zaupnih

ZDA želijo pojasnilo

22. 02. 2001 00.00

ZDA so zaprosile Kitajsko, naj pojasni poročila o telekomunikacijskih projektih, ki jih Kitajska izvaja v Iraku. Ameriški časnik New York Times je namreč v sredo objavil trditve neimenovanih zaupnih virov iz ameriških obveščevalnih in obrambnih krogov, ki naj bi imeli zanesljive podatke o tem, da je Kitajska kršila embargo Združenih narodov in Iraku prodajala tehnologijo, s pomočjo katere je ta izpopolnil radarske sisteme. Zaradi teh posodobitev naj bi minuli teden prišlo do ameriško-britanskega bombardiranja, saj naj bi Iračani v zadnjem času vse natančneje merili na zavezniška letala.

Bush ostal brez ministrske kandidatke Chavezove

10. 01. 2001 00.00

Kandidatka za ministrico za delo v novi administraciji predsednika ZDA Georga W. Busha, Linda Chavez, je odstopila od nominacije, še preden je prišla na vrsto za zaslišanje pred pristojnim senatnim odborom. Ameriški sidnikati so bili od vsega začetka proti imenovanju, zaradi njenih konservativnih pogledov, pa ni bila pogodu niti demokratskim kongresnikom. Osnovni razlog za odstop od kandidature je bilo razkritje podatka, da je pred leti sprejela v svoj dom nezakonito priseljenko iz Gvatemale, ki naj bi ji pomagala pri hišnih opravilih, Chavezova pa naj bi ji za to dala "žepnino".

Leto dni zapora za slovenska obveščevalca

09. 11. 2000 00.00

Županijsko sodišče v Varaždinu je danes v odsotnosti obsodilo slovenska državljana Antona Slatinška in Branka Bezgovška, obtožena vohunjenja v aferi Zavrč, na leto dni zapora, pogojno za dobo treh let, in na pet let prepovedi vstopa v Hrvaško. Slovenski obveščevalni kombi, ki ga je hrvaška policija zaplenila na Zavrču, pa ostane na Hrvaškem.

Končano sojenje o aferi Zavrč

06. 11. 2000 00.00

Na županijskem sodišču v Varaždinu se je končalo sojenje slovenskima državljanoma Antonu Slatinšku in Branku Bezgovšku, obtoženima vohunjenja v aferi Zavrč. Varaždinski sodnik bo končno razsodbo izrekel v četrtek zjutraj, odvetnika obtoženih pa sta v sklepnem govoru zahtevala oprostilno sodbo. Sodnik se bo v četrtek odločil tudi o usodi vohunskega kombija, ki ga je hrvaška policija obtoženima zaplenila v Zavrču, zdaj pa je parkiran na dvorišču varaždinske policijske uprave.

Predsednica svobodnjakov ščiti Haiderja

04. 11. 2000 00.00

Predsednica avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) in podkanclerka Susanne Riess-Passer se je v zvezi z vohunsko afero zaradi kraje zaupnih policijskih podatkov iz policijskega računalnika danes postavila na stran svojega predhodnika in enega glavnih osumljencev v omenjeni aferi, koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Riess-Passerjeva je za avstrijski radio ORF povedala, da je Haider v aferi žrtev in ne storilec, saj so iz omenjenega računalnika kar 60-krat zahtevali tudi Haiderjeve podatke. Ob tem je še zahtevala pojasnilo, kdo se je zanimal za podatke o nekdanjem voditelju FPÖ.

Slovenski policisti na Kosovo

01. 11. 2000 00.00

Slovenija po strokovnjaku za razminiranje in civilnih sodnikih v mirovno misijo ZN na Kosovu zdaj pošilja tudi policiste. 15 slovenskih policistov, ki so se za nalogo usposabljali več kot mesec dni, bo 3. novembra krenilo na Kosovo, kjer bodo v enotah civilne policije UNMIK pomagali skrbeti za red in varnost. Po besedah vojaškega svetovalca slovenske misije pri ZN generala Janeza Slaparja gre za največjo skupino slovenskih policistov v katerikoli mirovni operaciji doslej, ki pa ne bo delovala kot enota, ampak bo vsak posameznik deloval v okviru svoje usposobljenosti po različnih krajih Kosova.

Povezanost med eksplozijo in vohunsko afero?

