zadeve EU

Francija od Velike Britanije prejela 93 odstotkov zahtevanih ribolovnih dovolilnic

13. 12. 2021 16.28

Francija je od Velike Britanije doslej prejela 93 odstotkov dovolilnic za ribolov, ki jih zahteva glede na sporazum o brexitu, je za francoske medije povedal francoski državni sekretar, pristojen za evropske zadeve, Clement Beaune. Do končnega želenega števila jih manjka še približno 60, je pojasnil.

Poljska zavrnila novo skupino migrantov na meji z Belorusijo

12. 12. 2021 13.12

Na mejo Poljske z Belorusijo je sinoči po navedbah poljske obmejne straže prispela nova skupina migrantov. Pri tem so prijeli 55 ljudi in jih vrnili, je povedala tiskovna predstavnica poljske obmejne straže.

Petnajst članic EU bo zagotovilo zaščito 40.000 Afganistancem, Slovenije ni med njimi

10. 12. 2021 17.41

Petnajst članic EU se je zavezalo, da bo zagotovilo zaščito skoraj 40.000 Afganistancem, je sporočila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Med njimi so Nemčija, Francija, Španija, Italija in Nizozemska. Slovenije ni med temi državami, so sporočili z notranjega ministrstva.

Notranji ministri EU: Hrvaška pripravljena na vstop v schengen

09. 12. 2021 18.37

Notranji ministri EU so sklenili, da je Hrvaška pripravljena na vstop v schengen. Sprejetje sklepov o tem je nujen korak na poti do končne odločitve o novi širitvi schengenskega prostora. Kdaj bo unija sprejela končno odločitev, za zdaj ni znano. Notranji minister Aleš Hojs verjame, da bodo naslednji koraki sledili razmeroma hitro.

Slovenija bo kandidirala za nestalno članico Varnostnega sveta OZN

09. 12. 2021 14.43

Slovenija bo v New Yorku tudi uradno najavila kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov za obdobje 2024–2025. Kandidatura za nestalno članico Varnostnega sveta OZN, ki je ključni organ za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti, predstavlja nadaljevanje aktivne zunanje politike Slovenije po uspešno izvedenem predsedovanju Svetu EU. "V Varnostnem svetu bo Slovenija delovala kot povezovalni dejavnik in prispevala k njegovemu učinkovitejšemu delovanju," ob tem sporočajo z Ministrstva za notranje zadeve.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja

08. 12. 2021 06.31

Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

EU in Zahodni Balkan za tesnejše sodelovanje na terenu pri upravljanju migracij

02. 12. 2021 15.39

Udeleženci ministrske konference EU-Zahodni Balkan za področje notranjih zadev so se strinjali, da sta v boju proti organiziranemu kriminalu in terorizmu ter pri upravljanju migracij nujna boljša izmenjava podatkov in boljše sodelovanje na terenu, je po zasedanju na Brdu pri Kranju povedal slovenski notranji minister Aleš Hojs.

Sodišče EU za zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti pogojevanju z vladavino prava

02. 12. 2021 10.10

Generalni pravobranilec Sodišča EU Manuel Campos Sanchez-Bordona predlaga zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti ureditvi pogojevanja evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Ta ureditev je namreč po njegovi oceni sprejeta na ustrezni pravni podlagi in spoštuje načelo pravne varnosti, so sporočili na sodišču.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

V Bruslju za usklajen pristop članic glede uvajanja ukrepov proti koronavirusu

29. 11. 2021 07.28

Nova različica koronavirusa se širi po vsem svetu, svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da predstavlja omikron veliko globalno tveganje. Nekatere države so že prepovedale potovanja z juga Afrike, nekatere pa tudi zapirajo svoje meje. V Evropski komisiji so medtem opozorili, da bi se morale države članice vzdržati uvedbe dodatnih omejitev pri potovanjih za imetnike evropskega digitalnega covidnega potrdila. Portugalska je namreč napovedala, da bo zaradi naraščanja števila okužb uvedla omejitve za vse potnike, tudi za imetnike covidnega potrdila.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?

29. 11. 2021 14.36

Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Ministrstvo poziva britanske državljane k pravočasni vložitvi vloge

29. 11. 2021 11.58

Zunanje ministrstvo vse državljane Združenega kraljestva in njihove družinske člane, ki prebivajo v Sloveniji, poziva, da pravočasno vložijo prošnjo za izdajo novega biometričnega dovoljenja za začasno prebivanje oziroma prošnjo za zamenjavo za novo biometrično dovoljenje za stalno prebivanje.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Zunanje ministrstvo Slovence, ki se nahajajo v Južni Afriki, poziva k vrnitvi domov

