zastopanost

Ustavne spremembe v BiH?
27. 03. 2002 00.00
Predstavniki treh glavnih političnih strank v BiH so danes podpisali sporazum o ustavnih spremembah, ki naj bi zagotovile boljše zastopanje Srbov v institucijah hrvaško-muslimanske Federacije BiH ter Hrvatov in Muslimanov v Republiki srbski.

Mednarodni dan žensk
08. 03. 2002 00.00
Nizka zastopanost žensk v političnem življenju ter neenakopraven položaj na trgu delovne sile pri nas sta aktualni vprašanji, ki se postavljata ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk.

Afganistan vzpostavlja vojsko
14. 01. 2002 00.00
Afganistan je začel z oblikovanjem nove vojske, ki naj bi štela četrt milijona vojakov. Varnostni svet OZN naj bi kmalu odpravil sankcije za Afganistna, iz države pa prihajajo pozivi k učinkovitejši denarni pomoči mednarodne skupnosti.

Novosti v NSi
24. 11. 2001 00.00
V Rogaški Slatini poteka prvi redni kongres Nove Slovenije - krščanske ljudske stranke. V stranki so uvedli nekaj organizacijskih novosti.

Na Kosovu volili prvi Srbi
06. 11. 2001 00.00
Srbsko politično in versko vodstvo poziva kosovske Srbe k udeležbi na bližnjih volitvah, vendar kosovski Srbi s sporazumom niso zadovoljni.

Sobranje potrdilo spremembe
24. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je v prvem glasovanju potrdil vseh petnajst osnutkov sprememb ustave, ki bodo albanski manjšini v državi podelile več pravic.

Putin na Finskem
03. 09. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s finsko predsednico Tarjo Halonen pozdravil dobre odnose med državama.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Drnovšek zadovoljen z dogovorom
11. 12. 2000 00.00
Slovenija, Slovaška, Madžarska in Češka pozdravljajo dogovor, sprejet na vrhu Evropske unije v Nici, so po srečanju v Bratislavi poudarili predsedniki vlad teh držav - Janez Drnovšek, Mikulaš Dzurinda, Viktor Orban in Miloš Zeman. Novi dogovor o institucionalni prenovi unije namreč odpira pot za širitev EU z letom 2003 in štiri države so prepričane, da bodo končale pogajanja za članstvo v EU do konca leta 2001. Tako Slovenija, Madžarska in Češka, sicer članice luksemburške skupine, kot tudi Slovaška, ki je pogajanja z EU začela kasneje, pa so izrazile upanje, da bodo lahko sodelovale na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Koalicija ponuja kompromis
06. 12. 2000 00.00
Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

Na listi Nove stranke večinoma ženske
15. 09. 2000 00.00
Nova stranka (Nova), ki bo nastopila v vseh volilnih enotah, je edina stranka, ki bo imela na kandidatni listi večinoma ženske, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Gorazd Drevenšek, ki je skupaj s tiskovno predstavnico Barbaro Rebolj in tajnikom Blažem Babičem ponovno predstavil ključne točke njihovega volilnega programa. Stranka se po njihovih besedah zavzema za politiko enakopravnosti, ustreznejšo socialno politiko, sodoben izobraževalni sistem in vojaško nevtralnost Slovenije. Ena njihovih ključnih točk pa je tudi evroskepticizem. Po njihovem je Evropska unija zasnovana na diskriminatornem načelu, saj pravila igre niso enaka za vse, zato bi Slovenija morala pretehtati smiselnost dosedanjega vključevanja vanjo.

Hrvaška in manjšine
05. 05. 2000 19.16
Hrvaška vlada je danes podprla spremembe ustavnega zakona o pravicah manjšin, saboru pa predložila predloge o enakopravni uradni uporabi jezikov in šolanju v teh jezikih. V predlaganem ustavnem zakonu o spremembah ustavnega zakona o pravicah manjšin je predvideno poimensko imenovanje 16 manjšin, med njimi slovenske, bošnjaške, črnogorske in makedonske.

Japonska kot poslovni partner Slovenije
08. 09. 1999 16.55
Glavni namen današnje japonsko-slovenske poslovne konference Rotobo, ki jo je pripravil japonski del japonsko slovenskega poslovnega sveta, je po oceni dosedanjega predsednika slovenskega dela poslovnega sveta Metoda Dragonje okrepiti skromne poslovne in kapitalske tokove med državama, saj je zastopanost japonskih podjetij v regiji dobra. Za krepitev odnosov pa je pomembno predvsem sodelovanje med malimi in srednjimi podjetji v obeh državah, je poudaril vodja japonske delegacije Kenzo Harada, predsednik japonsko-slovenskega poslovnega sveta ter predsednik in izvršni direktor družbe Dowa Mining.

Regijsko srečanje občinskih in mestnih svetnic
31. 03. 1999 10.40
Urad za žensko politiko je sinoči v Izoli pripravil srečanje občinskih mestnih svetnic iz obalno-kraških in notranjskih občin. Zadnjega v vrsti podobnih regijskih sestankov, ki jih je urad organiziral od začetka mandata novoizvoljenih organov lokalnih skupnosti, se je udeležila polovica od 22, na tem območju v občinske in mestne svete izvoljenih svetnic; vseh izvoljenih je bilo 167 svetnic in svetnikov.

