zakon o varnosti

Neznani leteči predmeti v ZDA niso več stvar znanstvene fantastike
24. 05. 2021 21.30
Pentagon in ameriške obveščevalne agencije bodo junija objavile prvo uradno javno poročilo o tem, kaj vse ameriška vlada ve o fenomenu neznanih letečih predmetov (NLP), kar ni več tema, zaradi katere bi bil vojak ali politik ob kariero, če o njej spregovori. V zadnjem času je bilo preveč poročil o nenavadnih srečanjih vojaških pilotov z NLP.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi
19. 05. 2021 09.58
Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Grški poslanci o zakonih, s katerimi bi ogrozili varnost žensk in otrok
19. 05. 2021 12.26
Varnost žensk in otrok v Grčiji je ogrožena, saj bodo poslanci danes glasovali o spremembah zakona, ki bo, če bo sprejet, kršil Istanbulsko konvencijo.

Pomembna razsodba ustavnega sodišča glede varstvenega dodatka
18. 05. 2021 15.49
Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi vrhovnega sodišča ter višjega delovnega in socialnega sodišča v primeru, povezanem s priznanjem pravice do varstvenega dodatka. Razlaga omenjenih sodišč, po kateri se med prihodke prosilca vštevajo tudi predhodno prejeti dodatki, po mnenju ustavnih sodnikov ni v skladu z ustavno pravico do socialne varnosti.

Ali lahko Evropska unija ustavi razkroj medijske svobode?
18. 05. 2021 08.21
Medijska svoboda je eden od glavnih stebrov demokracije in najmanj demokratične države EU se tega zavedajo, za bruseljski Politico pišeta Adam Bodnar, poljski ombudsman, in John Morijn, komisar Nizozemskega inštituta za človekove pravice. Vladi Poljske in Madžarske sta namreč v zadnjih letih kooptirali veliko javnih medijev ter izvršili lastniške prevzeme zasebnih. "Pluralnost mnenj je v teh državah praktično izginila, nekaj preostalih neodvisnih medijev pa je na robu preživetja," v uvodu pišeta avtorja.

Pahor ob dnevu Slovenske vojske: Za vojsko se začenja novo obdobje
15. 05. 2021 10.05
V spomin na 15. maj 1991, ko so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji, Slovenska vojska praznuje svoj dan. Osrednja slovesnost je potekala v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer je predsednik republike in vrhovni poveljnik SV Borut Pahor v nagovoru ocenil, da se začenja novo obdobje SV, ko bo s svojo profesionalnostjo predanostjo in usposobljenostjo še naprej vojaški steber naše nacionalne varnosti.

Bodo z novim zakonom omejili delovanje vard?
13. 05. 2021 14.47
Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim želijo preprečiti opravljanje nalog t. i. vardam z namenom izvajanja zakonskih nalog organov oblasti. Predlog širi nabor razlogov za zbiranje prostovoljnih prispevkov in daje dodatne pristojnosti občinskim redarjem, so sporočili z Ukoma.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Poklukar se je cepil z AstraZeneco in pozval k cepljenju
07. 05. 2021 07.22
Proti bolezni covid-19 se je s cepivom AstraZeneca cepil minister za zdravje Janez Poklukar. "Vesel sem, da sem se lahko cepil. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji," je dejal in dodal, da bo od precepljenosti odvisno, kakšno poletje bomo imeli. Poklukar je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije in jih seznanil, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, hkrati je starejše še posebej pozval k cepljenju.

Odbor za pravosodje bo obravnaval zakon o aboliciji mariborskih dijakov
05. 05. 2021 11.15
Odbor za pravosodje bo obravnaval zakon o aboliciji mariborskih dijakov. Predlagatelji glede na družbene razmere in okoliščine storjenih kaznivih ravnanj mariborskih dijakov ocenjujejo, da njihovo dejanje ne predstavlja takšne družbene nevarnosti, da bi jih zato morali kaznovati.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Kaj čas epidemije pomeni za pravice delavcev?
01. 05. 2021 07.00
Tako kot lanski je tudi letošnji praznik dela drugačen. Namesto velikih tradicionalnih kresovanj so sinoči po državi zagoreli le manjši kresovi. Tudi na Trgu republike v Ljubljani, kjer so ga prižgali protestniki. A tako na predvečer delavskega praznika kot 1. maj kljub epidemiji ne smemo pozabiti na delavske pravice, poudarjajo sindikalisti, ki opozarjajo, da je trenutno najbolj pomembna varnost in trajnost zaposlitve, ob ustreznem plačilu in dostojnem delu.

