zaposlenost

Slovenija lani s 5,4-odstotno gospodarsko rastjo
14. 02. 2023 13.06
Visoko rast gospodarske aktivnosti, ki se je po predlanskem močnem popandemskem okrevanju nadaljevala tudi lani, so v Banki Slovenije glede na močno podporo denarne in fiskalne politike pričakovali. "Takšen iztek leta daje spodbudne signale tudi za letos, ko se bo rast sicer umirila," so zapisali v centralni banki.

Evropska komisija za Slovenijo zvišala napoved rasti
13. 02. 2023 10.10
Evropska komisija je za Slovenijo zvišala napoved gospodarske rasti z 0,8 odstotka na odstotek, za prihodnje leto pa z 1,7 odstotka na dva odstotka. Glede inflacije pričakuje, da se bo letos umirila nekoliko bolj od pričakovanj iz lanske jeseni, in sicer naj bi dosegla 6,1 odstotka namesto prej pričakovanih 6,5 odstotka.

Kračun: Dodatna povišanja odhodkov pred uvedbo reforme niso sprejemljiva
03. 02. 2023 14.28
Komisija DZ za nadzor javnih financ je razpravljala o problematiki plač v javnem sektorju. Sejo so zahtevali v NSi, kjer opozarjajo, da parcialni dvigi plač niso prava pot, sprašujejo pa se tudi o njihovih posledicah za javne finance. Davorin Kračun je ob tem izpostavil, da dodatna povišanja proračunskih odhodkov za stroške dela pred uvedbo plačne reforme niso sprejemljiva. Napovedani primanjkljaj državnega proračuna je za letos namreč že brez dodatnih dvigov plač med najvišjimi v EU.

'Vlada preveč velikodušno razsipava javni denar'
19. 01. 2023 19.40
Je državna vreča dovolj globoka za apetite vseh v javnem sektorju? Ekonomisti opozarjajo, da vlada preveč velikodušno razsipava z javnim denarjem, ki ga – ob napovedanem rekordnem primanjkljaju v letošnjem letu – na koncu ne bo dovolj za vse. Tudi premier Golob priznava, da bo prenova plačnega sistema velik finančni zalogaj za proračun. Ob tem pa napoveduje, da se bo zaradi učinkovitega prestrukturiranja ta vložek v treh letih povrnil.

Fed pričakuje nadaljevanje šibke gospodarske rasti ZDA
19. 01. 2023 08.31
Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je v sredo objavila svojo tako imenovano bež knjigo, ki je zbirka poročil regionalnih izpostav Feda o gospodarskih gibanjih. V tokratni ugotavlja, da se v prihodnjih mesecih obeta nadaljevanje šibke gospodarske rasti.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'
18. 01. 2023 17.12
WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

Kljub umirjanju gospodarstva na trgu dela in rasti izvoza še brez poslabšanja
18. 11. 2022 10.25
BDP v Sloveniji se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na drugo zmanjšal za 1,4 odstotka, medletna rast (3,4 odstotka nedesezonirano) pa je bila nižja kot v prvi polovici leta in v okvirih pričakovanj jesenske napovedi gospodarskih gibanj Umarja, kjer so za celotno leto 2022 napovedali 5-odstotno rast BDP. Medletna rast potrošnje gospodinjstev se je ob upadanju zaupanja potrošnikov in realnem znižanju dohodkov v poletnih mesecih umirila. Izhajala je iz trgovine z neživili in potrošnje storitev. Investicijska dejavnost je v tretjem četrtletju ostala močna, zlasti se je krepila aktivnost v gradbeništvu.

Gospodinjstva manj trošijo, gospodarska rast se umirja
15. 11. 2022 14.23
K močni umiritvi gospodarske rasti v tretjem četrtletju je bistveno prispevala umiritev potrošnje gospodinjstev, so zapisali v Banki Slovenije. Negativna gibanja se še niso odrazila na trgu dela, kjer razmere ostajajo izrazito ugodne, so zapisali v centralni banki, kjer v zadnjem četrtletju pričakujejo nadaljevanje skromne gospodarske aktivnosti.

