zagotavljanje

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23
Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Vlada v odhodu podprla vzpostavitev logističnega centra NIJZ
01. 06. 2022 13.24
Odhajajoča vlada Janeza Janše je na sredini dopisni seji podprla uvrstitev projekta vzpostavitev logističnega centra NIJZ in prostorov službe za preskrbo s cepivi v načrt razvojih programov za obdobje 2022–2025.

Odbor za zunanjo politiko podprl predstavitev Fajonove
30. 05. 2022 06.17
Kandidatka za zunanjo ministrico Tanja Fajon je uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom DZ za zunanjo politiko. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, šest jih je bilo proti. Največ vprašanj so ji poslanci zastavili glede odnosov s Hrvaško in vojne v Ukrajini.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev ministrskega kandidata Hana
28. 05. 2022 17.59
Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana ocenil kot ustrezno. Vprašanja so se med drugim nanašala na napovedane spremembe pri obdavčitvi, zagotavljanje kadrov, državno lastništvo v turizmu, ukrepanje ob draginji. Sam napoveduje posvetovanje in dialog z deležniki.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22
Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Na Slovaško odhaja 101 pripadnik Slovenske vojske
24. 05. 2022 18.07
V Vojašnici Edvarda Peperka v Mostah je potekala slovesnost pred odhodom prvega kontingenta na misijo Aktivnosti okrepljene pozornosti na Slovaško. V prvi fazi na Slovaško, v kraj Lešt, odhaja 101 pripadnik Slovenske vojske.

Nemški minister za gospodarstvo opozoril na svetovno recesijo
23. 05. 2022 12.44
Nemški gospodarski minister je v Davosu poudaril, da se bo treba hkrati spopasti z vsaj štirimi medsebojno povezanimi krizami, pri čemer je omenil visoko inflacijo, energetsko krizo, pomanjkanje hrane in podnebne spremembe. Če voditelji ne bodo uspeli rešiti nekaterih glavnih svetovnih gospodarskih problemov, svet čaka recesija, je opozoril.

Biden: Če bo Kitajska napadla Tajvan, bodo ZDA vojaško posredovale
23. 05. 2022 10.18
Ameriški predsednik Biden je med obiskom Japonske dejal, da bodo ZDA s silo branile Tajvan, če bi ga napadla Kitajska, kar kaže na odmik od desetletja trajajoče politike Washingtona o tako imenovani strateški dvoumnosti proti vzhodnoazijski demokraciji. ZDA in Japonska sta se dogovorili tudi za poglobitev sodelovanja na področjih, kot so nove tehnologije, varnost dobavnih verig in čista energija.

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...
22. 05. 2022 11.56
90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom
21. 05. 2022 17.47
Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

EU in parlament dosegla dogovor o zakonodaji glede skladiščenja plina
19. 05. 2022 13.44
Svet Evropske unije, v katerem so države članice, in Evropski parlament sta dosegla začasni dogovor o zakonodaji glede skladiščenja plina. Za države, ki nimajo lastne infrastrukture za shranjevanje plina, dogovor predvideva dostop do zalog drugih držav. Med državami brez tovrstne infrastrukture je tudi Slovenija.

SDS predlaga tudi referendum o zakonu o RTV Slovenija
18. 05. 2022 08.23
Potem ko so v poslanski skupini SDS predlagali referendum o zakonu o vladi, so zdaj enak predlog podali tudi za spremembe zakona o RTVS, ki ga DZ obravnava na izredni seji. S tem se bo tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija nameravala zavrniti, zavlekel.

Bruselj odobril ponovno uvedbo slovenske sheme podpor podjetjem zaradi koronavirusa
17. 05. 2022 13.22
Evropska komisija je danes odobrila ponovno uvedbo slovenske sheme za podporo podjetjem, ki jih je prizadel izbruh novega koronavirusa, ter za raziskave, razvoj in proizvodnjo izdelkov v zvezi s koronavirusom. Dodatno je odobrenih 150 milijonov evrov, medtem ko je bila prva shema, odobrena avgusta 2020, težka 100 milijonov evrov.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok
17. 05. 2022 08.41
Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