30. 10. 2000 00.00

Na avstrijskem štajerskem je v mestu Kindberg v eksploziji bombe, podtaknjene pod avtomobil, parkiran pred policijsko postajo, umrl voznik. Podrobnosti še niso znane, nekateri avstrijski neuradni viri pa dogodek povezujejo z nedavnim škandalom o domnevni vpletenosti Haiderjevih svobodnjakov v vohunsko afero na notranjem ministrstvu. Na Dunaju so tako danes zaradi suma kraje zaupnih policijskih podatkov o političnih nasprotnikih svobodnjakov suspendirali enajst policistov. Vlada ljudske stranke in svobodnjakov pa je zaščitila pravosodnega ministra Bömdorferja, ki naj bi kot nekdanji odvetnik Haiderjeve stranke ukradene podatke uporabil na sodnih procesih.

Wen Ho Leeju se obeta svoboda

11. 09. 2000 00.00

Ameriški znanstvenik tajvanskega rodu Wen Ho Lee (59), ki je bil zaprt od lanskega decembra, uradno zaradi kopiranja zaupnih podatkov o jedrski tehnologiji iz računalnika v Los Alamosu, kjer je bil zaposlen, neuradno pa, ker naj bi vohunil za Kitajsko, bo kmalu na prostosti.

Američani predali vohunske zapise

07. 09. 2000 00.00

Predstavniki ameriške vojaške mornarice so ruskim oblastem predali zvočni zapis, ki sta ga posneli ameriški podmornicami. Zapis naj bi končno razkril vzroke za nesrečo jedrske podmornice Kursk, ki se je zgodila pred slabim mesecem dni. Predaja tako občutljivih podatkov je precedens v delovanju tajnih služb, saj ameriška mornarica na ta način razkriva svoje zmogljivosti zbiranja visoko zaupnih informacij.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna

02. 09. 2000 00.00

Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Ameriškega dezerterja prijeli v Izraelu

21. 08. 2000 00.00

Izraelske oblasti so danes v bližini Tel Aviva po večdnevnem iskanju le prijele ameriškega častnika Jeremiaha Mathisa (49), ki je dezertiral in se z vrsto zaupnih vojaških dokumentov iz ZDA zatekel v Izrael. Podpolkovnik iz San Antonia v zvezni državi Teksas je več let delal za ameriške tajne službe. Odkar je sprejel judovsko veroizpoved in se priključil neki ortodoksni judovski sekti, ga je vleklo v Izrael, kjer živi tudi njegova prijateljica. Med selitvijo Izrael naj bi vzel s sabo kar dve nabito polni torbi z zaupnimi vojaškimi dokumenti, ki pa jih izraelske oblasti še niso našle.

Zakon o tajnih podatkih skozi prvo obravnavo

27. 07. 2000 18.06

Državni zbor je brez razprave skozi prvo obravnavo pospremil predlog zakona o tajnih podatkih, ki bo določil temeljna načela, skupne osnove in standarde enotnega sistema določanja, varovanja in dostopa do tajnih podatkov z delovnega področja državnih organov.

Več domišljije za vstopna gesla

19. 07. 2000 11.51

Raziskava podjetja Visa je pokazala, da ni potrebno biti tehnični genij, da bi lahko prišli do zasebnih podatkov, kot so gesla za dostope do določenih dokumentov, bančnih računov ipd.

Jambrek o odpiranju blagajn v ministrstvu

12. 07. 2000 08.57

Minister za notranje zadeve Peter Jambrek je na včerajšnji izredni novinarski konferenci v zvezi z odprtjem treh železnih blagajn v ministrstvu - te naj bi bile zaklenjene od ministrovanja Mirka Bandlja dalje, ker niso našli šifer - med drugim povedal, da so v eni od njih našli odlagališče zaupnih dokumentov nekdanjih notranjih ministrov od leta 1990 dalje in spisek predmetov, ki so bili hranjeni v trezorju Banke Slovenije in so bili včeraj preneseni v prostore MNZ.

