zavarovanje

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'

11. 08. 2022 07.00

Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Stroški šolskih potrebščin rastejo, občine priskočile na pomoč

09. 08. 2022 20.30

Čez dobre tri tedne se bo začelo novo šolsko leto in v zadnjih letih se število učencev in dijakov v naših šolah povečuje. Rastejo tudi stroški šolskih potrebščin in da bi starše vsaj nekoliko finančno razbremenili, so se nekatere občine odločile, da jim bodo pomagale. V Občini Rače-Fram srednješolci in študentje prejemajo mesečno žepnino, v Radencih bodo osnovnošolcem krili nezgodno zavarovanje, v Murski Soboti pa starši prvošolcev dobijo enkratno denarno pomoč.

Vlada prerazporedila pravice porabe v državnem proračunu

08. 08. 2022 20.08

Vlada je na dopisni seji znotraj finančnega načrta ministrstva za zdravje prerazporedila pravice porabe v višini 60 milijonov evrov, in sicer za plačilo zahtevka Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Gre za financiranje določenih ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Za plačilo omenjenega zahtevka so Ministrstvu za zdravje prerazporedili še sredstva v višini 28,6 milijona evrov, in sicer s postavke pri Ministrstvu za finance.

Odprave obveznih izolacij ob okužbi s koronavirusom v kratkem ni pričakovati

06. 08. 2022 11.11

Na ZZZS so ob visokih stroških nadomestil za bolniške odsotnosti okuženih s koronavirusom zaprosili za razmislek o utemeljenosti avtomatskih obveznih izolacij za okužene. V delovni skupini za klinično obravnavo in zdravljenje NIJZ njihovi odpravi nasprotujejo, saj zmanjšujejo širjenje covida-19. Nasprotuje ji tudi minister za zdravje Bešič Loredan. Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri NIJZ bi medtem v primeru izrazitega poslabšanja epidemije covida-19 v jeseni v vzgoji in izobraževanju predlaga uvedbo obveznega samotestiranja v domačem okolju. Po predlogu bi bili kompleti za domače samotestiranje s kartico zdravstvenega zavarovanja dostopni v lekarnah ne glede na epidemične razmere.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Za starejše od pet let: 78.000 evrov na leto, 113 sladkarij na dan

04. 08. 2022 07.10

Candy Funhouse, kanadsko slaščičarsko podjetje, je objavilo mamljivo poslovno ponudbo. Iščejo degustatorja, ki bo za okoli 78.000 evrov na leto pokusil več kot 3500 bonbonov na mesec.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra

03. 08. 2022 16.25

Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?

01. 08. 2022 15.41

Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Komisija za preprečevanje dela na črno za medresorsko skupino za področju tujcev

30. 07. 2022 08.16

Vladna komisija za preprečevanje dela in zaposlovanja na črno v poročilu za leto 2021 med drugim predlaga ustanovitev medresorske skupine za področje tujcev. Med njenimi predlogi so še kadrovska krepitev organov, ki nadzorujejo to področje, ter krepitev preventive, izhaja iz poročila, pripravljenega za obravnavo na vladi.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi

28. 07. 2022 14.02

SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Zunajsodna poravnava zaradi prodaje državnega deleža v Meta Ingeniumu

26. 07. 2022 16.08

V gospodarskem sporu glede prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, so dosegli izvensodno poravnavo. Ta vključuje dodatnih 2,09 milijona evrov kupnine, so ločeno sporočili iz družb Meta Ventures in SDH.

Izjemen odziv: na Krasu v akciji čiščenja in sečnje gozdov 300 prostovoljcev

23. 07. 2022 18.30

Ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili z zavoda za gozdove.

Delavska svetovalnica: Delovni invalid 12 let brez evra nadomestila plače

20. 07. 2022 17.15

V Delavski svetovalnici so opozorili na primer delavca, ki 12 let ni prejemal nadomestila plače zaradi bolezni. Delavec je po nezakoniti odpovedi službe dosegel pravico na sodišču, ki pa nikoli ni ugledala luči sveta. Invalid je namreč 12 let životaril brez prihodkov in na kršitve opozarjal pristojne, a so ga na vseh možnih okencih vselej zavrnili. Pristojne institucije se po navedbah vodje svetovalnice Gorana Lukića izgovarjajo, da so naredile vse, kar je bilo v njihovi moči, delavec pa je napovedal boj vse do Evropskega sodišča za človekove pravice.

Kako poskrbeti za varnost mobilnih telefonov na dopustu?

17. 07. 2022 18.10

Čeprav so počitnice namenjene odklopu od službe, skrbi in običajnega življenja, pa se v današnjih časih najbrž najdejo redki posamezniki, ki so na dopustu pripravljeni odložiti svoj mobilni telefon in se odklopiti z interneta. Pametni telefoni so postali 'nujna oprema', brez katere ne gre več, razmišljajo mnogi. S pomočjo mobilnikov brskamo po spletu, dostopamo do družbenih omrežij in spletne banke, plačujemo, iščemo destinacije za oddih, uporabljamo navigacijo. Čeprav nam lajšajo življenja, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za njihovo ustrezno zaščito, ugotavljajo na SI-CERT. Zato so pripravili napotke, kako telefone ustrezno zaščitimo, še posebno v času dopustov.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Dom upokojencev v Kranju v stiski s številom družinskih zdravnikov

12. 07. 2022 19.36

Vse več domov za starejše se sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika. V Kranju, kjer stanuje 200 stanovalcev, bi moral biti zdravnik v ambulanti štirikrat tedensko, a zadnji mesec prihaja le enkrat na teden. Prvi pregledi stanovalcev tako zamujajo več mesecev, kronični bolniki čakajo na recepte, zaposleni pa se v stiski obračajo na urgentno službo. Kako bo ukrepala država?