26. 11. 2021 16.10

Po tem, ko so v Belgiji potrdili prvi primer različice B.1.1.529, s tem pa tudi prvi primer v Evropi, slovensko ministrstvo za zunanje zadeve zdaj vse slovenske državljane, ki se nahajajo v Južni Afriki, poziva k vrnitvi v domovino. Svetujejo jim tudi, da aktivno spremljajo razmere, saj bodo verjetno tudi druge države uvedle omejitvene ukrepe za potnike s tega območja.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

EU predlaga standardno veljavnost covidnega potrdila o cepljenju – devet mesecev

25. 11. 2021 14.04

Da bi se izognili zmedi v zimski turistični sezoni zaradi različnih navodil članic EU glede poživitvenega odmerka, je Evropska komisija predlagala standardno veljavnost covidnega potrdila o cepljenju, ki bi tako veljalo devet mesecev. Na ravni EU je sicer urejena le uporaba tega potrdila za potovanja. Gre za priporočilo, ne zakonodajni predlog.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'

25. 11. 2021 11.37

Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Svetina opozoril na prepočasno prilagajanje okolja in storitev invalidom

20. 11. 2021 22.01

Slovenija je po oceni ministrstva za delo ena dejavnejših držav na področju uresničevanja pravic invalidov in kot predsedujoča Svetu EU odločno podpira udeležbo invalidov v vseh vidikih družbe v EU. A varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da je enakopravno vključevanje invalidov in ustvarjanje vključujočega okolja pri nas prepočasno.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'

20. 11. 2021 07.46

Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?

20. 11. 2021 07.00

Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Strokovnjak o spremembah v kazenskem zakoniku: Vračamo se 50 let nazaj

19. 11. 2021 11.21

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Največ polemik je sprožila določba, po kateri bodo osumljence kaznivega dejanja "grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim" preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog. S tem se po mnenju strokovnjaka Tomaža Časa vračamo v čase pred 50 leti, na tapeti pa bo predvsem Policija, ki bo morala v preverjanje, ali obstajajo ustrezni dokazi, da je res šlo za grožnjo, ki jo je treba kazensko preganjati, vložiti veliko truda. Profesor Miha Šepec pa ob tem opozarja, da je treba razlikovati med grožnjo in kritiko.

Grožnje najvišjim predstavnikom države bodo odslej preganjali po uradni dolžnosti

18. 11. 2021 19.43

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Po novem bodo pristojni organi osumljence kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog oškodovanca.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče

18. 11. 2021 07.28

V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Evropski poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti v Sloveniji

16. 11. 2021 20.02

Delegacija odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine je izrazila globoko zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti in globoke polarizacije v državi, izhaja iz osnutka poročila, pripravljenega na podlagi ugotovitev misije, ki je preverjala stanje pravne države v Sloveniji. Člani odbora naj bi poročilo obravnavali v četrtek.

Poljske obmejne sile uporabile solzivec in vodne topove, huje ranjen policist

16. 11. 2021 10.48

Na meji med Poljsko in Belorusijo je prišlo do incidenta, v katerem je bil huje poškodovan policist. Poljska vojska je na meji uporabila solzivec, Rusija pa se je že ostro odzvala. Poljsko obrambno ministrstvo je sicer beloruske varnostne organe obtožilo, da so poškodovali ograjo na meji med državama in tako migrantom omogočili nezakonit prehod meje. Ob tem je na Twitterju objavilo tudi videoposnetek, na katerem je videti, kako na beloruski strani meje oseba v vojaški uniformi odstranjuje ograjo. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je opozoril, da je treba za vsako ceno preprečiti morebitno nasilno konfrontacijo v migrantski krizi na belorusko-poljski meji.

Svarila pred poskusi delitve BiH in poziv k premisleku o sankcijah

15. 11. 2021 10.56

Zunanji ministri EU so med razpravo o Zahodnem Balkanu največ pozornosti namenili zaostrenim razmeram v BiH, kjer vznikajo separatistične težnje, za katere naj bi bil najbolj odgovoren srbski predstavnik v predsedstvu, Milorad Dodik. BiH mora ostati enotna država, vsakršen poskus delitve bi ustvaril težave, temu se je treba izogniti, je posvaril visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Nemčija pa je pozvala k premisleku o možnosti sankcij proti odgovornim.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Slovenska policija 17 let iskala ubežnico, skrivala se je v Gani

15. 11. 2021 16.38

Kar 17 let so se slovenski policisti trudili, da bi odkrili ubežnico in jo privedli pred roko pravice. Ljubljansko okrožno sodišče je 61-letno slovensko državljanko zaradi goljufije iskalo od leta 2004. Nazadnje se je izkazalo, da se ubežnica skriva v Gani, tamkajšnji varnostni organi so jo prijeli konec oktobra in jo v soboto deportirali v Slovenijo. Po prihodu na brniško letališče so jo pravosodni policisti prepeljali v zapor na Igu. Šlo naj bi za Melanijo Stropnik.