zakonska omejitev

Lanski odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev je neustaven

05. 11. 2021 08.48

Ustavno sodišče je odločilo, da je del Zakona o nalezljivih boleznih, ki omejuje ali prepoveduje promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora to neskladje odpraviti v dveh mesecih. Na podlagi tega je neustaven tudi celoten Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil sprejet marca lani ob začetku epidemije covida-19. Po mnenju sodnikov ga je treba razveljaviti.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa

02. 06. 2021 08.52

Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.

Ustavno sodišče: Nedeljsko zaprtje trgovin ni v neskladju z ustavo

07. 05. 2021 11.46

Ustavno sodišče je v postopku za presojo ustavnosti, ki ga je zahtevalo več družb, odločilo, da novela zakona o trgovini, ki je prinesla zaprtje trgovin ob nedeljah, ni v neskladju z ustavo.

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem

21. 01. 2021 07.05

Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Vlada sprejela odloke: prepovedano zbiranje, zaustavitev javnega prometa

13. 11. 2020 06.10

Z današnjim dnem je za 14 dni prepovedano vsakršno zbiranje ljudi, razen če gre za člane ožje družine ali istega gospodinjstva. Gre za prvega od novih vladnih ukrepov, s katerim se Slovenija znova zapira. S ponedeljkom se zapirajo tudi vse nenujne trgovine in javni potniški promet. Bo pa dovoljen prevoz na delo do 6 oseb v istem vozilu, če gre za zaposlene istega podjetja, je potrdil minister Vrtovec. Vrhunski in poklicni šport se medtem še naprej izvajata po dosedanjih odlokih.

Kaj prinaša revizija preiskav na NPU? Neuradno: Nobenih preobratov po okusu Hojsa

02. 11. 2020 06.42

Končuje se revizija kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu, ki jo je (nezakonito) odredil notranji minister Aleš Hojs. Kaj so ugotovili nadzorniki, ki jih je nad NPU poslal direktor policije Jurič? Po neuradnih informacijah nič dramatičnega, nobenih preobratov, ki jih sicer pričakuje minister Hojs. Nobeno policijsko poročilo, nobena tožilska zavržba kazenskih ovadb se ne bo spremenila v kazenske postopke, pa čeprav si politika to želi.

Vavčerji kot rešitev turistične panoge? 'Potrošniki ne smejo biti prisiljeni v kreditiranje organizatorjev potovanj'

15. 05. 2020 09.44

Eno večjih 'bitk' za golo preživetje panoge trenutno bije turizem. Kaj in kako z že rezerviranimi počitnicami, ki so zaradi epidemije koronavirusa odpadle? Ena od rešitev, ki jo predlaga vlada, pa tudi Bruselj ji je naklonjen, so tako imenovani vavčerji – kot alternativa povrnitvi stroškov. A potrošniki s predlagano rešitvijo niso zadovoljni. Za vračilo vplačil se zavzemajo tudi v ZPS, kjer izpostavljajo, da mnogi denar zaradi nastale krize, ki je s seboj prinesla bistveno zmanjšanje prihodkov, nujno potrebujejo za lastno preživetje.

Poroke bodo spet dovoljene, a v 'nekoliko okrnjeni zasedbi'

24. 04. 2020 18.11

Kmalu bo spet dovoljeno izvajanje porok -tako v uradnih prostorih kot na prostem, a s številnimi omejitvami. Poleg mladoporočencev bodo lahko prisotni še matičar in načelnik upravne v vlogi pooblaščenca. Če bo poroka na prostem, sta lahko prisotni tudi priči. Če bodo mladoporočenca in priči za dostop do lokacije morali prečkati občinsko mejo, pa jim bo upravna enota izdala posebno potrdilo.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe

21. 04. 2020 17.05

Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

Predlog podelitve izjemnih pooblastil vojski končal svojo pot na odboru DZ

02. 04. 2020 06.07

Vladni predlog za aktivacijo 37.a člena zakona o obrambi, s katerim bi podelili izjemna pooblastila vojski pri širšem varovanju državne meje, na odboru DZ za obrambo ni prejel potrebne dvotretjinske večine navzočih. Ob navzočih 19 poslancih jih je za predlagan sklep glasovalo 11, kar je manj od dveh tretjin, zato predlog ni bil sprejet. Tonin opozarja, da policijo čakajo veliki izzivi.

8. marec: štiri ministrice, en virus in nič feministk

07. 03. 2020 07.00

Dnevi okoli mednarodnega praznika žensk – dneva, ko bi se morali opominjati na krhkost do danes priborjenega in še ne dokončanega projekta osvoboditve polovice človeštva izpod konstruirane ideje o naši manjvrednosti, so tokrat polni pomembnejših, tako imenovanih državotvornih tem. Poslušamo lahko o novo iznajdenih značilnostih demokratičnega političnega procesa, v katerem se besede kdaj lahko tudi snedejo, kot naj bi se tudi ljudje spreminjali.