Slovenija v tretjem četrtletju s 3,4-odstotno gospodarsko rastjo
15. 11. 2022 11.16
Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju medletno realno povečal za 3,4 odstotka, kar je bistveno manj od prvih dveh četrtletij. V drugem četrtletju je bila gospodarska rast na letni ravni 8,3-odstotna, v prvem četrtletju pa 9,7-odstotna. Na četrtletni ravni pa se je BDP v minulem trimesečju po desezoniranih podatkih skrčil za 1,4 odstotka.

Koalicijski vrh: Golob zagotovil, da se bo Slovenija izognila recesiji
09. 11. 2022 17.11
Poslanci in ministri vladnih strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so se sestali na prvem rednem koalicijskem vrhu. Kot je v izjavi za medije dejal premier Robert Golob, so se seznanili z opravljenim delom. Nekateri koalicijski cilji so že realizirani, druge so začeli izpolnjevati, je dejal in pozval na prihajajoče volitve in referendume.

Golob: Sovražnemu govoru bomo napovedali vojno
26. 10. 2022 20.23
Napeto politično vzdušje pred drugim krogom predsedniških volitev, na katerih se bo po napovedih predsednika vlade Roberta Goloba odločalo, ali se bodo v Slovenijo vrnile mračne sile. Po besedah prvaka opozicije Janeza Janše pa se bo na eni strani odločalo o vrednotah slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi pa o vrednotah davčnih oaz. Ob tem pa še novica o napadu na aktivistko Niko Kovač, ki je napovedala, da se bo aktivno vključila v referendumsko kampanjo. Pred zimo pa je pestro tudi dogajanje v energetiki. Ljudje se sprašujejo, kako bo vlada še pomagala v energetski krizi.

Golob: Naše davčno okolje ni optimalno, temeljito ga bomo prevetrili
24. 10. 2022 07.26
Vlada po besedah premierja Roberta Goloba v dialogu s socialnimi partnerji in tudi opozicijo za prihodnje leto načrtuje temeljito prevetritev davčne politike. Pri tem pa bosta vlada in koalicija vedno imeli v mislih večino davkoplačevalcev, ne tistih z najvišjimi dohodki in premoženjem, je dejal v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven
18. 10. 2022 11.44
Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Sindikat trgovcev: 'Če dogovora ne bo, bo veseli december vroč'
22. 09. 2022 10.55
Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS) je v treh tednih zbral 6470 podpisov delavcev, ki imajo zaničevanja dovolj. Zahtevajo izpolnitev zahtev, vključno s stavko. Če dogovora z delodajalci ne bo, bo veseli december vroč, je povedal Ladi Rožič. Dovolj je izkoriščanja in slabih delovnih pogojev, želimo le to, kar nam pripada, pa je dodala sindikalistka Tuša. Sindikalistka Lesnine pa je izrazila upanje, da se ne vrnemo v čas suženjstva.

V Sloveniji 8,2-odstotna gospodarska rast v drugem četrtletju
16. 08. 2022 11.48
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 8,2 odstotka. K rasti sta pripomogla domače in tuje povpraševanje, so navedli v državnem statističnem uradu. Na domačo potrošnjo je najbolj ugodno vplivala potrošnja gospodinjstev, na tujo pa storitvena menjava. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so po objavi podatkov Sursa ocenili, da je rast ostala visoka tudi zaradi nižje lanske osnove. Umirila pa se je rast porabe gospodinjstev, kar je posledica visokih cen, zlasti energentov in hrane, ki zmanjšujejo kupno moč gospodinjstev.

Gospodinjstva pod vse večjim pritiskom inflacije
15. 07. 2022 12.25
Rast domače potrošnje je spomladi ostala visoka. Na potrošnjo gospodinjstev so ugodno vplivali sprostitev epidemičnih ukrepov, unovčevanje bonov in rekordno visoka zaposlenost. Kupna moč gospodinjstev je sicer pod vedno večjim vplivom naraščajočih cen, zlasti energentov in hrane, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

Posojila bodo dražja, pot do lastnih nepremičnin pa še težja
16. 06. 2022 18.52
Ne le hrana in energenti, dražji bo tudi denar, obdobje zgodovinsko nizkih obrestnih mer in ugodnih posojil se očitno poslavlja. Banke po dvigu ključnih obrestnih mer Evropske centralne banke napovedujejo dražje in težje dostopne kredite. Že težja bo torej pot do lastne nepremičnine, manj pa bo tudi investicij. Po drugi strani pa bodo nekoliko na boljšem varčevalci, Deželna banka denimo kot prva z avgustom ukinja ležarine za fizične osebe s prihranki nad 100.000 evri. Počasi bodo rastle obrestne mere na depozite.

