zaužije

Evropejci na vrhu po pitju alkohola

31. 01. 2023 15.15

Evropejci radi globoko pogledajo v kozarec, ugotavlja novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Evropa je glede na številko pivcev kontinent, kjer se popije več alkohola kot kjerkoli drugje na svetu.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj

31. 10. 2022 19.18

Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni

09. 09. 2022 06.00

Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Kuhinjski bloki – esenca vaše kuhinje

11. 07. 2022 13.20

Na trg prišla tableta, ki naj bi preprečila mačka

10. 07. 2022 13.44

Na trg, natančneje v Združeno kraljestvo, je prišla nova tableta, ki po besedah proizvajalca preprečuje mačka. Zaužije se jo pred pitjem alkohola, v eni uri po popiti pijači pa lahko razgradi do 70 odstotkov zaužitega alkohola, trdijo. Prodaja se na spletu, paket 30 tablet pa stane 30 funtov (približno 35 evrov). Strokovnjaki medtem opozarjajo, da sta njena učinkovitost in etična plat dvomljivi.

Sistem, ki bo olajšal vsakdan sladkornim bolnikom

20. 06. 2022 00.15

Življenje diabetikov je nedvomno prilagojeno in drugačno od vsakdana "zdravih" ljudi. Tako kot pri drugih kroničnih boleznih predstavljajo največjo težavo neurejena in neodkrita stanja povišane vrednosti glukoze v krvi. Neprestana pozornost na raven sladkorja v krvi je sestavni del življenjskega sloga diabetikov. S samokontrolo ravni glukoze v krvi sladkorni bolnik pomembno prispeva k uspešnemu zdravljenju in načrtovanju nadaljnje terapije. A redno merjenje ravni krvnega sladkorja je lahko precej naporno, predvsem pa neprijetno, saj pogosto vključuje tudi boleč odvzem krvi in običajno zbadanje v prst. Vse do zdaj.

Znanstveniki odkrili mikrob, ki bi lahko pomagal v boju proti podnebnim spremembam

15. 03. 2022 09.16

Znanstveniki so odkrili novega drobnega morskega plenilca, ki je sposoben naravno sekvestrirati ogljik. Gre za enocelični mikrob, ki je sposoben fotosinteze, pa tudi loviti in jesti plen, in bi lahko bil "skrivno orožje v boju proti podnebnim spremembam".

Ministrstvo za zdravje svari pred preventivnim uživanjem kalijevega jodida

03. 03. 2022 15.59

"Pripravljenost na izredni dogodek v Sloveniji in soseski je splošna in v skladu z vzpostavljenimi varovalnimi protokoli. Tablet kalijevega jodida je v Sloveniji dovolj in se ga ne naroča dodatno," so sporočili z ministrstva za zdravje v odzivu na številna vprašanja, ki prihajajo zaradi strahu pred izbruhom jedrskega spopada zaradi vojne v Ukrajini.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja

23. 01. 2022 15.53

Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

Uresničena božična želja devetletne Mije: 'Za večerjo lahko spet pijem mleko'

02. 01. 2022 07.12

Brigita Smrekar iz Kamnika je mamica devetletne Mije, ki je zbolela za rakom. Za njima in njuno družino sta dve leti napornih kemoterapij, strahu in obupa. Veliko časa sta preživeli v bolnišnici, zaradi epidemije je bilo tam velikokrat kot v zaporu, saj Mija, sicer zelo živahna deklica, ni smela zapustiti niti sobe. A prav predbožični dan je prinesel novo ero – po intenzivnih kemoterapijah je na podlagi dobrih izvidov lahko prekinila tudi s tabletami, ob jemanju katerih sicer ni smela uživati mlečnih izdelkov. "Ko nam je zdravnica povedala, da bo ukinila terapijo, je Mija izstrelila, da bo najprej spila tisoč kozarcev mleka," z nasmehom pove njena mamica Brigita.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo

08. 12. 2021 11.40

Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Vas pogosto tišči na stranišče? Odkrijte rešitev za svoj mehur!

17. 11. 2021 00.15

Pogosta, neustavljiva potreba po uriniranju je lahko znak prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki je predhodna stopnja urgentne urinske inkontinence. Preverite, kdaj gre za težavo in kako jo učinkovito zdravimo.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin

16. 11. 2021 06.00

Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Za pravi odgovor vprašajte znanost

16. 06. 2021 00.15

Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

'V gibanju ne smemo ničesar uživati, lahko pa se umaknemo na zeleno površino'

20. 11. 2020 13.10

Inšpektorji so v preteklem tednu opravili 2578 nadzorov ukrepov zaradi covida-19 in pri tem izrekli 104 prekrškovne sankcije v skupni vrednosti 56.400 evrov. Težavo predstavljajo gostinski vrtovi, kjer se zadržujejo posamezniki po prevzemu hrane. Prav na prevzeto hrano na prevzemnih mestih se veže prepoved uživanja hrane in pijače, ne gre pa za splošno prepoved. Posameznik se lahko umakne na zeleno površino, kjer lahko zaužije hrano, a je treba pri tem upoštevati vse veljavne ukrepe. Inšpektorji presojajo vsak primer posebej in pri tem poskušajo biti življenjski in upoštevati vse okoliščine.

Skoraj polovica otrok in mladostnikov uživa preveč sladkorja

14. 11. 2020 07.00

Na naših jedilnikih je še vedno veliko preveč sladkorja, je pokazala raziskava prehrambenih navad Slovencev. "Če želite narediti nekaj koristnega za svoje zdravje in zdravje svojih otrok, je potrebno čim bolj omejiti uživanje živil, ki predstavljajo glavne vire prostih sladkorjev – bodisi z manj pogostim uživanjem in manjšimi porcijami, bodisi z zamenljivimi živili, ki imajo ugodnejšo hranilno sestavo," ob tem svetuje Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.

