zakrila

Potovanje sončnega mrka proti vzhodu
11. 08. 1999 20.41
<A HREF=http://www.solar-eclipse.org > Popolni sončni mrk </A> je Romunijo danes zavil v temo sredi dneva. Ob približno 13.05 je luna v celoti zakrila sonce, popolni sončni mrk pa je trajal rekordni 2 minuti in 26 sekund.

Vesoljci na Miru bodo mrk opazovali dvakrat
11. 08. 1999 11.45
Posadka orbitalne znanstvene postaje Mir bo danes dvakrat opazovala in fotografirala sončni mrk.

Pred sončnim mrkom
09. 08. 1999 20.32
Do sončevega mrka nas ločita le še slaba dva dneva. O mrku že veste bolj ali manj vse: popolnega bomo pri nas lahko videli le na skrajnem delu Prekmurja, drugod po Sloveniji pa bo viden kot delni. No, na astronomskem observatoriju na Golovcu so nam danes povedali še nekaj zanimivih podrobnosti.

Pred sončnim mrkom
09. 08. 1999 19.42
Pred popolnim sončnim mrkom, ki bo v sredo, 11. avgusta, so ta nebesni pojav na Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu pojasnjevali dr. Andrej Čadež, dr. Tomaž Zwitter in strokovni sodelavec na oddelku za fiziko Fakultete za matematiko in fiziko Herman Mikuž. V skrajnem severovzhodnem delu Slovenije bo popolni mrk viden 72 sekund, ob Blatnem jezeru na Madžarskem pa dve minuti in 26 sekund. V večjem delu Slovenije bo mrk le delen. Za opazovalca v Kopru bo Luna zakrila 95, v Ljubljani 97 in v Mariboru 99 odstotkov Sonca. Pomen sončnega mrka za znanost je danes manjši kot nekoč, saj večino pojavov na Soncu, ki so vidni ob mrku s profesionalno opremo, lahko opazujemo kadarkoli. Med tokratnim sončnim mrkom v sredo povsem jasnega vremena ni mogoče pričakovati. Naslednji popolni sončni mrk bo v Sloveniji viden šele leta 2081.

Slovenski astronomi o sončnem mrku
09. 08. 1999 08.05
Pred popolnim sončnim mrkom, ki bo v sredo, 11. avgusta, so ta nebesni pojav na Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu danes pojasnjevali dr. Andrej Čadež, dr. Tomaž Zwitter in strokovni sodelavec na oddelku za fiziko Fakultete za matematiko in fiziko Herman Mikuž. V skrajnem severovzhodnm delu Slovenije bo popolni mrk viden 72 sekund, ob Blatnem jezeru na Madžarskem pa dve minuti in 26 sekund. V večjem delu Slovenije bo mrk le delen. Za opazovalca v Kopru bo Luna zakrila 95, v Ljubljani 97 in v Mariboru 99 odstotkov Sonca.

V pričakovanju sončnega mrka
07. 08. 1999 09.15
Tik pred z nestrpnostjo pričakovanim sončnim mrkom pa so iz zvezdarne v Stuttgartu pred dnevi sporočili, da so opazili novi veliki skupini sončnih peg. Severna skupina je vidna že s prostim očesom, prepoznamo pa jo kot črno piko. Medtem ko je temperatura na površju Sonca približno 6000 stopinj Celzija, pa se v pegah temperatura spusti za več kot 1000 stopinj. Povečana dejavnost Sonca se bo čutila tudi med sončnim mrkom 11. avgusta. Ko bo Luna popolnoma zakrila Sonce, bo korona, najbolj zunanji del sončeve atmosfere, zvezdasto somerna, torej v vseh smereh enako raztegnjena in še posebej velika.

Tudi policija se pripravlja na sončni mrk
05. 08. 1999 09.01
Enajstega avgusta bo na nebu viden astronomski pojav Luninega zakritja Sonca, sončni mrk. Ker je za ta pojav veliko zanimanja, je pričakovati povečanje prometa na cestah, zlasti v smeri proti skrajnemu severovzhodu naše države. Le na Goričkem v Prekmurju bo namreč možno opazovati popolni sončni mrk, ko bo Luna za približno minuto in 15 sekund zakrila Sonce, povsod drugod v državi pa bomo videli delnega. V vodstvu policije so zato vsem policijskim upravam, še zlasti murskosoboški, ob tem pojavu dali posebne usmeritve in zahtevali, naj poostrijo nadzor na cestah.

Hoteli v Muenchnu polni na dan popolnega sončnega mrka
28. 04. 1999 07.23
Hoteli v Muenchnu so že popolnoma zasedeni za 11. avgust, ko bo viden popoln sončni mrk, saj bo luna za dve minuti v celoti zakrila sonce. Ob tej priložnosti na glavnem stadionu v mestu pričakujejo približno 400.000 obiskovalcev. Mesta Muenchen, Ulm, Augsburg in Salzburg bodo namreč zaradi sončnega mrka povsem zatemnjena. To bo zadnji popoln sončni mrk v 20. stoletju, viden pa bo tudi na severu Francije, v Romuniji in v Turčiji.