Poklukar: Varde in vaške straže ovirajo delo policije in v javnosti vzbujajo strah

26. 11. 2019 11.04

Vlada je na dopisni seji sprejela spremembe novel zakonov o varstvu javnega reda in miru ter o nadzoru državne meje. Za spremembe so se odločili zaradi delovanja t. i. vard in vaških straž. Predloge sprememb vseh treh zakonov pošiljajo v državni zbor v obravnavo po hitrem postopku.

Osebna imena kmalu daljša, dovoljene bodo tudi črke in okrajšave

20. 04. 2019 07.00

Vsak od nas ima pravico do osebnega imena. V resnici je izbira osebnega imena naša dolžnost in zlorabe so strogo sankcionirane. Obstajajo jasna pravila, ki določajo izbiro in spremembo osebnega imena, ta pa se bodo, kot kaže, kmalu spremenila. Pripravljen je namreč Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebnem imenu, ki naj bi bil sprejet po skrajšanem postopku.

Je v ozadju upora družinskih zdravnikov privatizacija osnovnega zdravstva?

12. 04. 2019 18.36

V javnosti dviguje prah elektronsko pismo predsednika sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igorja Muževiča, ki ga je objavila Mladina in v katerem naj bi članom razkril, da lahko z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi dosežejo, da zdravstveni domovi z njimi kot zasebniki sklenejo pogodbo za opravljanje zdravstvenih storitev. Zdravstveni minister Šabeder upa, da pri pogovorih in iskanju rešitev nihče ne drži fige v žepu. Muževič pa zagotavlja: "Te odpovedi niso moj ali naš skriti načrt privatizacije zdravstva."

Kaj, če bi inšpektorji res našli radioaktivni vir?

01. 04. 2019 10.41

Uprava za jedrsko varnost je prejela anonimno prijavo o občanu, ki naj bi doma izdeloval jedrski reaktor za pridobivanje elektrike in v ta namen tudi zbiral radioaktivne materiale. Inšpekcija se je odzvala, a izkazalo se je, da gre za lažno prijavo. Kaj pa, če bi se izkazalo, da gre za resno grožnjo ljudem? Kakšni so postopki in sankcije?

Za Guaidoja 15-letna prepoved opravljanja javnih funkcij

29. 03. 2019 08.15

Poleg tega, da so venezuelske oblasti vodjo opozicije in samooklicanega začasnega predsednika države Juana Guaidoja odstavile s položaja predsednika parlamenta, so mu prepovedale tudi opravljanje vseh izvoljivih funkcij za 15 let, kar je najdaljša zakonska omejitev. 

Ženske so bolj dosledne pri zajtrku in zelenjavi, moški pri ribah

25. 08. 2018 15.14

Raziskava NIJZ spodbudno kaže, da se v Sloveniji povečuje delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež tistih, ki uživajo sladkane pijače. Kljub temu se v povprečju vsak drugi še vedno prehranjuje nezdravo.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

'Dobro javno zdravstvo imamo predvsem zaradi zaposlenih, ki delajo na etični pogon'

12. 04. 2018 15.26

Zdravniške organizacije so opozorile na potrebo po nujnih spremembah v zdravstvenem sistemu. A te spremembe morajo biti oblikovane skupaj z zdravništvom. "Zdravniki sporočamo, da poznamo zdravstveni sistem, vemo kako deluje in kaj bi se dalo izboljšati," je povedala Zdenka Čebašek-Travnik.

Omejitev skupne višine denarne odškodnine izbrisanim je protiustavna

11. 04. 2018 14.04

Zakonski člen, ki določa omejitev skupne višine denarne odškodnine, ki se lahko dosodi izbrisanim, je ustavno sodišče ocenilo kot protiustaven. Zato je ureditev razveljavilo. To takoj velja za tiste, ki so zahtevke vložili pred uveljavitvijo zakona o odškodninam izbrisanim. Za ostale oškodovance pa imajo zakonodajalci devet mesecev časa, da sprejmejo novo ureditev.

Zmaga slovenskih strokovnjakov – dosegli so omejitev transmaščobnih kislin v živilih

23. 03. 2018 16.24

Slovenski strokovnjaki z več področij so skupaj dosegli pravo zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni. Uspelo jim je doseči, da bo najvišja dovoljena vsebnost transmaščobnih kislin v živilih v Sloveniji zakonsko omejena. S tem so naredili pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov in otrok. Pravilnik začne veljati aprila 2019.