Zapuščina našega časa za prihodnje rodove

05. 07. 2000 12.19

Na našem planetu imamo tudi organizacijo, ki skrbi za zapuščino našega časa prihodnjim generacijam. Long Now Foundation se ukvarja z zanimivim projektom, kako prihodnjim rodovom zapustiti sliko, kako živimo danes. Člani organizacije namreč menijo, da so vse dobe pustile primerke svojega življenja. Iz prazgodovine imamo jamske slike, Egipčani so zapustili piramide, srednji vek knjige itd. Danes živimo v digitalni dobi, ki naj ne bi puščala trajnih informacij. Podatki na računalniški disketi se namreč že po petnajstih letih lahko razmagnetijo, tako da jih ne moremo več uporabiti. Enako se lahko zgodi tudi s CD-ji. Zato so njihovi znanstveniki razvili disk Rosseta, ki bo podatke hranil od 2.000 do 10.000 let. Long Now Foundation namerava na te diske posneti zgodovino časa, zapisati vse besede vseh jezikov, saj bodo po predvidevanjih nekateri izumrli itd. Normalnemu prebivalcu Zemlje sedaj pa se lahko postavi popolnoma logično vprašanje, da če so prejšnje dobe slikale takratne knjige, ali jih ne bodo tudi sedaj? Vsekakor pa bo disk Rosseta lahko našel tržno priložnost na kakšnem drugem področju, recimo shranjevanju strogo zaupnih vojaških dokumentov.

Kadrovske spremembe na MO

20. 06. 2000 20.19

Na obrambnem ministrstvu so se z menjavo ministra začele velike kadrovske spremembe. Poleg državnih sekretarjev, ki jih je obrambni minister Janša že zamenjal, bodo spremembe sledile tudi v obveščevalno varnostni službi (OVS). Po novem bodo službo, ki so jo zadnje čase pretresale številne afere, povsem reorganizirali in število zaposlenih zmanjšali za polovico.

Škandal Sava dvignil veliko prahu

15. 06. 2000 19.22

Minister za obrambo Janez Janša je o novi aferi na obrambnem ministrstvu, imenovani Sava povedal, da bi za škandal težko rekel, da ga je generirala vojaško obveščevalna služba, temveč je to moral biti nekdo od zunaj; so pa posamezniki iz te službe pridno pomagali, je povedal Janša.

Predlog zakona o tajnih podatkih

15. 06. 2000 16.29

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je ob aktualnih dogodkih zaradi nedavne objave zaupnih dokumentov vojaške varnostne obveščevalne službe v enem od slovenskih dnevnikov po naključju prav na današnji seji razpravljal in v prvi obravnavi podprl zakon o tajnih podatkih. Ta naj bi v prihodnje po besedah državnega sekretarja v notranjem ministrstvu Slavka Debelaka določil temeljna načela, skupne osnove in standarde enotnega sistema določanja, varovanja in dostopa do tajnih podatkov za vse državne organe. Zakon, s katerim se v Sloveniji prvič ureja občutljivo področje varovanja in obravnavanja zaupnih podatkov, naj bi tudi po mnenju poslancev pripomogel k dvigu ''varnostne'' kulture.

Slovesnost ob dnevu Slovenske vojske

15. 05. 2000 21.45

V počastitev 15. maja, dneva Slovenske vojske (SV), je bila v Črnomlju osrednja državna slovesnost, katere se je udeležil tudi predsednik republike Milan Kučan. Slavnostni govornik je bil v. d. ministra za obrambo Franci Demšar, udeležence pa sta nagovorila tudi načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Iztok Podbregar in črnomaljski župan Andrej Fabjan. Po Demšarjevih besedah ''je prav neprestano odtekanje zaupnih podatkov iz ministrstva v preteklosti, povzročalo nova in nova politiziranja obrambe. Zniževalo je ugled ministrstva in vojske ter še posebej posameznih organizacijskih enot''. V zvezi s povečevanjem bojne pripravljenosti in usklajenostjo priprav pa je opozoril, da je lani zaradi pomanjkljivosti iz preteklosti prišlo do zastoja pri izvajanju temeljnih razvojnih programov. ''Načrt za leto 1999, če odmislim nakup sistema Roland in nekatere manjše projekte, se bo v bistvu v celoti prenesel v letošnje leto,'' je poudaril Demšar in menil, da morajo izhodišča in osnove razvoja SV zagotoviti ''njeno odpornost proti vmešavanju dnevne politike, proti prepogostim organizacijskim spremembam, obenem pa morajo slediti vsem temeljnim usmeritvam, ki veljajo za vojaške organizacije v državah parlamentarne demokracije.

SSG zaključilo sezono

06. 05. 2000 12.22

V Kulturnem domu v Trstu je bila sinoči še zadnja premiera Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v sezoni 1999/2000. Ansambel SSG je uprizoril dramo Francesa Goodricha in Alberta Hacketta Dnevnik Ane Frank v priredbi Wendy Kesselman in v režiji Zvoneta Šedlbauerja.