Proračunski primanjkljaj po prvih petih mesecih znaša 21,8 milijona evrov
07. 06. 2022 09.31
Državni proračun je po preliminarnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta zabeležil približno 5,3 milijarde evrov prihodkov oz. 17,3 odstotka več kot v primerljivem lanskem obdobju, so sporočili z ministrstva za finance. Odhodki so medtem znašali nekaj več kot 5,32 milijarde evrov oz. 9,2 odstotka nižji od enakega obdobja lani. Proračunski primanjkljaj je v prvih petih mesecih tako znašal 21,8 milijona evrov. Fiskalni svet je medtem opozoril, da je zmanjšanje primanjkljaja med drugim tudi posledica nižjih odhodkov za covidne ukrepe in rasti prihodkov ob okrevanju gospodarske aktivnosti.

Dražje življenjske razmere upokojence prisilile v iskanje služb
02. 06. 2022 16.59
Robert Golob in njegova ekipa sta prevzela vodenje države v času, ko so nekateri statistični podatki vrhunski: imamo najnižjo brezposelnost in najvišjo zaposlenost. A porazdelitev kadra je zelo neenakomerna, v državi tako trenutno primanjkujejo delavci v gostinstvu, v domovih za starejše, v trgovinah. In zato na pomoč nekatera podjetja kličejo upokojence. Ob prej naštetih podatkih dodajmo še enega: v aprilu smo imeli najvišjo mesečno inflacijo v zadnjih 20 letih. Po domače: življenje je dražje, pokojnine, ob katerih že tako marsikateri upokojenec komaj shaja, pa torej vse manj vredne. In zato tudi med upokojenci vlada zanimanje za dodatno delo.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22
Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Lani 40,4-odstotna davčna obremenitev stroškov dela
19. 05. 2022 10.19
V Sloveniji je bila lani davčna obremenitev stroškov dela 0,2 odstotne točke višja kot predlani. Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 40,4 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 59,6 odstotka pa ji je ostalo neto plače, je izračunal statistični urad.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
16. 05. 2022 10.53
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka
28. 04. 2022 06.17
Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26
Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Na Hrvaškem višja inflacija, v Srbiji poziv državljanom: 'Varčujte v dinarjih'
14. 04. 2022 12.10
Medletna inflacija je marca v Srbiji dosegla 9,1 odstotka, več kot dve tretjini pa so k letni inflaciji prispevale višje cene hrane in energentov. Medtem bi letna inflacija na Hrvaškem v povprečju letos lahko dosegla 5,4 odstotka, hrvaška centralna banka pa ob tem napoveduje tudi nižjo gospodarsko rast od prvotno ocenjene.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Banka Slovenije: Ruska vojaška agresija tveganje za gospodarsko aktivnost in inflacijo
05. 04. 2022 17.28
Po tem, ko se je v evrskem območju in tudi v Sloveniji v prvem četrtletju nadaljevala ugodna gospodarska aktivnost, so ruska vojaška agresija, ki se je začela februarja, in uvedene sankcije poslabšali gospodarske obete. Predvsem so se izrazito povečala tveganja za daljše obdobje visoke inflacije, je objavila Banka Slovenije.

'Mi smo razumeli, da smo nogometna ekipa, ki lahko zabija gole, če si podaja žogo'
23. 03. 2022 16.16
"Volitve niso zahvalni dan, niti volivcem ni treba biti hvaležen," pravi podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin. Vseeno so premier Janez Janša (SDS) in podpredsednika vlade Matej Tonin in Zdravko Počivalšek (Konkretno) predstavili dosežke vlade, ki naj bi Slovenijo "postavili na nove temelje".

Januarja prvi mesečni padec števila delovno aktivnih po enajstih mesecih
16. 03. 2022 12.09
Potem ko se je število delovno aktivnih oseb enajst mesecev zapored zviševalo, pri čemer je bilo zadnjih šest mesecev vsakič rekordno, se je januarja glede na december 2021 znižalo za 0,8 odstotka na 909.481. Na medletni ravni je medtem znova poraslo, in sicer za 3,1 odstotka.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?