Z Dijano Đuđić ni povezan samo zaprt račun pri NKBM, ampak tudi pri NLB

11. 01. 2018 09.22

SDS je vrnila že počrpani del kredita Dijani Đuđić z obrestmi in prekinila kreditno pogodbo. Zdaj je ključno vprašanje, komu oz. na kateri račun? Z Đuđićevo pa ni povezan samo zaprt račun pri NKBM, ampak tudi pri NLB. Obe banki sta računa zaprli, ker vpleteni niso razkrili izvora denarja. Skrivnostno milijonarko neuradno preiskujejo tudi bosanski organi pregona.

Vzgoja otroka: kaj delam narobe?

04. 09. 2017 15.08

Starši svojim otrokom želimo le najboljše in smo zanje pripravljeni storiti vse – vse, da bodo zdravi, srečni, zadovoljni in uspešni. Čeprav se starševske vloge lotevamo v dobri veri in z najboljšimi nameni, pa pri tem delamo tudi napake. To je seveda nekaj povsem normalnega, a če je teh napak preveč, lahko svojim potomcem bolj škodimo kot koristimo. Še več, usodno jih lahko zaznamujemo za vse življenje. Katerih napak pri vzgoji bi se morali najbolj izogibati, da ne pride do takšnega scenarija?

Novela stanovanjskega zakona potrjena: spremembe predvsem pri neprofitni najemnini

23. 03. 2017 15.15

Predlog novele stanovanjskega zakona je dobil soglasje vlade. Zakon izenačuje upravičence do subvencije v neprofitnih in tržnih stanovanjih, javnim stanovanjskim skladom pa omogoča dodatne zadolžitve za gradnjo javnih najemnih stanovanj. Osnutek novega zakona bo pripravljen do konca leta.

Onkološki bolniki ministrici: omejevanje bolniške na leto dni lahko uniči rakavega bolnika in njegovo družino

03. 02. 2017 08.50

Medtem ko je ministrica za zdravje sredi januarja s ponosom predstavila predlog zdravstvene reforme, je le-ta deležna številnih kritik. Tokrat so se oglasili onkološki bolniki, ki opozarjajo, da omejitev bolniške na leto dni ni primerna rešitev. "Rak je bolezen, ki ima številne obraze in pri kateri odkrivanje bolezni, zdravljenje in rehabilitacija potekajo različno dolgo, tudi več kot leto dni."

Nasprotniki pravice do splava v ZDA navdani z novim optimizmom

24. 01. 2017 06.53

Novi ameriški predsednik Donald Trump je podpisal memorandum o prepovedi proračunskih sredstev vsem organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri splavu ali le nudijo informacije o tem. Nasprotniki pravice do splava v ZDA spet vse bolj upajo, da bo umetna prekinitev nosečnosti kmalu prepovedana tudi doma.

Ustavno sodišče: komunikacija med odvetnikom in njegovo stranko zaupne narave

28. 01. 2016 10.35

Ustavno sodišče je zakona o kazenskem postopku in odvetništvu razglasilo za neustavna. Sodišče je zakona presojalo na zahtevo Odvetniške zbornice Slovenije, ki se je na sodišče obrnila po dveh primerih hišnih preiskav pri odvetnikih, ki pa niso bili osumljenci.

'Bolj ko ljudje živijo v bedi, bolj se oprijemajo tradicionalnih vrednot'

21. 12. 2015 06.38

Zavrnitev novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na referendumu še vedno odmeva. V največji opozicijski stranki vidijo izid kot poraz vlade. Proti je bilo namreč kar 63,48 odstotka upravičencev, ki so se udeležili referenduma. Nasprotniki zakona slavijo. Poslanec Möderndorfer pa je v parlamentarni postopek vložil nov predlog zakona o partnerski zvezi.

Referendum o zakonski zvezi bo. Predlagatelji: 'Sodišče odločilo v prid ljudi in ne elite'

22. 10. 2015 11.46

Ustavno sodišče je odločilo, da se razveljavi sklep državnega zbora o zavrnitvi razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi. Odločitev je bila tesna, saj je za razveljavitev glasovalo pet sodnikov, proti pa so bili štirje. Odločitev so z razočaranjem sprejeli v ZL ter zagovorniki pravic istospolno usmerjenih.

Pahor Virantu poslal izhodišča za spremembo protikorupcijskega zakona

25. 03. 2014 13.04

Predsednik republike Borut Pahor je ministru za notranje zadeve Gregorju Virantu poslal izhodišča za spremembo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki jih je prejel od Komisije za preprečevanje korupcije.