zahodno

V Rusiji občutno pomanjkanje zdravil in pripomočkov za zdravstveno oskrbo
18. 03. 2022 18.14
Splošno krizo zaradi vojne v Ukrajini na svoji koži že močno občutijo tudi Rusi. Sankcije, ki jih je celoten svet sprejel proti Rusiji zaradi invazije na zahodno sosedo, so poleg ruskih oligarhov, ki jim je bil odvzet del premoženja, dosegle tudi običajne državljane. Primanjkovalo naj bi pomembnih življenjskih potrebščin, kot so zdravila, a še večja težava kot pomanjkanje so cene. O ceni, ki jo zaradi vojne zdaj plačujejo ruski državljani, smo se pogovarjali z Rusom, ki sicer živi v Sloveniji, a ima v domovini ogromno sorodnikov in prijateljev.

Šibek potresni sunek v bližini Anhovega
15. 03. 2022 11.01
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 10.09 zabeležili šibek potresni sunek z magnitudo 1,6. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 69 kilometrov zahodno od Ljubljane, v bližini Anhovega.

Ukrajina se boji, da se bo ruski invaziji priključila Belorusija, Pentagon miri: Ni znakov za to
11. 03. 2022 05.50
Situacija v Ukrajini je tudi 16. dan ruske invazije napeta. Ruske enote so izvedle nove napade na zahodu države, kamor v prepričanju, da je tako varneje, beži vedno več ljudi. Rakete so tako padle na letališča v zahodnih mestih Luck in Ivano-Frankivsk, prvič od začetka invazije so Rusi bombardirali tudi zahodno mesto Dnipro. Ukrajina opozarja na možnost, da se bo ruski invaziji kmalu pridružila še Belorusija, a Pentagon miri, da ni nobenih znakov, da bi se beloruske enote ali sile premaknile v Ukrajino. Ukrajinski zunanji minister je sporočil, da je v obleganem Mariupolu v 12 dneh umrlo 1582 civilistov, kar je označil za "najhujšo humanitarno katastrofo na planetu". V mestu Melitopol, ki so ga zasedle ruske enote, pa naj bi ugrabili župana.

'Vsi reaktorji v černobilski elektrarni so ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo'
09. 03. 2022 09.50
Ukrajinski Ukrenergo je sporočil, da je bila nuklearka v Černobilu v celoti odklopljena iz električnega omrežja. Ukrajinski zunanji minister je ob tem posvaril, da imajo rezervni dizelski generatorji 48-urno zmogljivost za napajanje elektrarne in da se bodo hladilni sistemi za izrabljeno jedrsko gorivo nato ustavili, zaradi česar bo grozilo uhajanje sevanja. A slovenski strokovnjaki pojasnjujejo, da so od leta 2000 vsi reaktorji ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo. "Morebitna nesreča v bazenu z izrabljenim gorivom v Černobilu ne bi imela daljnosežnega vpliva, posebej pa ne bi bilo nevarnosti za Slovenijo," še pravijo.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42
Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

V ukrajinskih mestih sirene zavijajo tudi sredi noči, ruske enote stopnjujejo napade
02. 03. 2022 06.06
Ko je padel mrak, so se v večjih ukrajinskih mestih znova oglasile sirene pred zračnimi napadi. Tudi iz Kijeva znova poročajo o novih eksplozijah. Za eksplozijo, ki je poškodovala območje železniške postaje, so mestne oblasti pozneje sporočile, da je šlo za ostanke ruske rakete, ki naj bi jo sestrelila ukrajinska protiletalska obramba, o morebitnih poškodovanih pa ne poročajo. Sirene so se oglasile tudi v Odesi in Umanu, ob dveh zjutraj po lokalnem času znova tudi v Lvovu na zahodu države. Mirovna pogajanja med delegacijama se bodo nadaljevala v četrtek. Strani se bosta srečali na območju Beloveške pušče v beloruski regiji Brest. Ukrajinska delegacija bo predvidoma prispela na pogajanja preko Poljske, kjer je letališče.