Nedokončani ples prav kmalu velikega škotskega pop zvezdnika

18. 10. 2020 11.00

Ko Tadi Tada in Masayah priporočata izico.

V Sloveniji več kot četrtina nosečnic pije alkohol

09. 09. 2020 08.24

9. september je mednarodni dan ozaveščanja o škodi, ki jo lahko povzroči pitje alkohola med nosečnostjo - dan fetalnega alkoholnega sindroma (FAS). Podatki za Slovenijo kažejo, da več kot četrtina nosečnic pije alkohol. Že manjša količina alkohola pa ima lahko resne posledice za še nerojenega otroka.

V Švici zaradi bakterije v siru iz sporne sirarne umrlo deset ljudi

27. 08. 2020 12.11

Švicarski organi pregona preiskujejo enega od švicarskih sirarjev iz kantona Schwyz, saj sumijo, da je zaradi listerije v njegovih mlečnih izdelkih v zadnjih dveh letih umrlo 10 ljudi, več kot 20 pa jih je zbolelo.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

Kako ublažiti boleče pike žuželk in kdaj k zdravniku?

21. 06. 2020 20.41

Pred nami so počitnice, topli del leta, ko se bolj pogosto odpravimo ven, v naravo, ki v spomladanskih in poletnih mesecih oživi. To med drugim pomeni, da je več možnosti, da nas piči žuželka. Piki pri večini ljudi povzročajo le bolečo oteklino, lahko pa tudi mehurje, težave z dihanjem in vročino. Kako se zavarovati, kaj narediti, da bodo piki manj boleči in kdaj je obisk pri zdravniku nujen?

Srne v teh dneh kotijo mladiče, lovci opozarjajo na previdnost pri košnji

23. 05. 2020 07.00

Prav v teh dneh srne kotijo mladiče in jih, medtem ko iščejo hrano, pustijo same na travniku. Čeprav mladički delujejo nebogljeno, je pomembno, da se jih ne dotikamo, opozarjajo lovci. Druga nevarnost, ki jim preti, je košnja. Lani je na območju celotne Slovenije pod kosilnicami končalo skoraj 600 srn, neprijavljenih primerov je še veliko več. To lahko preprečimo s postavitvijo odvračal in pravilno košnjo.

Sama si je povrnila zdravje, sedaj želi pomagati drugim

14. 03. 2020 12.23

Iza Logar si je, ko je naletela na zdravstvene težave, pomagala s spremembo prehrane in odpravljanjem negativnih učinkov stresa. Njena želja je svoje znanje in izkušnje deliti z drugimi, pri čemer poudarja, da v iskanju zdravega načina življenja premajhen pomen pripisujemo psihičnemu zdravju. In kako se bo spopadala s stresnimi situacijami v kuhinji MasterChef Slovenija?

Prehranjevalne in spalne navade Cristiana Ronalda

10. 01. 2020 14.34

Cristiano Ronaldo velja za enega najboljših nogometašev na svetu, zasluge njegovi telesni pripravljenosti pa gre pripisati tudi njegovim prehranjevalnim in spalnim navadam.

Da ne bo težko počakati do kosila: nasveti za hitre in zdrave malice

27. 10. 2019 07.00

Do kosila je še daleč, hitre rešitve v avtomatih ali na policah trgovin pa tako vabljive. Jim velikokrat podležete? Z nekaj samodiscipline lahko naredite veliko za svoje zdravje. Malico si lahko hitro pripravite doma. Ne bo vam vzelo veliko časa, bo pa zato obrok bolj zdrav in najbrž tudi okusnejši in cenejši.

S 16-urnim postom ohranjata vitko postavo

22. 10. 2019 09.44

Številne zvezdnice prisegajo na lepotne tretmaje, za katere morajo odšteti veliko denarja. Igralki Jennifer Aniston in Reese Witherspoon ne sodita mednje. Blondinki namreč stavita na 16-urni post, telovadbo in zdrave napitke.

7 razlogov zakaj si te slovenske jedi želijo po vsem svetu

22. 10. 2019 00.01

Edinstveni okusi konzerviranih ribjih jedi Delamaris so spremenili način prehranjevanja različnih dežel. Skušali so jih posnemati tudi drugi, a neuspešno. Slovenski proizvajalec je v 140 letni tradiciji delovanja izoblikoval širok nabor navdihujočih okusov za vsako priložnost, ki so priznane že v 23 - ih državah sveta.

Dieta, ki jo promovira Beyonce, bi bila lahko nevarna

08. 08. 2019 12.30

Pevka Beyonce je pred lanskim nastopom na festivalu Coachella intenzivno hujšala, zdaj pa je svoj takratni jedilnik ponudila vsem, ki želijo izgubiti nekaj kilogramov. Nutricionisti opozarjajo, da je takšna dieta lahko nevarna, saj naj bi recepti vsebovali premalo hranilnih snovi.

'Avokado kriza': slaba letina, večje povpraševanje in narko karteli

23. 07. 2019 11.49

Mehika se sooča z "avokado krizo" – vedno pogosteje se dogaja, da v restavracijah strežejo lažno guacamole omako, ki ne vsebuje glavne sestavine. Glavni razlogi za pomanjkanje tega ploda je visoko povpraševanje v ZDA, slaba letina in celo narko karteli, ki so prepoznali vrednost tega zelenega superživila.