zakon o kazenskem postopku

Švarc Pipanova obljublja dosledno spoštovanje vladavine prava
03. 06. 2022 13.59
Zdaj že nekdanji minister za pravosodje Marjan Dikaučič je predal posle svoji naslednici Dominiki Švarc Pipan. Poudarila sta, da je primopredaja potekala v sproščenem vzdušju. Nova pravosodna ministrica je med ključnimi prioritetami svojega mandata izpostavila dosledno spoštovanje in udejanjanje vladavine prava.

Dominika Švarc Pipan čez sito parlamentarnega odbora
30. 05. 2022 11.09
Kandidatka za ministrico za pravosodje Dominika Švarc Pipan je v predstavitvi pred pristojnim odborom DZ med drugim izpostavila vladavino prava kot ideal, h kateremu si moramo prizadevati vsi. Zavezanost temu načelu pa je po njenem mnenju nujna predpostavka za obnovo zaupanja v družbi. Naštela je tudi nekaj načrtovanih zakonodajnih sprememb. Zaslišanje je uspešno prestala – da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, proti jih je bilo pet.

Sodišče zavrnilo dokazne predloge obrambe domnevnih trgovcev z drogo
26. 05. 2022 16.22
Na nadaljevanju sojenja domnevnim trgovcem z drogo s prvoobtoženim Alešem Zupančičem je ljubljansko okrožno sodišče zavrnilo več dokaznih predlogov obrambe in zaslišalo eno pričo. Specializiranemu državnemu tožilstvu je medtem v drugi zadevi uspelo Zupančiču in soobtoženim s tožbo odvzeti za dobrih 300.000 evrov premoženja.

Hiša za otroke tik pred odprtjem, policisti pripravljeni na forenzične intervjuje
23. 04. 2022 07.00
Hiša za otroke – projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, bo kmalu zaživel tudi pri nas – otroke bi namreč lahko začeli sprejemati že v maju. Pogum za soočanje z njihovimi težkimi zgodbami je že pokazalo deset delavcev Policije, ki so po zahtevnem izobraževanju prejeli certifikat za opravljanje forenzičnih intervjujev z žrtvami spolnih zlorab, mlajšimi od 15 let. Stremeli bodo k temu, da bo otrok svojo pretresljivo izpoved povedal čim manjkrat.

Zoper Janšo 14 kazenskih in predkazenskih postopkov, zoper Goloba dve ovadbi
22. 04. 2022 09.38
Najbolj prepoznavne predsednike političnih strank, ki so zaznamovale letošnjo predvolilno kampanjo, smo vprašali, koliko kazenskih in predkazenskih postopkov jih bremeni. Iz stranke SDS so nam sporočili, da je zoper predsednika vlade Janeza Janšo sproženih najmanj 14 aktivnih kazenskih in predkazenskih postopkov, skupaj od leta 1985 pa da jih je bilo že več kot 200. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob pa pravi, da sicer ne ve, da bi bil v kakšnem kazenskem postopku, da pa je takoj po vstopu v politiko dobil dve kazenski ovadbi.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56
Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

'Ničesar v življenju ne obžalujem. Za vse, kar sem napačnega storil, sem plačal'
05. 03. 2022 09.11
Iz uporniškega mladeniča se je izoblikoval v spoštovanega odvetnika, iz razgrajača, ki je popival in noči prebedel za rešetkami, v abstinenta, ki v usta 40 let ni dal niti bonbona z likerjem. Že 18 let hodi v isti fitnes, obiskal je več kot sto držav in zrl v oči morilcem, a se kljub temu ni nikoli bal za svoje življenje. Ker velja za odvetnika, ki za svojega klienta stori vse, kar more in kar mu dopušča zakonodaja, so ga označili za neetičnega, nespodobnega, mafijskega. Primer Perić, ki mu je posvetil tretjino svoje kariere, ga še vedno preganja.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?
24. 01. 2022 07.46
Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum
21. 01. 2022 15.21
V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

Posegi v zakonodajo, ki jim nasprotuje celo stroka: 'Nepremišljeno, neutemeljeno, škodljivo'
21. 01. 2022 12.55
Predlagani dopolnitvi kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke v zadevah gospodarske kriminalitete, med drugim nasprotujejo na vrhovnem državnem tožilstvu in pravosodnem ministrstvu. Kot pravijo, so rešitve nesistemske in lahko pomenijo ravno nasprotne učinke. V težjih oz. zapletenejših primerih kaznivih dejanj bi pomenile celo neke vrste amnestijo za storilce kaznivih dejanj.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga
20. 01. 2022 20.29
Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala
20. 01. 2022 11.34
Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