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala
01. 03. 2022 05.26
Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

'Prebivalci Lvova pripravljeni, predvsem pa odločeni, da ustavijo Putina'
01. 03. 2022 20.10
V Lvov se je odpravila tudi ekipa POP TV. S tega mesta na zahodu Ukrajine se za naše oddaje oglaša odgovorni urednik 24ur.com Jure Tepina. Da so razmere v mestu za zdaj mirne, a da se to lahko spremeni v vsakem trenutku. "Prebivalci Lvova so pripravljeni, predvsem pa tudi odločeni, da ustavijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in da v tej vojni zmagajo," pravi. Pohvalil je tudi ukrajinske medije, na katere so tamkajšnji prebivalci zelo ponosni.

Putin potrdil pripravljenost na sodelovanje, a od svojih pogojev ne odstopa
28. 02. 2022 19.23
Francoski predsednik Emmanuel Macron je ruskega predsednika Vladimirja Putina pozval k zaščiti civilistov v Ukrajini, je sporočil urad francoskega predsednika. Putin je Macronu medtem dejal, da sta demilitarizacija Ukrajine in zahodno priznanje ruske suverenosti nad Krimskim polotokom predpogoja za končanje spopadov v Ukrajini.

So branitelji kačjega otoka, ki so ozmerjali Ruse, še vedno živi?
27. 02. 2022 08.02
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da so vojaki na Kačjem otoku, ki so na ruske pozive, naj se predajo, odgovorili z "J*** se", herojsko umrli, vendar zdaj mejna straža pravi, da upa, da so še vedno živi.

Kaj je skupnega Ukrajini in kraškemu Štanjelu?
27. 02. 2022 06.10
Ko se potopiš v uličice prekrasnega Štanjela, lahko na eni izmed hiš naletiš na doprsni kip Tarasa Ševčenka. Večini to ime, razen določene eksotičnosti, ne bi pomenilo veliko, učenci verjetno že zdavnaj zastarelega gimnazijskega kurikuluma in z vsaj rahlim zanimanjem za literaturo pa bi bili začudeni, kaj neki v Štanjelu počne kip, če ne največjega, pa vsaj po nacionalni plati najpomembnejšega ukrajinskega pesnika, sicer skoraj sodobnika našega Franceta Prešerna.

Srbija v objemu Kitajske
26. 02. 2022 09.20
Tesnejše gospodarsko povezovanje Kitajske z Evropo traja dobro desetletje. Najprej je Kitajska oblikovala platformo 16+1, v kateri so zbrane nekdanje evropske socialistične države in Kitajska. Gre za multilateralno platformo, ki je nastala leta 2012 na pobudo Kitajske z željo, da se okrepi politično in ekonomsko sodelovanje z državami v Evropi. Ravno te države, ki so zbrane v platformi 16+1, se bodo nekaj let pozneje izkazale za najpomembnejše države za kitajske infrastrukturne projekte v Evropi v okviru kitajske pobude Pas in cesta (v angl. Belt and road initiative). Hitre železnice, nove ceste in pristanišča se razvijajo vzdolž antične svilne ceste, Kitajska pa se na ta način profilira kot globalna velesila, s čimer skuša postati enakopravna država v odnosu do ZDA na globalni ravni. V tem novem geopolitičnem projektu Kitajske dobiva vse pomembnejše mesto tudi ena balkanska država – Srbija.

'Veter je naenkrat odtrgal streho, enostavno odpihnilo jo je'
19. 02. 2022 14.46
Nevihta Eunice je v petek po Evropi terjala najmanj devet smrtnih žrtev, z rekordno močnimi sunki vetra pa je bilo več milijonov ljudi prisiljenih, da se zatečejo na varno. Po vsej zahodni Evropi so zaradi nevihte prekinjeni leti, vlaki in trajekti, mnoga gospodinjstva pa so ostala brez elektrike.

Biden znova: Nevarnost ruske invazije v Ukrajino "zelo velika"
17. 02. 2022 07.09
Potem ko je Rusija naznanila nadaljnje umikanje vojaških sil z območij blizu Ukrajine, so zahodni zavezniki do tega skeptični. ZDA so navedbe Rusije o umikanju svojih vojakov z meje z Ukrajino že predhodno zavrnile kot napačne, Biden pa je znova zatrdil, da je nevarnost ruske invazije 'zelo velika. Po poročilih o obstreljevanju v Ukrajini ZDA in Nato opozarjata pred ruskimi provokacijami.

'Zahod mora ostati enoten in pripraviti sankcije, če se bo ruska agresija stopnjevala'
14. 02. 2022 08.27
Medtem ko Zahod meni, da je okno za diplomatsko rešitev krize sicer še vedno odprto, a se vedno bolj zapira, saj da je invazija na Ukrajino možna kadarkoli v naslednjih 48 urah, Rusija še vedno trdi, da ne izvaja nobenih nenavadnih vojaških aktivnosti na svojem ozemlju. Britanski premier Johnson in predsednik ZDA Biden sta se v telefonskem pogovoru strinjala, da mora Zahod ostati enoten proti ruski grožnji in se pripraviti na sankcije v primeru stopnjevanja ruske agresije. Tudi nemški kancler je poudaril, da se o suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine ni mogoče pogajati in ponovil, da bodo v primeru napada sledile ostre sankcije proti Rusiji. Ukrajina medtem še vedno vztraja pri članstvu v zvezi Nato. Predstavnik za odnose z javnostmi Peskov pa je sporočil, da se je Vladimir Putin pripravljen pogajati.

Ruski napad na Ukrajino: kakšen je najbolj črn scenarij?
14. 02. 2022 06.00
Če bi Rusija dejansko napadla Ukrajino, bi bila to največja in potencialno najbolj krvava vojaška akcija v Evropi po drugi svetovni vojni. V najslabšem možnem scenariju bi pripeljala do več deset tisoč smrtnih žrtev med vojaki in civilisti ter na milijone beguncev, ki bi bežali v Evropo. Kako realna je grožnja? Eden ključnih datumov je 20. februar, opozarjajo analitiki.

Uroš Zorman uradno nasledil Ljubomirja Vranješa
10. 02. 2022 12.37
Rokometna zveza Slovenije (RZS) je na četrtkovi seji predsedstva imenovala novega selektorja moške reprezentance. Po švedskem strokovnjaku Ljubomirju Vranješu bo to odgovorno mesto zasedel 42-letni Uroš Zorman.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa
10. 02. 2022 08.52
Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Tudi prva polovica februarja nam ne bo prinesla prave zime
01. 02. 2022 07.00
Za nami sta že dve tretjini meteorološke zime, ki se s snegom nista preveč izkazali, in kot vse kaže, tudi v prvi polovici februarja ne bo veliko drugače. Fronte bodo namreč naše kraje ob prevladujočem severozahodnem vetru še vedno prehajale le oslabljene, kar pomeni, da si večjih padavin do nadaljnjega ne moremo obetati. Možne bodo le kratkotrajne plohe.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'
29. 01. 2022 11.09
Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Januar med najbolj sončnimi v zgodovini meritev, kaj pa nam prinaša februar?
29. 01. 2022 07.00
Januar v dolgoletnem povprečju velja za najbolj mrzel mesec, a letos ga bolj kot nizke temperature zaznamuje veliko število sončnih ur. Omembe vrednih padavin nismo imeli že od šestega januarja in tako bo ostalo še vsaj en teden. Kaj pa nam bo prinesel preostanek zime? Kot kažejo dolgoročne napovedi, se bo nadaljevalo nadpovprečno toplo in večinoma suho vreme. Na zimo nas bodo bolj kot ne spominjala le jutra.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?
27. 01. 2022 07.15
Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Ameriška obalna straža po prevrnitvi čolna blizu Floride išče 39 ljudi
26. 01. 2022 07.06
Po nesreči čolna ob obali Floride ameriška obalna straža išče 39 pogrešanih oseb. Oblasti je o nesreči obvestil tamkajšnji ribič, potem ko je iz morja rešil moškega, ki se je oprijemal trupa čolna. Kot je dejal preživeli, potniki na čolnu niso nosili rešilnega jopiča. Ameriške oblasti menijo, da so čoln uporabljali za tihotapljenje ljudi.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek
25. 01. 2022 07.15
Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Zakaj močno sneži na grških otokih, pri nas pa snega ni od nikoder?
25. 01. 2022 07.30
V teh dneh zanimivega vremenskega dogajanja ne manjka. Medtem ko se na severni strani Alp in tudi marsikje v Grčiji soočajo z obilnim sneženjem, se moramo pri nas sprijazniti le s posameznimi snežinkami. Slovenija se je namreč znašla v t. i. padavinski luknji, Alpe pa so postale nekakšna skakalnica za snežne padavine na jugu Evrope. Zakaj se ta pojav sploh zgodi?

V dveh zaporednih potresih v Afganistanu umrlo najmanj 26 ljudi
18. 01. 2022 07.47
Dva zaporedna potresa sta prizadela zahodno afganistansko provinco Badghis. Po prvih informacijah lokalnih oblasti je umrlo 22 ljudi, kasneje so poročali že o 26 žrtvah. Opozarjajo, da se lahko število umrlih še poveča. Brez strehe nad glavo je ostalo več ljudi, saj je potres uničil več kot 700 hiš.

Po izbruhu podvodnega vulkana pepel pobelil Tongo, v Peruju zaradi cunamija dve smrti
16. 01. 2022 08.12
Izbruh vulkana in posledični cunami, ki sta prizadela Tongo, sta povzročila veliko škodo v prestolnici te državice v Tihem oceanu. Celoten obseg škode še ni znan, saj so povezave z otočjem prekinjene. Vulkanski pepel je po izbruhu prekril to otoško državo, ki je po besedah tamkajšnjih prebivalcev zdaj bolj podobna površini Lune. V oddaljenem Peruju pa je cunami odnesel dve človeški življenji. Izbruh je bil sicer tako silovit kot potres magnitude 5,8. Cunami je poplavil tudi obale Japonske in ZDA, številne države pa so že obljubile pomoč.

Izbruh podvodnega vulkana na Tongi sprožil cunami, evakuirali tudi tongovskega kralja
15. 01. 2022 10.57
V bližini kraljevine Tonga je v petek izbruhnil podvodni vulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai in sprožil cunami. Oblasti so po vsem Pacifiku, vključno s Samoo, Fidžijem in Novo Zelandijo, izdale opozorila o cunamiju. Ljudi so pozvale, naj se zaradi možnosti močnih in nenavadnih tokov ter nepredvidljivih valov izogibajo obalnim območjem. Tudi ameriški meteorološki urad je za celotno zahodno obalo ZDA izdal opozorilo zaradi nevarnosti cunamija, valovi pa so medtem že poplavili nižje ležeče predele Havajev. O manjšem cunamiju poročajo tudi iz Japonske.

'Grozljiv smrtni davek' – hud požar v Bronxu vzel 17 življenj
10. 01. 2022 06.47
Požar, ki je v nedeljo izbruhnil v 19-nadstropnem stanovanjskem bloku v newyorškem Bronxu, je zahteval številne smrtne žrtve. Prva poročila so govorila o 19 smrtnih žrtvah, a so predstavniki mestnih oblasti število zdaj popravili na 17. Med njimi je bil devet odraslih in osem otrok. Požar je najverjetneje izbruhnil zaradi iskre, ki jo je sprožil pokvarjen prostorski grelnik v dvojnem stanovanju v drugem in tretjem nadstropju.

V Španiji veter dvignil napihljiv grad, umrla osemletnica
05. 01. 2022 17.00
Nesreča se je zgodila v zabaviščnem parku v bližini Valencije. En otrok je umrl, osem drugih pa je ranjenih. Do nesreče je prišlo, ker se je prevrnil napihljiv grad.