zadeve EU

Odprava policijske ure ali (le) zamik na 22. uro?
09. 03. 2021 11.23
Omejitev v nočnem času traja že 140 dni. Na ministrstvu po besedah Hojsa razmišljajo, da bi razrahljali tudi ta ukrep, predvsem v posavski in jugovzhodni regiji, ki sta že v rumeni fazi, v kateri je predvidena odprava te omejitve. Bo pa najverjetneje predlagal, da se v vsakem primeru konec meseca ob premiku ure začetek omejitve gibanja v nočnem času zamakne na 22. uro.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27
Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja
08. 03. 2021 07.02
Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

'Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarje ni več'
05. 03. 2021 07.25
V skupini Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije so se v javnem spletnem pogovoru seznanili z razmerami na področju medijske svobode v Sloveniji. Lesjak Tuškova je opozorila, da pritisk na medije postaja koordiniran in sistematičen, napadi na novinarje pa osebni, brezsramni in brezobzirni obračuni. "Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarstvo ni, da imamo samo desničarske in levičarske aktiviste. Ni več mogoče preiskovati, ne da bi se dejstva izpodbijala, normalna razprava ni več mogoča," pa je opozoril preiskovalni novinar Lenart Kučić.

'Ustaviti moramo konje'
05. 03. 2021 11.20
Cepljenje v EU poteka počasneje, kot je bilo pričakovano. Evropska poslanka Ljudmila Novak razlog za to vidi tudi v denarju, saj dobavitelji najprej gledajo na denar in se zato ne držijo dogovorov. V EU pa odmeva tudi položaj medijev v nekaterih državah članicah, med njimi tudi v Sloveniji. Da gre za dejanja, ki so tudi posledica vedenja in dejanj premierja oziroma nedejanj koalicijskih partnerjev v aktualni vladi, meni evropska poslanka Irena Joveva.

Na tisoče beguncem v Grčiji grozi brezdomstvo
05. 03. 2021 09.29
Zaradi prekinitve programa, na podlagi katerega je Evropska unija zagotavljala denarno pomoč in začasno zatočišče, na tisoče beguncem v Grčiji grozita revščina in brezdomstvo. Kot opozarjajo nevladne organizacije, se pomoč prehitro konča, integracija beguncev v družbo pa poteka prepočasi.

Janša in Simoniti na pogovor o medijih le, če bo potekal v Evropskem parlamentu
02. 03. 2021 21.12
Premier Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti z veseljem sprejmeta povabilo na pogovor o medijih v Sloveniji v skupini Evropskega parlamenta, a bi izmenjava mnenj morala biti organizirana v fizični obliki v prostorih Evropskega parlamenta, so sporočili na spletni strani predsednika vlade.

Policija opozarja: Ponarejanje testov se kaznuje z zaporom do treh let
02. 03. 2021 17.35
Policisti dnevno obravnavajo več primerov ponarejenih negativnih testov na koronavirus, s katerimi se želijo prebivalci izogniti siceršnjim ukrepom, ki veljajo ob prehodu meje, so pojasnili na GPU. Minuli konec tedna so policisti Policijske uprave Koper na mejnem prehodu Dragonja zaznali 15 primerov izkazovanja s ponarejenimi PCR-testi, in sicer so v vseh primerih ponarejene teste uporabili državljani Slovenije. Policija ob tem opozarja, da je izkazovanje s ponarejenimi testi kaznivo dejanje ponarejanja listin, ki se kaznuje z zaporom do treh let.

Iz ZN pozivi za mednarodno preiskavo zastrupitve Navalnega
02. 03. 2021 12.55
Strokovnjakinji Združenih narodov za človekove pravice, ki sta preučili lansko zastrupitev ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega, zahtevata izvedbo mednarodne preiskave o zastrupitvi ter njegovo takojšnjo izpustitev iz ruske kazenske kolonije. ZDA so medtem napovedale uvedbo sankcij proti sedmim visokim ruskim predstavnikom, začele pa so veljati tudi sankcije EU proti štirim visokim predstavnikom ruskega pravosodja in organov pregona.

'Slovenska' Jahorina: med smučarji od 30 do 40 odstotkov Slovencev
26. 02. 2021 19.42
Preverili smo, kam vse gredo, če sploh, Slovenci te dni. Potem ko so avstrijska smučišča ostala zaprta za tujce, so številni počitnice izkoristili za oddih v smučarskih središčih na Balkanu, vse več jih potuje tudi v toplejše, eksotične kraje. Ljudje pogosteje potujejo, a predvsem poslovno ali pa zaradi obiskovanja svojcev, pritrjujejo tudi v turističnih agencijah. Tistih klasičnih turističnih potovanj pa je v primerjavi z lanskim letom ta čas kar 80 odstotkov manj.

Nacionalni načrt za okrevanje: digitalizacija, zeleni cilji in preoblikovanje turizma
26. 02. 2021 15.37
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost nima več oznake interno, so sporočili iz DZ. Zaradi nedostopnosti vsebine gradiva, na podlagi katerega bo Slovenija lahko črpala sredstva iz evropskega mehanizma za okrevanje po koronavirusni krizi, je na vlado letelo precej kritik. Medtem je opozicija, združena v koalicijo KUL, oblikovala svoj alternativni načrt za okrevanje, ki so ga predstavili danes. Tanja Fajon pa je ob tem opozorila, da časa za javno razpravo ni veliko.

Šter: MZZ še vedno odsvetuje vsa nenujna potovanja
26. 02. 2021 12.30
Ministrstvo za zunanje zadeve vsak dan prejme od 50 do 80 vprašanj, ki se navezujejo na možnost potovanja ali bivanja v tujini. Andrej Šter je opozoril, da so vsa nenujna potovanja še vedno odsvetovana, poleg tega se pravila v državah spreminjajo in se lahko pot, ki se je še pred časom zdela izvedljiva, zdaj zaplete. Potovanj nam ne more prepovedati nihče, a če že potujemo, moramo uporabiti razum in pogum, je še dodal.

Nov črni mejnik: po svetu umrlo že 2,5 milijona covidnih bolnikov
25. 02. 2021 12.20
Svet je prešel nov neslaven mejnik: zaradi novega koronavirusa in bolezni, ki jo povzroča je doslej umrlo že 2,5 milijona ljudi. Po kratkem 'predahu' število okuženih raste tudi v naši soseščini. In medtem ko nekatere države podaljšujejo protikoronske ukrepe, voditelji drugih ocenjujejo, da strogo zapiranje ni več smiselno. Porast okužb tako beležijo tudi v sosednji Avstriji, Hrvaška pa po drugi strani odpira terase gostinskih lokalov.

'Proizvedimo več cepiv v Evropi'
24. 02. 2021 09.48
Boj proti pandemiji covid-19 se nadaljuje. Vsaka država se s pandemijo sooča po svoje in gospodarstva so različno prizadeta, a vsem je skupno eno - želja po čim prejšnji vrnitvi v normalno življenje. Voditelji nekaterih evropskih držav zato pozivajo k večji proizvodnji cepiv, tudi v Evropi.

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem
24. 02. 2021 06.00
Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.

Avstrijci presenečeni, ker rahljamo ukrepe na mejah
23. 02. 2021 18.59
V Sloveniji že deset dni ni stalnih mejnih kontrol, povezanih s koronavirusom, pri vstopu iz Avstrije, Italije in Madžarske, pa čeprav še vedno velja, da je za vstop nujen negativni test ali karantena, pišejo avstrijski mediji. In kot kaže, to severne sosede, ki imajo tudi sami še vedno precejšnje težave z virusom, kar nekoliko preseneča.

Italija proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva
23. 02. 2021 12.52
Italijanska vlada namerava okrepiti potek cepljenja proti covidu-19, zato proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva. Na Hrvaškem kljub rahlemu porastu dnevnega števila okužb v začetku marca pričakujejo dodatno sproščanje, v Avstriji pa se okužbe znova širijo občutno hitreje. Na Češkem je število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno bolnišnično nego znova nevarno naraslo, škotska vlada pa za razliko od britanske zagovarja bolj previdno sproščanje ukrepov. Ukrepe so nekoliko sprostili tudi na Nizozemskem, a policijska ura ostaja.

Na Kanarske otoke prihaja več otrok migrantov kot kdaj koli prej
23. 02. 2021 17.36
Osnovnošolski otroci običajno sami ne gredo prav daleč od doma, a komaj 11-letni Abou je sam, s pomočjo neznancev, prečkal del Atlantskega oceana, od Afrike do Evrope. V letu 2020 je na Kanarske otoke prišlo več kot trikrat več mladoletnikov brez spremstva kot leto prej. Uvedli so sistem, da domačini migrantskega otroka lahko začasno posvojijo, a opozarjajo, da je tako za Španijo kot za EU pomemben večstranski načrt za reševanje migrantske krize.

Bruselj zahteva pojasnila glede ukrepov za zajezitev koronavirusa na mejah
23. 02. 2021 12.02
Evropska komisija od šestih držav članic zahteva pojasnila glede nadzora na njihovih mejah, ki so ga uvedle z namenom zajezitve novega koronavirusa. Pojasnila je med drugim zahtevala od Nemčije, in sicer zaradi omejitev na mejah s Češko, Slovaško in avstrijsko Tirolsko, ter Madžarske.

Zunanji ministri EU dosegli dogovor o novih sankcijah proti Rusiji
22. 02. 2021 19.26
Zunanji ministri EU so v Bruslju dosegli politični dogovor o uvedbi novih sankcij proti odgovornim za prijetje in obsodbo ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Ob tem je izrazil upanje, da za konkretne odločitve ne bo potreben več kot teden dni.

Milanović bi cepivo kupil 'tudi od čečenske mafije, če bi bilo dostopno'
19. 02. 2021 14.26
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je ocenil, da je Evropska unija izigrala vse, ko gre za nabavo cepiva proti covidu-19. Povedal je, da bi bilo treba glede cepiva ravnati v skladu z nacionalnimi interesi, ne glede na mnenje Bruslja. Med drugim je "karikirano" izjavil, da bi cepivo kupil "tudi od čečenske mafije, če bi bilo dostopno".

Afera SRIPT: 29 hišnih preiskav, 78 preiskovalcev, osumljenih 14 oseb
18. 02. 2021 08.31
Policija nam je potrdila, da je NPU v sodelovanju z ljubljanskimi in koprskimi kriminalisti opravil 29 hišnih preiskav na območju petih policijskih uprav. Povezane so s projektom SRIPT, v katerega je vpletena tudi nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Hišno preiskavo so opravili tudi pri njej, je potrdila Pivčeva, ki pravi, da bo le končana preiskava potrdila, da v primeru ni storila nič nezakonitega. Osumljenih je sicer 14 fizičnih in ena pravna oseba.

Jourová Slovenijo znova izpostavila kot slab primer zaradi ustrahovanja novinarjev
15. 02. 2021 20.33
Podpredsednica Evropske komisije za vrednote in transparentnost Věra Jourová je opozorila na vse večje pritiske na medije, kar slabo vpliva na demokracijo. Kot primer pritiska na medije v EU je med drugim navedla ustrahovanje novinarjev v Sloveniji. Zaradi tega je, kot pravi, že posredovala tudi pri slovenski vladi.

V Bruslju zaskrbljeni zaradi enostranskih ukrepov držav članic na mejah
15. 02. 2021 14.58
Evropska komisija bo poslala pismo vsem članicam EU, da jih opomni, da je treba spoštovati skupne usmeritve glede omejitev potovanj, je v Bruslju napovedal govorec komisije Christian Wigand. Komisar za pravosodje Didier Reynders je pred tem izrazil zaskrbljenost zaradi nedavnih enostranskih odločitev glede ukrepov na meji.

Konstruktivna nezaupnica: Janševa vlada uspešno prestala glasovanje
15. 02. 2021 08.11
Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih. Da bi predlog uspel, bi ga moralo podpreti najmanj 46 poslancev. V sklepnem delu razprave pa je bilo slišati zlasti poslance KUL, ki so uperili kritiko zoper vlado in obljubili prijaznejšo politiko, ki bo spoštovala vladavino prava. V SDS so jim očitali razglašenost in pomanjkanje programa.

Opozicija bo zahtevala sklic izredne seje o nacionalnem načrtu za okrevanje
11. 02. 2021 09.50
Partnerji v opoziciji pripravljajo zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi razpravljali o nacionalnem načrtu za okrevanje in odpornost. Še preden so namreč evropski poslanci potrdili 672 milijard evrov težak sveženj ukrepov za okrevanje, je Bruselj članice EU pozval, naj dobro pripravijo načrte, ki bodo podlaga za črpanje teh sredstev. A Ljubljana očitno ne razume, da se mora pri tem osredotočiti na ključna prednostna področja Unije, kot sta na primer zeleni prehod in digitalna preobrazba. Slovenija naj bi v Bruselj tako že poslala osnutek načrta, s katerim pa tam naj ne bi bili zadovoljni. Iz Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pa so medtem sporočili, da Evropska komisija ni obravnavala še nobenega od načrtov držav članic, navedbe o slabše pripravljenem slovenskem načrtu pa da so tako neresnične.

Ukinja se omejitev gibanja na občine, a policijska ura ostaja
11. 02. 2021 15.32
V ponedeljek bo začel veljati odlok, s katerim bo odpravljena omejitev gibanja na občine in na statistične regije. Mogoče se bo torej prosto gibati po celotni državi, je na novinarski konferenci pojasnil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. V veljavi pa ostaja omejitev gibanja v nočnih urah, torej med 21. in 6. uro, ki bo sproščena šele v rumeni fazi.

PSS za čas pogajanj začasno ustavil stavkovne aktivnosti
10. 02. 2021 15.27
Z vladno odločitvijo, da bo tudi za prve tri mesece letošnjega leta zagotovila sredstva za izplačila policistom, kot so jim pripadala po projektu varovanja schengenske meje, so po oceni Policijskega sindikata Slovenije vzpostavljeni dobri pogoji za mirna pogajanja. Zato je stavkovni odbor sindikata za čas pogajanj začasno prekinil stavko. Ta bo sicer formalno zaključena takrat, ko bo sklenjen stavkovni sporazum.

Sindikatu prekipelo zaradi hitrih sprememb pravil testiranja: Smo res tako ničvredni?
07. 02. 2021 13.03
Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS) pristojne poziva, naj uredijo razmere pri testiranju na novi koronavirus. Ob hitrih spremembah glede tega, kdo potrebuje negativen izvid testa, so v zdravstvenih domovih, tudi v dežurnih in urgentnih ambulantah, namreč deležni številnih klicev, ki so "vse prej kot kratki in prijetni".

Za Slovence dražji delovni vizumi za Veliko Britanijo
05. 02. 2021 11.50
Državljani petih evropskih in baltskih držav morajo za pridobitev delovnega vizuma v Veliki Britaniji plačati več kot drugi državljani EU. Med njimi so tudi Slovenci.