Letošnji berlinale bo odprl ljubezenski film Aimee in Jaguar
15. 01. 1999 11.34
Ljubezenski film Aimee in Jaguar nemškega režiserja Maxa Faerberboecka bo odprl 49. mednarodni filmski festival v Berlinu, ki bo potekal od 10. do 21. februarja. Film o tragični ljubezni med Nemcem in Judinjo v Berlinu med drugo svetovno vojno je bil izbran tudi v uradni tekmovalni program berlinala. V glavnih vlogah nastopata Maria Schrader in Juliane Koehler. Tudi sicer je glavna značilnost letošnjega festivala v Berlinu močna zastopanost nemške kinematografije. V različnih sekcijah bo kar devet nemških filmov doživelo svetovno premiero.

Projekt Parity - seminar o učinkovitem vključevanju žensk v politiko
26. 10. 1998 19.12
V Ljubljani je v prostorih Britanskega sveta od 23. do 25. oktobra potekal seminar na temo ženske v politiki. Ob sodelovanju Evropske komisije in programa Phare je seminar vodila britanska neprofitna organizacija Parity, ki si že od začetka osemdesetih prizadeva za enakomerno zastopanost obeh spolov na vodilnih političnih mestih ter ženske iz različnih držav vzpodbuja k aktivni udeležbi v političnem življenju.

Na zakonodajno obravnavo čakata dve noveli zakona o lokalnih volitvah
10. 08. 1998 15.59
V parlamentarnem postopku na obravnavo čakata dve zakonski noveli, ki zadevata lokalne volitve.

Kacin sprejel delegacijo bavarskega notranjega ministrstva
19. 05. 1998 15.51
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel delegacijo bavarskega ministrstva za notranje zadeve. Sogovornikom je predstavil državni zbor, parlamentarne stranke in zastopanost narodnostnih manjšin, govoril pa je tudi o vlogi posameznih odborov in komisij. Goste je seznanil s prednostnimi nalogami Slovenije na zunanjepolitičnem področju in poudaril, da Slovenija že od osamosvojitve poskuša igrati vlogo pozitivnega modela razvoja demokracije v tem delu Evrope, so sporočili iz DZ. Kacin je govoril tudi o pripravah za polnopravno članstvo v Evropski uniji in prizadevanjih za članstvo v zvezi NATO ter položaju Slovenije v mednarodni skupnosti in njeni vlogi nestalne članice Varnostnega sveta ZN.

Poslanec SLS predlaga spremembo zakona o lokalnih volitvah
02. 05. 1998 09.35
Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Kramberger je aprila v zakonodajni postopek vložil predlog za spremembo zakona o lokalnih volitvah, s katero naj bi zagotovili večjo zastopanost vseh lokalnih interesov v občinskem svetu; po zdaj veljavnem zakonu v občinskih svetih niso zastopani niti interesi vseh delov občine, kar je pogosto razlog za odločitev, da se posamezne krajevne skupnosti želijo izločiti iz občine in predlagajo ustanovitev svoje občine. Po mnenju predlagatelja je potrebno omenjeni zakon sprejeti po hitrem postopku, češ da bi ga bilo potrebno uveljaviti še pred razpisom volitev za župane in člane občinskih svetov. Sicer pa zakonska sprememba ne bo povzročala novih obremenitev za državni proračun in proračun občin. Sedanji zakon določa, da se v občinah z manj kot 12-članskim občinskim svetom izvedejo večinske volitve članov tega sveta, drugače pa proporcionalne. Občine s tolikšnim številom članov občinskega sveta štejejo le do 3000 prebivalcev, zato bi bilo po mnenju predlagatelja primerneje, če bi ta prag dvignili, da bi lahko v vseh manjših občinah izvedli večinske volitve članov tega sveta. Predlagana sprememba bi omogočila, da občine izvedejo večinske volitve članov občinskega sveta tudi v primeru, če ta šteje do 20 članov (po predloženi različici - 17 članov). Na podlagi te spremembe bi lahko v večini slovenskih občin izvedli večinske volitve članov občinskega sveta.

SKD za dosledno upoštevanje zakona o nezdružljivosti funkcij ter sorazmerno zastopanost opozicije
25. 03. 1998 09.16
Člani Izvršilnega odbora (IO) Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) so letno konferenco SKD, ki je pod geslom Za voljo ljudi potekala v Semiču, organizacijsko ocenili na primerni ravni. Velik poudarek so dali tudi vsebini ter programu dela stranke za leto 1998/99.

Nadaljnje odlašanje pri izvajanju daytonskih sporazumov ne bo tolerirano
09. 01. 1998 10.40
Skupina predstavnikov petih držav - Združenih držav, Rusije, Velike Britanije, Francije in Nemčije, ki skuša prinesti mir Bosni in Hercegovini, je v skupnem sporočilu, objavljenem pozno sinoči, izrazila nezadovoljstvo zaradi počasnega uresničevanja Daytonskega sporazuma in zatrdila, da "ne bo prenašala nadaljnjega odlašanja". Če bosanski voditelji niso zmožni doseči dogovora o vrsti vprašanj, bo skupina podprla izrabo vseh pristojnosti visokega predstavnika ZN za BiH. Skupina je pozvala vlado BiH, naj v skladu z dogovorom iz avgusta lani nemudoma imenuje nove veleposlanike BiH in pri tem priskrbi enakomerno zastopanost vseh etničnih skupnosti. Skupina je poudarila, da morajo lokalne oblasti pospešiti oblikovanje novih mestnih uprav, sicer se bodo morale soočiti z mednarodnimi ukrepi.