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov
28. 04. 2021 14.50
Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.

Sindikat v Adientu izpogajal odpravnine, 'ki bodo zadovoljive za vse zaposlene'
22. 04. 2021 16.45
Slovenjgraško podjetje Adient, ki zaposluje 430 ljudi, bo prenehalo s proizvodnjo in vrata tovarne zaprlo še v letošnjem letu, s čimer bi brez dela ostali vsi zaposleni. Sindikatu v podjetju pa je zdaj uspelo izpogajati odpravnine, ki bodo zadovoljive za vse zaposlene. "S tem smo dosegli, da bodo lahko vsi delavci nekako premostili finančne težave, ki jih čakajo v prihodnje, ko bodo iskali novo zaposlitev," so sporočili iz sindikata.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem
20. 04. 2021 08.00
Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Pahor pripravljenost vojske za delovanje v miru ocenil z dobro
20. 04. 2021 07.21
Minister za obrambo Matej Tonin in načelnik Generalštaba Slovenske vojske, generalmajor Robert Glavaš, sta predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku obrambnih sil Borutu Pahorju predstavila letno poročilo o stanju v Slovenski vojski (SV) za leto 2020. Za delovanje v miru je prejela oceno dobro, za delovanje v vojni pa nezadostno. Po desetletju zelo slabih rezultatov, ki so bili tudi posledica varčevanja, se nakazujejo bolj optimistični trendi, predvsem na področju števila pripadnikov.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče
17. 04. 2021 07.00
Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Referenduma o investicijah v vojsko ne bo
15. 04. 2021 11.15
Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Levica je namreč skupaj s SD-jem vložila več kot 28.000 podpisov za začetek postopkov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, koalicija je nato potrdila sklep o njegovi nedopustnosti. Opozicija se je zaradi tega obrnila na ustavno sodišče z zahtevo za presojo ustavnosti omenjenega sklepa, kjer pa je bila neuspešna. "Vrata za modernizacijo SV so odprta, čaka pa nas še veliko dela," je ob tem zapisal minister za obrambo Matej Tonin.

Epidemija podaljšana za 30 dni, s ponedeljkom znova odprte vse trgovine
09. 04. 2021 22.10
Vlada je na dopisni seji sprejela nov načrt sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in podaljšala epidemijo za 30 dni. Odpravila je policijsko uro, še naprej pa velja prepoved zbiranja in prireditev ter prehajanje med regijami. Spremembe so tudi pri izjemah za vstop v državo. S ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, prav tako tudi številne storitve.

Dan slovenske zastave v znamenju 30. obletnice samostojne Slovenije
07. 04. 2021 12.05
Slovenska zastava je poleg grba in himne eden od državnih simbolov Republike Slovenije, ki označujejo pripadnost državi. Pred 173 leti je slovenski domoljubni študent Lovro Toman s somišljeniki na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani prvič izobesil slovensko trobojnico. Zato prav na ta dan praznujemo dan slovenske zastave, ki pa je letos še toliko pomembnejši, saj bo Republika Slovenija poleti praznovala svoj 30. rojstni dan.

V Hongkongu zaradi nedovoljenih protestov obsodili zagovornike demokracije
01. 04. 2021 19.23
Hongkonško sodišče je sedem uglednih demokratov spoznalo za krive nedovoljenih protestov. Med njimi tudi 82-letnega odvetnika Martina Leeja in medijskega tajkuna Jimmyja Laija. Manjša skupina protestnikov je leta 2019 pred sodiščem razobesila transparente, na enem od teh je pisalo "nasprotujte političnemu preganjanju". Kazni sedmerici bodo izrekli kasneje, zaenkrat še ni znano, kdaj.

Peking potrdil radikalno spremembo hongkonškega političnega sistema
30. 03. 2021 09.07
Kitajski voditelji so dokončno potrdili obsežne spremembe hongkonškega volilnega sistema. Z njimi se bo med drugim bistveno zmanjšal vpliv neposredno izvoljenih predstavnikov tako v zakonodajnem svetu kot v volilnem odboru Hongkonga, obenem pa bo kandidate za poslance odslej moral potrditi Pekingu naklonjen volilni odbor.

