zakonodajni

Protesti pred parlamentom
06. 07. 1999 20.19
Danes popoldne so pred parlamentom predstavniki sindikatov in upokojencev protestirali proti poslanskim privilegijem. Poslance so pozvali k ponovnemu premisleku pred uzakonitvijo privilegijev pri upokojevanju, ki naj bi bili v posmeh načelom pravne in socialne države.

Protestni shod proti poslanskim privilegijem
05. 07. 1999 16.24
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) bo pred ponovnim glasovanjem v državnem zboru o noveli zakona o poslancih skupaj z Zvezo društev upokojencev Slovenije (ZDUS) jutri ob 14. uri pred poslopjem državnega zbora pripravila protestni shod z geslom Proti poslanskim privilegijem, so sporočili iz ZSSS. Ob tej priložnosti bodo predsedniki slovenskih sidnikatov in ZDUS podpisali posebno izjavo, v kateri bodo poslanke in poslance opozorili, da bodo v primeru ponovne potrditve zakona sindikati odstopili od dogovora o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Lokalne volitve tudi v Kopru
03. 07. 1999 11.26
V zadnjem Uradnem listu je objavljen tudi zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v mestni občini Koper, ki bo tudi prebivalcem te občine omogočil uveljaviti ustavno pravico do volitev organov lokalnih skupnosti. Zakon bo začel veljati dan po objavi. Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik bo o datumu razpisu rednih lokalnih volitev v Kopru premislil takoj o uveljavitvi tega zakona.

Svet SDS ogorčen zaradi sprejema novele zakona o poslancih in grozi z referendumom
12. 06. 1999 18.34
Svet Socialdemokratske stranke (SDS) je na včerajšnji konstitutivni seji v Krškem sprejel sklep, da bo v primeru, da predlagani veto na novelo zakona o poslancih v državnem svetu ne bi bil sprejet oz. da bi bila novela zakona v državnem zboru ob ponovnem glasovanju sprejeta, SDS začela z zbiranjem podpisov za naknadni zakonodajni referendum o tej zakonski noveli.

Dnevi slovenskega sodstva
11. 06. 1999 21.38
V Portorožu so se na dnevih slovenskega sodstva zbrali slovenski sodniki. Vroča tema njihovih razprav je bila sodnikova neodvisnost in odgovornost. Sodniki menijo, da je neodvisnost pred vplivi politike in kapitala življenjskega pomena, če hoče biti sodna veja enakovredna zakonodajni in izvršni veji oblasti.

DS sprejel dve zakonodajni iniciativi
05. 05. 1999 18.56
Državni svet (DS) je v nadaljevanju današnje seje sprejel dve zakonodajni iniciativi, in sicer za novelo zakona o dohodnini in novelo zakona o davku od dobička pravnih oseb. Po besedah predlagatelja besedila predlaganih rešitev, predsednika DS Toneta Hrovata, se obe noveli nanašata na neprofitne organizacije.

Svet slovenskih organizacij o zapostavljenosti slovenske manjšine
03. 05. 1999 17.32
Svet slovenskih organizacij je zaprepaden zaradi izida natečaja za mesta petih časnikarjev v informativnih službah ustanove Furlanije Julijske krajine (FJk). Ker nihče od izbranih časnikarjev ne obvlada slovenščine, bo to pomenilo zmanjšanje že tako ali tako neznatne navzočnosti Slovencev v vseh javnih upravah, s tem pa tudi vse večje odrivanje Slovencev iz javnega življenja, so prepričani v Svetu slovenskih organizacij.

Poslanec Jakič proti brezplačnemu pripravništvu v zdravstvu
03. 05. 1999 16.40
Poslanec Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Roman Jakič je v zakonodajni postopek vložil predlog zakona o dopolnitvi zakona o zdravstveni dejavnosti. Z omenjenim predlogom želi namreč čimprej rešiti položaj zdravstvenih tehnikov in medicinskih sester pripravnic in pripravnikov z višje- in visokošolsko izobrazbo. Ti so namreč sedaj v neenakopravnem položaju v primerjavi s pripravniki zdravniki, saj morajo opravljati volontersko pripravništvo, za katerega ne prejemajo plačila.

