zakonito

OZP o madžarskem zakonu

26. 10. 2001 00.00

Odbor DZ za zunanjo politiko je obravnaval madžarski zakon o Madžarih, ki živijo v sosednjih državah. Zakon želi preprečiti val priseljevanja pripadnikov manjšine na Madžarsko pred vstopom države v EU.

Vlada o dveh sporazumih z ZRJ

25. 10. 2001 00.00

Slovenska vlada je sprejela pobudo za sklenitev sporazuma med vladama Slovenije in ZRJ o odpravi vizumov za imetnike diplomatskih potnih listov, pa tudi pobudo za sklenitev protokola o sodelovanju med zunanjima ministrstvoma obeh držav.

Tolar star 10 let

08. 10. 2001 00.00

Na osrednji slovesnosti ob deseti obletnici uvedbe tolarja je predsednik Milan Kučan poudaril, da je bilo ustvarjanje slovenskega denarnega sistema najpomembnejša makroekonomska operacija Slovenije, saj brez denarne samostojnosti ni resnične samostojnosti države.

V Pakistanu aretirali vodjo skrajnežev

07. 10. 2001 00.00

Pakistanske oblasti so aretirale voditelja skrajne islamske skupine Harakat ul-Mudžahedin, ki naj bi bil povezan z Osamo bin Ladnom.

Nove aretacije domnevnih teroristov

06. 10. 2001 00.00

Na Norveškem so aretirali sedem Norvežanov, ki jih sumijo za upravljanje z nezakonitimi skladi, ki bi jih lahko uporabljale tudi teroristične skupine, odgovorne za napade na ZDA.

Osama poziva k sveti vojni

24. 09. 2001 00.00

Glavni osumljenec za teroristične napade v ZDA Osama bin Laden, je muslimane v Pakistanu pozval k sveti vojni džihad. V pismu arabski televiziji je poudaril, da je afganistanski narod pripravljen na boj proti ZDA.

Priprave na povračilne ukrepe

24. 09. 2001 00.00

Ameriške enote in letala v okviru priprav na morebitni povračilni napad počasi obkrožajo Afganistan, kjer naj bi se skrival glavni osumljenec za teroristične napade na ZDA Osama bin Laden.

O financiranju slovenskih strank

26. 08. 2001 00.00

Drugo polovico avgusta je slovensko notranjo politiko zaznamovala afera Združene liste. Gre za občutljivo temo, zato smo jo postavili v središče.

Pahor ne zanika spornega financiranja

22. 08. 2001 00.00

Na vprašanja povezana s spornim financiranjem predvolilne kampanje ZLSD je odgovarjal njen predsednik Borut Pahor.

Se bo Plavšićeva branila s svobode?

09. 07. 2001 00.00

Nekdanja predsednica Republike srbske Biljana Plavšić, ki se je januarja sama predala Mednarodnemu sodišču ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu, se bo morda lahko branila s svobode, zagotovila, da se bo odzivala na pozive sodišča, pa je haaškemu sodišču dala srbska vlada, je sporočil srbski minister za pravosodje Vladan Batić. Plavšićeva naj bi zapor v Scheveningenu zapustila že v nekaj dneh, nato pa naj bi odpotovala v Beograd, kjer bo počakala na začetek sojenja, je še napovedal Batić, ki je še zagotovil, da bo Beograd Plavšićevo ob morebitni zahtevi mednarodnega sodišča nemudoma poslal nazaj v Haag.

Nemiri na Cipru zaradi oddajnika

04. 07. 2001 00.00

V britanskem vojaškem oporišču Akrotiri na Cipru so se vojaki in protiizgredniška policija spopadli s protestniki proti postavitvi telekomunikacijskih oddajnikov, za katere so tamkajšnji prebivalci prepričani, da ogrožajo zdravje ljudi.

