zagotavljanje

Vlada sprejela predlog zakona o pomoči gospodarstvu v višini 1,2 milijarde evrov

06. 12. 2022 14.36

Vlada je sprejela predlog Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Pomoč gospodarstvu vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena skupna višina možne pomoči v okviru vseh ukrepov je 1,2 milijarde evrov.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'

06. 12. 2022 09.48

Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Dokapitalizacija HSE: država vplačala prvo od dveh tranš

05. 12. 2022 16.35

SDH je Skupino HSE dokapitaliziral s 300 milijoni evrov. Gre za prvo od dveh tranš potrebnih finančnih sredstev, ki jim jih je za premostitev likvidnostnega primanjkljaja zagotovila Republika Slovenija. Drugo bodo vplačali po tem, ko bo vlada odobrila letni načrt družbe.

Pismo vladi: 'Modela pomoči podjetjem ne podpiramo, nujna dodatna pomoč'

05. 12. 2022 15.45

Delodajalska združenja niso zadovoljna s predlogom zakona o pomoči za gospodarstvo za omilitev posledic energetske krize. Zato so na predsednika vlade Roberta Goloba naslovila pismo, v katerem ga opominjajo, da so vladi poslala že več predlogov, kako bi lahko pomagala podjetjem zaradi visokih cen energentov. Dodala so tudi, da modela pomoči podjetjem ne podpirajo.

Iranski aktivisti državljane pozivajo, naj se tri dni vzdržijo nakupov

05. 12. 2022 10.32

Iranski aktivisti so pozvali k novemu valu protestov po vsej državi. Z njimi želijo pritisniti na iransko gospodarstvo in s tem na oblasti v Teheranu.

'Moralna policija še patruljira, pregledujemo pa zakon o nošnji hidžaba'

04. 12. 2022 11.53

V Iranu so po navedbah generalnega državnega tožilca razpustili moralno policijo, ki je bila odgovorna predvsem za zagotavljanje spoštovanja pravil oblačenja žensk, a državni mediji njegovo izjavo zanikajo. Notranje ministrstvo zadeve ne komentira, tožilec pa obenem zatrjuje, da iranski parlament in sodstvo razpravljata tudi o zakonu o obvezni nošnji hidžaba.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski

02. 12. 2022 11.24

V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

Policija bogatejša za 40 novih 'maric', prilagojenih potrebam policistov na terenu

02. 12. 2022 15.52

Vozni park Policije je pridobil 40 novih policijskih intervencijskih vozil. Policistom sta t. i. marice slovesno predala v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav in ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar. "Ta vozila ne bodo le zamenjala starih, temveč bodo v marsičem tudi olajšala in poenostavila policijsko delo. Oprema je namreč bistveno posodobljena," je dejal Lindav. Vozila bodo razdeljena med splošne oz. območne policijske postaje.

Svetovalec Zelenskega: V vojni je umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov

02. 12. 2022 06.59

Od začetka vojne v Ukrajini je v spopadih umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov, je sporočil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Obe državi sicer le redko navajata podatke o številu žrtev in tudi tokrat vojska podatkov še ni potrdila. Doslej se je v javnosti pojavilo že več različnih ocen o tem, koliko žrtev je vojna terjala na obeh straneh.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike

01. 12. 2022 19.31

Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?

25. 11. 2022 00.15

Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

Rdeči alarm za Veliki koralni greben. 'Uvrsti naj se ga na seznam ogroženih območij'

29. 11. 2022 16.51

Avstralski Veliki koralni greben bi morali uvrstiti na seznam ogroženih območij svetovne dediščine, ugotavlja dolgo pričakovano poročilo Združenih narodov. Po oceni odprave strokovnjakov, ki je območje grebena obiskala marca letos, se ta naravni čudež namreč sooča z velikimi grožnjami zaradi posledic podnebnih sprememb, poročajo tuje tiskovne agencije.

Dokapitalizacija Geoplina trenutno ni potrebna

29. 11. 2022 11.33

Skupščina največjega slovenskega trgovca s plinom Geoplin je v ponedeljek dala soglasje k podaljšanju pogodbe o posojilu, s katerim bo največji družbenik, Petrol, zagotovil likvidnost in nadaljnje nemoteno poslovanje. Poslovodstvo Geoplina ocenjuje, da v trenutnih tržnih okoliščinah dokapitalizacija družbe ni potrebna, so sporočili.

DZ sprejel novelo zakona o dohodnini

28. 11. 2022 10.18

DZ je z glasovi poslancev Svobode, SD in Levice potrdil novelo zakona o dohodnini, ki bo ustavila postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025 in odpravila nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta. Poslanci SDS so glasovali proti, v NSi so se vzdržali.