'Okupatorji nočejo priznati, da je posebna operacija že propadla'
16. 05. 2022 09.52
Ukrajinski vojaki, ki branijo mesto Harkov, so dosegli rusko mejo, je sporočil regionalni guverner. Trditev še sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, poudarjajo tuji mediji. Ukrajinski predsednik Zelenski medtem pravi, da je ruska posebna operacija že propadla, čeprav priznava, da država nima sredstev, da bi Ruse pregnala iz Mariupola.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'
16. 05. 2022 13.16
Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35
Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07
V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Putin se pripravlja na 'dolgo vojno', napredek ukrajinskih sil v Harkovu
11. 05. 2022 07.59
Vladimir Putin se pripravlja na dolgo vojno v Ukrajini, najbrž pa niti zmaga na vzhodu ne bo končala konflikta, so opozorile ameriške obveščevalne službe. Medtem se na vzhodu nadaljujejo ostri boji za ozemlje, ki ga skuša zavzeti Rusija. Tudi iz ruske regije Belgorod ob meji z Ukrajino so poročali o novih napadih iz sosednje Ukrajine. Kot je sporočil guverner te regije, naj bi bil v napadu z ukrajinske strani ubit en človek, še trije so bili ranjeni. Na območju ruskega Kurska pa naj bi sestrelili ukrajinski dron. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je dejal, da se trenutno osredotočajo se na posledice vojne in ne na mirovno diplomacijo. Češka je medtem 100 svojim državljanom odobrila odhod na fronto v Ukrajini.

Gledališče obsodilo golo fotografijo Jesseja Williamsa
11. 05. 2022 16.48
Po spletu so zakrožile gole fotografije igralca Jesseja Williamsa, ki se je razgalil za vlogo v broadwayski predstavi Take Me Out. Nekdo med občinstvom je igralca med golim prizorom snemal in fotografiral, posnetki pa so hitro zaokrožili po družbenih omrežjih. Gledališče Second Stage je dejanje in odziv javnosti strogo obsodilo in v izjavi za javnost zapisalo, da gre pri tem za kršenje njihovih pravil.

Vlada bi sežigalnicam komunalnih odpadkov podelila koncesije za 30 let
10. 05. 2022 17.48
Vlada je izdala uredbo o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let.

Putin: Posebna vojaška operacija je bila potrebna in pravočasna
09. 05. 2022 08.52
V ruski prestolnici Moskvi se je odvila parada ob dnevu zmage nad nacizmom, na kateri je spregovoril ruski predsednik Vladimir Putin. Kot je poudaril, se ruske sile, ki so napadle Ukrajino, borijo za svojo domovino. Invazijo na sosednjo državo je znova označil za posebno vojaško operacijo, ki je bila po njegovih besedah potreben in pravočasen ukrep, saj se naj bi Zahod pripravljal na napad na Donbas in Krim. Prelet vojaških letal so medtem odpovedali. Kot razlog so navedli slabe vremenske razmere, a posnetki s parade kažejo na razmeroma jasno nebo nad Moskvo.

'V Mariupolu ni ostalo nič več, kar bi lahko razpadlo'
06. 05. 2022 08.47
Od začetka reševalne operacije pod vodstvom Združenih narodov je bilo iz porušenega Mariupola in oblegane jeklarne Azovstal evakuiranih skoraj 500 civilistov, je sporočil vodja ukrajinskega predsedniškega urada Andrij Jermak. Ruska tiskovna agencija RIA je sporočila, da so iz Azovstala v petek s tremi avtobusi evakuirali še 48 civilistov, med njimi so bili tudi otroci. Pri tem se sklicujejo na navedbe svojega dopisnika na terenu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je dejal, da je ukrajinsko mesto na obali Črnega morja povsem uničeno. Ruski predsednik Vladimir Putin je zatrdil, da so ruske sile civilistom pripravljene omogočiti varen prehod, a se morajo ukrajinski borci predati. Po navedbah ukrajinskih oblasti si Rusija do dneva zmage, 9. maja, želi zavzeti oblegano jeklarno Azovstal. Rusko zunanje ministrstvo je medtem izključilo možnost uporabe jedrskega orožja v Ukrajini in se pri tem sklicevalo na njihovo jedrsko doktrino, ki predvideva uporabo tovrstnega orožja le, če je ogrožen obstoj države.