Janša ne bo pričal?

18. 04. 2000 21.10

Možnost predčasnih volitev postavlja pod vprašaj zaključek dela parlamentarnih preiskovalnih komisij. Takoimenovana Mogetova komisija, ki preiskuje trgovino z orožjem, bo zato pohitela s poročilom. Zaradi časovne stiske pa zaenkrat še ne bo zaslišala eno ključnih prič, nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo.

Sporna selitev tajnih dokumentov

10. 04. 2000 20.20

Obrambno ministrstvo se je končno odzvalo na našo zgodbo o selitvi tajnih arhivov obveščevalno-varnostne službe iz izpostav v ljubljansko centralo. Na ministrstvu zavračajo sume, da ima selitev tajnih dokumentov politično ozadje, toda njihovi argumenti niso posebej prepričljivi.

Zaupni arhiv varnostne službe

06. 04. 2000 21.30

Kot kaže, se je tik pred zaključkom mandata sedanjega obrambnega ministra Franci Demšarja začela prava revolucija v skladiščenju zaupnih arhivov obveščevalno varnostne službe. Tistih arhivov, ki bi lahko bili še posebej dragoceni v predvolilnem času.

Nesrečo letala EgyptAir zakrivil pomožni pilot

18. 11. 1999 11.12

Ameriški preiskovalci, ki se ukvarjajo z ugotavljanjem vzrokov za nesrečo egiptovskega letala boeing 767 v začetku meseca ob obali Massachusettsa, so prepričani, da je nesrečo zakrivil pomožni pilot, ki naj bi storil samomor. Ameriški mediji so bili v sredo polni ''zanesljivih informacij iz zaupnih virov blizu preiskave, ki so hoteli ostati anonimni'', kljub temu pa so do podrobnosti opisali dogajanje v zadnjih trenutkih pred strmoglavljenjem letala, v katerem je umrlo 217 potnikov in članov posadke.

O mariborski orožarski aferi

29. 10. 1999 20.48

Poročila o aferi >>mariborsko orožje<<, kot vse kaže, še ne bo tako kmalu. Zadeve na preiskovalni komisiji, ki preučuje vpletenost funkcionarjev v odkritje orožja na mariborskem letališču julija 1993, se namreč vse bolj zapletajo. Poslanec SDS Jožef Jerovšek je celo prepričan, da komisija trenutno deluje nezakonito.

Pravilnika s področja varovanja podatkov policije

17. 10. 1999 18.46

Veljati sta začela pravilnika o varovanju podatkov policije ter o merilih in postopkih za določanje zaupnosti podatkov policije, ki ju je na podlagi zakona o policiji izdal minister za notranje zadeve Borut Šuklje.

Podvršič: Nisem storil kaznivih dejanj

01. 10. 1999 15.56

Generalni direktor policije Andrej Podvršič, ki se je skupaj z notranjim ministrom Borutom Šukljetom mudil na obisku v postojnski policijski upravi, je v zvezi s kazensko ovadbo, ki jo je proti njemu kot občan vložil nekdanji kriminalist Drago Kos in v kateri mu očita sum storitve kaznivega dejanja izdajanja zaupnih podatkov iz t.i. Gričarjevega poročila, ponovil, da ''z njeno vsebino ni uradno seznanjen, da se je s tem seznanil le prek medijev in da je ne more komentirati''.

Prenova poslopja DZ

18. 08. 1999 20.44

Obnova poslopja državnega zbora je približno na polovici. Do konca meseca naj bi tako dokončali nekatera manjša vzdrževalna dela, obnovo fasade - prvo, odkar stavba stoji - bodo končali do oktobra.

Kritike na OVS

27. 07. 1999 20.31

Obveščevalno varnostna služba obrambnega ministrstva je znova na zatožni klopi. Tokrat jo kritizira parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih služb, ki je končala obravnavo takoimenovane sarajevske vohunske afere. Sklepi komisije so jasni: vojaški obveščevalci so pred dvema letoma, ko so v Sarajevu sledili civilnim osebam, delovali protizakonito.

ZDA objavile zaupne dokumente o Pinochetu

30. 06. 1999 21.12

ZDA so danes objavile več tisoč strani zaupnih dokumentov o nekdanjem čilskem diktatorju Augustu Pinochetu, še zlasti v zvezi s kršitvami človekovih pravic od državnega udara v Čilu leta 1973 do leta 1978, je sporočil State Department.