zakon o varnosti

Cvar: Naj ministri ukrepe najprej testirajo sami in vidijo, če so uspešni
17. 11. 2023 06.00
V gospodarstvu vre zaradi novega zakona o evidentiranju. Da je neživljenjski in diskriminatoren, saj so denimo funkcionarji, ministri in poslanci izvzeti, pravijo delodajalci. Sindikati pa na kritike odgovarjajo, da gre za orkestrirano nasprotovanje delodajalcev tik pred ponedeljkovo uveljavitvijo novele. Minister za delo Luka Mesec medtem poudarja, da novo evidentiranje ne bo težko, delodajalci bodo morali izpolniti le nekaj dodatnih stolpičev, elektronska evidenca pa bo obvezna le za kršitelje delovno-pravne zakonodaje. Predsednik OZS Blaž Cvar pa: "Naj ministri in sindikati svoje predloge najprej testirajo sami, nato pa naj jih, če so uspešni, tudi uveljavijo."

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'
16. 11. 2023 17.37
Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali
16. 11. 2023 12.45
Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

Cilj ministrstva: 5000 javnih najemnih stanovanj do konca mandata
14. 11. 2023 14.10
V mandatu te vlade je mogoče začeti gradnjo 5000 javnih najemnih stanovanj, pri cilju ostaja ministrstvo za solidarno prihodnost. Iz proračuna je za 2023-2025 zagotovljenih po 25,5 milijona evrov, še skupno 60 milijonov evrov predvideva načrt za okrevanje. Sistemski vir naj bi opredelili v letu 2025.

Strožje beleženje delovnega časa: inšpekcija napovedala poostren nadzor
14. 11. 2023 15.56
Po izteku polletnega prehodnega obdobja se bo v ponedeljek začela uporabljati novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. Sledila bo usmerjena akcija nadzora po vseh panogah, ki bo trajala še tudi v prvem polletju 2024.

'Ne želimo seliti ljudi, ker hočemo nekaj preoblikovati, ampak ker so v nevarnosti'
02. 11. 2023 15.20
Prebivalci Braslovč, ki se nahajajo na poplavno ogroženem območju, so se sestali z državnim sekretarjem za obnovo po poplavah in plazovih Boštjanom Šeficem glede selitve na novo lokacijo in njihove poplavne ogroženosti. Strokovnjaki so jim predstavili podrobnosti selitve prebivalcev letuškega levega in desnega brega Savinje na nadomestno lokacijo v Rakovlje, državni sekretar za obnovo po poplavah Boštjan Šefic pa je s sestankom zadovoljen.

Poslanci SDS obstruirali sejo DZ, Jelka Godec: V SDS nismo na poziv
26. 10. 2023 10.27
Potem ko niso uspeli doseči, da bi državni zbor novelo zakonov o tujcih in delovnih razmerjih obravnaval po rednem postopku, so se poslanci SDS odločili sejo obstruirati. Vodja poslanske skupine Jelka Godec je ob tem dejala, da predlagana zakona škodita državi in da vsebinsko ne ustrezata pogojem za odločanje po nujnem postopku. "Nujni postopek se pri teh dveh zakonih zlorablja," je še dodala.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV
25. 10. 2023 17.03
Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Komisija DZ računskemu sodišču predlaga revizijo ocene škode poplav
20. 10. 2023 15.36
Komisija DZ za javne finance je na predlog NSi razpravljala o oceni stroškov odprave posledic poplav. Vlado je pozvala, naj ji v sedmih dneh posreduje gradivo ocene škode poplav 4. avgusta, računskemu sodišču pa predlagala, naj opravi revizijo te ocene. Seja je minila v znamenju pojasnjevanj, da ne gre za oceno dejanske škode.

Štrukelj: Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala
13. 10. 2023 07.12
Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, zdaj pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska Unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. "Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala," je prepričan Štrukelj. Minister Luka Mesec je v zvezi z novelo ZDR za ponedeljek sklical sestanek s socialnimi partnerji.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo
10. 10. 2023 17.43
Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00
V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Digitalizacija zdravstva bo morala počakati na nov zakonski predlog
04. 10. 2023 08.13
Predlog zakona o digitalizaciji zdravstva je zaključil parlamentarno pot. Člani odbora DZ za zdravstvo so namreč z devetimi glasovi proti ocenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Zakonskemu predlogu ministrstva za zdravje, na katerega sta tako Informacijska pooblaščenka kot zakonodajno-pravna služba DZ podali obsežne pripombe, so nasprotovali tudi koalicijski poslanci. Na minstrstvu zdaj napovedujejo pripravo boljšega predloga.