DZ prekinil razpravo o statusu koprske občine
28. 04. 1999 19.57
Državni zbor je prekinil razpravo o predlogu za noveliranje zakona o ustanovitvi občin in določitvi njihovih območij, ki ga je v hitri zakonodajni postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS). Razpravo bodo poslanci nadaljevali jutri.

DZ tudi o spremembi zakona o delavcih v državnih organih
21. 04. 1999 19.22
Državni zbor naj bi v okviru potekajočega 13. rednega zasedanja po skrajšanem postopku razpravljal tudi o spremembi zakona o delavcih v državnih organih, ki so ga v zakonodajni postopek vložili poslanci Miran Potrč in Bojan Kontič (oba ZLSD) ter Davorin Terčon (LDS). Osnovni namen predlaganega zakona je zagotoviti enakopravnost obeh stopenj visokošolske izobrazbe, tako univerzitetne kot visokošolske.

Kako rešiti zaplete okrog mestne občine Koper?
15. 04. 1999 16.51
Komisija državnega zbora (DZ) za lokalno samoupravo je začela razpravo o predlogu za noveliranje zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij, ki ga je v hitri zakonodajni postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS) in s katerim naj bi občino Koper ustanovili kot občino s posebnim statusom ter s tem razrešili zaplete zaradi odločbe ustavnega sodišča v zvezi s to občino.

Državni svetniki o žganjekuhi in avtocestah
14. 04. 1999 16.52
Državni svet (DS) je na današnji seji začel in prekinil razpravo o dveh temah, in sicer o predlogu predsednika DS Toneta Hrovata, da bi DS sprožil zakonodajno iniciativo za novelo zakona o trošarinah, ter o poročilih o analizi vzrokov visokega povečanja stroškov pri izgradnji avtocestnega omrežja.

Po 101. seji vlade
18. 03. 1999 20.09
Vlada je na svoji 101. seji sprejela 13. poročilo o uresničevanju zakona o denacionalizaciji, predloga dveh zakonov s področja t.i. migracijske politike (novi zakon o tujcih ter zakon o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Sloveniji), ki ju bo parlamentu predložila v redni zakonodajni postopek. Poleg tega je vlada sprejela tudi predlog zakona o zavarovalništvu, ki ga bo prav tako predložila v redno zakonodajno obravnavo, ter obravnavala problematiko hmeljarstva ter prašičereje.

Sprti strani v Afganistanu dosegli dogovor
14. 03. 1999 12.19
Talibani in afganistanska opozicija so se sporazumeli o oblikovanju skupne vlade, izmenjavi vojnih ujetnikov in nadaljevanju mirovnih pogajanj, sta v glavnem mestu sosednjega Turkmenistana danes sporočili sprti strani.

Z zakonom do izvedbe volitev v Kopru še pred koncem junija?
12. 03. 1999 17.26
Skupina 33 poslancev s prvo podpisanima Aurelijem Jurijem (ZLSD) in Tonetom Anderličem (LDS) je v četrtek v zakonodajni postopek za sprejem po hitrem postopku vložila predlog zakona o razpisu rednih lokalnih volitev in o podaljšanju mandata organom mestne občine Koper, na podlagi katerega naj bi sedanjim občinskim organom podaljšali mandat do izvolitve novih organov - vendar najdlje do 30. junija letos.

Vlada sprejela več zakonskih predlogov
04. 02. 1999 16.36
Vlada je danes sprejela tudi sveženj zakonskih predlogov, ki jih pošilja v različne obravnave v državni zbor: novelo carinskega zakona v drugo branje, novelo zakona o davčni službi in zakon o splošni varnosti proizvodov pa v hitri zakonodajni postopek.

