zasebni koncesionarji

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

25. 08. 2021 09.19

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

V mobilnih enotah v prestolnici zaenkrat cepili 102 osebi

23. 06. 2021 10.12

V torek so v Sloveniji ob 2038 PCR-testih potrdili 50 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Pozitivnih je bilo 2,5 odstotka PCR-testov. V bolnišnicah se zdravi 83 oseb, 29 na intenzivni negi, en covidni bolnik je umrl. Medtem so se danes odprle prve mobilne enote za cepljenje proti covidu-19 – dve v Ljubljani ter v Mariboru in na Ptuju. V prestolnici so po zadnjih podatkih skupno cepili 102 osebi.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Javno zdravstvo na psu: polovica državljanov lahko ostane brez zdravnika

26. 08. 2020 09.36

"Čas se izteka. Čez pet let primarnega zdravnika (družinskega zdravnika, ginekologa, pediatra, zobozdravnika) ob sedanjih trendih ne bo več imela od tretjina do polovica državljanov," je v odprtem pismu v imenu Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov zapisal pediater Igor Dovnik. Opozoril je, da se je dostopnost do zdravstvenih storitev zaradi pandemije še poslabšala, ZZZS pa zahteva nemogoče. Hkrati v Sloveniji nastaja sistem vzporednega, povsem zasebnega zavarovanja in zdravstva.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi

09. 05. 2020 07.57

Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Zasebniki zaradi pritiskov razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS

10. 05. 2019 16.31

Koncesionarji po besedah predsednika strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Igorja Dovnika razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS, če bo ta še naprej izvajal finančne in organizacijske pritiske na zdravnike. Rešitev za normalno delujoč zdravstveni sistem vidijo tudi v konkurenci ponudnikov zdravstvenih zavarovanj.

ZZZS nasprotuje sklepanju podjemnih pogodb z lastnimi zaposlenimi

08. 07. 2013 14.39

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) imajo glede zakona o zdravstveni dejavnosti največ pripomb na področje koncesij. Med drugim predlagajo, da koncesionarji pripravljajo enaka letna poročila kot javni zavodi in da opravljajo le osnovno dejavnost, nasprotujejo pa sklepanju podjemnih pogodb z lastnimi zaposlenimi.

'Tudi med zdravniki so črne ovce, ki ribarijo v kalnem'

05. 11. 2009 13.30

Medtem ko zdravniki trdijo, da jih niso upoštevali pri sprejemanju zdravstvene zakonodaje, v Gibanju javnega zdravstva trdijo ravno nasprotno.

Zdravstveni domovi temelj zdravstva

22. 01. 2009 14.28

Direktorji zdravstvenih domov poudarjajo, da so zdravstveni domovi ljudje, ne pa zidovi. Menijo še, da se brez premisleka in jasne strategije uvaja zasebno delo.

V iskanju zadovoljive rešitve

15. 04. 2008 14.12

Vlada je pogajalcem Fidesa dala novo ponudbo glede zdravniških plač. Oboji si želijo sporazuma, pri katerem ne bodo trpeli bolniki.

Več prostora v domovih za starejše

14. 03. 2008 10.05

Na ministrstvu za delo so z razpisom podelili koncesije za novih 1800 mest za institucionalno varstvo starejših do leta 2010.

Bručan prestal interpelacijo

13. 12. 2006 07.24

Večina poslancev ni podprla interpelacije zoper ministra za zdravje, ki jo je vložila LDS.

Opozicija očita, Bručan se brani

12. 12. 2006 07.46

V maratonski razpravi je minister Bručan zavračal očitke opozicije, ki so leteli predvsem na podeljevanje koncesij.

Živalski vrt pred privatizacijo?

08. 03. 2004 00.00

Ljubljanska mestna uprava razmišlja o možnosti, da bi živalski vrt prodala ali dala v najem lastniku grosupeljske igralnice Kongo.