V ZZZS kritični do predlaganih interventnih ukrepov: Dialoga sploh ni bilo

12. 07. 2022 16.04

Ukrepi, ki jih za zdravstvo predlaga vlada z interventnim zakonom, po oceni ZZZS ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema. Menijo, da bi bilo treba najprej zagotoviti točne podatke o čakalnih dobah, pa tudi izenačiti pogoje dela v javnih zavodih in pri koncesionarjih, da bi omogočili nagrajevanje po storilnosti in učinkovitosti.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?

12. 07. 2022 06.00

Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Krajše čakalne dobe v zdravstvu? Priprava nove strategije

08. 07. 2022 12.59

Na ministrstvu za zdravje so pripravili akcijski načrt s predlogi aktivnosti za izboljšanje izmenjave podatkov v sistemu eNaročanje, ki bo osnova za vodenje čakalnih seznamov in skrajševanje čakalnih dob. Decembra bodo začeli s pripravo strategije za skrajševanje čakalnih dob, v naslednjem tednu pa bodo predvidoma imenovali koordinacijsko skupino.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu

07. 07. 2022 23.10

Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

Na dopust odletite zdravi, po pristanku pa vas preseneti pozitiven bris

07. 07. 2022 07.00

"Katero zavarovanje izbrati," je vprašanje, ki ga te dni največkrat preberemo na družbenih omrežjih. Ker gre skozi novi val epidemije celotna Evropa in tudi svet, je treba pred odhodom na počitnice obvezno imeti načrt, kaj storiti v primeru, če ob prihodu na destinacijo zaradi pozitivnega brisa obstanete ujeti v karanteni – ali pa zaradi zapletov potrebujete celo zdravniško pomoč in zamudite let.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

Vlada podala soglasje k menjavam na čelu NIJZ

01. 07. 2022 18.57

Vlada se je na seji seznanila z odstopno izjavo direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in podala soglasje k njegovi razrešitvi. Na tem mestu ga bo kot vršilec dolžnosti v soboto zamenjal Branko Gabrovec. Vlada je podala tudi soglasje k imenovanju članov zdravstvenega sveta.

Banka Slovenije zrahljala nekatere omejitve na področju kreditiranja

01. 07. 2022 07.08

Banka Slovenije je spremenila makrobonitetne omejitve kreditiranja prebivalstva. Bankam daje bolj proste roke pri presoji, komu podeljujejo kredit. Tako bodo lahko odslej kreditirale tudi komitente, ki jim po plačilu mesečnega obroka ostane manj od predpisanega zneska, to je seštevek 76 odstotkov bruto minimalne plače in zneska za vzdrževane družinske člane. Vendar pa se lahko za to izjemo odločijo pri največ 10 odstotkih svojih poslov.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere

27. 06. 2022 12.31

Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Na splav v drugo zvezno državo: nekatera podjetja bodo krila potne stroške

27. 06. 2022 09.53

Po petkovi odločitvi vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava številna ameriška podjetja napovedujejo, da bodo svojim zaposlenim zagotovila podporo in finančno pomoč. Podjetja napovedujejo predvsem kritje potnih stroškov in uvedbo dodatnega zavarovanja.

Agencija ne zaračunava le dodatka na gorivo, ampak tudi na riziko odpovedi

26. 06. 2022 07.11

Tiste, ki so se pri načrtovanju letošnjega dopusta odločili za običajno ugodnejše zgodnje ponudbe pri turističnih agencijah, je, preden bodo lahko uživali v osvežilnem morju, pričakal hladen tuš. Večina bo morala poleg pričakovane cene, plačati še dodatek za gorivo. Situacija z gorivom, ki se je zgodila v letošnji sezoni, je namreč resnično ekstremna, pojasnjujejo v turistični agenciji. Bralka nas je obvestila, da mora, ker se v tem primeru naknadno poviša cena celotnega aranžmaja, saj se je odločila svoje potovanje zavarovati, plačati tudi dodatek za riziko odpovedi. Praksi sta, čeprav za potrošnike morda neugodni, zakoniti, potrjujejo tako na Zvezi potrošnikov Slovenije kot na Tržnem inšpektoratu Republike Slovenije.

'Na kmete nismo pozabili': sofinanciranje goriva in enkratna denarna pomoč

24. 06. 2022 06.00

Na bencinskih servisih ob avtocestnem križu je dizelsko gorivo za vse voznike znova nekoliko cenejše. Država se je namreč odpovedala delu okoljskih dajatev. Poskrbela je tudi za višje povračilo potnih stroškov. Kmetje, ki se že pripravljajo na žetev pšenice, pa pravijo, da je država nanje pozabila. Kako zmanjšati vpliv dragih energentov na cene hrane? Kako ministrica za kmetijstvo Irena Šinko odgovarja kmetom, ki pravijo, da so pri sprejemanju ukrepov nanje pozabili, in kaj jim svetuje?