Slovenija s humanitarno pomočjo Ukrajini in državam v razvoju

25. 11. 2022 15.53

Ministrstvo za zunanje zadeve je podprlo projekt za dokončanje obnove doma za rehabilitacijo v Ukrajini. Slovenija bo s tem projektom pomagala zagotoviti zmogljivosti za primerno oskrbo in rehabilitacijo 90 otrok, invalidov in mladih s posebnimi potrebami. Slovenija se prav tako pridružuje pobudi ukrajinskega predsednika Zelenskega in bo namenila znatna sredstva za humanitarno pomoč v hrani najbolj prizadetim državam v razvoju.

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo

25. 11. 2022 06.29

Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Hrvaška za solidarnostni sporazum s Slovenijo o oskrbi s plinom

24. 11. 2022 18.51

Hrvaška vlada je sprejela odločitev o sklenitvi solidarnostnega sporazuma s Slovenijo o oskrbi s plinom, podpisala pa ga bo v prihodnjih dneh, je po zasedanju ministrov članic EU, pristojnih za energetiko, povedal hrvaški gospodarski minister Davor Filipović. Slovenska vlada je medtem predlog pobude za tak sporazum potrdila že avgusta.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'

22. 11. 2022 15.09

Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Varnostni svet v svetu nevarnosti

19. 11. 2022 17.12

Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

Splet v plamenih: kaj se dogaja z vstopnicami za turnejo Taylor Swift?

19. 11. 2022 08.00

Zaradi velikega navala oboževalcev, ki so si vstopnice za turnejo Taylor Swift želeli zagotoviti že pred pričetkom redne prodaje, je prišlo do zloma spletne strani Ticketmaster. Podjetje, ki velja za monopol pri prodaji vstopnic, je bilo tako primorano preklicati splošno prodajo, v izjavi za javnost pa so pojasnili, kaj je bilo pravzaprav krivo za neljub dogodek.

Upanje in stiska v porodišnici v Hersonu: 'Ne vem, ali oče sploh ve, da ima sina'

18. 11. 2022 22.11

V porodnišnici v nedavno osvobojenem mestu Herson primanjkuje elektrike, ogrevanje je nestabilno in neprestano se sliši eksplozije bomb. Kljub temu pa novopečene mamice ohranjajo upanje in so prepričane, da bodo njihovi otroci odraščali v Ukrajini, osvobojeni ruskega nadzora.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Četrtne in krajevne skupnosti: veliko več kot le 'kuhanje golaža'

18. 11. 2022 09.52

Na prihajajočih lokalnih volitvah bomo poleg župana in članov občinskega sveta volili tudi člane krajevnih, vaških oziroma četrtnih skupnosti. In če o pristojnostih župana in občinskega sveta vemo nekoliko več, pa delovanje najmanjših enot organizirane lokalne politične skupnosti večkrat ostaja nejasno. Kakšne so v resnici pristojnosti krajevnih, četrtnih in vaških skupnosti? Ali "samo kuhajo golaž", kot jim nekateri radi očitajo, ali je rezultat njihovega dela viden tudi v izboljšanju življenja lokalne skupnosti skozi različne projekte in akcije?

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini

17. 11. 2022 12.28

DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno

16. 11. 2022 19.25

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem

16. 11. 2022 13.26

Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

Svež asfalt za nov županski mandat

16. 11. 2022 07.00

Slavnostno rezanje trakov, harmonike, nagovori. Zadnji tedni pred volitvami so za župane slovenskih občin, predvsem manjših, zelo zasedeni. V številnih krajih po državi se zaključujejo obnove, preplastitve in gradnje cestnih odsekov, pripadajoče infrastrukture. So številni na novo odprti odseki v zadnjih tednih po slovenskih občinah le plod prostorskega načrtovanja ali premišljena predvolilna taktika aktualnih županov, ki jim bo zagotovila nov mandat?

Notranja ministrica Tatjana Bobnar prestala interpelacijo

14. 11. 2022 06.39

Po več kot 12-urni seji so poslanci v državnem zboru sprejeli odločitev. Notranja ministrica Tatjana Bobnar je prestala interpelacijo, ki so jo zoper njo vložili v stranki SDS. V njej so ministrici med drugim očitali zlorabo funkcije, zavajanje javnosti in opustitev dolžnostnih ravnanj. Proti interpelaciji ministrice je naposled glasovalo 50 poslancev, za 24 poslancev. Koalicija je sicer v večurni razpravi ministrico podprla, delu kritik pa so se poleg SDS pridružili tudi poslanci NSi.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?

13. 11. 2022 21.06

Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.