Konferenca Mednarodnega olimpijskega komiteja o dopingu v športu
04. 02. 1999 09.05
Na konferenci Mednarodnega olimpijskega komiteja o dopingu v športu, ki poteka v Lausanni, so udeleženci razpravljali o štirih vidikih te problematike, in sicer o izobraževanju, pravni in zakonodajni problematiki, zdravju in pravicah športnika na tem področju ter o ustanovitvi neodvisne agencije za doping. Najživahnejšo razpravo je sprožila pobuda za ustanovitev neodvisne agencije za doping. Načeloma so se udeleženci sicer strinjali za ustanovitev agencije, veliko razhajanj pa je bilo glede načina financiranja, sestave in samega dela agencije. V zvezi z izobraževanjem na področju dopinga je bilo poudarjeno, da je potrebno posvečati pozornost predvsem ciljnim skupinam - športnikom, mladini, zdravnikom ter trenerjem in to na pravi način. V razpravo o zdravju športnika in njegovih pravicah na tem področju so se vključili tudi številni olimpijski zmagovalci, ki so se pridružili zahtevam in prizadevanju za tako imenovani ''čisti šport'' oziroma šport brez drog.

Tretja peticija Edinosti deželnemu svetu
29. 01. 1999 17.50
Družbenopolitično društvo Edinost je danes predložilo deželnemu svetu tretjo redno peticijo, v kateri je deželni zakonodajni organ opozorilo na dolžnost, da uredi vprašanje uradne rabe toponomastike v manjšinskih jezikih dežele, in sicer v nemščini, slovenščini in furlanščini, so sporočili iz omenjenega društva.

Češki minister za šolstvo Zeman na delovnem obisku v Sloveniji
28. 01. 1999 10.52
Na delovni obisk v Slovenijo bo jutri, 29. januarja, prišel češki minister za šolstvo Eduard Zeman s sodelavci. Minister Zeman se bo najprej sestal z ministrom za šolstvo in šport Slavkom Gabrom, popoldan pa bo na obisku v Državnem izpitnem centru, kjer se bo podrobneje seznanil s celotnim projektom vodenja in izpeljave maturitetnega postopka.

O t.i. zakonu o vzajemnosti v tretje prihodnji teden?
21. 01. 1999 12.41
Kolegij predsednika državnega zbora (DZ) je soglašal, da bi včerajšnji postopkovni zaplet ob obravnavi predloga zakona o ugotavljanju vzajemnosti pri pridobivanju lastninske pravice tujcev na nepremičninah rešili z najbolj korektno poslovniško možnostjo - ob popoldanskem začetku nadaljevanja 31. izrednega zasedanja naj bi namreč predsednik DZ ugotovil, da je zakonodajni postopek pri obravnavi omenjenega zakona končan. Vlada pa naj bi nastale razmere ob tem preučila in ustrezno ravnala.

''Novela na novelo'' ZKP bo odpravila tehnično napako
19. 01. 1999 14.54
Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je danes po krajšem zapletu za odločanje na potekajoči izredni seji DZ pripravil zakon o spremembah in dopolnitvah novele zakona o kazenskem postopku (ZKP), s katero bo zakonodajalec po skrajšanem postopku odpravil redakcijsko napako v predhodnih določbah novele, do katere je prišlo pri preštevilčenju členov v zadnji zakonodajni obravnavi.

Palestinci obsojajo napade na Irak
22. 12. 1998 10.43
Palestinski politiki so obsodili ameriške in britanske zračne napade na Irak, posebej pa so obsodili Billa Clintona, ki naj bi jih osramotil z ukazanimi napadi. Clinton je ukazal napade na Irak samo dan zatem, ko se je vrnil z območja, ki je pod palestinskim nadzorom. Palestinski zakonodajni svet naj bi strogo obsodil ameriško in britansko agresijo in zahteva odpravo sankcij, ki jih je mednarodna skupnost naložila Iraku. Napadi na Irak so sprožili burne proteste na Zahodnem bregu, kjer je bilo več ljudi ranjenih.

Drnovšek o predlogu proračuna '99
29. 09. 1998 13.47
Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci ocenil, da je vladi in vladni koaliciji tokrat uspelo sprejeti predlog proračuna za prihodnje leto v začrtanih rokih do konca septembra. To pomeni, da ga bo vlada v zakonodajni postopek vložila pravočasno in ga bomo v skladu s poslovniškimi roki državnega zbora že dobili do konca letošnjega leta.

