zavedanje

Jeseni naraslo nezadovoljstvo in nasprotovanje ukrepom, padla podpora vladi
30. 12. 2020 15.55
V raziskavi #Novanormalnost, ki jo je izvedel Valicon, so spremljali ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. Ugotovili so, da sta se v jesenskih mesecih krepko povečala pesimizem in nestrinjanje z ukrepi vlade, ki ji je tudi občutno padla podpora. Povečal se je tudi delež tistih, ki so ocenili, da se je njihovo finančno stanje poslabšalo v primerjavi s prejšnjo polovico leta.

Ob 10.593 opravljenih testih v torek potrdili 2129 novih okužb
23. 12. 2020 10.33
Pristojni so v torek opravili skupno 10.593 testov na novi koronavirus in potrdili 2129 novih okužb. Gre za seštevek PCR-testov in hitrih antigenskih testov. Delež pozitivnih testov je tako znašal 20,1 odstotka. Hospitaliziranih je 1226 bolnikov, umrlo je 36 oseb s covidom-19. Minister Vrtovec je povedal, da bo javni potniški promet z vsemi omejevalnimi ukrepi in priporočili NIJZ deloval tudi čez praznike, žičnice pa ne. Minister Cigler Kralj pa pravi, da nestrpno čakajo na cepivo in začetek cepljenja v DSO-jih.

Na množičnem testiranju odkrili 142 okužb
22. 12. 2020 06.50
Na ministrstvu za zdravje so prejeli podatke o opravljenih 1382 hitrih testih na novi koronavirus v okviru množičnega testiranja, pozitivnih je bilo 142. Odziv na testiranje je bil velik, gneča ponekod ogromna, vprašljivo je bilo tudi ohranjanje medsebojne razdalje.

Vrh EU o covidu, blokadi svežnja za okrevanje, Turčiji, podnebju
10. 12. 2020 07.27
Voditelji članic EU na dvodnevnem zasedanju v Bruslju razpravljajo o vrsti perečih tem: usklajevanju boja proti covidu-19, možnosti sankcij proti Turčiji zaradi provokacij v vzhodnem Sredozemlju, krepitvi podnebnega cilja do leta 2030 in odnosih z ZDA, pa tudi o blokadi svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55
Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Grosjean podoživel grozljive trenutke: 'Umrl bom. Bo bolelo?'
04. 12. 2020 12.06
Pred začetkom prvih prostih treningov v bahrajnskem Sahirju, kjer bo na sporedu že druga zaporedna dirka svetovnega prvenstva formule 1, je zbrane na dirkališču pozdravil Romain Grosjean, dirkač Haasa, ki je minuli konec tedna v hudi nesreči ubežal smrti.

Otroci in mladostniki pred ekrani
28. 11. 2020 07.09
Koronačas v družbo prinaša vrsto sprememb. Ena od njih je ta, da otroci in mladostniki zaradi epidemije, šolanja na daljavo, prepovedi druženja, odpovedi prostočasnih dejavnosti in spremenjenega urnika obveznosti staršev še več časa preživijo pred računalniki, telefoni in tablicami kot sicer. Pred napravami in ekrani torej, ki sicer prinašajo vrsto pozitivnih stvari, hkrati pa tudi vrsto težav. In da bi omilili te težave, da bi jih bilo čim manj, smo za otroke, mladostnike in starše smo v rubriki 24ur Inšpektor pripravili nekaj napotkov.

Mourinho: Žal mi je, da z Diegom nisem preživel več časa
27. 11. 2020 08.21
Kontroverzni nogometni strokovnjak Jose Mourinho je še eden v nizu velikih občudovalcev lika in dela legendarnega Diega Armanda Maradone. Po visoki zmagi 'njegovega' Tottenhama proti bolgarskemu Ludogorcu v Ligi Evropa se je 57-letni Portugalec spomnil nekaterih skupnih trenutkov, ki sta jih z neponovljivim 'El Pibejem' doživela v preteklosti. "Po bolečih porazih je imel navado, da me pokliče. Po zmagah pa nikoli," je med drugim izpostavil Mourinho.

Ekipa Preverjenega na lovu za kiti
24. 11. 2020 09.49
V oddaji Preverjeno smo v našem delu morja iskali prisotnost kitov. S piranskega zvonika smo območje opazovali z visoko zmogljivim daljnogledom in s pomočjo terenske ekipe raziskovalcev s čolnom krožili po zalivu.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej
20. 11. 2020 06.00
Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

Iličić izlil dušo: Igral bom, dokler bom lahko stal na nogah
16. 11. 2020 08.17
Josip Iličić je s kapetanskim trakom na roki prinesel zmago slovenski reprezentanci na tekmi petega kroga Lige narodov proti Kosovu (2:1). Zvezdnik Atalante je v sodnikovem podaljšku drugega polčasa zadel z enajstih metrov in po tekmi čustveno spregovoril o težkih mesecih, ki so zdaj le še slab spomin.

