zakonska omejitev

Menjava pnevmatik: raje kot po koledarju se ravnajmo po vremenu

15. 03. 2025 07.48

S 15. marcem je zimske pnevmatike dovoljeno zamenjati z letnimi, če vremenske razmere to dopuščajo, a AMZS strokovnjaki svetujejo, da s tem ni treba hiteti. Ali že menjati zimske pnevmatike ali še ne, je odvisno od okolja oziroma območja najpogostejših voženj. V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne.

Telefoni v šolah: ministrstvo bo začelo razpravo

04. 03. 2025 15.43

Namen peticije skupine Odklopi.net ni prepoved uporabe telefonov v šolah ampak omejitev, so na razpravi ugotavljali predstavniki Odklopi.net, staršev, šol in stranke Vesna. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pa bo začelo razpravo o predlogih rešitev glede rabe telefonov v šolah. Med predlogi je zakonska omejitev rabe telefonov in drugih digitalnih naprav, so navedli. Hkrati so poudarili, da le prepoved ne bi rešila pretirane in nenadzorovane rabe telefonov med mladimi. Ta je postala širši družbeni problem.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?

07. 12. 2024 19.42

Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?

23. 11. 2024 07.00

V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti

08. 05. 2024 12.32

Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK

29. 04. 2024 12.08

Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Pet sistemov in tehnologij za pomoč pri vožnji. Mercedes-Benz razred C.

22. 03. 2024 00.15

Vožnja v avtomobilu razreda C je udobna in brezskrbna, saj izjemni sistemi za pomoč pri vožnji – veliko jih je vgrajenih že serijsko – pomagajo preprečiti številne nevarne situacije v prometu.

'Cilj odloka je poskrbeti za zdravje in življenje ljudi'

01. 03. 2024 06.00

Prepad med vlado in zdravniki se poglablja. Ker začenjajo veljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, na vidiku pa so zaradi tega kadrovske luknje v zdravstvenih zavodih, se je, kot kaže, vlada odločila za protiudarec in sprejela odlok, s katerim je razširila seznam storitev, ki morajo biti zagotovljene v času stavke. Od obvezne obravnave bolnikov z napotnicami s stopnjo zelo hitro in izvajanja storitev za ranljive, do informiranja svojcev o zdravstvenem stanju bolnikov. Odlok je brez pravne podlage, menijo v Fidesu, zdravniška zbornica pa vlado poziva, naj energijo raje usmeri v iskanje dogovora z zdravniki. Žarek upanja bi lahko bila mediacija, ki je zaenkrat ne izključuje nobena stran.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla

29. 02. 2024 08.10

Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Status registriranega športnika: starostna omejitev 50 let je diskriminatorna

23. 10. 2023 11.29

Športniki, ki so starejši od 50 let, ne morejo pridobiti statusa registriranega športnika. Tako določajo pogoji in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov, ki pa so po mnenju zagovornika načela enakosti diskriminatorni. Zato predlaga odpravo zgornje starostne meje za registracijo športnikov.

48 ur je mimo: 'Nismo še tam, kamor vlada misli, da lahko pridemo'

24. 08. 2023 10.10

Iztekel se je 48-urni rok, ki ga je bankirjem za pripravo interventnih ukrepov naložil premier Golob. Dopoldne so se srečali za tesno zaprtimi vrati, po pozivu, da prispevajo vsaj odstotek skupne bilančne vsote, pa so bankirji vladi ponudili desetino oziroma približno 50 milijonov evrov. Ob tem so vladajoče pozvali, naj, če že izredno obdavčujejo banke, enako prispeva tudi preostalo gospodarstvo.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?

28. 06. 2023 06.00

Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Nižjega DDV na energente ne bo, z junijem zato višje položnice

15. 06. 2023 17.54

Poslancem SDS namreč ni uspelo najti dovolj političnih somišljenikov, da bi stopnjo DDV znižali z 22 na 9,5 odstotka, kot je to veljalo do konca maja. Opozicijski SDS in Nova Slovenija odločitev obžalujeta in vlado pozivata, naj v času hude draginje začne delati v dobrobit ljudi.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Ministrstvo za finance: Odločitve glede sprostitve kreditiranja v rokah Banke Slovenije

30. 03. 2023 14.24

Ta teden sprejeta zakonska novela, po kateri bo lahko Banka Slovenije makrobonitetne ukrepe na področju kreditiranja prebivalstva določala tako, da nanje spremembe minimalne plače ne bodo več vplivale, še ne pomeni avtomatično tudi sprostitve omejitev kreditiranja, poudarjajo na finančnem ministrstvu. Odločitve so v rokah Banke Slovenije, dodajajo.