Odbor DZ potrdil predlog o dopolnitvi kazenskega zakonika, pravna stroka proti
19. 01. 2022 17.11
Odbor DZ za pravosodje je potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS. Kot pojasnjuje predlagatelj, je cilj dopolnitve skrajšati oziroma omejiti nerazumno dolge predkazenske in kazenske postopke v zadevah gospodarske kriminalitete. Na odboru za pravosodje, ki so ga zaradi odsotnosti predlagatelja Zmaga Jelinčiča Plemenitega začeli z zamudo, so bila podana tudi mnenja zakonodajno pravne službe DZ, državnega sveta, ministrstva za pravosodje, vrhovnega državnega tožilstva, sodnega sveta in odvetniške zbornice. Vsa mnenja so bila odklonilna.

Kako poteka forenzična analiza avdio posnetkov?
05. 11. 2021 17.32
Posnetek Vizjakovega pogovora s Petanom so analizirali forenzični strokovnjaki. Ti so po neodvisni preiskavi, ki je trajala več kot 14 dni, v poročilu, dolgem kar 58 strani, zapisali, da so prepričani, da nobena od obravnavanih zvočnih datotek ni bila vsebinsko spremenjena. Pri tem so uporabili profesionalno forenzično orodje za analizo govornih signalov, ki ga uporabljajo v 350 forenzičnih laboratorijih po svetu. A kako sploh poteka zajemanje avdio zapisa? Kako je forenzično možno analizirati avdio posnetke? In kdaj imajo avdio posnetki lahko dokazno vrednost?

Si je politika dokončno podredila Policijo, še posebej pa NPU?
27. 10. 2021 07.00
Nova zakonodaja o organiziranosti in delu v Policiji, ki so jo poslanci sprejeli prejšnji teden, razburja stroko in zaposlene v Policiji, saj bodo ti še bolj na udaru politike. Nacionalni preiskovalni urad izgublja svojo avtonomnost, za imenovanje direktorja sploh ne bo več potreben javni razpis, spremenjena zakonodaja omogoča celo poseganje politike v predkazenske postopke, politično kadrovanje pa bo lahko doletelo tudi vse direktorje policijskih uprav in komandirje policijskih postaj, opozarjajo naši sogovorniki.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih
03. 10. 2021 08.56
Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Ureditev ZKP glede hrambe dokazov po prisluhih neustavna
28. 06. 2021 11.46
Ustavno sodišče je v oceni ustavnosti določb zakona o kazenskem postopku (ZKP), ki napotujeta k uničenju izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov, če v dveh letih od njihove izvedbe ni kazenskega pregona, odločilo, da sta bili določbi, kot ju je razlagala avtentična razlaga DZ, v neskladju z ustavo. Razveljavilo je tudi del poslovnika DZ.

Obeležujemo mednarodni dan otrok žrtev nasilja
04. 06. 2021 08.01
Danes obeležujemo mednarodni dan otrok, ki so žrtve fizičnega, psihičnega ali spolnega nasilja. Položaj žrtev se je v epidemičnem letu poslabšal, strokovnjaki so opozarjali, da so žrtve težje klicale na pomoč.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče
17. 04. 2021 07.00
Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Policijski sistem Face Trace ne omogoča identifikacije in deluje le v policijskem sistemu
14. 04. 2021 12.49
IP je v zadnjih mesecih prejel nekaj prijav suma, da Policija avtomatizirano primerjavo fotografij uporablja tudi za identifikacijo udeležencev različnih shodov v Sloveniji in jih po tako opravljeni identifikaciji sankcionira v različnih prekrškovnih postopkih. IP omenjene prijave še preverja, pri uporabi programa Face Trace pa inšpekcijski postopek ni pokazal nepravilnosti.

Država ustanavlja hišo za otroke: 'Želimo jih zaščititi pred ponovnim doživljanjem travm'
26. 03. 2021 19.55
DZ je z 83 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke. Po besedah ministrice za pravosodje Lilijane Kozlovič zakon predvideva ustanovitev hiše, namenjene celostni obravnavi otrok, udeleženih v kazenskem postopku kot žrtve, priče ali storilci kaznivih dejanj.

DZ podprl novelo o kazenskem postopku, prepoved frackinga pa niti v tretje ni dobila podpore
17. 12. 2020 11.30
Poslanci na zadnji dan seje državnega zbora glasujejo o predlogih zakonov, ki so jih obravnavali v torek in sredo. Prepoved frackinga že v tretje ni dobila zadostne podpore DZ, medtem ko so zakon o kazenskem postopku poslanci podprli. Prav tako pa so izglasovali, da je predlog zakona o demografskem skladu primeren za nadaljnjo obravnavo.

