zavarovanje

Obvezni zdravstveni prispevek naj ne bi zniževal osnove za dohodnino

16. 11. 2023 13.15

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo s prihodnjim letom preoblikovalo v obvezni zdravstveni prispevek, določa novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela, da bo prispevek zniževal osnovo za dohodnino. Po predlogu novega interventnega zakona ministrstva za zdravje pa prispevek osnove ne bi zniževal.

Vlada za zavarovanje meje sklenila vpoklicati pomožne policiste

14. 11. 2023 19.39

Vlada je na seji odbora za državno ureditev in javne zadeve sklenila, da zaradi odsotnosti večjega števila aktivnih policistov in zaradi zavarovanja državne meje do konca leta vpokliče pomožne policiste, so sporočili po seji odbora.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep

13. 11. 2023 14.21

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

ZZZS bo začel pošiljati odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo

13. 11. 2023 06.23

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?

10. 11. 2023 16.39

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Sindikati pozvali k umiku sporne določbe, sicer se obeta stavka

10. 11. 2023 12.35

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) so vlado znova pozvali, da se iz predlaganega zakona o izvrševanju državnega proračuna umakne določba, ki onemogoča uskladitev osnovnih plač v javnem sektorju v letu 2024. Če bo ta ostala v zakonu, je po oceni predsedstva KSJS edini ustrezen odgovor splošna stavka v javnem sektorju.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Pri Novem mestu trčili osebni vozili in tovorno vozilo, ena oseba umrla

10. 11. 2023 06.59

V četrtek zvečer se je na cesti Novo mesto–Metlika pri naselju Dolnja Težka Voda zgodila hujša prometna nesreča. Trčili sta osebni vozili in tovorno vozilo. Gasilci GRC Novo mesto so zavarovali kraj dogodka, s tehničnim posegom iz vozila rešili tri osebe in pomagali pri prenosu do reševalnega vozila in oživljanju. Ena oseba je v nesreči umrla.

Zavarovancem Vzajemne se ob preoblikovanju obeta 130 evrov izplačila

08. 11. 2023 11.26

Odbor DZ za finance je ob opozorilih na ustavno spornost potrdil predlog zakona o statusnem preoblikovanju Vzajemne, do katerega naj bi prišlo z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Z zakonom se bo uredilo premoženjska razmerja med deležniki zdravstvene zavarovalnice, zavarovancem naj bi denimo izplačali deleže do 130 evrov.

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi

06. 11. 2023 19.47

To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

Javno naročilo za nakup policijskega čolna odvisno od finančnih sredstev

06. 11. 2023 18.56

Ponovitev javnega naročila za nakup novega policijskega čolna bo v nadaljevanju odvisna od razpoložljivih finančnih sredstev, so pojasnili na notranjem ministrstvu (MNZ). Ob tem je zaradi iztrošenosti motorja nedelujoč še policijski gumenjak P-16, ploven je tako le gumenjak P-08, so potrdili na ministrstvu.

UKC Ljubljana: Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje

06. 11. 2023 12.00

Zaradi skoraj 30-milijonske izgube v prvih osmih mesecih leta je ministrstvo za zdravje Univerzitetni klinični center Ljubljana pozvalo k pripravi analize. V UKC so analizo dejavnikov in vplivov na rezultat pripravili in kot glavni razlog za izgubo izpostavili način obračunavanja storitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje z opravljanjem najzahtevnejših storitev za vse prebivalce Slovenije," pravijo.

Derejo se in kričijo celo noč. Kako se lahko to dogaja?

06. 11. 2023 00.15

Vpitje in prekomeren hrup v nočnem času moti spanec ljudi, ki se sprašujejo, kako lahko ukrepajo.

Al Pacino bo 29-letni izbranki plačal 28 tisočakov preživnine na mesec

03. 11. 2023 13.50

Al Pacino bo moral svojemu dekletu Noor Alfallah plačevati skoraj 30 tisočakov na mesec, denar pa bo namenjen za preživnino njunega skupnega otroka, pravijo sodni dokumenti, ki jih je pridobil Page Six. Losangeleški sodnik je določil še, da bo 83-letnik moral 29-letnici vnaprej plačati 103.495 evrov, nato pa bo mesečno odštel še nekaj več kot 12.000 evrov za varuško, ki bo prihajala ponoči.

Prepolovljena ekipa kirurgov za težke operacije oči – daljše čakalne dobe?

