zakonodajna

Bush: ZDA bodo svet popeljale do zmage
13. 09. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je danes dejal, da bodo "Združene države svet popeljale do zmage". Napovedal je tudi, da si bo jutri v New Yorku ogledal razdejanje po torkovem terorističnem napadu.

Robertson za Kosovo v okviru Srbije
26. 04. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je v Bruslju dejal, da se zaveda želje kosovskih Albancev po neodvisnosti, vendar pa zavezništvo ne bo odstopalo od resolucije ZN št. 1244, ki predvideva avtonomnost Kosova v okviru Srbije. Zveza NATO je tudi vse stranke in etnične skupine v pokrajini pozvala, naj spore rešijo po mirni poti. "Čas je, da pride do pravega dialoga o sporazumih, ki bodo vseh prebivalcem Kosova zagotovili demokratične pravice in varnost," je menil Robertson na srečanju s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom in poveljnikom mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) Thorsteinom Skiakerjem.

Na Hrvaškem za ustavne spremembe
15. 03. 2001 00.00
Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Redna seja DZ
25. 01. 2001 00.00
Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje
12. 11. 2000 00.00
Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Zahteve po spremembah volilnega sistema
11. 11. 2000 00.00
Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.

Evropski inšpektorji obiskali Perutnino Ptuj
17. 08. 2000 00.00
Na tridnevni obisk v Slovenijo je že včeraj prispela tričlanska delegacija evropske veterinarske inšpekcije, ki bo pregledovala urejenost na področju predelave perutninskega mesa. Zanima jih predvsem zakonodajna urejenost Slovenije na tem področju, danes pa so si že tudi ogledali praktične postopke v Perutnini Ptuj, ki je edino podjetje v Sloveniji na listi za izvoz tovrstnega mesa in izdelkov v Evropsko unijo.

Pučnik o predlogu spremembe ustave
24. 07. 2000 18.32
Odbor za zaščito ustave je zaskrbljen zaradi odločitve ZLSD, DeSUS, LDS in SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o podpori predlogu Mirana Potrča (ZLSD), da se s ''kozmetičnimi popravki'' v ustavo zapiše proporcionalni volilni sistem, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik tega odbora Jože Pučnik. Omenjeni volilni sistem je bil po njegovih besedah na referendumu leta 1996 ''strahotno'' poražen, saj je zanj glasovalo le ''približno deset tisoč volivcev, v nasprotju z večinskim dvokrožnim volilnim sistemom, ki ga je podprlo približno pol milijona volivcev''. Takšen predlog, pravi Pučnik, je torej v nasprotju z referendumsko odločitvijo, ki jo je potrdilo tudi ustavno sodišče. Po prepričanju odbora zato ni dopustno, da bi zakonodajna oblast preglasovala sodno, ko gre za varovanje človekovih pravic, referendumska odločitev pa bi morala biti bistveno napotilo poslancem pri kakršnikoli spremembi ustave.

Končali so se Dnevi slovenskega sodstva
13. 06. 2000 14.21
Z vmesnim poročilom o dejavnosti Slovenskega sodniškega društva (SSD) so se končali Dnevi slovenskega sodstva, ki so letos potekali na temo Normativne spremembe na področju sodstva v Republiki Sloveniji. Kot je povedal predsednik SSD Aleš Zalar, je bila v enoletnem obdobju dejavnost SSD usmerjena predvsem v delovanje na zakonodajnem področju. Predstavniki društva so sodelovali v delovnih skupinah za pripravo zakonov o sodiščih, o sodniški službi in o notariatu pri ministrstvu za pravosodje. Poleg sodelovanja predstavnikov društva na vseh sejah odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje je Zalar posebej uspešno ocenil sodelovanje v zvezi z amandmiranjem proračuna sodišč za leto 2000 in s spremembami ter dopolnitvami zakona o sodiščih.

Podobnik za boj proti korupciji
25. 03. 2000 15.53
Predsedniki parlamentov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so se na dopoldanskem delu srečanja v Varšavi zavzeli za odločen boj proti korupciji in podkupovanju. Kot je v svojem prispevku poudaril predsednik državnega zbora Janez Podobnik, bi morali pri tem sodelovati vsi stebri demokratične družbe: tako izvršilna, zakonodajna in sodna veja oblasti kot tudi mediji, nevladne organizacije in poslovni svet.

Zaskrbljeno Društvo novinarjev
21. 10. 1999 11.07
Izvršni odbor Društva novinarjev Slovenije (IO DNS) ugotavlja, da poskušata izvršna in zakonodajna oblast načeti avtonomnost novinarskega poklica, kar ji zaradi moči, s katero razpolaga, in neodzivnosti javnosti, vse bolj uspeva. S spreminjanjem zakona o RTV je ukinjen še zadnji prostor, v katerem je bila oblast dolžna upoštevati mnenje novinarske stroke, saj je prejšnje soglasje zaposlenih pri imenovanju odgovornih urednikov zamenjalo samo neobvezujoče mnenje pri imenovanjih, je zapisano v izjavi IO DNS.

Odstopil indonezijski predsednik Habibie
20. 10. 1999 09.12
Indonezijsji predsednik B.J.Habibie se je zgodaj zjutraj umaknil iz predsedniške tekme kmalu po tem, ko je zakonodajna skupščina z glasovanjem zavrnila njegov "objektivnostni govor".

Negotovost na severnoirskih pogajanjih v Belfastu
02. 07. 1999 21.56
Na petdnevnih pogajanjih o Severni Irski med protestanti in katoliki niso dosegli sporazuma o oblikovanju skupne regionalne vlade. Pogovore v Belfastu so danes prekinili, da bi tako dali sprtim stranem priložnost, da še enkrat premislijo o predlogu sporazuma premierov Velike Britanije in Irske, Tonyja Blaira in Bertia Aherna. To predvideva skupna izjava Blaira in Aherna, ki je bila objavljena danes v Belfastu.

Trije kandidati za slovaške predsedniške volitve
06. 04. 1998 17.38
V Bratislavi so danes uradno registrirali tri kandidate za predsedniške volitve, ki bodo na Slovaškem 16. aprila. Kandidati so pravnik Milan Secansky, ekonomistka Brigita Šmognerova in učitelj Zdeno Suska. Poslanec in namestnik predsednika parlamentarne komisije za zakonodajna in ustavna vprašanja Milan Secansky je prvi kandidat Gibanja za demokratično Slovaško (HZDS) premiera Vladimirja Mečiarja. Brigita Šmognerova je podpredsednica Stranke demokratične levice (SDL) in je prva kandidatka za položaj predsednika države. Zdeno Suska pa je kandidat skrajne levice.