Državni svet izglasoval tri odložilne vete: o zaščiti živali, o povračilu glob in o KGZS
27. 09. 2023 17.00
Državni svetniki so odločali o predlogih za odložilni veto na novelo Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), novelo Zakona o zaščiti živali ter Zakon o povračilu glob iz časa epidemije covida-19. Vse tri zakone je DZ potrdil pred tednom dni. Izglasovali so veto na vse tri zakone. To pomeni, da bo moralo novelo ob ponovnem glasovanju podpreti 46 poslancev. Državni svetniki predlagajo, da poslanci ob ponovnem glasovanju vse zavrnejo.

Na zakon o povračilu covidnih glob predlagan odložilni veto
25. 09. 2023 15.32
Komisija državnega sveta za državno ureditev je s šestimi glasovi za in enim proti DS predlagala odložilni veto na zakon o povračilu glob, ki so bile v mandatu prejšnje vlade izrečene na podlagah, za katere se je izkazalo, da so neskladne z ustavo. Komisija državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je sprejela predloga za odložilna veta na noveli zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije in zakona o zaščiti živali.

Dodik po napovedi izgona iz Republike Srbske umaknil grožnje Schmidtu
11. 09. 2023 10.39
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v nedeljo umaknil svoje grožnje visokemu predstavniku mednarodne skupnosti v BiH Christianu Schmidtu in zagotovil, da proti njemu ne bodo uporabili sile, če bo prišel v to bosansko-hercegovsko entiteto. Pred tem je minuli teden Dodik grozil z izgonom Schmidta, ta pa je kljub temu napovedal obisk.

Peking bi prepovedal oblačila, ki 'ranijo čustva kitajskega naroda'
07. 09. 2023 11.10
Morebitna prepoved oblačil, ki "ranijo čustva kitajskega naroda", je sprožila burno razpravo na Kitajskem. Če bo novi zakon stopil v veljavo, bi lahko osebe, spoznane za krive, doletela denarna ali celo zaporna kazen. V osnutku besedila sicer ni natančno opredeljeno, kaj točno je kršitev, zato javnost in stroka v izogib zlorabam predlagatelje zakona pozivata k večji jasnosti.

Britansko zunanje ministrstvo opozarja pred spolnimi napadi v taksijih na Hrvaškem
18. 08. 2023 11.07
Britansko zunanje ministrstvo je svoje državljane opozorilo pred spolnimi napadi v taksijih na Hrvaškem. Opozorilo je po oceni združenja prevoznikov pri obrtni zbornici splitsko-dalmatinske županije slabo za podobo Hrvaške kot varne turistične destinacije, za slabo varnost pa je po njihovem mnenju kriva slaba zakonodaja.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca
16. 08. 2023 06.10
"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Demonstracija sile na Poljskem: Največja vojaška parada v zadnjih desetletjih
15. 08. 2023 16.42
Na Poljskem poteka največja vojaška parada v zadnjih desetletjih, s katero želijo pokazati svoje obrambne sile, dokler se na meji med Poljsko in ključno rusko zaveznico Belorusijo povečujejo napetosti. Na paradi bo vključenih 200 enot poljske in tuje vojaške opreme, 92 letal in 2000 pripadnikov.

DZ preprečil možnost referenduma o noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč
10. 08. 2023 18.00
Poslanke in poslanci so na izredni seji s 53 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. V poslanskih skupinah so predlog podprli z namenom, da bi pomoč po katastrofalni povodnji hitreje prišla do tistih, ki jo potrebujejo.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi
03. 08. 2023 14.13
Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Število čakajočih na prve preglede znova naraslo
28. 07. 2023 15.34
Število čakajočih na prve preglede se je z začetkom julija v primerjavi s preteklim mesecem povečalo za 2,4 odstotka. Zveza organizacij pacientov Slovenije (ZOPS) ocenjuje, da je povečanje čakalnih dob znak, da kljub odstopu ministra ne sme biti prekinjen proces reforme zdravstva.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika
25. 07. 2023 15.46
Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi
19. 07. 2023 12.55
DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Stoltenberg: Erdogan zagotovil ratifikacijo švedskega vstopa v Nato
10. 07. 2023 13.10
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je pred odhodom na vrh Nata v Litvi dejal, da bo podprl članstvo Švedske v zvezi le, če bo Evropska unija znova začela pristopna pogajanja s Turčijo, je po besedah generalnega sekretarja Nata Jensom Stoltenbergom vendarle popustil. Zagotovil je, da bo protokol o švedskem pristopu k Natu posredoval turškemu parlamentu in zagotovil ratifikacijo.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2
01. 07. 2023 07.00
Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'
28. 06. 2023 10.13
Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43
Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.