02. 11. 2023 06.00

Bolniki lahko le v dveh zdravstvenih ustanovah v Sloveniji na napotnico pridejo do posega vitrektomija – gre za operacije na zadnjem delu očesa, pri nekaterih bolnikih jih je treba opraviti v 24 urah, sicer lahko ostanejo s trajno poškodovanim vidom ali celo oslepijo. Večino teh posegov opravijo na očesni kliniki UKC Ljubljana, od koder pa kirurgi odhajajo. V enem letu se je ekipa prepolovila, kmalu bi ostali samo z dvema kirurginjama, a jim je uspelo zadržati vrhunskega kirurga Xhevata Lumija. Se bodo zaradi kadrovske stiske podaljšale čakalne vrste, lahko to vodi v samoplačništvo in ali se bodo bolniki po pomoč kirurgov oftalmologov še bolj obračali v tujino, zlasti na Hrvaško?

Popoplavni ukrep čakanja na delo državo doslej stal 895.000 evrov

31. 10. 2023 07.47

Vlada je prizadetim v avgustovskih ujmah ponudila več vrst pomoči. Prvi interventni zakon, novela zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč, je prinesel tudi ukrep čakanja na delo. Izteči bi se moral s koncem oktobra, a ga je vlada v petek podaljšala do konca novembra. Izplačila države iz tega naslova so doslej nanesla približno 895.000 evrov.

Kratkoročni in dolgoročni najem vozil

27. 10. 2023 00.15

Ste že slišali za Free2move? Posameznikom in podjetjem ponujamo kratkoročne in dolgoročne najeme vozil.

EU vzpostavlja solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med članicami

24. 10. 2023 15.36

Evropska komisija vzpostavlja evropski solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med državami članicami, s čimer želi nasloviti pomanjkanje zdravil v Evropski uniji. Bruselj je napovedal še več drugih ukrepov na tem področju. S pomanjkanjem zdravil se sooča tudi Slovenija, poudarjajo na pristojni javni agenciji.

Dobra novica za upokojence: novembra in decembra višje nakazilo

24. 10. 2023 13.46

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bo v novembru in decembru izplačal povečan del prejemkov. Izplačan bo v obliki dodatka v višini 1,8 odstotka pokojnine oz. nadomestila iz oktobra. Upokojenci bodo decembra dobili tudi zimski letni dodatek, ki bo znašal 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka v letošnjem letu.

Švicarji na volišča: odmik od 'zelenega vala' in še večji premik v desno

22. 10. 2023 10.14

Na parlamentarnih volitvah v Švici je glede na izide vzporednih volitev zmagala desničarska Švicarska ljudska stranka z 29 odstotki glasov. Stranki, ki je imela že doslej največ poslancev, se je podpora zaradi migrantske krize v Evropi še okrepila. Na drugem mestu so levi Socialni demokrati s 17 odstotki glasov, na tretjem pa sredinska stranka Sredina s 15-odstotno podporo. Zelenim, ki so veliko pridobili na prejšnjih volitvah leta 2019, pa je podpora precej upadla.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.

Bomo še imeli pokojnine?

21. 10. 2023 10.38

Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Si kmetje lahko privoščijo zavarovanje pridelkov?

19. 10. 2023 19.13

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. Čeprav je narava iz leta v leto bolj neprizanesljiva s kmeti, pa je zavarovana le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka?

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?

19. 10. 2023 06.00

V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

ZZZS ne želi financirati brezcevne črpalke za diabetične bolnike

18. 10. 2023 19.40

Zavod za zdravstveno zavarovanje noče iti v korak s časom in sladkornim bolnikom omogočiti uporabe sodobne brezcevne inzulinske črpalke. 170.000 je v Sloveniji sladkornih bolnikov, najhujšo obliko bolezni tip 1 ima desetina. Brez črpalke bi težko preživeli, zavod nekatere sicer plačuje, ne želi pa financirati ene najsodobnejših, ki bi jim bistveno olajšala življenje.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

140-milijonski primanjkljaj v zdravstveni blagajni bo pokril proračun

16. 10. 2023 07.56

Primanjkljaj v zdravstveni blagajni zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ocenjujejo na 140 milijonov evrov, bo pokril proračun, je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Janeza Ciglerja Kralja dejal predsednik vlade Robert Golob.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?

16. 10. 2023 00.15

S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA