zadeve EU

Trump uvedel sankcije proti gradnji plinovodov, Rusi na nogah
21. 12. 2019 16.31
Predsednik ZDA Donald Trump je s podpisom zakona o obrambnem proračunu omogočil tudi uvedbo sankcij proti podjetjem in posameznikom, ki sodelujejo pri gradnji ruskih plinovodov Severni tok 2 in Turški tok. Ameriške oblasti imajo 60 dni časa, da določijo tiste, ki sodelujejo pri gradnji plinovodov. EU in Rusija sta izrazili nasprotovanje sankcijam.

Bratuškova: Če kandidatka za kohezijsko ministrico pade v DZ, bi sama na mestu Šarca odstopila
18. 12. 2019 13.17
Kakšna bo usoda nove slovenske državljanke Angelike Mlinar, ki se je več ur trudila prepričati člane parlamentarnih odborov EU za gospodarstvo, da bi postala nova ministrica za kohezijsko politiko, bo znano v četrtek. A Bratuškova že zdaj pravi, da bi, če Mlinarjeva ne bo dobila podpore v DZ, na Šarčevem mestu odstopila.

Mlinarjeva ni dobila podpore parlamentarnih odborov
17. 12. 2019 06.42
Kandidatka za ministrico brez resorja, pristojnega za razvoj in kohezijsko politiko, Angelika Mlinar po večurnem zaslišanju ni prepričala članov parlamentarnih odborov za EU in gospodarstvo. Prvi je njeno predstavitev zavrnil z devetimi glasovi proti sedmim, drugi z osmimi proti osmim. Generalni sekretar SAB pravi, da je to le izraz manjšinske vlade, glasovanje v DZ pa je nekaj drugega. Prepričani so, da tam lahko dobi podporo.

Šarec v DZ poslal ministrsko kandidaturo Mlinarjeve
16. 12. 2019 08.46
Kandidatka za kohezijsko ministrico Angelika Mlinar je po napovedih zaprisegla kot slovenska državljanka. Premier Marjan Šarec je v DZ poslal njeno ministrsko kandidaturo. Temu lahko sledi zaslišanje pred pristojnim odborom DZ. O podpori kandidatki za kohezijsko ministrico se še niso izrekle vse stranke, a tudi podpora vseh koalicijskih poslancev ni samoumevna.

Šarec: Ustanovitev novega letalskega prevoznika malo verjetna
16. 12. 2019 15.09
Premier Marjan Šarec je odgovarjal na poslanska vprašanja o cepljenju, stanju v zdravstvu, jedrski energiji in verjetnosti, da dobimo novega nacionalnega letalskega prevoznika.

Razočaranje nad mnenjem pravobranilca: 'Vrnitev na točko nič ne pride več v poštev'
11. 12. 2019 12.40
Arbitražno sodišče je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, tega ne more spremeniti niti stališče generalnega pravobranilca Sodišča EU, je po srečanju štirih predsednikov zatrdil predsednik republike Borut Pahor. Tudi po besedah predsednika vlade Marjana Šarca bo Slovenija pri implementaciji arbitražne razsodbe ostala neomajna. In kakšni so odzivi v parlamentarnih strankah? Nad mnenjem pravobranilca je večina bolj ali manj razočarana.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33
Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Šarec na obisku slovenskih vojakov: Prispevek Slovenije v regiji je dober
09. 12. 2019 14.23
Premier Marjan Šarec je obiskal slovenske vojake v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu. Srečal se je tudi s poveljnikom sil Eufor Althea, poveljnico Natovega poveljstva Sarajevo in poveljnikom sil Kfor. Kot je poudaril, je slišal same pohvale na račun slovenskih vojakov in vojakinj, ki izpolnjujejo svoje naloge v misijah.

Angelika Mlinar zaprosila za državljanstvo in postala kandidatka za ministrico
09. 12. 2019 16.51
Organi Stranke Alenke Bratušek so odločili, da za novo ministrico za kohezijo in razvoj predlagajo koroško Slovenko Angeliko Mlinar. Po oceni predsednice stranke so poiskali najboljšo možno kandidatko. Minarjeva je minuli teden že vložila tudi vlogo za slovensko državljanstvo.

'Na vključevanje invalidov bolj vplivajo psihološke ovire v glavah kot arhitektonske'
03. 12. 2019 06.35
Po svetu zaznamujemo mednarodni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Generalna skupščina ga je leta 1992 razglasila z namenom ozaveščanja o problematiki invalidnosti in spodbude k prizadevanjem za izboljšanje statusa invalidov. Letos Združeni narodi spodbujajo invalide k dejavnemu sodelovanju in prevzemanju vodstvenih vlog v družbi.

Potres v Albaniji: vse napore vlagajo v iskanje preživelih pod ruševinami
26. 11. 2019 07.03
Albanijo je stresel močan potres z magnitudo 6,4, ki so ga čutili po vsem Balkanu ter tudi v Italiji in Sloveniji. Umrlo je vsaj 22 oseb, še najmanj 600 ljudi pa je poškodovanih. Na območju mesta Drač je povzročil tudi veliko gmotno škodo - številne stavbe so porušene, v ruševinah pa iščejo morebitne preživele. Tudi v Tirani so prebivalci v strahu in paniki bežali na ulice.

'Dovolj je tišine. Ne smemo več čakati na politične drobtinice'
25. 11. 2019 13.30
"Dolžnost vseh, ki še zmoremo, je, da v imenu žrtev spolnega nasilja vztrajamo," poudarja predsednica Društva za nenasilno komunikacijo. Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami je sporočilo jasno: sprememba kazenskega zakonika je nujna. Pomembno je, da je zakonodaja glede teh zavržnih dejanj jasna, je poudarila Katičeva.

Nekdanja Trumpova uslužbenka: Rusi se pripravljajo na ponovitev scenarija iz leta 2016
22. 11. 2019 08.31
V nadaljevanju javnih zaslišanj pred ustavno obtožbo predsednika Donalda Trumpa je nekdanja članica Sveta za nacionalno varnost ZDA Fionna Hill prosila republikance, naj nehajo zavajati s teorijami, da se je kdo drug kot Rusija vpletal v ameriške volitve 2016. Trump medtem računa na "pomoč" senata, kjer imajo njegovi republikanci večino.

Ameriški veleposlanik potrdil Trumpovo izsiljevanje: Delal sem po njegovih navodilih
20. 11. 2019 18.50
Ameriški veleposlanik pri EU Gordon Sondland je na zaslišanju pred ustavno obtožbo predsednika ZDA priznal, da je sodeloval s Trumpovim odvetnikom Rudyjem Giulianijem pri pritisku na Ukrajino, da v zameno za pomoč uvede preiskavo Trumpovih političnih nasprotnikov. Na njegovo pričanje pa se je že odzval tudi Trump, ki je bil tokrat redkobeseden. "Ni človek, ki bi ga dobro poznal. Se mi pa zdi prijazen možakar," je dejal.

Ministrsko kandidaturo Mlinarjeve bi lahko otežila Avstrija
20. 11. 2019 19.10
Na ministrstvu za javno upravo in v službi vlade za zakonodajo menijo, da mora imeti minister slovensko državljanstvo. Koroška Slovenka Angelika Mlinar, ki jo SAB vidi na mestu kohezijske ministrice, se ne namerava odpovedati avstrijskemu državljanstvu. Če ji ne bodo pustili dvojnega, bo po njenih besedah to zadeve zapletlo.

Dva meseca po odhodu kohezijskega ministra: 'Vse bo pravočasno in tako, kot mora biti'
18. 11. 2019 16.16
Državni zbor je začel novembrsko zasedanje, premier Marjan Šarec pa je odgovarjal na vprašanja o črpanju evropskih sredstev, vardi na obmejnem območju, stanovanjski politiki in priseljevanju. "Novega ministra bom predlagal, ko mi bo stranka SAB, iz katere kvote je, sporočila ime," je dejal o iskanju novega kohezijskega ministra.

Načrte za novo Adrio so pripravljali ljudje, ki so dolga leta delali v propadli letalski družbi
17. 11. 2019 12.09
Država še ne ve, ali se bo odločila za projekt Air Slovenia, letalsko družbo, ki bi lahko nadomestila propadlo Adrio Airways. Kot smo izvedeli, so načrte za to novo družbo delali tisti, ki so bili zaposleni v propadli družbi, medtem pa certifikat letalskega prevoznika Adrie Airways še vedno obstaja, interesenti za nakup pa še vedno preverjajo, ali se ta izplača.

Popolna kibernetska varnost ni mogoča, moramo biti pripravljeni na vse
17. 11. 2019 07.00
Hekerski napadi in izsiljevanja so postali naš vsakdan, tarče napadov so lahko vsi, od podjetij, državnih organov do navadnih ljudi. Kibernetska varnost in načini, kako se lahko zavarujemo, pa postajajo del temeljnih državnih struktur in tudi politik. V Ljubljani smo se pogovarjali z ameriško strokovnjakinjo za kibernetsko varnost Liesyl Franz, ki dela v Uradu koordinatorja za kibernetska vprašanja na ameriškem State Departmentu, in vodjo slovenskega SI-CERTA Gorazdom Božičem.

Komisarski zapleti: Madžar na popravni izpit, postopek proti Britaniji
14. 11. 2019 15.55
Drugi krog zaslišanj kandidatov za evropske komisarje v ekipi Ursule von der Leyen se je končal s pozitivnima ocenama za kandidata Francije in Romunije, madžarski kandidat pa mora na popravni izpit. Evropska komisija pa je proti Veliki Britaniji sprožila pravni postopek, ker ni imenovala komisarskega kandidata.

Prva javna zaslišanja pred impeachentom Donalda Trumpa
13. 11. 2019 20.40
Predstavniški dom ameriškega kongresa je začel javna zaslišanja v okvirju preiskave pred ustavno obtožbo za odstavitev predsednika ZDA Donalda Trumpa in uvodni priči sta v svojih izjavah poudarili pomen trdnih strateških odnosov med ZDA in Ukrajino proti na novo agresivni Rusiji.

Ukinitev dodatka za delovno aktivnost brez vnovične podpore odbora DZ
11. 11. 2019 16.06
Na odboru DZ za delo ni bilo dovolj glasov za potrditev mnenja, da je predlog novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ukinja dodatka za delovno aktivnost, ustrezen. Ključno bo sicer glasovanje na plenarni seji DZ. Ministrstvo za delo bo pred tem med poslanci še poskušalo pridobiti zadostno podporo za predlog. Pričakovati je pogovore predvsem z NSi in SDS.

Von der Leynova: Evropa se bo morala naučiti jezika moči
08. 11. 2019 22.03
Novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v Berlinu zavzela za bolj samozavestno Evropo, ki bo znala uporabljati tudi "jezik moči" in bo še zlasti na področju varnosti razvila lastne mišice. V nagovoru o Evropi na predvečer 30. obletnice padca Berlinskega zidu se je zavzela tudi za širitev EU na Zahodni Balkan.

Članice EU še brez dogovora o dolžini preložitve brexita
25. 10. 2019 13.01
Veleposlaniki 27 držav članic EU ob načelnem dogovoru o preložitvi brexita po 31. oktobru niso sprejeli odločitve o dolžini odloga brexita, so sporočili diplomatski viri v Bruslju. Pogovori se bodo nadaljevali v ponedeljek.

Lenarčič odhaja s protestno odpovedjo na ministrstvu
25. 10. 2019 08.05
Bodoči slovenski komisar v Evropski komisiji se od svoje službe na zunanjem ministrstvu poslavlja protestno. Služba na ministrstvu, kjer je bil zaposlen kar 27 let, mu med komisarskim delom tako ne bo mirovala, s svojo potezo pa želi opozoriti na slabe razmere na zunanjem ministrstvu. "Ocenjujem, da bom za Slovenijo in Evropo odslej naredil več in bolje drugod," pravi.

Države članice dosegle dogovor o novem podaljšanju brexita
23. 10. 2019 13.54
Potem ko so britanski poslanci v torek potrdili predlog zakona o izstopnem sporazumu z EU, hkrati pa zavrnili časovnico obravnave zakona, zaradi česar je Johnson zamrznil sprejemanja zakonodaje, so o novi preložitvi brexita, za kar je zaprosila britanska vlada, razpravljale tudi države članice. Strinjale so se o ponovni preložitvi britanskega izstopa, niso pa se še uskladile o tem, za koliko časa bodo brexit preložili. Kot kaže, odločitve ni pričakovati pred petkom.

Hrvaški zunanji minister: Nimam občutka, da bi nas Slovenija blokirala
23. 10. 2019 16.24
Evropski komisar za notranje zadeve Dimitris Avramopulos je med obiskom v Zagrebu izjavil, da se bo Hrvaška s članstvom v schengnu lahko še bolje soočala z varnostnimi izzivi ter prispevala h krepitvi območja. Avramopulos se je srečal s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in notranjim ministrom Davorjem Božinovićem. Šef hrvaške diplomacije Radman pa je v v luči odločitve komisije komentiral tudi morebitno slovensko blokado hrvaškega vstopa v schengen.

Trump napovedal umik sankcij proti Turčiji
23. 10. 2019 18.25
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal umik sankcij proti Turčiji, ki so jih ZDA uvedle zaradi turške ofenzive proti Kurdom na severovzhodu Sirije. Napovedal je tudi, da bo manjše število ameriških vojakov ostalo v Siriji.

Šarec obžaluje, da je komisija sprejela politično odločitev
22. 10. 2019 06.43
Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v schengensko območje, je v sprejeti oceni o izpolnjevanju schengenskih pravil in standardov v Strasbourgu sporočila Evropska komisija. "To je še en evropski uspeh Hrvaške," se je na odločitev komisarske ekipe odzval hrvaški premier Plenković. Slovenski predsednik vlade Marjan Šarec pa obžaluje, da je komisija o tako pomembnem vprašanju odločala tik pred zaključkom mandata.

Uradno: Evropska komisija v torek o vstopu Hrvaške v schengen
21. 10. 2019 16.13
Pripravljenost Hrvaške na vstop v območje schengna bo na dnevnem redu torkovega zasedanja kolegija evropskih komisarjev, ki bo potekal v Strasbourgu, so potrdili na Evropski komisiji. Po neuradnih informacijah naj bi komisija ocenila, da Hrvaška izpolnjuje tehnične pogoje za vstop v schengen.

Britanska vlada vztraja: ujeli bomo rok za brexit konec oktobra
20. 10. 2019 11.27
Britanska vlada namerava ujeti rok za brexit konec oktobra, čeprav je moral premier Boris Johnson zaprositi EU za nov trimesečni odlog. Zunanji minister Dominic Raab je prepričan, da bo vlada v naslednjem tednu v parlamentu dobila dovolj podpore za potrditev ločitvenega dogovora in odhod Združenega kraljestva iz unije do predvidenega roka.