Obtožnica zoper Pinocheta

09. 06. 2001 00.00

Skupina 19 nekdanjih častnikov in podčastnikov zračnih enot čilske vojske je na prizivnem sodišču v čilski prestolnici vložila obtožnico zoper nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta zaradi kršitev človekovih pravic.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900

24. 05. 2001 00.00

Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.

Novela zakona o plačah

09. 05. 2001 00.00

Vlada je danes na dopisni seji sprejela predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o minimalni plači, o načinu usklajevanja plač in o regresu za letni dopust v obdobju 1999-2001. Zakon pomeni uzakonitev določb aneksa k dogovoru o politiki plač za obdobje 1999-2001 in s tem zavezo za slehernega delodajalca k usklajevanju plač in izplačilu regresa za letni dopust v skladu s sprejetim dogovorom med socialnimi partnerji, so sporočili z ministrstva za delo.

Zagožen ne pozna pogodbe

28. 03. 2001 00.00

Nekdanji minister za gospodarstvo v Bajukovi vladi Jože Zagožen je s sporočilom za javnost na obtožbe, ki so se pojavljale v medijih v zvezi s spornim nakupom računalniške opreme na ministrstvu v času njegovega mandata danes, odgovoril, da pogodbe o nakupu računalniške opreme ne pozna, niti je ni podpisal, čeprav je bil obveščen, da se oprema nabavlja. Zagožen dodaja, da bi v kolikor bi pri nakupu omenjene opreme res prišlo do tako velikih napak, bi to moralo že pred meseci ugotoviti računsko sodišče. Zagožen pojasnjuje, da sicer ne razpolaga z ustrezno dokumentacijo, da bi lahko o zadevi natančneje razsojal, je pa bil s strani nekdanjih sodelavcev obveščen, da je glede na takrat veljavni zakon o javnih naročilih nakup potekal zakonito. Center vlade za informatiko je namreč z javnim razpisom izbral usposobljene ponudnike, strokovna komisija pa je nato izmed njih pridobila tri ponudbe in izbrala najbolj ugodno.

Annan zavrnil zahteve Iraka

23. 02. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v pismu iraškemu zunanjemu ministru pojasnil, da lahko le Varnostni svet OZN odloča o zakonitosti ukrepov na območjih, kjer velja prepoved poletov. Annan se je s pismom odzval na iraške zahteve, naj obsodi ameriško-britansko bombardiranje Iraka pretekli teden. "Le VS lahko odloči, ali njegove resolucije o območjih prepovedi poletov predstavljajo zakonito podlago za ukrepe, ki se izvajajo za uveljavljanje teh resolucij," je zapisal Annan.

Železničarji ne bodo stavkali

01. 02. 2001 00.00

Centralni stavkovni odbor Sindikata delavcev železniške dejavnosti Slovenije (SDŽDS) in Sindikata vlakovnih odpravnikov Slovenije (SVOS) ter uprava Slovenskih železnic sta na pogajanjih, ki so se končala pozno sinoči, dosegla dogovor, na podlagi katerega se do nadaljnjega zamrznejo vse aktivno v zvezi s sicer napovedano stavko, je sporočil predsednik stavkovnega odbora Ivan Šenkiš. Pogajalci naj bi imeli težko delo pri usklajevanju novih plačnih količnikov, ki so posledica reorganizacije Slovenskih železnic. Uprava je trdila, da bi uskladitev, ki jo zahteva sindikat, stala dobrih 200 milijonov tolarjev letno, sindikat pa zagotavljal, da bi uskladitev plačnih količnikov ne stala več kot 70 milijonov tolarjev na leto.

Putin sprejel Kremlju nenaklonjene novinarje

29. 01. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v Moskvi sprejel deset novinarjev televizijske hiše NTV, ki je precej nenaklonjena Kremlju , je poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Priljubljena voditeljica na NTV Svetlana Sorokina je sicer srečanje z ruskim predsednikom zahtevala že takrat, ko je distributer zemeljskega plina Gazprom, ki je delno v lasti države, napovedal prevzem hudo zadolžene televizijske hiše NTV.