Še ta teden uvedba policijske ure za mladoletnike v Angliji in Walesu
28. 09. 1998 15.57
V Angliji in Walesu bodo krajevne oblasti lahko od srede uvedle policijsko uro za mlajše od deset let, če bodo presodile, da je uvedba potrebna, je danes sporočilo britansko notranje ministrstvo.

Poslanci vložili zakon o proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov
10. 09. 1998 15.08
Skupina poslancev državnega zbora, članov skupine Globe Slovenija, je pred poletnimi počitnicami v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o lokalnih neodvisnih proizvajalcih električne energije, katerega cilje so predstavili na današnji novinarski konferenci. Po besedah predsednika Globe Slovenija Borisa Soviča (ZLSD) naj bi z zakonom zagotovili ugodne razmere za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter proizvodnjo elektrike in toplote z visokim izkoristkom pretvorb energije goriv.

Odstop palestinske vlade
24. 06. 1998 14.14
Predsednik palestinskih avtonomnih oblasti Jaser Arafat je v pismu, ki ga je danes prebral predsednik palestinskega zakonodajnega sveta Ahmed Korej, sprejel odstop celotne vlade.

Skupina poslancev vseh parlamentarnih strank predlaga sprejem zakona o gorskih vodnikih
19. 06. 1998 13.38
Skupina poslancev iz vseh parlamentarnih strank s prvopodpisanim Rudijem Mogetom (LDS) je danes v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o gorskih vodnikih. Ta naj bi uvedel sodobne strokovne standarde v stroki, ki je med ključnimi za razvoj gorskega turizma.

Evropska komisija parlament poziva, naj podpre prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov
12. 05. 1998 16.03
Pred današnjim glasovanjem v Evropskem parlamentu o predlogu za postopno uvedbo prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov, je Evropska komisija evroparlamentarce znova pozvala, naj sprejmejo pozitivno stališče do predloga.

Poslanec SLS predlaga spremembo zakona o lokalnih volitvah
02. 05. 1998 09.35
Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Kramberger je aprila v zakonodajni postopek vložil predlog za spremembo zakona o lokalnih volitvah, s katero naj bi zagotovili večjo zastopanost vseh lokalnih interesov v občinskem svetu; po zdaj veljavnem zakonu v občinskih svetih niso zastopani niti interesi vseh delov občine, kar je pogosto razlog za odločitev, da se posamezne krajevne skupnosti želijo izločiti iz občine in predlagajo ustanovitev svoje občine. Po mnenju predlagatelja je potrebno omenjeni zakon sprejeti po hitrem postopku, češ da bi ga bilo potrebno uveljaviti še pred razpisom volitev za župane in člane občinskih svetov. Sicer pa zakonska sprememba ne bo povzročala novih obremenitev za državni proračun in proračun občin. Sedanji zakon določa, da se v občinah z manj kot 12-članskim občinskim svetom izvedejo večinske volitve članov tega sveta, drugače pa proporcionalne. Občine s tolikšnim številom članov občinskega sveta štejejo le do 3000 prebivalcev, zato bi bilo po mnenju predlagatelja primerneje, če bi ta prag dvignili, da bi lahko v vseh manjših občinah izvedli večinske volitve članov tega sveta. Predlagana sprememba bi omogočila, da občine izvedejo večinske volitve članov občinskega sveta tudi v primeru, če ta šteje do 20 članov (po predloženi različici - 17 članov). Na podlagi te spremembe bi lahko v večini slovenskih občin izvedli večinske volitve članov občinskega sveta.

Vložen predlog za spremembo zakona o državni upravi
05. 03. 1998 16.21
Predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor in poslanec te stranke Ciril Ribiči sta v zakonodajni postopek vložila predlog za spremembo zakona o državni upravi, s katerim predlagata, da bi imela vlada največ dva ministra brez listnice, namesto sedanjih 57 pa največ 32 državnih sekretarjev.