Pentagon zanika, da bi z obveščevalnimi podatki pomagali potopiti Moskvo
06. 05. 2022 08.38
Medtem ko več ameriških medijev poroča, da je Ukrajina potopila Moskvo, vodilno rusko črnomorsko raketno križarko, s pomočjo obveščevalnih podatkov, ki so jim jih zagotovile ZDA, pa Pentagon to zanika. Neimenovani vir je namreč povedal, da je Ukrajina ZDA vprašala o ladji, ki pluje proti jugu Odese, ZDA pa da so sporočile, da gre za ladjo Moskva, prav tako so pomagale potrditi njeno lokacijo. Ukrajina pa je nato na Moskvo izstrelila dve raketi. A je tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby zanikal, da bi Ukrajini posredovali kakršne koli informacije o lokaciji Moskve.

Peklenske razmere v Azovstalu: 'Nekateri so razmišljali o samomoru'
05. 05. 2022 07.55
Iz mariupolske jeklarne Azovstal so v zadnjih dneh evakuirali več kot 340 ljudi, civilisti pa so spregovorili o tamkajšnjih "peklenskih" razmerah. Nekaterim se je situacija zdela tako brezizhodna, da so razmišljali o samomoru. Poveljnik polka Azov je dejal, da ukrajinske sile v jeklarni bijejo "težke krvave bitke". Rusija medtem trdi, da humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov z območja jeklarne delujejo. Razmere, sicer napete, ostajajo tudi drugod na vzhodu države, kjer ruske sile nadaljujejo napade tudi iz zraka. Ukrajinski vojaki, ki vztrajajo v tovarni, trdijo, da naj bi ruska stran kršila napovedano prekinitev ognja.

(Ne)lastništvo nad divjadjo razburilo lovce
05. 05. 2022 12.16
S 13. aprilom je prenehal veljati Zakon o varstvu okolja, po katerem je bila divjad v lasti države. Nov zakon je omenjeno določbo črtal, kar pomeni, da je divjad na naših tleh trenutno nikogaršnja last, opozarjajo v Lovski zvezi Slovenije, kjer menijo, da zakon ustvarja razliko med zavarovanimi vrstami in ostalimi prostoživečimi živalmi. A na ministrstvu za okolje pojasnjujejo, da so določbo črtali zaradi nevpletanja v drugo zakonodajo in da to ne pomeni nobenih sprememb.

Nov zemljevid potresne nevarnosti v Evropi: Slovenija ogroženo območje
02. 05. 2022 11.27
V Evropskem združenju za potresno nevarnost in ogroženost (EFEHR) so pripravili nov oziroma posodobljen zemljevid Evrope, ki prikazuje, kje so potresno najbolj ogrožena območja. Avtorji zemljevida pojasnjujejo, da so pri tem so upoštevali več dejavnikov: največja tveganja predstavljajo stavbe, zgrajene pred 80. leti prejšnjega stoletja, urbana območja in območja z veliko potresno dejavnostjo v preteklih letih. Najbolj ogrožene države so Turčija, Grčija, Albanija, Italija in Romunija, sledijo jim preostale države na Balkanskem polotoku, tudi Slovenija.

Rekordna podražitev goriv: dizel nad 1,8 evra za liter, bencin nad 1,6
01. 05. 2022 06.58
Po tem, ko se vlada ni odločila za podaljšanje regulacije cen pogonskih goriv, se cene 95-oktanskega bencina in dizla spet oblikujejo prosto na trgu. Skok cen pa je rekorden in se med trgovci razlikuje. V skladu z napovedmi poznavalcev je cena 95-oktanskega bencina presegla 1,6 evra za liter, cena dizla pa 1,8. Za 50-litrski rezervoar bencina bomo tako po novem odšteli do 84 evrov, dizla pa do 94 evrov. Draži se tudi plin.

Na Rožniku po dveletnem premoru spet živahno, po državi zagoreli kresovi
30. 04. 2022 07.39
Na Rožniku, kamor se je po dveh letih ponovno v živo vrnila tradicionalna sindikalna prireditev na predvečer praznika dela, so se zbrali številni obiskovalci. Kres je zagorel ob 22. uri, pred tem pa so obiskovalce nagovorili sindikalni predstavniki. V ospredju letošnjih nagovorov so bile predvsem nedavne državnozborske volitve.