Makarska nad oddajanje na črno: 'zatožili' bi svoje someščane

30. 03. 2023 06.00

V Makarski, ki je priljubljeno letovišče v Dalmaciji, želijo narediti konec nezakonitemu oddajanju sob in apartmajev. Oddajanje na črno se zažira v prihodke lokalne turistične blagajne, zato želijo vzpostaviti spletno stran, prek katere bi meščani lahko prijavili kršitelje. Moti jih tudi 'apartmanizacija", gradnja stavb in apartmajev, ki se neposredno gradijo za oddajanje, saj pravijo, da je pogubno za makarski turizem. Poigravanje z mislijo, da bi se prepovedali apartmaji v stanovanjskih zgradbah, pa je pošteno razburilo bližnji Dubrovnik.

Do kredita tudi brez omejitev glede minimalne plače?

22. 02. 2023 14.09

Pripravljena je zakonska rešitev za omejitev vpliva vsakokratne korekcije minimalne plače na kreditno sposobnost gospodinjstev. Glede na osnutek zakonskega predloga bo Banka Slovenije lahko omejitve glede posojil prilagajala neodvisno od zakona o izvršbi in zavarovanju, ki določa, da mora posamezniku na računu ostati 76 odstotkov minimalne plače.

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

'Da zdravstveni delavci v enem tednu ne smejo delati več kot 48 ur, ne drži'

31. 01. 2023 17.33

Ustavno sodišče s svojo odločitvijo ob presojanju ustavnosti določb Zakona o zdravstveni dejavnosti ni uvedlo splošne omejitve delovnega časa za zdravstvene delavce, so zapisali v sporočilu za javnost ustavnega sodišča. Tako so se odzvali na interpretacije, da naj bi omejitev dela na 48 ur močno ogrozila delovanje zdravstvenega sistema.

Gospodarstveniki svarijo: minimalna plača se bo preveč zvišala

06. 01. 2023 06.00

Minimalna plača se bo zvišala preveč, svarijo gospodarstveniki, ki jih napovedan dvig minimalne plače za 100 evrov še posebej skrbi zaradi energetske krize. Na Gospodarski zbornici Slovenije sicer podpirajo uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, ki ohranja kupno moč tistih z najnižjimi plačami, nasprotujejo pa uskladitvi, kot jo predlaga minister za delo Luka Mesec. V Obrtno-podjetniški zbornici pa ob tem poudarjajo, da je napovedani dvig večji, kot je bilo predvideno, in da bo glede na energetsko draginjo, s katero se srečujejo podjetja, povečanje minimalne plače nad zakonsko določeno mejo dodatna obremenitev za podjetja.

DZ sprejel novelo zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma

11. 11. 2022 13.51

DZ je s 46 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, s katerim se med drugim v pravni red vnaša pravila glede nadzora izvora premoženja pri politično izpostavljenih osebah in gotovine pri čezmejnem prenosu ter odpravlja nekatere pomanjkljivosti letos sprejetega novega zakona.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju

13. 10. 2022 06.22

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti

26. 08. 2022 12.06

Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Ob vročih dnevih ne pozabite na varovanje zdravja živali

20. 06. 2022 14.21

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob povišanih temperaturah ozračja poziva k ustrezni skrbi za živali. Skrbniki morajo živalim zagotavljati pogoje, v katerih lahko prenašajo visoke temperature. Med ključnimi ukrepi so zadostna količina vode, zadrževanje v senci in omejitev prevoza živali na zgodnje jutranje ure ali ponoči.

Gorenje: Podjetje ni kršilo kolektivne pogodbe. Napovedana stavka je neutemeljena

12. 04. 2022 09.08

Potem ko so v ponedeljek v sindikatu Skei napovedali stavko v Gorenju, je poslovodstvo podjetja sporočilo, da je stavkovna napoved povsem neutemeljena, morebitna stavka na osnovi navedenih stavkovnih zahtev pa bi bila tudi neplačana. V Gorenju sicer pravijo, da se bodo o omenjenih temah s socialnimi partnerji tako kot vedno pogovarjali korektno, za pogajalsko mizo v podjetju, ne pa na pločniku pred medijskimi kamerami in mikrofoni.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom

11. 02. 2022 13.47

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO

31. 01. 2022 14.19

Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Posegi v zakonodajo, ki jim nasprotuje celo stroka: 'Nepremišljeno, neutemeljeno, škodljivo'

21. 01. 2022 12.55

Predlagani dopolnitvi kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke v zadevah gospodarske kriminalitete, med drugim nasprotujejo na vrhovnem državnem tožilstvu in pravosodnem ministrstvu. Kot pravijo, so rešitve nesistemske in lahko pomenijo ravno nasprotne učinke. V težjih oz. zapletenejših primerih kaznivih dejanj bi pomenile celo neke vrste amnestijo za storilce kaznivih dejanj.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji

13. 01. 2022 17.45

Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

Ustavno sodišče zavrglo zahtevo sindikatov glede omejitve stavke v zdravstvu

27. 12. 2021 15.30

Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam za oceno ustavnosti dela zakona o nalezljivih boleznih ter odredbe o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstva med epidemijo, ki se nanaša na pravico do koriščenja letnega dopusta in presežka ur ter na pravico do stavke zdravstvenih delavcev.