 1998 10.04
Na zasedanju v Bruslju so se danes prvič pod britanskim predsedovanjem sešli ministri Evropske unije za kmetijstvo.

Med žrtvami kraj avtomobilov tudi precej visokih diplomatov
20. 01. 1998 08.26
Med žrtvami vala kraj luksuznih avtomobilov, ki je v zadnjih mesecih oplazil Belgijo, je po poročanjih tukajšnjih medijev kar trinajst visokih diplomatov. Med okradenimi naj bi bili po omenjenih trditvah tudi nemški veleposlanik pri NATO Hermann von Richtofen, evropski komisar za socialne zadeve Padraig Flynn in veleposlanik palestinskih oblasti pri EU.

Slovenski veleposlaniki na posvetovanjih v Bruslju
19. 01. 1998 12.58
Na tridnevnem obisku v Bruslju se od danes mudi delegacija devetih slovenskih veleposlanikov in odpravnikov poslov, akreditiranih v državah Evropske unije.

Minister Bavčar in veleposlaniki prihodnji teden v Bruslju
14. 01. 1998 10.59
Na obisku v Bruslju se bo od ponedeljka, 19. januarja, do srede, 21. januarja, mudila visoka delegacija slovenskih veleposlanikov.

Misija EU bo potovala v Alžirijo
09. 01. 1998 12.01
Predstavniki držav evropske petnajstrice so v Bruslju dosegli dogovor o misiji Evropske unije, ki bo odpotovala v Alžirijo in zbrala informacije o pokolih v tej državi.

Posvet o evropskem izobraževanju
17. 12. 1997 08.48
Evropska hiša Maribor bo danes organizirala posvet o evropskem izobraževanju, na katerem bodo analizirali dosedanje in prihodnje vključevanje evropskega izobraževanja v slovenske šole. Posvet, ki se ga bosta med drugim udeležila tudi veleposlanik EU v Sloveniji Amir Naqvi in minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je namenjen tudi pripravi na projekt Evropa v šoli.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU
15. 12. 1997 09.37
V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.

Podobnik na pogovorih o vključevanju Slovenije v EU
14. 12. 1997 11.51
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se bo jutri mudil na enodnevnem delovnem obisku v Luxembourgu. Janez Podobnik se bo dopoldne najprej sestal z namestnikom generalnega direktorja direktoriata za zunanje zadeve Evropskega parlamenta Antoniem Duccijem. Na dnevnem redu je še sestanek z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom, zatem pa še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem. Glavne teme pogovorov bodo vključevanje in pripravljenost Slovenije za Evropsko unijo ter vloga in izkušnje manjših držav članic EU.

Turčija zavrnila povabilo na večerjo
12. 12. 1997 13.20
Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Škoda poljskega gospodarstva zaradi prepovedi izvoza mleka v EU
05. 12. 1997 15.30
Zaradi prepovedi uvoza poljskega mleka v Evropsko unijo bo poljsko gospodarstvo utrpelo letno škodo v višini med 250 in 300 milijoni dolarjev, je danes v Varšavi povedal poljski minister za evropske zadeve Ryszard Czarnecki.

Evropski paralament se bo izrekel o širitvi EU
02. 12. 1997 09.44
Evropski parlament bo na dvodnevni seji jutri in pojutrišnjem v Bruslju razpravljal o vprašanju, s katerimi srednjeevropskimi prosilkami naj Evropska unija prihodnje leto začne pogajanja. Parlament sicer v tem vprašanju nima zadnje besede. Dokončno odločitev bodo morali s soglasjem sprejeti predsedniki držav in vlad povezave na vrhunskem srečanju v Luxembourgu prihodnji teden.

Bavčar in Burghardt podpisala finančni momerandum PHARE
01. 12. 1997 18.39
Slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja generalnega direktorata Evropske komisije za zunanje zadeve Guenther Burghardt sta danes v Bruslju podpisala finančni memorandum PHARE za državni operativni program za leto 1997 v vrednosti 17,75 milijona ekujev.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu
25. 11. 1997 13.01
Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.