Podelitve oskarjev prvič po več kot pol stoletja ne bodo predvajali v Hongkongu
30. 03. 2021 06.00
V Hongkongu prvič po več kot petih desetletjih ne bodo prikazali podelitve oskarjev. Slovesnost je v Hongkongu vsako leto od leta 1969 prenašala brezplačna TVB na svojem angleškem programu, prihodnji mesec pa podelitve ne bo na nobenem tamkajšnjem televizijskem kanalu.

Ema sklicuje strokovno skupino, ki bo preučila primere krvnih strdkov po cepljenju
25. 03. 2021 07.53
Ema bo sklicala skupino strokovnjakov, ki bo nadalje preučila primere krvnih strdkov pri ljudeh, ki so bili proti covidu-19 cepljeni s cepivom AstraZenece. Ugotovitve bodo vključene v posodobljeno poročilo Eme o tem cepivu, ki bo objavljeno v začetku aprila. Medtem je podjetje z 79 na 76 odstotkov znižalo učinkovitost svojega cepiva, potem ko je ameriški regulator opozoril, da je morda vključila zastarele podatke v dokumentaciji, ki jo je posredovala med kliničnim testiranjem cepiva.

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'
22. 03. 2021 13.02
Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

Odbor za finance potrdil prevzem obveznosti za investicije v vojski
17. 03. 2021 20.20
Ob opozorilih, da gre za obvod ustavnega sodišča, je odbor DZ za finance za sprejem pripravil predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, s katero se bo investicije v vojsko izvzelo iz omejitev pri prevzemanju obveznosti v breme proračuna in tako omogočilo njihovo načrtovanje na daljši rok. "Vlada se požvižga na institucijo, kot je ustavno sodišče," ob tem opozarjajo v LMŠ.

Novo navodilo policistom – namesto kazni izrekajte več opozoril
15. 03. 2021 09.56
Vodstvo Policije je dalo policistom na terenu za cestnoprometne prekrške nove usmeritve. "Vodstvo Policije želi spodbuditi policiste, da pri svojem delu natančno presodijo dejanje udeleženca v cestnem prometu in se tem ugotovitvam primerno odločijo za ukrep, ki je v danih okoliščinah najprimernejši. Policisti se zdaj zelo redko odločijo za izrek opozorila, zato želimo to prakso spremeniti," piše v dokumentu, ki smo ga pridobili. Gre morda za "odpustke" državljanom? Nikakor ne, pravijo na Policiji, statistika kaže, da se policisti redko odločijo za izrek opozorila.

Zima še maha z repom: raje počakajte z menjavo pnevmatik
15. 03. 2021 08.00
Zimska oprema na motornih vozilih z današnjim dnem ni več obvezna. Kljub temu strokovnjaki svetujejo, da z menjavo še počakamo, saj nas tudi spomladi lahko preseneti sneg. Zakon o varnosti cestnega prometa sicer določa, da so zimske pnevmatike obvezne do 15. marca, v primeru zimskih razmer pa tudi po tem datumu.

Previdno na cesti: sodra in sneg ovirala promet, vozišča po državi spolzka
14. 03. 2021 13.21
Zaradi močnega dežja, sodre in ponekod tudi snega so ceste ponekod po državi spolzke, opozarjajo na Prometnoinformacijskem centru za državne ceste, kjer voznike pozivajo k previdnosti. Na primorski avtocesti je bil zaradi prometnih nesreč oviran promet, nastajali so zastoji. Na AMZS pa dodajajo, da z menjavo zimskih pnevmatik ni treba hiteti, saj je vreme nepredvidljivo in nas tudi spomladi lahko preseneti sneg.

Predlog zakona o debirokratizaciji pred obravnavo na vladi
09. 03. 2021 12.04
Za obravnavo na vladi je pripravljen predlog zakona o debirokratizaciji, ki med drugim vključuje socialno kapico za plačilo prispevkov pri plači 6000 evrov bruto, možnost elektronskega vročanja upravne pošte in ustanovitev registra predpisov. Z njim bi tudi povečali pooblastila državnih sekretarjev.