Josip Iličić v 94. minuti popeljal Slovenijo do nove zmage
15. 11. 2020 20.20
Slovenija je bila celotno tekmo v Stožicah boljša od Kosova, a so gostje kljub temu prvi prišli do zadetka, potem ko je v 58. minuti v polno meril Vedat Muriqi. A tudi prejeti gol varovance Matjaža Keka ni zmedel, saj so v nadaljevanju prek Jasmina Kurtića in Josipa Iličića prišli do popolnega preobrata. Zvezdnik Atalante je za zmago z bele točke zabil v 94. minuti.

31. Liffe: Asistentka, ki le sluti o najhujšem ...
13. 11. 2020 08.00
Asistentka, film, ki se tipično festivalsko začne z dolgimi prizori čakanja, da se protagonistka pojavi, vstopi v avto, nato pa se ob nočni silhueti New Yorka odpelje domov, je (ne)obetajoč začetek filma, ki naj bi spominjal na zloglasna dejanja še bolj zloglasnega Harveyja Weinsteina.

Prihajajo spremembe: na razgovor za delo v DSO napotenih 700 ljudi, prišlo jih je 170
11. 11. 2020 18.35
Razmere v domovih za starejše zaradi covida-19 so težke, niso pa neobvladljive, pravi pristojni minister Janez Cigler Kralj. Še vedno so izziv kadri – delno tudi zaradi dejstva, da so ta dela za brezposelne še vedno nezanimiva. Šesti protikoronski sveženj predvideva nekaj rešitev na to temo, prav tako pa bodo do dodatkov za delo v sivi ali rdeči coni zaposleni odslej upravičeni ne glede na to, ali bo razglašena epidemija ali ne.

Žan o izgubi mame: Zjutraj sem dobil klic, da je ni več
10. 11. 2020 10.33
Žan Milosavljevič je zgodaj v otroštvu izgubil očeta, pred dvema letoma pa je življenje ugasnilo še njegovi mami. Boleči spomini se v njegovem srcu prepletajo s hvaležnostjo, ker ima ob sebi še dva brata in sestro. Zaveda pa se tudi, da bi bila njegova starša strašansko ponosna na njegov uspeh v MasterChefu.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni
01. 11. 2020 07.00
Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Von der Leynova: rahljanje ukrepov je bilo prehitro. Božič bo letos drugačen
28. 10. 2020 12.55
Letos bo Božič drugačen, pravi predsednica Evropske komisije von der Leynova in pri tem opozarja na koronsko utrujenost. Pravi tudi, da je bilo rahljanje ukrepov v Evropi prehitro. Evropska komisija sicer predstavlja sveženj dodatnih ukrepov za boj proti covidu-19. Priporoča uporabo hitrih antigenskih testov ter predlaga skupno nabavo.

Dan suverenosti: 'Skupaj lahko premagamo tudi tisto, kar se zdi nepremagljivo'
25. 10. 2020 09.12
Praznujemo dan suverenosti, s katerim se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije 25. oktobra 1991. Predsednik Borut Pahor je v svojem nagovoru poudaril, da smo se zdaj znova znašli v položaju, ko je sodelovanje nuja, in k temu pozval parlamentarne stranke. Premier Janša je v poslanici zapisal, da nas "zgodovina uči, da nič ni nemogoče, če smo kot narod enotni". Predsednik DZ Igor Zorčič pa je ocenil, da je naša naloga, da v spopadu z novim koronavirusom spet dokažemo, da znamo biti odločni, samozavestni, razumevajoči in solidarni.

V Topolšici bodo vzpostavili negovalni oddelek za asimptomatske starostnike
21. 10. 2020 12.33
Bolnišnica Topolšica ima od petka urejen negovalni oddelek za osebe iz domov starejših s potrjeno okužbo na novi koronavirus, ki ne kažejo simptomov bolezni. Na tem oddelku je 30 postelj, trenutno je zasedenih osem, še 15 okuženih bodo danes tja pripeljali iz slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, kjer se število okuženih še veča.