Singapur bo uzakonil e-denar kot plačilno sredstvo

05. 01. 2001 00.00

Singapur naj bi do leta 2008 uzakonil elektronski denar kot zakonito plačilno sredstvo. To z drugimi besedami pomeni, da bo vsakdo dolžan sprejeti plačilo v tej obliki. Elektronski denar naj bi ljudje okrog prenašali v elektronskih denarnicah oziroma posebnih čipih, izdelanih v ta namen, ki bi bili sestavni del prenosnih telefonov, dlančnikov in celo avtomobilov. Plačevanje z elektronskim denarjem načeloma deluje tudi prek brezžičnega protokola WAP.

DOS začela predvolilno kampanjo

06. 12. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS) je danes v Beogradu začela predvolilno kampanjo pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Srbiji z obljubo, da bo odpravila še zadnje ostanke Miloševićevega režima. Eden vodij DOS in vodja Demokratične stranke Zoran 195144inđić je na novinarski konferenci poudaril, da želi DOS v Srbiji vzpostaviti zakonito oblast, se boriti proti korupciji v strukturah oblasti, decentralizirati oblast v republiki, ki vključuje tudi popolno avtonomijo Vojvodine, ter oživiti gospodarstvo.

Jan O. Karlsson obiskal Slovenijo

24. 10. 2000 00.00

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se je včeraj in danes mudil predsednik Evropskega računskega sodišča Jan O. Karlsson. Na pogovorih z delegacijo slovenskega računskega sodišča se je včeraj seznanil z delom sodišča in njegovimi pripravami na vstop Slovenije v Evropsko unijo, vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije pa mu je predstavilo makroekonomsko politiko in vlogo zbornice pri njenem oblikovanju. Danes je Karlssona sprejel slovenski predsednik Milan Kučan.

Sabor sprejel resolucijo o domovinski vojni

14. 10. 2000 00.00

Po dveh dnevih razprav je hrvaški parlament pozno sinoči sprejel resolucijo o domovinski vojni. Ta med drugim pravi, da je Hrvaška v letih od 1991 do 1995 zakonito branila svoje ozemlje pred napadi Srbije, Črne gore in jugoslovanske vojske, ter ni vodila osvajalne vojne. Deklaracija izključuje kolektivno krivdo, hrvaško sodstvo pa je kljub temu dolžno raziskati primere posameznih vojnih zločinov. Za deklaracije je glasovalo 88 hrvaških poslancev, proti pa štirje.

Vlada je ravnala odgovorno

13. 10. 2000 00.00

Predsednik vlade se je danes odločil, da bo v Državni zbor poslal predlog za razrešitev finančnega ministra Zvonka Ivanušiča. Državna sekretarka Romana Logar pa je sprejela dokument, s katerim ji minister za finance odvzema del pooblastil. Na očitke državne sekretarke se je oglasil še razrešeni direktor Davčne uprave (DURS) Stojan Grilj.

Rusija ne proučuje podelitve političnega zatočišča Miloševiću

06. 10. 2000 00.00

Ruski premier Mihail Kasjanov je danes izjavil, da ruske oblasti ne proučujejo vprašanja morebitne podelitve političnega zatočišča dosedanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Kot je še zatrdil ob obisku v kazahstanski Astani, v Moskvi doslej niso dobili nobene tovrstne prošnje, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Po besedah ruskega premiera je mirna rešitev krize v ZRJ še vedno možna, vsa razhajanja pa bi morali sprti strani reševati s pogajanji. Moskva je še naprej pripravljena v Beograd poslati svoje pogajalce, ki bi sedli za mizo z vsemi sprtimi stranmi, je dejal Kasjanov in dodal, da Rusijo pri tem še naprej vodijo načela demokracije. Predsednik ruske dume Genadij Seleznjov pa je na današnji novinarski konferenci izjavil, da se je v ZR Jugoslaviji zgodil državni udar, med katerim se je Vojislav Koštunica razglasil za predsednika. Ob tem je Seleznjov izrazil obžalovanje, ker v ZRJ niso poslušali pozivov iz Moskve, naj spor rešijo s političnimi sredstvi in ob upoštevanju odločitve ustavnega sodišča. Po mnenju predsednika spodnjega doma ruskega parlamenta "se v ozračju kaosa, ki je nastalo v državi in ga Koštunica ne more nadzirati, glas zakonito izvoljenega jugoslovanskega parlamenta ne sliši". To ga spominja na dogodke v Romuniji, pa tudi v Rusiji iz let 1991 in 1993. Seleznjov je še dejal, da nova oblast v Jugoslaviji ne bo zakonita, pa tudi trajna ne. Obe strani je pozval, naj nemudoma začneta politični dialog.