Uresničujejo se napovedi: Hojs predlaga ukinitev avtonomnosti in direktorja NPU
18. 11. 2020 12.02
Vse kaže, da vlada ne namerava odstopiti od svojih namer po popolni podreditvi Policije in Nacionalnega preiskovalnega urada. Notranje ministrstvo, ki ga vodi Aleš Hojs, je po naših informacijah že pripravilo predlog sprememb zakona, ki bi ukinil avtonomnost NPU, prav tako tudi funkcijo direktorja. Iz Zakona o organiziranosti in delu v Policiji pa naj bi črtali, da direktor NPU predlaga, katere kriminalistične preiskave bodo vzeli pod svoje okrilje.

Hiša za otroke kmalu tudi pri nas: 'Pomembno je preprečiti ponovno viktimizacijo'
25. 10. 2020 09.36
Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala nedavna raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnhaus (hiša za otroke) v Sloveniji. Njegov glavni namen je čim boljša zaščita otrok, ki so žrtve ali priče kaznivih dejanj.

Do sodb, ki so izrečene v imenu ljudstva, to isto ljudstvo nima več dostopa
17. 10. 2020 19.28
Sodišča in tožilstva so popolnoma zaprla dostop do informacij javnega značaja in novinarskih vprašanj. Da javnost nima več pravne podlage za to, so odločili po prelomni sodbi Vrhovnega sodišča maja letos. Javnost zato ne more več dostopati niti do pravnomočnih sodb, ki so bile izrečene prav v imenu ljudstva.

Ustavno sodišče razveljavilo 70-odstotno obdavčitev neprijavljenega premoženja
09. 10. 2020 11.25
Ustavno sodišče je razveljavilo konec leta 2013 sprejet zakon o davčnem postopku v delu, ki določa 70-odstotno obdavčitev ugotovljenega neprijavljenega premoženja fizičnih oseb. Ta ne sme biti višja od tiste, ki jo dokaže davčni zavezanec. Odločilo je tudi, da se postopke lahko vodi le za primere od leta 2009 naprej.

Na položaju direktorja NPU obupal tudi Uroš Lepoša
06. 10. 2020 10.13
Uroš Lepoša je vodstvu policije poslal predlog za razrešitev z mesta vršilca dolžnosti direktorja NPU. Po naših neuradnih informacijah je obupal zaradi nemogočih razmer za neodvisno delo. Čeprav naj bi bil na to mesto imenovan po politični liniji oziroma na željo vladajoče politike. Neuradno smo izvedeli, da tudi on ne more normalno delati v takšnih okoliščinah, kjer je vse podrejeno politiki, kar pa na policiji zanikajo. Jurič odstopa še ni sprejel.

Raziskava: spolno zlorabljen je bil vsak peti Slovenec
06. 10. 2020 12.18
Večina Slovencev meni, da je spolna zloraba otrok resen problem, a zlorabo mnogi dojemajo zelo ozko. Vsak peti Slovenec je bil žrtev zlorabe, je pokazala raziskava, ki so jo v okviru projekta Hiše za otroke naročili na ministrstvu za pravosodje. Ministrica Lilijana Kozlovič napoveduje, da bi bil zakon, ki ureja ustanovitev hiše, sprejet v 2021.

Sodbe v imenu ljudstva odslej skrite pred ljudstvom
04. 10. 2020 12.01
Tožilstva in sodišča v zvezi z zahtevami novinarjev po odgovorih, kot kaže, vzpostavljajo novo prakso onemogočanja dostopa do informacij javnega značaja v pravosodnem sistemu. Javnost in novinarji namreč niso več upravičeni do nobenih informacij, ki zadevajo predkazenski, kazenski ali sodni postopek, če za to ne morejo izkazati pravnega interesa po specialni zakonodaji. Še več, upravičeni niso niti do podatkov o pravnomočnih sodbah, ki so jih sodišča izrekla v imenu ljudstva.

Novela zakona o kazenskem postopku za hitrejše in bolj učinkovito delo pravosodnih organov
30. 09. 2020 17.45
Vlada je določila besedilo predloga novele zakona o kazenskem postopku in ga poslala v obravnavo v DZ. Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je pojasnila, da predlog predvideva številne rešitve, na podlagi katerih bodo pravosodni organi hitreje in bolj učinkovito vodili postopke. Poročilo Bruslja o vladavini prava v Sloveniji je glede stanja na področju pravosodja po njenem mnenju zelo korektno pripravljeno.