UKC Ljubljana poziva zdravnike koncesionarje, da pomagajo
17. 10. 2020 19.26
Slovenija je tik pred izpolnitvijo pogojev za razglasitev epidemije. Zdravniško pomoč potrebuje že 250 bolnikov, 43 intenzivno nego. Se pa, kot ugotavlja vladni govorec, zavedanje, kako pomembna je zajezitev virusa, med ljudmi krepi, kar kaže tudi uporaba mask. Zaradi vse večjih obremenitev pri oskrbi bolnikov s covid-19 pa iz naše največje bolnišnice pozivajo vse zdravnike koncesionarje, ki bi lahko pomagali, naj se vključijo v delo Kliničnega centra.

V petek skoraj 900 okužb z novim koronavirusom
17. 10. 2020 10.35
Vladni govorec Jelko Kacin je na Twitterju sporočil, da so v petek opravili kar 5605 testiranj in potrdili 897 okužb z novim koronavirusom, še eno dodatno pa v tujini. Delež okuženih je tako 16 odstotkov. Znova je pozval k spoštovanju ukrepov za zamejevanje širjenja virusa, ugotavlja pa tudi, da maske nosi vse več ljudi, kar pomeni, da se zavedanje, kako pomembna je zajezitev bolezni, krepi.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'
16. 10. 2020 15.22
S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Kekovi izbranci zadovoljni končali oktobrsko akcijo
15. 10. 2020 12.16
Slovenska nogometna reprezentanca je oktobrsko akcijo končala s tremi zmagami. Na prijateljski tekmi je premagala San Marino, pomembnejši zmagi pa je vpisala v ligi narodov na Kosovu in v Moldaviji. Selektor Matjaž Kek je z izkupičkom zadovoljen, prav tako s korakom naprej v igri, ki si ga je želel. Opozarja pa, da jih čaka še veliko dela.

Čaleta glede menjav na NPU: To je modus operandi že več kot pet let
13. 10. 2020 06.00
Kakšne bodo posledice pogostih menjav na vrhu Nacionalnega preiskovalnega urada v mandatu Janševe vlade? Petra Grah Lazar je nova vršilka dolžnosti direktorja NPU. Kaj pomeni za delovanje države, če politika pregloboko posega v organ, kot je NPU?

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

'Na tržišču laži pogojev ne diktira samo ponudba, ampak tudi povpraševanje'
27. 09. 2020 09.58
Pojav covida-19 je dezinformacijam sicer zagotovo dal dodaten zagon, a med nami so v neki obliki že od nekdaj. O tem in o odgovornosti politike, pa tudi o sovražnem govoru na spletu, njegovi regulaciji in aktualni medijski zakonodaji, so spregovorili soustanoviteljica Metine liste Nataša Briški, zgodovinar in politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič, ter pravnik, diplomat in kolumnist Matjaž Gruden.

Ministrica opozarja na ukrepe, a se jih sama ne drži
22. 09. 2020 11.37
Olimpijski komite je pripravil tradicionalno dobrodelno slovesnost, na kateri so zbirali sredstva za pomoč mladim socialno ogroženim športnikom. Na dogodku so bili prisotni visoki gostje, med njimi tudi šolska ministrica Simona Kustec. Posnetki njihovega druženja, kjer se niso držali vladnih ukrepov, so razburili državljane, ki jih morajo upoštevati. Bojana Beović je dejala, da je bilo druženje brez mask in brez upoštevanja varnostne razdalje slab zgled javnosti. Šolska ministrica se je že opravičila. Inšpekcijski nadzor je v teku, pozivi k odstopu se vrstijo.

Poleg jajčkomata tudi samopostrežna stojnica, ki temelji na zaupanju
20. 09. 2020 15.09
Vsi se zavedamo, da je sezonska lokalna hrana najbolj zdrava, a kljub vsemu pogosto še vedno preveč gledamo le na ceno. A s kupovanjem lokalnih pridelkov ne pomagamo le slovenskemu kmetu, ampak tudi okolju, saj dolge transportne poti nanj negativno vplivajo. Lokalna pridelava je sicer v času koronakrize dobila nov zagon, kupce pa na različne načine privabljajo tudi kmetje sami.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote
13. 09. 2020 10.00
Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Konec poziva: 146.000 evrov za turistična vodenja je že razdeljenih
11. 09. 2020 14.39
Slovenska turistična organizacija je zaključila javni poziv poslovnim subjektom, ki opravljajo dejavnost turističnega vodenja v Sloveniji. Razpoložljiva sredstva v vrednosti 146.000 evrov so namreč porabljena, so sporočili.