Peterle pisal Kučanu

04. 10. 2000 00.00

Zunanji minister Lojze Peterle je danes predsedniku Milanu Kučanu poslal pismo, v katerem ga ponovno poziva, naj "v skladu z nedvoumno dikcijo 46. člena zakona o zunanjih zadevah podpiše ukaze o odpoklicu" veleposlanikov "in tako vzpostavi zakonito stanje," so sporočili iz MZZ.

Policija odgovorila ministru

23. 08. 2000 00.00

Policijska uprava Ljubljana se je odzvala na včerajšnjo tiskovno konferenco gospodarskega ministra Jožeta Zagožna. V sporočilu direktor Branko Slak pojasnjuje policijske postopke v primerih vdora v računalniški sistem in domnevnega prisluškovanja na ministrstvu. O obeh primerih je policija poslala poročila tožilstvu, ravno danes pa so se ponovno sestali z generalnim sekretarjem ministrstva. Sicer pa je Slak poudaril, da so policisti oz. kriminalisti tako kot že tolikokrat doslej, strokovno in zakonito izvedli vse postopke in zato res ni nikakršnega razloga za nezaupanje, ki ga izraža minister za gospodarske dejavnosti. Še prav posebej pa je nesprejemljivo in nekorektno pripisovati policistom politično motiviranost.

Zavrnitev Tevževe zahteve

06. 07. 2000 20.08

Vrhovno sodišče je zahtevo, da imenovanje Marjana Podobnika za predsednika uprave Telekoma zadržijo do končne razsodbe o tem, ali je bil imenovan zakonito ali ne, zavrnilo, saj dokazov, da bo Telekom v nasprotnem primeru utrpel hujšo škodo, ni. O tem, ali je vlada Marjana Podobnika imenovala nezakonito, bo ljubljansko okrožno sodišče, kamor je tožbo zoper Telekom vložil Stojan Zdolšek odločalo šele po sodnih počitnicah. Na vrhovnem sodišču, kjer vlado toži Tevž, pa utegnejo o zadevi razpravljati že naslednji teden.

Petrle odgovoril na očitke

17. 06. 2000 09.30

Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Prevratniki v Fidžiju izpustili 20 oseb

20. 05. 2000 16.57

Organizatorji državnega udara v Fidžiju so izpustili 20 od skupno 52 oseb, ki jih skupaj s premierom Mahendro Chaudhryjem od včeraj zadržujejo v parlamentu, je danes poročala tamkajšnja državna televizija.

Beograd v ''medijski temi''

17. 05. 2000 14.08

Srbska policija je davi ob 2.30 vdrla v prostore televizije Studio B in na podlagi odločitve srbske vlade prevzela nadzor nad to do režima kritično televizijsko postajo. Ustavljen je tudi program radia B2-92, ki uporablja frekvenco tretjega programa Studia B, in program lokalne televizije Mladenovac. Po besedah očividcev je v akciji sodelovalo kar 150 zamaskiranih policistov, ki so se predstavili kot protiteroristična enota srbskega ministrstva za notranje zadeve. Pridružila se jim je še ena večja skupina policistov, ki zdaj nadzoruje zgradbo Beogradjanka, kjer imata svoje prostore tudi Radio Index in dnevnik Blic.